Plat 40k pro "úplného juniora"

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #30 kdy: 09. 08. 2021, 13:38:04 »
err, ty si prodavacka?
je tvoje matka prodavacka?

tohle je opravdu spatnej hrob.

Hele já nevím, kolik je teď reálné dostat jako nástupní plat pro absolventa bez praxe v Praze.
Určitě bych ale chtěl okomentovat častý nešvar: přirovnání platu programátora a prodavačky.

Je to věc trhu - je to o tom, kolik svému zaměstnavateli přinesete. Prodavačky teď dostávají hodně a celkem dost předběhly ostatní málo kvalifikované profese. Naprostá většina prodavaček bude po zaškolení podávat standardní výkon a tak dostane nějaký nástupák a po 5 letech praxe o pár tisíc více. A po 20 letech praxe ani o korunu víc (pokud nepočítám inflaci a celkový růst platu v odvětí, nebo postup na nějaké vedoucí místo).

Programátor nepodává nějaký jednotný výkon. Každý je jiný, jinak schopný, jinak se popasuje s jinými problémy, které ho potkají. A za to ho čeká jiný plat. Platové rozmezí mezi programátory je ohromné - a to i mezi těmi, kteří mají stejné vzdělání a stejnou délku praxe a pracují na stejné pozici. A tuplem je ohromné mezi někým, jehož kvalita je ověřena a někým o kom zatím nevím, jak (jestli!) produktivní vůbec bude.
Rozdíly v produktivitě programátorů po škole jsou obrovské. I člověk, který po abslvování programátorské školy umí použitelně programovat (a jsou takoví, co neumí skoro vůbec), se bude docela dlouho zaučovat do firemního ekosystému (firemní IS, firemní tiketovací systém, firemní pravidla komunikace a psaní kódu, struktura projektu, mnoho frameworků co ten nováček nezná), takže může trvat klidně rok, než začne firmě peníze ne spotřebovávat, ale i vydělávat.

Tržní reakce na tuhle nejistotu je prostá - naberu nováčka za málo a podle toho, jak se ukáže, tak rychle mu přidávám. Nesrovnávejte se s prodavačkou, proboha! Šance, že prodavačka-nováček nebude schopna zvládat doplňovat zboží do regálu je zanedbatelná. A pokud opravdu nebude, tak se na to přijde první den zkušebky a hotovo.

A argument, že když někdo studoval X let, tak přece musí...NEMUSÍ! To je argument rozmazlených spratků, co vystudovali výjimečně finančně lukrativní obor a dostávají výjimečné finanční ocenění. A mají pocit, že je to ještě málo a svět je k nim nespravedlivý.

Zamyslete se nad tím, za kolik nastupují lidi, co na VŠ 5 let studovali knihovnictví nebo archivářství, archeologii, nebo podobný obor. A kolik oni budou brát po 20 letech praxe. Velké kulové!
Jasné, vystudovali finančně nelukrativní obor, mají co si zvolili. Ale netvařte se tu, proboha, že když někdo vystuduje VŠ, že to musí něco znamenat platově.
A mimochodem třeba doktoři, oni pořád brečí, jak berou málo, ale když je jim 50 let, tak někteří strčí leckterého programátora platově do kapsy, zkuste si ale zjistit, kolik berou jako nováčci po škole. A to občas fungovalo ještě tak, že byli v práci celý den, ale papírově tam byli na půl úvazku, takže dostávali polovinu toho žebráckého nástupáku.
Chcete být advokát? Opět, nebudete na tom platově vůbec špatně, ale prvně musíte několik let po ukončení právnické fakulty dělat koncipienta. Nevím jak letos, ale ještě tak rok dva zpátky se na koncipientskou pozici nastupovalo běžně za 20 tisíc. A v té době už v Lidlu dávali 25.


Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #31 kdy: 09. 08. 2021, 15:20:58 »
alespon ja jsem si z tehle filipiky vzal "ajtaci dokoncujici vysokou skolu, rikejte si jen o 20 000" jinak jste nenazrani a rozmazleni.

wabi

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #32 kdy: 09. 08. 2021, 17:00:01 »
alespon ja jsem si z tehle filipiky vzal "ajtaci dokoncujici vysokou skolu, rikejte si jen o 20 000" jinak jste nenazrani a rozmazleni.

To máš právě trochu problém s pochopením textu.

Říká tři věci:

* zaměstnavatel má právo si zhodnotit za kolik někoho chce zaměstnat, stejně jako uchazeč má právo si říct, za kolik je ochoten pracovat. Je to obchod. Nikdo nemá na nic právo (s výjimkou "úžasného" institutu zaručené mzdy).
* srovnávání prodavaček a juniorních programátorů je mimo, protože prodavačka podává výkon po týdnu zaučení, junior programátor (ideálně bez vzdělání po 3-měsíčním kurzu od Czechitas) tak po 2 letech, během kterých projekt zpomaluje a kolegy odvádí od práce. Taky ta prodavačka už nikdy nějak razantně přidáno nedostane.
* IT lidi si nemají na co stěžovat. Nejsi spokojený? Pokud jsi aspoň trochu k něčemu, snadno to změníš. Nemusíš se bát, že zůstaneš bez práce.

V čem je problém? :)

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #33 kdy: 09. 08. 2021, 21:42:14 »
Rozdíly v produktivitě programátorů po škole jsou obrovské. I člověk, který po abslvování programátorské školy umí použitelně programovat (a jsou takoví, co neumí skoro vůbec)
Odpad jde ale celkem snadno odfiltrovat.

Úplný odpad odfiltruješ u přijímacího pohovoru. Další síto na kvalitu se ukáže v dalších měsících. Něco ve zkušebce, něco po. Firmy to řeší tak, že těm "nevybroušeným diamantům" dají relativně nižší nástupák (který je ale pořád výrazně vyšší než nástupák mnoha jiných "komerčně úspěšných" VŠ profesí).
Pokud umíš u absolventů bez praxe velmi rychle poznat, kdo bude dobrý a kdo ne a těm dobrým dáváš rovnou vyšší platy, tak super - velká konkurenční výhoda pro tebe. Většina firem na trhu to neumí.

hahel16625: Brečíš tady na špatném hrobě :)
tohle je opravdu spatnej hrob.

Tak jsem si znovu prolétl dosavadní příspěvky v diskuzi a konstatuji, že jsem si přišel poplakat na správný hrob.

alespon ja jsem si z tehle filipiky vzal "ajtaci dokoncujici vysokou skolu, rikejte si jen o 20 000" jinak jste nenazrani a rozmazleni.

A proč to sem píšeš? Abys ukázal, jak špatně jsi na tom s funkční gramotností?

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #34 kdy: 09. 08. 2021, 22:13:38 »
No když už jsem tady, tak ještě přidám.
Ano, existují země, kde vystudovaná VŠ je opravdu pocítit v nástupním platu. Jsou to země, kde se platí ŠKOLNÉ.
Ekonomika funguje tak, že nabíráte lidi, kteří musí z platu splácet to školné. Takže pokud byste dávali moc malý nástupák, tak ten obor nikdo nepůjde studovat, když se z platu nedá to školné splácet. A ty vyšší náklady za absolventy si samozřejmě napočítáte do cen vašich služeb (a dělají to všichni, i vaše konkurence, protože všichni berete absolventy, co musí splácet školné).
Samozřejmě si dobře vybíráte, jestli opravdu potřebujete lidi s titulem (a jakým). A pak třeba zjistíte, že stačí, když většina inženýrů a programátorů má "jenom" bakalářský titul. Prakticky tam neexistuje zdejší anomálie - jsem PhD, prodloužil jsem si studium a mládí a teď se ucházím o práci, kterou běžně dělají jenom magistři/bakaláři. V těch zemích je reálný problém s tím, že jste překvalifikovaný a nechtějí vás (což je v Česku spíš kuriozita).
A když si od toho nástupního platu odečtete tu splátku půjčky na školné, tak zjistíte, že jste na tom znatelně hůře než ti, co berou průměrný plat.
Jsou tam situace, že ty nejlepší firmy obvykle berou absolventy z těch nejlepších škol, kde se platí nejvyšší školné, takže ty firmy nabízejí nejvyšší nástupní platy. Pokud se vám podaří dostat se jako absolvent ne-špičkové školy do špičkové firmy, tak super pro vás, máte velký nástupní plat a splácíte ne tak velkou půjčku. Pokud se ale jako absolvent špičkové školy nedostanete do špičkové firmy, tak máte velký finanční problém a první roky po škole žijete "z ruky do huby".

