Frekvence přeinstalování Windows

Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #45 kdy: 22. 08. 2021, 08:30:12 »
Ze je linux nedokonaly, to suhlas. Na desktopoch pre vacsinu populacie nepouzitelny - suhlas.
Ale ked niekto napise ze linux je nebezpecny tak to je pre mna holy nezmysel.

Podme si zabezpecit bezny web server. Mozme zacat jazdrom a nejakym grsec, na sietovu vrstvu - iptables kde  nastavis defakto vsetko od klasickych fw pravidiel,policy based routing, rate limiting, synproxy atd.

Aplikacia ktoru bud buchnes do kontajneru (alebo nemusis) zahardenujes mod_secom , apparmor/selinux, mozes pridat "capabilities" a skus mi s tym serverom nieco spravit. Jedine co mozes je asi ho DOSovat to je cele.

A skus mi napisat co z toho dokazes spravit na windowse.  Takze ak je linux nebezpecny tak je admin lempl. A ked chces namietat , ze sa bavis o linux desktope tak vsetko toto vies riesit aj na obycajnom desktope ak si uz velky paranojik.


Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #46 kdy: 22. 08. 2021, 09:39:10 »
par uhriku sem mel hochu pred 30lety
"uhrikovaty linuxacek" neni vyjadreni stavu pleti ani veku urcite osoby. Jde o podobenstvi urputnych zastancu linuxu kteri trpi cernobilym videnim, a k hodnoceni OS pristupuji (podobne jako uhrikovati pubertaci) stylem sracka/bomba...
tak se nechovej jako "uhrikovatej windowsak" ;-)

zoufalče, ani si neumite najit svuj pojem kdyz uz chcete nekoho urazet?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #47 kdy: 23. 08. 2021, 03:37:03 »
zoufalče, ani si neumite najit svuj pojem kdyz uz chcete nekoho urazet?
mas v tom zmatek, jako zoufalec se chovas ty, chtel si me urazet, ja v klidu popsal muj postoj a "tvojim" oznacenim jsem ti pouze nastavil zrcadlo ;-)

oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #48 kdy: 23. 08. 2021, 07:34:15 »
A skus mi napisat co z toho dokazes spravit na windowse.  Takze ak je linux nebezpecny tak je admin lempl.

Na Windowse to nie je problem, dokonca ma uz na to vsetko potrebne v sebe (popripade pridas AppLocker).

Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #49 kdy: 23. 08. 2021, 10:00:04 »
A skus mi napisat co z toho dokazes spravit na windowse.  Takze ak je linux nebezpecny tak je admin lempl.

Na Windowse to nie je problem, dokonca ma uz na to vsetko potrebne v sebe (popripade pridas AppLocker).

Niektorym nevysvetlis, to su casto krat ludia ktory videli windows naposledy za cias win xp. Niekto ich nejakym zazrakom zasvetil do ineho OS a ukazal/pomohol im na zaciatku ako co robit. Tito ludia casto krat mali silnu vnutornu tuzbu byt iny, pretoze mainstream je sracka, tak sa dali na cestu ktorej iny nerozumeli, pretoze ten os videli max tak v "hackerskych" filmoch.

Otazky do plena:

Kedy planuje linux pridat taku banalnu vec ako je user rights management vo windowse, kde si mozem definovat prava kludne pre kazdeho jedneho pouzivatela samostatne. V linuxe mam 3cisielka, owner, group, others. To je cele, ked chcem nejakej skupine ludi priradit prava aby mohli napr iba citat z nejakeho repa, a iny tam mozu aj vykonavat zmeny, tak musim robit pi.oviny aby som to dosiahol. Pripadne musim nainstalovat nejaky dalsi program / modul ktory mi toto umozni. Preboha preco toto linux stale nema?

Take zakladne veci ako je pristup na nas cez sambu, no proste to nejde. Musim nainstalovat dalsi program. Windows to ma vstavane, dokonca rozne verzie.

Rodicovska sprava/ochrana, taka banalita na windowse je ani neviem odkedy, min od win xp, linux to nema, jedine ak na to existuje nejaky 3rd program.

Updaty, kopa linuxovych masin je v stave v akej bola rozbehana, kludne roky neaktualizovane veci. Win ma by default zapnute aktualizacie. Na linuxe to nie je, clovek to musi robit rucne - cize vacsina BFU sa na to vykasle -> maju systemy kde nemaju nikdy aplikovane zaplaty.

