Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #15 kdy: 12. 08. 2021, 18:55:13 »
Přeprodej xDSL načerno?
Ty jednotlivé domácnosti za internet nic platit nebudou, takže se asi o přeprodeji mluvit nedá. Jde jen o to, že nechtějí sdílet stejnou veřejnou IP adresu. Nabízí snad O2 nějakou službu kdy na jeden telefonní kabel připojí na samostatné smlouvy 3 samostatné domácnosti, aby měla každá domácnost jednu veřejnou IP adresu? Podle mne na jeden kabel lze napojit max 2 modemy (domácnosti).
I tak to bude v rozporu s obchodními podmínkami poskytovatele (každého podotýkám), i když se nic těm domácnostem účtovat nebude. Takže bych se na to vybodl a nechal to na jedné IP (která tedy nevím, čemu by měla vadit, když běžně na jednu veřejnou IP jedou třeba celé firmy s mnoha desítkami zařízení, natož pár domácností). Každopádně všechno - pokud jde o případné průsery - půjde za tím, na koho je smlouva, a to bez ohledu na nějakou IP adresu.
U telefonního kabelu záleží na tom, kolik má párů, podle toho se odvíjí i počet možných připojení.


Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #16 kdy: 12. 08. 2021, 21:17:00 »
Přeprodej xDSL načerno?
Ty jednotlivé domácnosti za internet nic platit nebudou, takže se asi o přeprodeji mluvit nedá. Jde jen o to, že nechtějí sdílet stejnou veřejnou IP adresu. Nabízí snad O2 nějakou službu kdy na jeden telefonní kabel připojí na samostatné smlouvy 3 samostatné domácnosti, aby měla každá domácnost jednu veřejnou IP adresu? Podle mne na jeden kabel lze napojit max 2 modemy (domácnosti).
I tak to bude v rozporu s obchodními podmínkami poskytovatele (každého podotýkám), i když se nic těm domácnostem účtovat nebude.
Tak to by mne zajímalo jak to teda udělat, aby to bylo dle tvého legálně. To jakože jedna domácnost bude mít VDSL na stávajícím páru kabelů, druhá domácnost si objednávat druhé VDSL (na druhém páru tel kabelů), třetí si bude muset objednat net od wifi providera? Jen abys chápal, tak všechny domácnosti budou v jednom domě - nehodlám poskytovat internet sousedům přes plot.

Takže bych se na to vybodl a nechal to na jedné IP (která tedy nevím, čemu by měla vadit, když běžně na jednu veřejnou IP jedou třeba celé firmy s mnoha desítkami zařízení, natož pár domácností).
Já vím čemu to bude vadit. Budou ke mně furt chodit a stěžovat si, že jim nejde stahovat z ulož.to, protože v danou chvíli bude stahovat druhá domácnost. :)
Morálku ulož.to teď nechme stranou, já u nich nebudu sedět a kázat jim o autorském zákoně.

Každopádně všechno - pokud jde o případné průsery - půjde za tím, na koho je smlouva, a to bez ohledu na nějakou IP adresu.
O průsery nejde. Toho, že u mne zaklepe policie se nebojím a když zaklepe tak vysvětlím a pošlu je k ISP.

U telefonního kabelu záleží na tom, kolik má párů, podle toho se odvíjí i počet možných připojení.
Máme dva páry. Myslím, že to je asi nejběžnější.
« Poslední změna: 12. 08. 2021, 21:21:16 od LarryLin »

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #17 kdy: 12. 08. 2021, 21:22:29 »
A jskou rychlost mate dosazitelnou na jednom paru?

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #18 kdy: 12. 08. 2021, 21:29:10 »
A jskou rychlost mate dosazitelnou na jednom paru?
Můžu mít až 250 Mb/s. Jelikož je tady kousek DSLAM, tak bych se té rychlosti mohl přiblížit. Jestli se to bere jako rychlost pro jeden pár nebo pro oba, to nevím.

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #19 kdy: 12. 08. 2021, 21:39:23 »
Na zrychlujemecesko.cz se po zadani adresy dozvite, jestli je to po dvou parech (v textu s informaci o rychlosti bude zminen bonding) nebo po jednom (text bez bondingu).
Pokud mate na dome malou uzkou krabicku z 90. let, dost pravdepodobne do ni nevedou dva pary, ale sest, nebo alespon tri. Tak se to casto v devadesatkach stavelo. Pokud se bavime o ctyrech pripojkach, sest paru by mohlo stacit. :)


Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #20 kdy: 12. 08. 2021, 21:54:15 »
Jsem si na 99% jistý, že mám jen 2 páry. Říkal mi to technik jak jsem s ním kdysi řešil vypadávání internetu a říkal mi to právě u té krabičky venku.

