Trávíte korporátní byrokracií víc času než prací?

vesterna12

  • ***
  • 122
  • byrokracie zabíjí kreativitu
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Porady...
Asi tak poslední rok trávím snad víc času poradami než samotnou prací.
Včas se většinou nezačíná. Úvody jsou zbytečně dlouhé a o ničem. Mluvit k věci dovede málokdo což poradu natahuje snad nejvíc. Na konci většinou není žádný jasný závěr. Lidi netuší co mají vlastně dělat a na co se čeká, ale všichni odchází spokojeni a popřejí si pěkný zbytek dne...
Pochopitelně tenhle scénář není pokaždé stejný, ale dost často se opakuje. Managery to pochopitelně netrápí...

Závislosti na ostatních teamech...
Co team to jiný nástroj na vytváření požadavků.
Některé nástroje fungují jenom když máte levý palec u nohy v puse a holíte si u toho záda.
SLA prakticky není. Musíte prosit a doufat. Eskalace se nenosí. Můj šéf mi radí "slušně se připomenout".

Emaily zachrání všechno....
Každá sračka co něco "důležitého" reportuje posílá email. Každý krok v tiketu, každý příspěvek na firemní sociální síti...
Mám už pravidlo, které to hází rovnou do koše. Na tikety se chodím dívat v pravidelných intervalech. Pokud někdo
něco chce urgentního tak zavolá. Monitoring neignoruju...
Email místo tiketu je taky za trest. Sdílený mail box. Do dnešního dne nejsou kolegové schopni používat značky a tak dva na lidi na jednom serveru řeší tu stejnou věc...

Hesla, piny, tokeny....
Bitlocker a po přihlášení k počítači musíte zadat několikrát pin "making sure it's juuuu"....
Přes Citrix na vzdálenou plochu a tam konečně SSH na server. A pak "Citrix receiver" přestal pracovat.


Aktualizace...
V ten nejméně vhodný čas. Invazivní oznámení, které Vám minimalizuje všechna okna. Pokud odložíte instalaci, okna se obnoví, ale v úplně jiných rozměrech a na úplně jiných místech. Kterej dement tohle navrhuje?

SEKURITA....
To teď strašně letí. Audit bezpečnosti. Dotazník delší než toaletní papír ve kterým všichni tvrdí "KOMPLAJENT". Není výjimkou, že se Vás jedna otázka ptá na dvě odlišné věci, ale odpověď je pouze ano/ne. Autor dotazníku často není schopný vysvětlit na co se vlastně chtěl zeptat...

Požadavky na dovolenou....
To už teď zadáváme do 3 systémů.

Ten nekonečný Excel....
Další fenomenální tabulka s nějakým plánem co má písmo 7čkou a hraje 10 barvami. To důležité je na poslední stránce a červeně. Přece!

Docházka...
Sice máme, ale výkaz musíme dělat stejně. Data se nepropisují.

Ty klaudy...
Řešit minuty běhu 4xCPU, 8G je vážně opruz.

Firemní noťas...
Celkem dělo, ale pustím si tam tak maximálně "Excel". Na vývoj tak leda box v Amazonu a přístup přes Citrix.

Je to už celkem otrava. Přišel jsem si hrát s technologií, ale tohle mi už leze krkem. Říkám si že je to jinde i horší, ale je tomu vážně tak?


« Poslední změna: 08. 08. 2021, 18:22:00 od Petr Krčmář »


Re:Trávíte korporátní birokracií víc času než prací?
« Odpověď #1 kdy: 22. 07. 2021, 18:05:10 »
Vzal bych to obracene. Zkrze celou tu byrokracii vlastne nemusis nic delat. Vzdy se najde dalsi "prekazka". ;) Odevzdat dokument, odpovedet na email, zajit na osobni. Byrokracie = profesionalni nic-nedelani ;). Je to vlastne pohoda. Jsou to penize zadarmo! ;)

Re:Trávíte korporátní birokracií víc času než prací?
« Odpověď #2 kdy: 22. 07. 2021, 18:15:43 »
zadne prednasky a kurzy na  tema incluze 15 pohlavi  a jak spravne jim podrzet dvere, aby se neurazili(y)(o)?


zrejme slusnej oddil, toho se drz.

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Trávíte korporátní birokracií víc času než prací?
« Odpověď #3 kdy: 22. 07. 2021, 18:17:48 »
Je to už celkem otrava. Přišel jsem si hrát s technologií, ale tohle mi už leze krkem. Říkám si že je to jinde i horší, ale je tomu vážně tak?

Hledáš si alibi, proč nevadí, že to snášíš?

vesterna12

  • ***
  • 122
  • byrokracie zabíjí kreativitu
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Trávíte korporátní birokracií víc času než prací?
« Odpověď #4 kdy: 22. 07. 2021, 18:36:21 »
Jistě i školení typu neznásilňovat kolegyni na kopírce, nekrást firemní data, neberte úplatky, černá kámoška z Ugandy je taky kolegyně nebo jak se stát teamovým hráčem a všechny milovat to už všechno proběhlo, ale ta četnost je nízká a snesitelná.

Dřív ta práce byla zajímavá. Řešili jsem zajímavou problematiku různých technologií. Teď spíš grafy co kde jak správně vyplnit a reportovat. Mám pár kolegů, který mám rád a kteří umí. To je asi ten poslední důvod proč tam ještě jsem. Hypo nemám... Je to u Vás lepší?


Re:Trávíte korporátní birokracií víc času než prací?
« Odpověď #5 kdy: 22. 07. 2021, 19:41:10 »
Je to u Vás lepší?