Bugy - kazdy OS ma nejake bugy. Windows a macos ich opravuju nonstop, ano, niekedy to trva, ale opravuju ich, v linuxe nie -> vacsina linuxovych distribucii nema vlastne security a bug patche, spoliehaju sa iba na upstream - vacsinou kernel repo + repozitare jednotlivyhc programov co su v danej distribucii. Co nie je tam to nemaju, iba ak sa niekto z vlastnej vole rozhodne nieco opravit - to je problem toho ze kopa veci na linuxe je vyvyjana z dobrej vole, nie ako praca. Pri praci to proste robis 8hod denne 5 dni v tyzdni, kdezto na linuxe rozny prispievatelia to robia iba ked maju cas a chut.



ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #50 kdy: 23. 08. 2021, 11:28:36 »

Niektorym nevysvetlis, to su casto krat ludia ktory videli windows naposledy za cias win xp. Niekto ich nejakym zazrakom zasvetil do ineho OS a ukazal/pomohol im na zaciatku ako co robit. Tito ludia casto krat mali silnu vnutornu tuzbu byt iny, pretoze mainstream je sracka, tak sa dali na cestu ktorej iny nerozumeli, pretoze ten os videli max tak v "hackerskych" filmoch.

Otazky do plena:

Kedy planuje linux pridat taku banalnu vec ako je user rights management vo windowse, kde si mozem definovat prava kludne pre kazdeho jedneho pouzivatela samostatne. V linuxe mam 3cisielka, owner, group, others. To je cele, ked chcem nejakej skupine ludi priradit prava aby mohli napr iba citat z nejakeho repa, a iny tam mozu aj vykonavat zmeny, tak musim robit pi.oviny aby som to dosiahol. Pripadne musim nainstalovat nejaky dalsi program / modul ktory mi toto umozni. Preboha preco toto linux stale nema?


Taká blbá otázka: ty si kedy naposledy videl Linux? Slackware 3?

Linux podporuje ACL nejakých 20 rokov.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #51 kdy: 23. 08. 2021, 11:31:52 »
Ze je linux nedokonaly, to suhlas. Na desktopoch pre vacsinu populacie nepouzitelny - suhlas.
Ale ked niekto napise ze linux je nebezpecny tak to je pre mna holy nezmysel.

Zväčša súhlas, ale nesúhlasím že na desktopoch je nepoužitelný pre väčšinu populácie... Väčšina populácie stejnak na počítači používa len prehliadač, office, a nejaké četové aplikácie (napr. discord, skype, etc...) a to myslím že Linux zvláda viac než v pohode. V rodine používame všetci Linux a je to skutočne viac použiteľné než Win10... samozrejme Win7 bol lepší v určitých veciach, ale stále by som nepovedal že všeobecne je Linux horší/lepší či menej/viac použiteľný. Dokonalý nie je žiadny systém, ale momentálne keď sú na trhu Win10, by som si život bez desktopového Linuxu nevedel predstaviť. Povedal by som že pre viacero situácií/použití je Linux viac použiteľný systém než Win10. Aspoň ti to nepadá, neaktualizuje hodinu a UI/UX nie je katastrofa, v ktorom zorientovať sa má problém aj zamestnanec Microsoftu ako na jednej prednáške bolo vidieť.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #52 kdy: 23. 08. 2021, 11:46:57 »
Niektorym nevysvetlis, to su casto krat ludia ktory videli windows naposledy za cias win xp. Niekto ich nejakym zazrakom zasvetil do ineho OS a ukazal/pomohol im na zaciatku ako co robit. Tito ludia casto krat mali silnu vnutornu tuzbu byt iny, pretoze mainstream je sracka, tak sa dali na cestu ktorej iny nerozumeli, pretoze ten os videli max tak v "hackerskych" filmoch.

Otazky do plena:

Kedy planuje linux pridat taku banalnu vec ako je user rights management vo windowse, kde si mozem definovat prava kludne pre kazdeho jedneho pouzivatela samostatne. V linuxe mam 3cisielka, owner, group, others. To je cele, ked chcem nejakej skupine ludi priradit prava aby mohli napr iba citat z nejakeho repa, a iny tam mozu aj vykonavat zmeny, tak musim robit pi.oviny aby som to dosiahol. Pripadne musim nainstalovat nejaky dalsi program / modul ktory mi toto umozni. Preboha preco toto linux stale nema?

