Elektrický rozvaděč vodorovně

Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #15 kdy: 25. 08. 2021, 11:11:24 »
Ja Vam rozumim. Nicmene uz se opakuji - stavel jsem dum 17 let zpet, tehdy jsem si ani nedovedl predstavit co vsechno se zmeni. A to jsem tehdy zase tak moc nesetril, rezervy byly vsude. Dneska bych urcite vse delal tak, aby to bylo rozsiritelne/predelatelne. Od elektriny pres vodu, topeni, plyn. Protoze jedina jistota kterou s nemovitosti clovek ma je ta, ze se to bude predelavat/opravovat :-).

Pred 17ti lety se dalo predpokladat:
- datova kabelaz vsude
- dalsi energeticky okruh v dome - alespon k pate baraku nebo do technicke mistnosti
- instalacni predstena, instalacni sachty na instalace, povrchove instalace - precijen delat instalace s pikovackou a zamaznutim... no nezlobte se ale mame 21te stoleti. To bych delal tak max na chate.
- vyvody na vodu a elektro i tam kde je momentalne nepotrebuji
- hodne anten na strese, priprava kabelaze
- homeworking, pracovny, mistnost na hobby
- brutalni tepelna izolace vsude diky trendu zdrazovani energii
- priprava na nadrazene rizeni technologii - neco jako primitivni smart home aspon na topeni
- bezpecnost - aspon PIR a jednoducha cidla
- usporna wc a vodoinstalace

Co se nedalo predpokladat / tezko predpokladat vyjma vyse jmenovaneho:
- solarni panely / kolektory / bateriova mistnost / kontejner a s tim naroky na dalsi pripravu
- oddeleny okruh na vodu, priprava terenu na nadrz
- optika i do lokalnich siti v dome - yep guilty as charged
- dobijecka na elektromobil
- oddelene pokoje a studovny i pro decka
- smart home to vzal utokem a stavajici rozvadece uz nemusi stacit pokud to ma byt udelane poradne a ne bezdratovym hej kamo vymen baterky zpusobem
- priprava na bezpecnostni kamery
- zbytecne velke kuchyne
- zanik televize, zbytecna STA


Re:elektricky rozvadec vodorovne (moznosti)
« Odpověď #16 kdy: 25. 08. 2021, 12:12:48 »
rozvody CYKU budu mit pod podlahou tak jako tak, patrne ve dratenych zlabech.
je tam technicky prostor skoro 40 cm.

Umisteni rozvadece je mi i na dale nejasne.

muzete nekdo dodat foto?

srry, tam kde se teď motám je to dementně pod rackem, takže tam není vidět a protože jsme si nepohlídali dodavatele, tak to bez odpojení kabelů k PDU nevytáhnu.

Představ si to jako to, co ti google vrátí pod dotazem "zasuvkovy rozvadec" hozený pod dvojitou datacenter podlahou přidělaný na kabelu (z lanek, ne drátů!), takže více-méně fancy prodlužka.

Já bych se chtěl ještě vyhnout tomu,  abych zněl jako že to je nějaký geniální nápad - není, je to naprd, když ti vylítne zdroj v HW, vezme s sebou jistič a ty musíš otevírat čtverec na podlaze a hledat kde momentálně je rozvaděč a když ho najdeš tak ještě ideálně neshodit jiný jističe.

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #17 kdy: 25. 08. 2021, 12:27:41 »
Moje zkusenost z elektrika.cz je veskrze spatna. Reakce na libovolny naivni dotaz radove horsi, nez se obcas clovek docka od linuxove komunity.

Souhlas. Občas tam chodím nakouknout a arogance tam panuje značná, stereotypní odpověď je "zavolej odborníka". Jediné co člověka rozveselí je, když vidí, že se občas nemohou dohodnout sami mezi sebou. Jednou tam byl dotaz, zda lze namontovat jistič pootočený o 90 °, tedy vypínání do boku (byl k tomu důvod). Žádná norma toto nezakazuje a výrobce připouštěl pracovní polohu libovolnou. Část tamních revizních techniků by to ovšem nikdy nepřipustila, neboť se to tak nedělá.

Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #18 kdy: 25. 08. 2021, 12:32:10 »
to je takovej mix komentaru, ale co z toho...

to jsem zamozrejme ocekaval ze "jdi za odbornikem, kdo s i myslis ze jsi, kdyz delas v IT". A kde jako jsou?

 99% IT odborniku jsou indove s koupenymi certifikacemi s i  5 mesici zkusenosti. (treba na soucasnym projektu evidentne kazdej v IBM teamu je senior po 9 mesicich zkusenosti). Tech lead ma vicemene nula.
je na tom zbytku, aby se ten projekt nejak osefoval a dokopal.

remeslnici jsou to samy v bledezelenym. jenom ta prumerna inteligence je nizsi.

ten pristup se vzdy radikalne zhorsuje, v obdobich boomu, jako je tohle. Je jim proste vsechno totalne jedno. Kamosovi prohodili teplou a studenou vodu. Workaround, "tak proste prohodte vicka a budete tocit jinym kohoutkem" (Jasne, jen se holt bude splachovat horkou vodou, ze jo, je to hygienectejsi).

Pokud vsechno nezkusim vymyslet sam dopredu, tak to proste dopadne nijak nebo rovnou katastrofalne.
To je jedno, jestli nekomu nedam zalohu nebo pudu za 3x certifikovanym architektem a dam mu 400 kilo dopredu, aby mel lepsi pocit.

BTW architect mi rekl, ze jeho naceneni je diktovany komorou architektu ci jak se ten mafiansky spolek jmenuje, a ze on proste musi fakturovou jiste procento z hodnoty stavby. jsem se zeptal, jak je to teda u me rekonstrukce a ze prej  "no je ta procentoaz finalni hodnoty stavby".
jsem se hodst zaskocene zeptal. jestli teda cena navrhu rekonstrukce patra s naklady za milion je 13% (nebo co) procent z 50 milionu, co bude celkova finalni cena baraku. Ale prisaham, ze si nepamatuju odpoved, protoze mi tak hucela krev usich, ze jsem sotva vnimal.




sak ja taky stravil 7 let opravovanim zriceniny a v nasledujicich kolech opravovanim oprav. Pouze moje nezmerna vule a silny moralni profil mi zabranily, abych nezaplnil sklep mrtvolami remeslniku.

predvidat potreby a problemy o dva kroky napred, delat veci rozsiritelne a flexibilni, to je fakt drahy konicek....
hlavni trend, levny konzum urceny pro ovce jde jinym smerem.


Opravovat zriceninu pokud k ni nemam citovou vazbu to je sisyfovska prace - ale i tak muze jedine clovek nerozumny majici vice casu nez penez. Rekonstrukce muze i dvakrat preplatit cenu nemovitosti a energeticky uspornou z toho clovek neudela. Jakmile bych platil 30-60kkc za topeni jde to dolu. Jakmile rekonstrukce+ neco na demolici by prevysilo cenu baraku jde to dolu. Jakmile rekonstrukce zabere vic jak 3 roky jde to dolu (pokud bych tedy ve zdravi nezil do 150).

Tim ze clovek dela v IT tak tim si mysli ze vsemu rozumi - > trust me i am engineer! Ne. Musi si mnohokrate vytahnout hlavu z pozadi a pozvat odborniky na posouzeni (najit toho praveho je take umeni) ktery ji zhodnoti. Odbornik ani neni ten co dokoncil VS stavebku a dela to 40 let. Odbornik je ten kdo se neustale drti nove postupy, budouci trendy a oborem zije. 5 let jsem hledal nemovitost/pozemek/ nemovitost na sboreni s pozemkem.

Samozrejme jsou tu osobni faily. Kazda stavba obsahuje chyby a vzniknou nove. U IT lidi je tragicke ze nejsou zvykli dlouhodobe planovat(rozsah moralni zivnotnosti stavby -tj cca 30 let) a tak predelavky jsou castejsi. Chybi tam to mysleni od zakladu nahoru. Proste tu predstavu ze strecha bude viset bez opory ve vzduchu zatim co manzelka a deti se presnou do cloudu na to nenapasujete.  kdyz uz se clovek usadi tak nejaky prazsky hejsek (te prahy na kterou koukam z okna) ze jsem si mel najit misto kde je poradnej net...

