Výstavba T-Mobile optického připojení do RD

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #15 kdy: 04. 08. 2021, 18:27:07 »
Predpokladal bych, ze vlastnik nemovitosti bude mit moznost a pravo si urcit kudy pripojka bude privedena po pozemku a do budovy. Je tomu tak?
Ano, samozřejmě pokud to je bude rozumně proveditelné.

Jak probiha vetsina praci za hranici pozemku? Rucni vykop, minibagr, prutlak?
Poskytovatel připojení to objedná u externí firmy, která provádí výstavbu sítí a ta zase objedná kopáče / dlaždiče / asfaltéry.

Jak je resen prostup do domu?
Podle možností, například detektorem najdou v obvodové zdi, 50 cm pod úrovní terénu místo bez hrozící kolize s jinými sítěmi, provrtají díru, prostrčí silnou plastovou trubku a díru oblijí nějakým přípravkem proti vnikání vody. Uvnitř z této trubky vyleze slabší, ale stále celkem pevná trubička, vedoucí k místu připojení a do té se pak zafoukne "kablík" s vláknem.

Toto není o budoucnosti, ale je to o ekonomické stránce věci.
Nazval bych to "kolíkování hřiště" a boj o budoucí zákazníky. Někde to skutečně nedává smysl a jinde to může být pro vlastníka sítě zajímavé.


Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #16 kdy: 05. 08. 2021, 10:51:23 »
Smysl to dává, když operátor vtrhne někam na sídliště a celé ho připojí. Tam je reálná šance, že náklady nepřevýší zisk a celá akce se bude rentovat. Ale u již zmiňovaných 20 rodinných domů se náklady buď nevrátí vůbec nikdy nebo to bude trvat neúměrně dlouho. Proto ani velcí ISP do takových projektů na svoje triko obvykle nechodí, pro ně je lepší šoupnout do lokality BTSku a prodat víc služeb podstatně víc lidem.

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #17 kdy: 05. 08. 2021, 11:23:58 »
No těch 20 domků je teda jen pokračování ulice, kde už UPC/Vodafone je....tak možná proto do toho šli..nevím

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #18 kdy: 05. 08. 2021, 12:52:31 »
Takhle snad, pokud tam to vedení opravdu jenom chybělo někam na konec ulice a jinde je.

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #19 kdy: 05. 08. 2021, 17:34:39 »
Ke kolikovani hriste samozrejme dochazi. Vodafone napriklad nedavno rozkopal cely Bohdalec v Praze a pripojil skoro dve stovky domu (~450 bytovych jednotek). Za poslednich 10 let pripojilo exUPC k digitalni kabelove siti stovky tisic domacnosti po cele CR. Ted to ale vypada, ze se nova vystavba z rozhodnuti Vodafonu utlumi.

CETIN se probudil a zacal masivne pripojovat bytove domy v Praze k opticke siti. Domy na Proseku, ve Vrsovicich, Vinohradech, Hlubocepich a dalsich oblastech najednou maji nebo brzy budou mit optiku az do bytu. Mimo Prahu v prvni fazi stavi optiku do bytu tam, kde maji zakladnove stanice, v dalsi pak vetsi sidliste/bytove domy.

Nejaktivnejsi ale je T-Mobile, ten totiz ve spouste lokalit bere vse, kolem ceho projde. Pro ukazku Hovorcovice, ~2500 obyvatel, kousek za Prahou: https://www.hovorcovice.cz/file.php?nid=884&oid=8357204


M_D

 • ****
 • 322
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #20 kdy: 05. 08. 2021, 17:55:49 »
Tak velcí telco si asi i uvědomují, že jim asi i začnou šlapat na paty distributoři elektriky. Jde o dotaci z "green deal" šaškárny. Už teď se houfují na dotace na přebudování uličních rozvodů elektriky, pokud v rámci toho budou tahat i nabíjecí zásuvky do chodníku na parkovací místa - a současně v rámci té dotace mohou si tahat i optiku, kterou mohou využít i pro připojování domácností. Jistě, bude to pro ně zajimavé jen v určitých místech, tak tam je třeba je předběhnout. :-)