Otázka: kedy Windows plánuje pridať tak banálnu vec ako automatické vyprázdňovanie koša po určitom čase? Automatický nočný mód? Možnosť pripojenia sa ku viacerým sieťam naraz? Alebo napríklad automatické dokončovanie slov (čo má aj Linux, aj Android, aj Applácke sračky, ale Windows stále nie?) Workspaces pridali až vo Win10 to bol rok 2016 tuším? Och, Linux to mal v minulom storočí... A prieskumník už vie natívne pripojenie ku vzdialeným diskom typu smb, ftp, nfs, dav, ssh, afp a tak ďalej?)? Čo tak package manager? Ten ešte stále je tuším v bete, a len teraz ho pridávajú do Windowsu, to čo v Linuxu máme už od minulého storočia. (Jasné je tu ešte 3rd package manager Chocolatey, ale žiadny vstavaný do Win). Kontajnery, to ešte Windows stále nevie. (resp. systémové nevie vôbec a aplikačné vie len Docker aj to beží cez WSL, teda vlastne na Linuxu, hahahaha) Hypervisor? Hyper-V je len od Win10 aj to len v Pro verzii a aj tak je to taký osekaný Hypervisor čo neumožňuje priamy passthrough pre filesystem alebo grafickú kartu. To čo KVM vie už dávno. Ideme pokračovať?
A ešte taká malá poznámka, ako tu už kolega napísal, tieto oprávnenia má Linux už od minulého storočia. Takže vlastne čo má Windows čo Linux nemá? Max tak podporu aplikácií od Adobe.
« Poslední změna: 23. 08. 2021, 11:53:17 od Mlocik97 »

Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #53 kdy: 23. 08. 2021, 11:58:55 »
Take zakladne veci ako je pristup na nas cez sambu, no proste to nejde. Musim nainstalovat dalsi program. Windows to ma vstavane, dokonca rozne verzie.
Wow, takže na linuxu si musím kvůli podpoře protokolu z jiného systému stáhnout a nainstalovat nějaký další program.

Strašné! To je jako bych si na windowsech občas musel nainstalovat puttynu. ::)

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #54 kdy: 23. 08. 2021, 12:15:33 »
Take zakladne veci ako je pristup na nas cez sambu, no proste to nejde. Musim nainstalovat dalsi program. Windows to ma vstavane, dokonca rozne verzie.
Wow, takže na linuxu si musím kvůli podpoře protokolu z jiného systému stáhnout a nainstalovat nějaký další program.

Strašné! To je jako bych si na windowsech občas musel nainstalovat puttynu. ::)

Srandou je že samba je vo väčšine distier predinštalovaná, takže v podstate jeho kec je zas len klamstvo podobne ako s tým ACL. Dokonca samotný nautilus to má priamo podporované:


Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #55 kdy: 23. 08. 2021, 12:27:05 »
1. Niektorym nevysvetlis, to su casto krat ludia ktory videli windows naposledy za cias win xp. Niekto ich nejakym zazrakom zasvetil do ineho OS a ukazal/pomohol im na zaciatku ako co robit. Tito ludia casto krat mali silnu vnutornu tuzbu byt iny, pretoze mainstream je sracka, tak sa dali na cestu ktorej iny nerozumeli, pretoze ten os videli max tak v "hackerskych" filmoch.

Otazky do plena:

2. Kedy planuje linux pridat taku banalnu vec ako je user rights management vo windowse, kde si mozem definovat prava kludne pre kazdeho jedneho pouzivatela samostatne. V linuxe mam 3cisielka, owner, group, others. To je cele, ked chcem nejakej skupine ludi priradit prava aby mohli napr iba citat z nejakeho repa, a iny tam mozu aj vykonavat zmeny, tak musim robit pi.oviny aby som to dosiahol. Pripadne musim nainstalovat nejaky dalsi program / modul ktory mi toto umozni. Preboha preco toto linux stale nema?

3. Take zakladne veci ako je pristup na nas cez sambu, no proste to nejde. Musim nainstalovat dalsi program. Windows to ma vstavane, dokonca rozne verzie.

4. Rodicovska sprava/ochrana, taka banalita na windowse je ani neviem odkedy, min od win xp, linux to nema, jedine ak na to existuje nejaky 3rd program.

5. Updaty, kopa linuxovych masin je v stave v akej bola rozbehana, kludne roky neaktualizovane veci. Win ma by default zapnute aktualizacie. Na linuxe to nie je, clovek to musi robit rucne - cize vacsina BFU sa na to vykasle -> maju systemy kde nemaju nikdy aplikovane zaplaty.

6. Bugy - kazdy OS ma nejake bugy. Windows a macos ich opravuju nonstop, ano, niekedy to trva, ale opravuju ich, v linuxe nie -> vacsina linuxovych distribucii nema vlastne security a bug patche, spoliehaju sa iba na upstream - vacsinou kernel repo + repozitare jednotlivyhc programov co su v danej distribucii. Co nie je tam to nemaju, iba ak sa niekto z vlastnej vole rozhodne nieco opravit - to je problem toho ze kopa veci na linuxe je vyvyjana z dobrej vole, nie ako praca. Pri praci to proste robis 8hod denne 5 dni v tyzdni, kdezto na linuxe rozny prispievatelia to robia iba ked maju cas a chut.