A s remeslniky souhlasim. Na tom je nejlepsi ze o cene to neni. Remeslnik za 3kkc udelal lepsi sluzbu nez ten tu samou praci za 20kkc. Ten za 3kkc dostal jeste jednou tolik jako pochvalu za dobrou praci - bylo to adekvatni.
A tenhle dobry chlap se vrati. Snazte se ocenovat dobre remeslniky za dobrou praci. Dela to hodne pro motivaci. Nesnazte se byt jako typicky cesky vy...... manazer.

Jelita od dodavatele malem oddelali kotel kdybych si to nezkontroloval (drobna polozka za 120kkc v te dobe). A ohnuli nasilim ventil - byl jenom plynovy a pod tlakem :-O. Nechali crcet vodu do nemovitosti aniz by zavreli hlavni uzaver(jimi montovany)... Bezpecnostni dvere nelicujou a padaji - potrebujete 2 silny chlapi aby je zvedli, nahradni dvere + svarecku na futra. To si fakt doma neudelam. A mohl bych pokracovat dal... to jsou jen opravy ktery clovek se svym omezenym  know how, fyzickymi schopnostmi a casem da.
« Poslední změna: 25. 08. 2021, 12:39:06 od pruzkumbojem »

Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #19 kdy: 25. 08. 2021, 12:34:35 »
taky jak jsem pochopil, tak zneni ceskych tehcnickych norem je v podstate tajna zalezitost.

jak resit elektricky vecik, kdyz clovek neakceptuje "proste vsechno, co zavazi v ceste zbourejte a zahazi se to omitkou" nebo ti musite postavit novej dum"

Moje zkusenost z elektrika.cz je veskrze spatna. Reakce na libovolny naivni dotaz radove horsi, nez se obcas clovek docka od linuxove komunity.

Souhlas. Občas tam chodím nakouknout a arogance tam panuje značná, stereotypní odpověď je "zavolej odborníka". Jediné co člověka rozveselí je, když vidí, že se občas nemohou dohodnout sami mezi sebou. Jednou tam byl dotaz, zda lze namontovat jistič pootočený o 90 °, tedy vypínání do boku (byl k tomu důvod). Žádná norma toto nezakazuje a výrobce připouštěl pracovní polohu libovolnou. Část tamních revizních techniků by to ovšem nikdy nepřipustila, neboť se to tak nedělá.


Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #20 kdy: 25. 08. 2021, 12:55:01 »
taky jak jsem pochopil, tak zneni ceskych tehcnickych norem je v podstate tajna zalezitost.

Podle mě se často nechápe postavení norem. Několik norem je vyžadováno ze zákona, ale drtivá většina norem je právně nezávazných. Jsou široce akceptované v tom smyslu, že když je dodržíte, zbavíte se odpovědnosti.

Revizáci nemají povinnost se všemi normami řídit. Oni v obecném smyslu musí na vlastní odpovědnost posoudit, že je elektroinstalace bezpečná. Pro revizáka je však vždy bezpečnější, když je přísnější a poměřuje stav s normami. Nikdo nechce za zákazníka riskovat své problémy.

Nicméně, dodržení norem je i ve Vašem zájmu. V případě pojistné události si i sám značně snížíte rizika, že pojišťovna bude uplatňovat Vaši (spolu)odpovědnost za škodu.

Co se týče jističe bokem (ad f-k-r), existuje norma, která praví, že vypínání má být směrem dolů, doleva nebo od sebe. Opět, není nepřekročitelná, ale určitě je bezpečnější se jí podřídit.

Znám však revizáka, který vyžaduje, aby bytové vypínače světel fungovaly směrem dolů na zapínání. Argumentuje bezpečností, že v případě zdravotní indispozice má člověk lepší šanci zapnout světlo během pádu (omdlévání), nebo ruko ze země, když nemůže vstát. A tím přivolat pomoc. Pokud si to zákazník nepřeje, zapíše to jako výhradu do protokolu.

Jestli Vám můžu radit, neřešte normy jako nějaké nutné zlo, ale snažte se je brát jako jednu z mnoha vstupních informací při řešení bezpečnosti elektroinstalace. Sám bych třeba dbal i na to, aby elektrorozvaděč byl ve výšce, do které nedosáhne batole, kterému se ještě nedá vysvětlit, že k tomu se nepřibližuje.

Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #21 kdy: 25. 08. 2021, 13:21:57 »

tak jeste jednou, nikdo nic o ignorovani norem nerekl. Nebudu z hlavy pocitat, jak se nejaky vodic zahreje pri nejakm proudu.
Naopak, pokud nejaka norma pozaduje prurez dratu ci izolace 100mm2, se budu ptat, jestli radeji nedame dvojnasobek.



muzu nekde stahnout PDF treba normu jako je tahle?

http://www.technicke-normy-csn.cz/technicke-normy/83957-nahrady-332130-csn-33-2130-ed-2.html

Pokud ne a musim zaplatit penize, abych se vubec k norme dostal, tak tomu rikam tajna norma, pozadovana po mne, vytvorena z mych dani.

taky jak jsem pochopil, tak zneni ceskych tehcnickych norem je v podstate tajna zalezitost.

Podle mě se často nechápe postavení norem. Několik norem je vyžadováno ze zákona, ale drtivá většina norem je právně nezávazných. Jsou široce akceptované v tom smyslu, že když je dodržíte, zbavíte se odpovědnosti.

Revizáci nemají povinnost se všemi normami řídit. Oni v obecném smyslu musí na vlastní odpovědnost posoudit, že je elektroinstalace bezpečná. Pro revizáka je však vždy bezpečnější, když je přísnější a poměřuje stav s normami. Nikdo nechce za zákazníka riskovat své problémy.

Nicméně, dodržení norem je i ve Vašem zájmu. V případě pojistné události si i sám značně snížíte rizika, že pojišťovna bude uplatňovat Vaši (spolu)odpovědnost za škodu.

Co se týče jističe bokem (ad f-k-r), existuje norma, která praví, že vypínání má být směrem dolů, doleva nebo od sebe. Opět, není nepřekročitelná, ale určitě je bezpečnější se jí podřídit.

Znám však revizáka, který vyžaduje, aby bytové vypínače světel fungovaly směrem dolů na zapínání. Argumentuje bezpečností, že v případě zdravotní indispozice má člověk lepší šanci zapnout světlo během pádu (omdlévání), nebo ruko ze země, když nemůže vstát. A tím přivolat pomoc. Pokud si to zákazník nepřeje, zapíše to jako výhradu do protokolu.

Jestli Vám můžu radit, neřešte normy jako nějaké nutné zlo, ale snažte se je brát jako jednu z mnoha vstupních informací při řešení bezpečnosti elektroinstalace. Sám bych třeba dbal i na to, aby elektrorozvaděč byl ve výšce, do které nedosáhne batole, kterému se ještě nedá vysvětlit, že k tomu se nepřibližuje.

Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #22 kdy: 25. 08. 2021, 13:29:44 »

tak jeste jednou, nikdo nic o ignorovani norem nerekl. Nebudu z hlavy pocitat, jak se nejaky vodic zahreje pri nejakm proudu.
Naopak, pokud nejaka norma pozaduje prurez dratu ci izolace 100mm2, se budu ptat, jestli radeji nedame dvojnasobek.



muzu nekde stahnout PDF treba normu jako je tahle?

http://www.technicke-normy-csn.cz/technicke-normy/83957-nahrady-332130-csn-33-2130-ed-2.html

Pokud ne a musim zaplatit penize, abych se vubec k norme dostal, tak tomu rikam tajna norma, pozadovana po mne, vytvorena z mych dani.

Jo, s těmi normami je to nemilé. Nicméně můžete navštívit knihovnu, kde je mají. Touto formou jsou k dispozici.
Pokud nechcete ani platit, ani do knihovny, tak nezbývá, než obor umět a umět si to spočítat a řešení obhájit.

Ale o problému se už chvíli hovoří, minimálně se řeší to, aby byly dostupné závazné normy (odkazované ze zákona.) Část problému, co řešíte, bude stejně mimo závazné normy.

Normy nejsou financované jen z veřejných peněz, od toho se odvíjí snaha a argumentační souboj, jestli mají být veřejné nebo za poplatek.

Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #23 kdy: 25. 08. 2021, 13:50:58 »
BTW, neda mi to, musim se podelit o vtipnout historku z nataceni...

pribuzni dali do podlahy 5cm bilyho polystyrenu, jak byva zvykem, vsichni mne vicemene tlacili (zednici, stavebni dohled), jak 7cm je vic nez dost a ze "clovek si nesmi porizovat kazdou kliku zlatou, jinak na finalni cene zaplace".
jsem dal 10cm sediveho a doted mne mrzi, ze ne vic.

kdy se delala izolace nad SDK u studene chodby, sef zednicke firmy se za mnou prisel pochlubit, ze se jim do 3cm mezery ve strope podarilo stlacit 15cm kamenne vaty. "takze ted mate 15cm izolace nad stropem"

jasne... skoda ze tam nenarvali ty vrstvy dve, mohl jsem mit 3cm vrstvu fungujici jako 30 cm izolace. prakticky pasivni dum vsude.

Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #24 kdy: 25. 08. 2021, 13:54:20 »
BTW, neda mi to, musim se podelit o vtipnout historku z nataceni...

pribuzni dali do podlahy 5cm bilyho polystyrenu, jak byva zvykem, vsichni mne vicemene tlacili (zednici, stavebni dohled), jak 7cm je vic nez dost a ze "clovek si nesmi porizovat kazdou kliku zlatou, jinak na finalni cene zaplace".
jsem dal 10cm sediveho a doted mne mrzi, ze ne vic.

kdy se delala izolace nad SDK u studene chodby, sef zednicke firmy se za mnou prisel pochlubit, ze se jim do 3cm mezery ve strope podarilo stlacit 15cm kamenne vaty. "takze ted mate 15cm izolace nad stropem"

jasne... skoda ze tam nenarvali ty vrstvy dve, mohl jsem mit 3cm vrstvu fungujici jako 30 cm izolace. prakticky pasivni dum vsude.

Mám stejnou zkušenost. Ať už jde o kabely, chráničky, trubky, izolace, velikost zásobníku na teplou vodu, ... Všichni "odborníci" radí naprostá minima, protože to zákazníci vyžadují. Kdekoliv můžu, dávám víc, a často i tak lituju, že jsem nedal ještě víc rezerv. Stálo by to bývalo prd navíc (ve srovnání s prací a s nepohodlím při předělávání).

Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #25 kdy: 25. 08. 2021, 13:59:59 »
rvat dva kabely uzkou chranickou je fakt radost, tri se utrhnou, se to pekne prodrazi, ta uzsi chranicka.

nejvetsi pruser jsou nosne prvky, icko, nebo treba ted u parkovaciho stani tramky.
mne napadlo se zeptat, co kdybych v budoucnu chtel zelenou strechu nebo ohrev vody....
prej "no to ne", jsem se zeptal, o kolik ty tramky musi byt silnejsi a byl to snad jen dva stupidni centimetry.

stavebni inzenyr, ne ukrajinec, co vyucoval rustinu nez se presunul jsem.



BTW, neda mi to, musim se podelit o vtipnout historku z nataceni...

pribuzni dali do podlahy 5cm bilyho polystyrenu, jak byva zvykem, vsichni mne vicemene tlacili (zednici, stavebni dohled), jak 7cm je vic nez dost a ze "clovek si nesmi porizovat kazdou kliku zlatou, jinak na finalni cene zaplace".
jsem dal 10cm sediveho a doted mne mrzi, ze ne vic.

kdy se delala izolace nad SDK u studene chodby, sef zednicke firmy se za mnou prisel pochlubit, ze se jim do 3cm mezery ve strope podarilo stlacit 15cm kamenne vaty. "takze ted mate 15cm izolace nad stropem"

jasne... skoda ze tam nenarvali ty vrstvy dve, mohl jsem mit 3cm vrstvu fungujici jako 30 cm izolace. prakticky pasivni dum vsude.

Mám stejnou zkušenost. Ať už jde o kabely, chráničky, trubky, izolace, velikost zásobníku na teplou vodu, ... Všichni "odborníci" radí naprostá minima, protože to zákazníci vyžadují. Kdekoliv můžu, dávám víc, a často i tak lituju, že jsem nedal ještě víc rezerv. Stálo by to bývalo prd navíc (ve srovnání s prací a s nepohodlím při předělávání).

Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #26 kdy: 25. 08. 2021, 14:04:13 »
...