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #21 kdy: 05. 08. 2021, 18:00:21 »
To je ale pořád plivnutí do moře za situace, že se počty klientů velké trojky počítají v řádu několika miliónů. Masivný výstavba musí vypadat tak, že se optika natáhne po celé Praze do každého domu a každého bytu, a pak se bude pokračovat stejným způsobem dále po republice, to lze mluvit o tom, že operátoři něco dělají. Jinak je to spíš marketing, kdy třeba Vodafone soustavně všude tvrdí, jak připojuje na optickou síť a ve skutečnosti vede do bytu koaxiál s Docsis. O2 zase žije z nostalgie zvonkových drátů a xDSL, no a T-Mobile nemá pro jistotu v zemi prakticky nic. A všichni 3 svorně mají zájem na bezdrátu, kde jsou náklady relativně nízké a pokrytí velké. Buďme nohama na zemi.

M_D

 • ****
 • 322
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #22 kdy: 05. 08. 2021, 18:12:55 »
Ale je sranda to pozorovat, co někde dělají. CETIN dotáhne hurá dráty na DSL, dává to 100 Mbps a za čtvrt roku jiná jeho parta dotáhne i FTTH. :-)
A je vidět, že občas i to své FTTH umí Cetin přiohnout myšlence FTTB. Optiku dotáhli jen do baráku, když všechyn byty měly existující metaliku do jednoho místa (udělal wireless ISPík v rámci výstavby domu), tak si tam jen prskli nějaký Huawei switch vedle toho původního Mikrotika a poslední metry už jen existující Ethernet metalika přeházená do jejich switche.

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #23 kdy: 05. 08. 2021, 18:50:13 »
...a poslední metry už jen existující Ethernet metalika přeházená do jejich switche.
Mají právo využít existující kabeláž někoho jiného? Slyšel jsem o případu, kdy takhle UPC zrušilo STA a kabely k účastníkům si přepojilo do svého rozvaděče. Kdo chtěl STA měl smůlu: "zaplaťte si UPC". Jindy prý zase O2 použilo k dotažení telefonní linky k zákazníkovi existující a provozovaný UTP kabel, prostě ho přestřihli, napojili si jeden pár a hotovo. To mi připadá docela za hranou.

Ale u již zmiňovaných 20 rodinných domů se náklady buď nevrátí vůbec nikdy nebo to bude trvat neúměrně dlouho.
Nejsem ISP, takže nevím jak přesně uvažují. Jen předpokládám, že kdyby neměli zájem o zákazníky, ti by jim postupně ubývali, což by se časem projevilo v číslech a třeba i na odměnách. Zákazníci často považují "mít doma optiku" za něco prestižního a když budou "na optice", nebudou mít zájem o ostatní způsoby připojení.

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #24 kdy: 05. 08. 2021, 19:15:01 »
Mega společnosti rozhodně o zákazníky mít strach nemusí, reklama a různé akce jim ty klienty vždy naženou. A dneska už není problém lidi připojovat vzduchem tak, že je ten net i použitelný. Optika sice může vypadat dobře, ale ty náklady jsou prostě ohromné, což se nikomu nevyplatí v nějakém menším měřítku. Samozřejmě velká sídliště s vysokým počtem lidí a relativně snadnou instalací ano, ale RD na okraji zájmu.

UPC a zrušení STA je urban legend, protože rozvody STA jsou v drtivé většině případů udělány stupačkově, zatímco kabelovka UPC je tažená hvězdicově. Nemluvě o tom, že rozvody STA bývaly tak nekvalitní (mizerně stíněný zelený koax. kabel), že by to na kabelovku šlo využít jenom stěží.

