Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #30 kdy: 13. 08. 2021, 17:05:45 »
Takže v té krabičce venku vychází z černého přívodního tel. kabelu: modrý, fialový, zelený a 2x bílý drátek. Takže předpokládám, že jsou to 2 páry + nějaké uzemnění.

Když vidím jak je to komplikované, tak se do toho zatím pouštět nebudu. Pojedu zatím na jednu veřejnou IP a až kdyby to bylo nevyhnutelné tak objednám blok 8 adres. Každopádně díky všem za info.


Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #31 kdy: 13. 08. 2021, 17:23:56 »
Modra-bila by mel byt prvni par
Tyrkysova-fialova by mel byt druhy par.
http://telefon.unas.cz/kabely/kabely.htm
Takze ten kabel bude nejspis skutecne 1x4, tj. dva pary + uzemneni.
Asi se tehdy setrilo. Bohuzel.

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #32 kdy: 13. 08. 2021, 18:15:10 »
Nechce se mně teď číst smlouva a další dokumenty, ale "domácnost" tam ani být nemusí, stačí úplně něco ve smyslu "osobní potřeba" a sankce při přenechání služeb třetím osobám. Ale to je skutečně tvoje věc, už bych to tímto ukončil.
Pokud by smlouva zakazovala přenechání služeb třetím osobám, tak by nemohly fungovat kavárny s WiFi připojením pro hosty. Nebo kdyby za tebou přijela přítelkyně na víkend, tak bys jí nemohl dát heslo na WiFi, to je taky dočasné přenechání služby. Taky nepovažuji za důležité to řešit v této diskuzi, jen nechci, aby někdo kdo na tuto diskuzi narazí měl strach sdílet internet v rámci jednoho rodinného domu.
Moment - kavárna je smlouva na IČ a tam záleží, co si s poskytovateleme netu vyjednáš. Podobně restaurace, hotely apod.
Když přijede přítelkyně k tobě, tak ji lze považovat za součást domácnosti a hlavně, to není připojení dalších bytových jednotek.
Já o tom psal hlavně proto, že pokud to celé neschováš pod jednu IP (kde už se cokoliv blbě zjisťuje), ale bude tam těch IP víc, tak tím jenom svého ISP upozorníš, že připojení může být sdíleno dál. Což podle provozu není až tak úplně těžké zjistit. A logicky se žádnému ISP nelíbí, když platí jeden a fungují další dva nebo tři. Byť ty důvody nemusí být nutně jenom ekonomické (obvykle ale jsou, co si budeme vykládat...), ale třeba technické v podobě chybějících párů.

rr-zz

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #33 kdy: 13. 08. 2021, 18:40:24 »
a jakej že je prosím ten důvod mít tolik statickejch IP na jednom VDSL připojení ??
Jaký zařízení nebo funkce klterou tam budete provozovat že je třeba tolik veřejnejch adres ?

To tady myslím ještě nezaznělo... Nerní to tajný ?   

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #34 kdy: 13. 08. 2021, 19:29:35 »
a jakej že je prosím ten důvod mít tolik statickejch IP na jednom VDSL připojení ??
Jaký zařízení nebo funkce klterou tam budete provozovat že je třeba tolik veřejnejch adres ?

To tady myslím ještě nezaznělo... Nerní to tajný ?
Zaznělo: https://forum.root.cz/index.php?topic=25100.msg356337#msg356337
Služby které jsou omezené na jednu veřejnou IP a neumožňují např. paralelního stahování - např. ulož.to, webshare.cz (i když tyto dvě to umožňují). Nestahuji filmy, takže takové služby moc neznám, ale chci být připraven na to když za mnou přijdou a budou chtít každý svoji veřejnou IP adresu.


Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #35 kdy: 13. 08. 2021, 19:45:58 »
ale bude tam těch IP víc, tak tím jenom svého ISP upozorníš, že připojení může být sdíleno dál. Což podle provozu není až tak úplně těžké zjistit. A logicky se žádnému ISP nelíbí, když platí jeden a fungují další dva nebo tři.
Moje nabídka sázky o malé pivo stále platí :). Ať už by to byla smlouvu na FO nebo na IČO (kvůli tomu, že fyz. osobám bloky IP adres neprodávají), tak jsem přešvědčen, že pokud by to bylo v rámci jednoho rodinného domu, tak je to čisté, legální a při podpisu smlouvy bych neměl problém pravdivě říct proč chci blok 8 IP adres.

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #36 kdy: 13. 08. 2021, 19:59:33 »
Ale toto přece není v rámci rodinného domu, ale v rámci bytového domu. ISP skutečně není úplný trotl, aby si nedal dohromady 1+1=2 :)

K té veřejné IPv4 snad jenom poznámka, že její využití bude sotva kvůli nějakému stahovaní kdesi z ulozto (tam se dá udělat účet a aniž by se musel nabít kredit, tak jde stahovat rychlostí 300 kB/s bez ohledu na IP a hned 5 sloty naráz, tj. 300 x5). Nebo již zmiňované Vžum :)  Vlastně ani nevím, jaký smysl veřejná IPv4 má, pokud není samozřejmě fixní a člověk nevyužívá směrování portů, vzdálený přístup apod. I Torrent si dneska poradí s IPv6 a na všechno ostatní stačí neveřejná IPv4. No, třeba mě někdo výhody dynamické veřejné IPv4 objasní :D