Tady v Česku začínají programátoři-absolventi bez praxe aspoň na průměrném platu (myšleno průměrném v lokalitě, kde nastupují).


Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #35 kdy: 09. 08. 2021, 22:58:12 »
ja proste nenavidim ceske "znej svoje misto"
furt a furt to tady vylejza.

a kdysi davno jsem byl taky grafomanem, dneska mne uz tyhle tendence v diskusnich forech spis unavuji.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #36 kdy: 09. 08. 2021, 23:52:01 »
Ekonomika funguje tak, že nabíráte lidi, kteří musí z platu splácet to školné. Takže pokud byste dávali moc malý nástupák, tak ten obor nikdo nepůjde studovat, když se z platu nedá to školné splácet. A ty vyšší náklady za absolventy si samozřejmě napočítáte do cen vašich služeb
To tak možná v USA, všude jinde je školné poměrně malé (v UK BSc Hons max. 5 platů).

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #37 kdy: 09. 08. 2021, 23:56:51 »
u absolventů bez praxe velmi rychle poznat, kdo bude dobrý a kdo ne
Není nic snazšího, než se podívat na diploma supplement.

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #38 kdy: 10. 08. 2021, 08:38:10 »
Ekonomika funguje tak, že nabíráte lidi, kteří musí z platu splácet to školné. Takže pokud byste dávali moc malý nástupák, tak ten obor nikdo nepůjde studovat, když se z platu nedá to školné splácet. A ty vyšší náklady za absolventy si samozřejmě napočítáte do cen vašich služeb
To tak možná v USA, všude jinde je školné poměrně malé (v UK BSc Hons max. 5 platů).

Jistě, týká se to zemí, kde je školné velké, ne zemí kde je školné symbolické.


u absolventů bez praxe velmi rychle poznat, kdo bude dobrý a kdo ne
Není nic snazšího, než se podívat na diploma supplement.

Super pro tebe, že to z toho poznáš. Jiné firmy toho z toho nevyčtou a trvá jim to měsíce toho člověk zaměstnávat. Nicméně i člověk, který má potenciál vyrůst do výborného komerčního vývojáře, může (a většinou bude) mít první rok produktivitu velmi nízkou. Možná celý půlrok bude čistou zátěží, která bude projekt brzdit. Ani v případě, že víš, že ten člověk bude jednou hvězda, tak nedává smysl mu dávat vyšší plat, než abys ho přijal a udržel (a v případě absolventa spíš bude záležet na tom, jak se k němu chováš a jak vidí, že v péči seniorů roste).

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #39 kdy: 10. 08. 2021, 08:40:44 »
ja proste nenavidim ceske "znej svoje misto"
furt a furt to tady vylejza.

a kdysi davno jsem byl taky grafomanem, dneska mne uz tyhle tendence v diskusnich forech spis unavuji.

Jsem za sebe rád, že jsem sice grafoman, ale netrpím potřebou tady exhibovat s tím, že v příspěvcích čtu to, co tam napsané není.