M_D

 • ****
 • 322
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #25 kdy: 06. 08. 2021, 01:03:03 »
Lukas1500: Ono jde o různé situace: UPC použilo STA - souhlasím s Adolfem, za mladejch let jsem pro UPC tahal kabelovku - STA je nepoužitelné, stávalo se to, že UPC si udělalo vlastní rozvod a zdemontavalo společnou část STA, přeci už nebude potřeba. :-) Cetin použil kabel jiný - to je spíše omyl a nemělo by se stávat. Legislativně dneska je to tak, že vnitřní rozvod uvnitř domu je společnou součástí domu stejně, jako rozvod voda/plyn/elektrika. To platí se současným občanským zákoníkem a navazujícím nařízením vlády o požadacích na vybavení budov - pokud si realizátor vnitřního rozvodu předem nevyjedná vyloučení o společném vlastnictví a patřičné služebnosti na daný rozvod, tak se jím realizovaný rozvod uvnitř budovy stává automaticky součastí dané budovy a o jejím využití rozhoduje majtel budovy a ne ISPík, co to za své tahal (děkujeme za udělání, vypadněte, je zcela Vaše blobost, že jste si nevyjednali dopředu patřičnou smlouvu o smlouvě budoucí, jak požaduje ZoEK a OZ).
Velcí telco operátoři jsou korporace=tam občas rozum nechápe, co se děje. Často pak jde o dotační tituly, takže zasíťujeme  pár samot a tím splníme, že si lízneme na pěkný balík... A upřimě, z dob ISP dělník, nedají se chápat ani koncoví uživatelé - mám je připojení přes padající wifi a dotáhnu jim až na hranici bytu optiku, tak je přesvědčit, že mají se připojit na tu optiku ta stejnou cenu a ne bezdrát za oknem - já bych ty lidi střílel....

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #26 kdy: 06. 08. 2021, 06:53:11 »
K té STA ještě doplnění, že v prvopočátcích Kabel Plus se občas skutečně STA odpojila, stupačkové rozvody vyměnily za nové a do nich pustil signál kabelovky. Bylo to ale dočasné řešení, než se udělají rozvody hvězdicové. Po jejich realizaci pak někdy v zápalu vášně došlo i k znovuoživení STA, protože stupačkový rozvod byl nový a funkční. Potíž byla jenom v tom, že samotné STA byly většinou dělány na bázi TESA-S (výjimečně STEA-D), takže případná oprava stávajících komponent nebo dokonce pořízení nových už byl dost problém. Až v polovině 90. let byl tento problém vyřešen s příchodem výkonných kanálových zesilovačů a kanálových konvertorů Alcad. Pěkná historie :D

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #27 kdy: 06. 08. 2021, 08:34:40 »
Tak prakticke skusenosti, ale zo Slovenska. V dedine zacal T-com tahat optiku, vsetko to tahali ku hranici pozemku, tam si dali svoje krabicky, ale zaroven, ak niekto uz mal zaujem sa pripojit, tak ked uz mali techniku pred domom, tak im zakopali kabel az ku domu (ak to bolo par metrov a len zem).
Neskor len prisiel technik a prevrtal stenu a zapojil.
Kto nechcel, tak mu nechali klbko optiky pri plote, nech si to natiahne sam.

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #28 kdy: 06. 08. 2021, 11:32:00 »
STA je nepoužitelné, stávalo se to, že UPC si udělalo vlastní rozvod a zdemontavalo společnou část STA, přeci už nebude potřeba. :-)
Neznám všechny podrobnosti, prý to byla novostavba a od každého účastníka vedl anténní kabel do společného rozvaděče. Možná to bylo přichystané pro kabelovku nebo tam měl být satelitní rozbočovač. Bylo to však napojeno na STA do doby než přišlo UPC aby zapojilo internet. Tento rozvod byl po ruce, tak jej využili. Někteří obyvatelé chtěli zachovat STA a neplatit za televizi od UPC a tak si nakonec dali na balkon vlastní anténu.

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #29 kdy: 10. 08. 2021, 23:33:18 »
Ale je sranda to pozorovat, co někde dělají. CETIN dotáhne hurá dráty na DSL, dává to 100 Mbps a za čtvrt roku jiná jeho parta dotáhne i FTTH. :-)
A je vidět, že občas i to své FTTH umí Cetin přiohnout myšlence FTTB. Optiku dotáhli jen do baráku, když všechyn byty měly existující metaliku do jednoho místa (udělal wireless ISPík v rámci výstavby domu), tak si tam jen prskli nějaký Huawei switch vedle toho původního Mikrotika a poslední metry už jen existující Ethernet metalika přeházená do jejich switche.

Tomuhle přesně nerozumím. Jak to pak tedy je s rychlostí v bytě? Je to ten až 1 Gb/s který inzeurjí na optice, nebo jde teda pořád o metaliku a dostaneme se na těch max 250 Mb/s?