Jinak nějaký Metronet neznám a jestli fungují tak, že jim nevadí sdílení připojení, tak je s podivem, že už dávno nekrachli :D

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #37 kdy: 13. 08. 2021, 20:23:37 »
Ale toto přece není v rámci rodinného domu, ale v rámci bytového domu. ISP skutečně není úplný trotl, aby si nedal dohromady 1+1=2 :)
Bytový dům je opravdu až od 4 bytů výš: https://www.realitymorava.cz/realitni-zpravodaj/1989-rodinny-nebo-bytovy-dum-jake-jsou-mezi-nimi-rozdily

K té veřejné IPv4 snad jenom poznámka, že její využití bude sotva kvůli nějakému stahovaní kdesi z ulozto (tam se dá udělat účet a aniž by se musel nabít kredit, tak jde stahovat rychlostí 300 kB/s bez ohledu na IP a hned 5 sloty naráz, tj. 300 x5).
Když si nabijí kredit a po mně nic chtít nebudou, tak je to win-win.

Jinak nějaký Metronet neznám a jestli fungují tak, že jim nevadí sdílení připojení, tak je s podivem, že už dávno nekrachli :D
Bereš to moc politicky Halík. Vzhledem k tomu kolik stojí blok 8 IP adres, tak není důvod, aby někdo krachoval, protože je to skoro ta samá cena jako 3x samostatný internet. Ale jestli ve VOP O2 najdeš, že se v rámci jednoho RD se 3mi byty nesmí sdílet internet, tak ti dám za pravdu. Zatím jsme ve VOP nic takového nenašli.

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #38 kdy: 13. 08. 2021, 21:04:16 »
Už fakt naposledy - co berou jakési realitymorava jako bytový dům je jejich věc, každý ISP umí rozlišit mezi bytovým domem a rodinným domem (ono by to šlo samozřejmě dohledat i v rámci kolaudace).

U ISP nejde o to, že by krachoval díky poskytování IP adres, ale proto, že když mu platí jeden a nasdílí to všem dalším, tak je z toho kulový. Asi jako v případě, že povezeš ve veřejný dopravě 3 pasažéry, ale lístek si koupí jenom jeden - na těch dvou dalších prostě budeš tratit, když ti nic nezaplatí. Což si prostě každý ISP hlídá. Jestli Metronet ne, pak viz výše, že ještě nekrachli...

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #39 kdy: 13. 08. 2021, 21:10:20 »
Na druhou stranu - když se podívám na FB stránky Metronetu - tak vesměs jim to chodí tak 20/2 (i když v reklamě hlásají něco jiného), takže tam je sdílení linky už jaksi vyřešeno přirozenou cestou :D

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #40 kdy: 13. 08. 2021, 21:17:18 »
Už fakt naposledy - co berou jakési realitymorava jako bytový dům je jejich věc, každý ISP umí rozlišit mezi bytovým domem a rodinným domem (ono by to šlo samozřejmě dohledat i v rámci kolaudace). ...
Jasně, že je daný dům zkolaudovaný jako rodinný dům. Celou dobu mluvíme o RD. Vůbec nechápu proč jsi začal mluvit o bytovém domě.

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #41 kdy: 13. 08. 2021, 22:12:30 »
Proto, že ses hned v některém z úvodních postů bavil o "2-3 samostatných domácnostech", což bývá právě bytový dům a ne rodinný dům, ale asi jsem to špatně pochopil, takže už je vše vysvětleno a můžeme popojet :) 

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #42 kdy: 13. 08. 2021, 23:41:15 »
Proto, že ses hned v některém z úvodních postů bavil o "2-3 samostatných domácnostech", což bývá právě bytový dům a ne rodinný dům, ale asi jsem to špatně pochopil, takže už je vše vysvětleno a můžeme popojet :)
Už asi není kam popojíždět. Už vím, že až budu chtít pro rodinný dům se 3 bytovými jednotkami (lidově se jim říká vícegenerační RD) zařídit veřejnou IP adresu pro každý jednotlivý byt, tak si musím od ISP přiobjednat:

1) blok 8 IPv4 adres.
2) nebo druhé internetové VDSL připojení na 2. páru vodičů + bezdrát pro 3. byt.
3) nebo odejít od O2 k jinému ISP, který nabízí 4 /64 bloky (=jeden /62) IPv6 adres a IPv4 adresa by byla jen jedna sdílená.

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #43 kdy: 14. 08. 2021, 09:41:29 »
Puvodni tazatel pozaduje 10 IPv4 "pro black boxy" vyuzivajici "TCP a P2P" spojeni a neni mozne do nich zasahovat.

A tady se resi pripojeni domacnosti :)



Pro puvodni dotaz, trosku to zavani - co to asi muze byt? :)

Resenim je skutecne business linka/flexibilni ISP (ale i ti se budou ptat proc) nebo rovnou server hosting.

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #44 kdy: 14. 08. 2021, 10:12:05 »
Tazatel již poděkoval na 1. stránce diskuze a pak jsem se vetřel já a jen jsem se doptal na detaily, ale problém je to pořád jeden a tentýž - pořád se to týká tématu "Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami". Nechápu v čem vidíš problém.