Na zrychlujemecesko.cz mi píší "Váš internet může svištět o sto šest!" :), ale žádné slovo bonding nikde není, takže těch 250 je asi pro jeden pár.

Ještě jak jsi před tím psal o variantě serverhostingu s Linuxem a tunelem to proroutovat, tak do toho bych nechtěl jít kvůli zvýšené latenci (předpokládám) a připadá mi jednodušší změnit ISP než to dělat nějak složitě přes hostingy.

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #21 kdy: 12. 08. 2021, 22:22:59 »
Mně je v zásadě jedno, že porušuješ smluvní podmínky svého ISP (nebo se k tomu chystáš), to je tvoje věc. Ale jinak to neomluví ani nedostatečný počet párů někde v kabelu. Prostě připojení se oficiálně sdílet nesmí, tečka.

Pokud bude průser, tak ti Policie hlavně zabaví výpočetní techniku k dalšímu zkoumání - přičemž k ISP ji posílat nemusíš, protože tam půjde jako první a teprve od ISP se dostane k tobě. A není to nějaká pověra, ale osobní zkušenost. Ovšem stejně jako v odstavci výše, je to tvoje věc.

Počet párů bych zcela jistě ještě prověřil, tolik úsilí to zase není...

Jo - na stahování z ulozto je nejlepší Vžum, tam neřešíš ani rychlost, ani účet a ani IP :)

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #22 kdy: 12. 08. 2021, 23:38:03 »
Mně je v zásadě jedno, že porušuješ smluvní podmínky svého ISP (nebo se k tomu chystáš), to je tvoje věc. Ale jinak to neomluví ani nedostatečný počet párů někde v kabelu. Prostě připojení se oficiálně sdílet nesmí, tečka.
Obchodní podmínky O2:
Citace
2. Nesmíte přenechávat služby za úplatu nebo jiné protiplnění jiným osobám („přeprodej“) ani přeprodej
umožnit nebo se na něm podílet. Zakázáno je rovněž začleňování služeb O2 do technických řešení určených
pro poskytování služeb jiným osobám a vydávání služeb O2 za služby jiného subjektu.
5. Výhody i služby jsou určeny pouze vám. Proto je nesmíte sdílet k získání finančního prospěchu.
Nechce se mi teď podrobně zkoumat podmínky ISP, ale myslím, že je zakázáno mít při sdílení internetu finanční prospěch (jak se píše výše). Na vesnicích jsou běžně vícegenerační domy ve kterých žíje více domácností a nejsem přesvědčený, že sdílení internetu v jednom domě je porušení smlouvy.

Pokud bude průser, tak ti Policie hlavně zabaví výpočetní techniku k dalšímu zkoumání - přičemž k ISP ji posílat nemusíš, protože tam půjde jako první a teprve od ISP se dostane k tobě. A není to nějaká pověra, ale osobní zkušenost. Ovšem stejně jako v odstavci výše, je to tvoje věc.
Tak snad všechny ty PC, ntb, mini PC, IoT, tablety, telefony, routery a další unesou. Snad budou mít velkou dodávku :)

Počet párů bych zcela jistě ještě prověřil, tolik úsilí to zase není...
Dobře nahlodali jste mne, zítra na to mrknu, ale už dopředu vím co zjistím.

Jo - na stahování z ulozto je nejlepší Vžum, tam neřešíš ani rychlost, ani účet a ani IP :)
Aha, tak ulož.to asi není omezeno na jednu veřejnou IP adresu, ale i tak problémy tohoto typu prostě vznikat mohou.

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #23 kdy: 13. 08. 2021, 06:14:12 »
Pokud jde o odnos výpočetní techniky, tak bez obav. Oni si tu dodávku klidně zavolají, když bude potřeba :D

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #24 kdy: 13. 08. 2021, 08:55:08 »
Na vesnicích jsou běžně vícegenerační domy ve kterých žíje více domácností a nejsem přesvědčený, že sdílení internetu v jednom domě je porušení smlouvy.
Neviem, ako u vas, ale u nas je na to vynimka. Ak je to rodina, tak je mozme s nimi "zdielat" pripojenie, pokial sa jedna o jeden dom, ale zase sme pri tom, ze aj tak vsetci budu mat jednu verejnu IP.
Cize sa zase vraciame k tomu, ze bud jedna IP pre vsetkych, alebo kazdy vlastne pripojenie, ak chcu mat kazdy inu verejnu IP.