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #40 kdy: 10. 08. 2021, 11:09:01 »
ja proste nenavidim ceske "znej svoje misto"
furt a furt to tady vylejza.


Přésně. To je totiž, možná podvědomá, taktika sedilců na teplých zasmrádlých židlích co nechtějí, aby se konkurence drala na jejich fleky... A taky úspěch se v česku prostě neodpouští.
Gréta je nejlepší.

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #41 kdy: 10. 08. 2021, 11:15:43 »
ja proste nenavidim ceske "znej svoje misto"
furt a furt to tady vylejza.

a kdysi davno jsem byl taky grafomanem, dneska mne uz tyhle tendence v diskusnich forech spis unavuji.

Jsem za sebe rád, že jsem sice grafoman, ale netrpím potřebou tady exhibovat s tím, že v příspěvcích čtu to, co tam napsané není.

Ale ne, tady se třeba píše o zbytečnosti vzdělání, což je přesně o tom "znát svoje místo". Nežeň se na vejšku, na programování je ti k prdu, (co kdyby náhodou se ti to povedlo, něco ses tam naučil, a začals vydělávat víc než já...)
Ono to vzdělání možná není na začátku potřeba, ale až programátory bude nahrazovat  mladá rychlá progresivní AI, tak bude člověk za každý titul (kvůli řízení té AI) docela rád.   
Gréta je nejlepší.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #42 kdy: 10. 08. 2021, 11:25:51 »
Nežeň se na vejšku, na programování je ti k prdu, (co kdyby náhodou se ti to povedlo, něco ses tam naučil, a začals vydělávat víc než já...)
Jako strategie intelektuálně omezených lopat je to pochopitelné ;)

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #43 kdy: 10. 08. 2021, 15:01:29 »
ja proste nenavidim ceske "znej svoje misto"
furt a furt to tady vylejza.

Přésně. To je totiž, možná podvědomá, taktika sedilců na teplých zasmrádlých židlích co nechtějí, aby se konkurence drala na jejich fleky... A taky úspěch se v česku prostě neodpouští.

Nedělej z toho bramboračku! Vraťme se na začátek. Tady jsou konkrétní příspěvky v této diskuzi, které mě podnítily k reakci.

Nastupni plat prodavacky v Lidlu je v Praze 31000
...
Přece nestuduješ 5 let vysokou školu, abys dostal jen o trochu víc než pokladní v Lidlu.
...

Hlavní myšlenkou mého prvního příspěvku bylo:
Srovnávat plat nastupujícího programátora a nastupující prodavačky je zcestné. Programátor musí ukázat, co v něm je, aby se dostal na pěkný plat. To, že je nástupní plat absolventa bez praxe značně nižší než plat zkušeného a zapracovaného člověka, je normální i v jiných oborech. A programátoři jsou na tom nesrovnatelně lépe, než jiné VŠ obory (jmenovitě třeba lékaři a advokáti). Je fakt zbytečné dělat, že ty nástupní platy jsou malé.

V mém příspěvku rozhodně nebylo, jak chybně přečetl pruzkumbojem, že
"ajtaci dokoncujici vysokou skolu, rikejte si jen o 20 000" jinak jste nenazrani a rozmazleni.

A nebylo tam ani nic o tom, že by měl někdo znát svoje místo.

Ale ne, tady se třeba píše o zbytečnosti vzdělání, což je přesně o tom "znát svoje místo".

Reaguješ na něco, co je reakce na můj příspěvek. Sorry, ale o zbytečnosti vzdělání jsem tam nenapsal ani čárku. Pokud reaguješ na jiný příspěvek, cituj ho, jinak jenom mícháš tu bramboračku.

anonacct

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #44 kdy: 10. 08. 2021, 17:03:09 »
Tak třeba to hahel vidí z té druhé strany - hledá lidi a nemůže žádné chudáky, co to podepíšou za 40k sehnat :)