1. klamstvo (moja rodina celá prešla na Linux práve v čase Win10, nie vo WinXP, ja nemám túžbu byť jedinečný alebo robiť niečo lebo je to in, ale proste zvolím systém ktorý mi vyhovuje, a tým je Linux)
2. klamstvo (už som napísal v predchádzajúcom príspevku, a aj jeden ďalší týpek)
3. klamstvo (už som napísal v predchádzajúcom príspevku, aj so screenshotom)
4. klamstvo
5. klamstvo (viď screenshot...)
6. klamstvo (mnoho veľkých firiem ako Google, IBM, Intel, AMD, Nvidia, Samsung, RedHat, Canonical má vyhradených zamestnancov riadne platených, riadne pracujúcich (40h za týždeň), ktorý pracujú na Linuxovom jadre, dokonca takýchto firiem čo má zamestnancov dedikovaných pre kernel je stovka, takže....)

Proste si <píp> <píp> klamár. Typický hater, čo nevie ani argumentovať a ide presviedčať ľudí že Zem je placka. Spolu s príspevkom o tom čo všetko Windows nevie a Linux vie, tu asi máme jasné kto je víťaz. Linux je určite lepší systém, a tvrdiť opak môže len človek, čo fajčí <píp> Microsoftu.
« Poslední změna: 23. 08. 2021, 12:31:31 od Mlocik97 »

Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #56 kdy: 23. 08. 2021, 12:30:46 »
Take zakladne veci ako je pristup na nas cez sambu, no proste to nejde. Musim nainstalovat dalsi program. Windows to ma vstavane, dokonca rozne verzie.
Wow, takže na linuxu si musím kvůli podpoře protokolu z jiného systému stáhnout a nainstalovat nějaký další program.

Strašné! To je jako bych si na windowsech občas musel nainstalovat puttynu. ::)

Srandou je že samba je vo väčšine distier predinštalovaná, takže v podstate jeho kec je zas len klamstvo podobne ako s tým ACL. Dokonca samotný nautilus to má priamo podporované:
Jak to teď funguje na linuxu netuším. Už jsem ho nepoužil pěkných pár let. Ani nevím, jestli už je samba zdokumentovaná, nebo je to furt jen reverse engineering.
Ale prskat, že si musí nainstalovat další program, mi už přišlo jako totální úlet.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #57 kdy: 23. 08. 2021, 12:43:16 »
Take zakladne veci ako je pristup na nas cez sambu, no proste to nejde. Musim nainstalovat dalsi program. Windows to ma vstavane, dokonca rozne verzie.
Wow, takže na linuxu si musím kvůli podpoře protokolu z jiného systému stáhnout a nainstalovat nějaký další program.

Strašné! To je jako bych si na windowsech občas musel nainstalovat puttynu. ::)

Srandou je že samba je vo väčšine distier predinštalovaná, takže v podstate jeho kec je zas len klamstvo podobne ako s tým ACL. Dokonca samotný nautilus to má priamo podporované:
Jak to teď funguje na linuxu netuším. Už jsem ho nepoužil pěkných pár let. Ani nevím, jestli už je samba zdokumentovaná, nebo je to furt jen reverse engineering.
Ale prskat, že si musí nainstalovat další program, mi už přišlo jako totální úlet.

Vieš čo mi ako prvé napadlo na jeho hate... https://www.youtube.com/watch?v=6Mlqzf_xOWI presne asi tak by som pomenoval toho hatera.

oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #58 kdy: 23. 08. 2021, 15:39:37 »
Odporucam nekrmit trola v pubertalom veku ;)

Re:Frekvence přeinstalování Windows
« Odpověď #59 kdy: 24. 08. 2021, 20:41:35 »

Niektorym nevysvetlis, to su casto krat ludia ktory videli windows naposledy za cias win xp. Niekto ich nejakym zazrakom zasvetil do ineho OS a ukazal/pomohol im na zaciatku ako co robit. Tito ludia casto krat mali silnu vnutornu tuzbu byt iny, pretoze mainstream je sracka, tak sa dali na cestu ktorej iny nerozumeli, pretoze ten os videli max tak v "hackerskych" filmoch.

Otazky do plena:

Kedy planuje linux pridat taku banalnu vec ako je user rights management vo windowse, kde si mozem definovat prava kludne pre kazdeho jedneho pouzivatela samostatne. V linuxe mam 3cisielka, owner, group, others. To je cele, ked chcem nejakej skupine ludi priradit prava aby mohli napr iba citat z nejakeho repa, a iny tam mozu aj vykonavat zmeny, tak musim robit pi.oviny aby som to dosiahol. Pripadne musim nainstalovat nejaky dalsi program / modul ktory mi toto umozni. Preboha preco toto linux stale nema?


Taká blbá otázka: ty si kedy naposledy videl Linux? Slackware 3?

Linux podporuje ACL nejakých 20 rokov.

A na co je potom Selinux?