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #25 kdy: 13. 08. 2021, 10:51:57 »
Na vesnicích jsou běžně vícegenerační domy ve kterých žíje více domácností a nejsem přesvědčený, že sdílení internetu v jednom domě je porušení smlouvy.
Neviem, ako u vas, ale u nas je na to vynimka. Ak je to rodina, tak je mozme s nimi "zdielat" pripojenie, pokial sa jedna o jeden dom
Jestli myslíš u nás jakože v ČR, tak já pochybuji, že jedny smluvní podmínky (Cetinu) určují podmínky pro celou republiku. To má každý ISP zvlášť. Klidně se s vámi vsadím o jedno malé pivo :), že když napíši poptávku např. do Metronetu, že potřebuji připojit přes jedno VDSL připojení jeden dům, ve kterém žijí 3 domácnosti (klidně i cizí) a proto si chci navíc objednat blok IPv4 adres (v ceníku mají "Veřejné IPv4 adresy (blok /30 a více)" od 300 Kč/měsíc), tak mne neodmítnout a ani po mne nebudou chtít kopat další telefonní přípojku.

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #26 kdy: 13. 08. 2021, 12:23:55 »
Prakticky každý ISP má buď v obchodních podmínkách nebo přímo ve smlouvě jasně uvedené, že home připojení je možné pouze pro domácnost, resp. její členy. A to určitě není bytový dům, kde v jednom patře bydlí tatík s rodinou, v dalším patře švagr s rodinou a dole prarodiče. Je to sice rodina, ale každá má domácnost svoji. Jiná situace je někde v rodinném domě, kde jedno patro obývají rodiče a v patře dalším je syn s rodinou, tam už se jedná o domácnost jednu. To jenom na upřesnění, jak to ISP obvykle posuzují.

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #27 kdy: 13. 08. 2021, 12:57:32 »
Prakticky každý ISP má buď v obchodních podmínkách nebo přímo ve smlouvě jasně uvedené, že home připojení je možné pouze pro domácnost, resp. její členy. A to určitě není bytový dům, kde v jednom patře bydlí tatík s rodinou, v dalším patře švagr s rodinou a dole prarodiče. Je to sice rodina, ale každá má domácnost svoji. Jiná situace je někde v rodinném domě, kde jedno patro obývají rodiče a v patře dalším je syn s rodinou, tam už se jedná o domácnost jednu. To jenom na upřesnění, jak to ISP obvykle posuzují.
Ve VOP O2 není žádné slovo "domácnost" ani "členové domácnosti". Mluví se tam o adrese: "Službu lze čerpat pouze na konkrétní adrese.". Rodinný dům je dle stavebního zákona stavba s max 3 bytovými jednotkami (to nazývám domácnostmi). Pokud jsou v domě 4 byty a více je to již dle zákona "bytový dům". Neznám detaily, ale předpokládám, že u bytového domu se pak stává samostatnou adresou každý byt (má nějaké číslo, tak jako ve všech panelácích). Z toho logicky vyvozuji, že pokud se jedná o RD, tak se pořád jedná o jednu adresu a neodporuje VOP když se internetové připojení přerozdělí mezi jednotlivé byty (domácnosti). Až ve chvíli kdyby se jednalo o bytový dům, tak platí to co píšeš, že tel. kabel musí vést do každého bytu, který je samostatnou adresou, a nelze mít pro celý bytový dům jednu smlouvu s ISP. A pokud by majitel bytového domu chtěl sdílet připojení mezi ostatní byty, tak už by asi bylo správné napsat s ISP i speciální smlouvu, kde by se hovořilo o poskytování připojení pro bytový dům.

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #28 kdy: 13. 08. 2021, 15:01:18 »
Nechce se mně teď číst smlouva a další dokumenty, ale "domácnost" tam ani být nemusí, stačí úplně něco ve smyslu "osobní potřeba" a sankce při přenechání služeb třetím osobám. Ale to je skutečně tvoje věc, už bych to tímto ukončil.

Re:Připojení přes ADSL s více WAN IP adresami
« Odpověď #29 kdy: 13. 08. 2021, 15:15:12 »
Nechce se mně teď číst smlouva a další dokumenty, ale "domácnost" tam ani být nemusí, stačí úplně něco ve smyslu "osobní potřeba" a sankce při přenechání služeb třetím osobám. Ale to je skutečně tvoje věc, už bych to tímto ukončil.
Pokud by smlouva zakazovala přenechání služeb třetím osobám, tak by nemohly fungovat kavárny s WiFi připojením pro hosty. Nebo kdyby za tebou přijela přítelkyně na víkend, tak bys jí nemohl dát heslo na WiFi, to je taky dočasné přenechání služby. Taky nepovažuji za důležité to řešit v této diskuzi, jen nechci, aby někdo kdo na tuto diskuzi narazí měl strach sdílet internet v rámci jednoho rodinného domu.