Na mě se dívali jak na debila, když jsem si pořídil 196 DIN rozvaděč, na všechno svislé krky z půdy, vodu přivedl 1" trubkou atd. atd. Celkový rozdíl na baráku byl přitom pár nižších desítek tisíc (tj. zanedbatelná částka proti celé investici). Ale je fakt, že všechno si musí člověk nastudovat sám, nikdo neporadí. Odborníci vnímají, že sami by si to nepořídili (neb pro ně je vstupem jen cena materiálu, zatímco svoji vlastní práci nepočítají.) Proti tomu zákazník vnímá materiál jako menší položku proti práci při výstavbě vs. cena práce a nepohodlí při předělávkách.

Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #27 kdy: 25. 08. 2021, 14:12:50 »
ja jsem neuhlidal, ze vodar dal nedostacujici izolaci na trubky v podlaze. Mozna podle normy, ale ne dost pro 18m trubek, vedoucich vedle sebe a jeste ke vsemu se v mistech krizici s  podlahovym topenim.

na teple vode je ve skutecnosti obehove cerpadlo, takze ta trubka je tam dvakrat plus jedna studena.

takze dokud neodpustim ze "studeneho kohoutku" 18m vody, tak v kuchyni tece jenom tepla. hlavne ze tam mam obehovy okruh, abych nemusel odpoustet "studenou teplou vodu z  tepleho kohoutku" fakt genialni.

fakt super a uz to nikdy nikdo nedokaze opravit. holt nemam v kuchyni pitnou vodu.

Ja si na hodinu vydelam dost, ale neni to otazka penez, kdyz se ten potrebny  mindset neda koupit. takze misto vydelavani penez to vse musim napul delat sam (treba pokladat hloupe otazky o elektrickych rozvadecich). efektivne platim spickovy penize sam sobe za amaterskou praci.



...

Na mě se dívali jak na debila, když jsem si pořídil 196 DIN rozvaděč, na všechno svislé krky z půdy, vodu přivedl 1" trubkou atd. atd. Celkový rozdíl na baráku byl přitom pár nižších desítek tisíc (tj. zanedbatelná částka proti celé investici). Ale je fakt, že všechno si musí člověk nastudovat sám, nikdo neporadí. Odborníci vnímají, že sami by si to nepořídili (neb pro ně je vstupem jen cena materiálu, zatímco svoji vlastní práci nepočítají.) Proti tomu zákazník vnímá materiál jako menší položku proti práci při výstavbě vs. cena práce a nepohodlí při předělávkách.

Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #28 kdy: 25. 08. 2021, 14:15:43 »
...

Máte stejné zkušenosti jako já. Raději bych si na to někoho zaplatil, ale ono se prostě nedá nikoho takového najít, nebo aspoň při výběru mezi nimi rozlišit.

Re:Elektrický rozvaděč vodorovně
« Odpověď #29 kdy: 25. 08. 2021, 14:21:45 »
odhadem tech 190 asi mam taky. misto tam porad je, ale to jine podlazi potrebuju dostat pod kontrolu jinak.

pripojuju fotku toho sbernicovyho rozvadece (tenhle termin mi vezi v hlave).
mozna je to standard, ale v mym okoli to nikdo nema, ja bych to nevymyslel, elektrikar nenapadlo tu existenci toho reseni zminit.
proste zadne odporne zazdene draty, co vedou ze zdi rovnou do jistice a prakticky se to neda pridelavat.
se musi privest do kraje rozvadece na "sbernici" a kratky drat potom preklene tu vzdalenost k jistici. zmena delky, presmerovani? zadnej problem.

jakekoli jine reseni mi prijde stupidni, tak mozna uz je to dnes vsude.

...

Na mě se dívali jak na debila, když jsem si pořídil 196 DIN rozvaděč, na všechno svislé krky z půdy, vodu přivedl 1" trubkou atd. atd. Celkový rozdíl na baráku byl přitom pár nižších desítek tisíc (tj. zanedbatelná částka proti celé investici). Ale je fakt, že všechno si musí člověk nastudovat sám, nikdo neporadí. Odborníci vnímají, že sami by si to nepořídili (neb pro ně je vstupem jen cena materiálu, zatímco svoji vlastní práci nepočítají.) Proti tomu zákazník vnímá materiál jako menší položku proti práci při výstavbě vs. cena práce a nepohodlí při předělávkách.