To ma byt soutez kdo vic trpi nebo co?

Re:Trávíte korporátní birokracií víc času než prací?
« Odpověď #6 kdy: 22. 07. 2021, 22:46:27 »
V strucnosti, nie.

V korporatoch to zial dnes plus minus je dost podobne asi vsade.

Niektore body:
Nekonecne meetingy - zazil som to na predchadzajucom velkom projekte, scrum mi zozral 20% casu (daily, review, sprint planning, estimation - vsetky meetingy okrem review zbytocne dlhe, out of focus veci ktore si mali vybavit 3 ludia medzi sebou nie vsetci 10ti naraz, a pod). Dnes, iny projekt, scrum 12%. Pri 80hod sprint (dva tyzdne) je tich 8 percent skoro 6,5h, co je v podstate skoro jeden pracovny den.

Zavislosti na inych timoch: pri vacsich projektoch zial nie vzdy vie prava ruka co robi ta lava. Predchadzajuci projekt, mas zavislost na inom time (ala ides sa hrabat v ich komponentoch), tak kym to prebehne cez vedenie aby to skoordinovalo (SM + PO), tak ti dojdu nervy vraviet na daily, user story is still blocked, a zacnes to riesit sam.
Teraz som na malom projekte, kde je iba jeden tim, cize odpada tona byrokracie. Ak mas externu zavislost, riesis ju priamo ty. Onedlho by som mal byt zasa na dalsom vacsom projekte, tak hadam tam prava ruka vie co robi lava.

Emaily: pohoda, vacsinu pracovnych veci riesim skor stylom, cau mas chvilu cas? A si to proste vytelefonujem. Mail pisem iba ked je niekto nezastihnutelny alebo ja budem nezastihnutelny, tak az maju ostatny zosumarizovane co je hotove, co je rozrobene a co som este ani nevidel. Nech sa da pokracovat.
Ako hej, chodi mi tona bordelu ala ten projekt dosiahol taky uspech, toto, tamto, ... Gitlab ma spamuje o kazdej sprostosti, staci ze som sahnul na nejaky tiket a uz mi neustale posiela spravy, ten na tom robi, dopisal taky koment, pushnul novy commit, zaskrtnul checkbox ze toto a tamto je hotove. Na to uz mam povytvarane rozne spam filtre a hadze mi to rovno do kosa, ktory raz denne v rychlosti preletim (50 sprav za minutu) a vymazem to.

Citrix: Ach, aky som ja rad ze robim lokalne. Mal som zial tu cest to zazit. Vraj kvoli tomu aby sme mali unifikovane pracovne prostredie. Pod tym pojmom nech radsej riesia unifikovane pracovne miesta (rovnaky notas, rovnake monitory, rovnaka dokyna, ...) a nie ci robim v onom alebo tamtom IDE, alebo to vytesavam do kamena.

Aktualizacie: hmm, tak s tym problem nemam, ked mam nejaku dolezitu aktualizaciu, mam tam moznost odlozit ju az o 12hodin a medzitim ma to fakt neotravuje (mozno tak hodku dve dopredu sa to pripomenie, to je asi tak cele). Co tak na to upozornit IT? Tieto veci su proste vecou zopar nastaveni a hotovo.

Sekurita: :D nam teraz odobrali adminske prava na notasoch, takze si nenainstalujem nic co je mimo software centra. Ak nieco predsalen chcem, tak si musim podat ziadanku do it systemu (je to rychle, behom par minut mate pridelene prava na cely den, len je to proste otravne). Vsetko v zaujme bezpecnosti, lebo malware, ransomware, ... Ako keby si dobry virus nevedel tie prava vyeskalovat sam cez nejaky 0-day utok.

@vesterna12: myslim ze vas aktualny stav je skor o tom, ze vas nebavi robota, a preto ste zacali vidiet vsetky problemy ktore vam vadia a ani ste si ich predtym nejak neuvedomovali. Je to proste psychologicky fakt. Si spokojny = sem tam nieco zle prehliadnes a mavnes nad tym rukou lebo to vykompenzuje nieco ine dobre. Si nespokojny = pocet pozitivnych veci klesa a negativne pribudaju, su vyraznejsie a pod. Ak rozmyslate nad odchodom, tak to urobte, je zbytocne ist hlavou proti muru. Jeden clovek procesy celej firmy nezmeni (pokial teda nie ste CEO, alebo podobne vysoka pozicia), ak vedeniu vyhovuje aktualny stav, tak ho nijak nezmenia. Jedine ak by im zmena priniesla hromadu peniazi naviac, lebo o tom su vsetky firmy. Su to masiny na peniaze, nie masiny na spokojnost zamestnancov.

Re:Trávíte korporátní birokracií víc času než prací?
« Odpověď #7 kdy: 23. 07. 2021, 01:10:39 »
Citace
Je to už celkem otrava. Přišel jsem si hrát s technologií, ale tohle mi už leze krkem. Říkám si že je to jinde i horší, ale je tomu vážně tak?

Tak zkuste přejít do menší firmy, tam lze i případně něco změnit (méně úrovní) a vše je jednodušší prostě proto, že je třeba "spravovat" méně lidí. Obvykle.

Ale hádám, že se tak zařídíte, až pohár přeteče.

Re:Trávíte korporátní birokracií víc času než prací?
« Odpověď #8 kdy: 23. 07. 2021, 07:29:23 »
V malé firmě by tě štvalo zase něco jiného.

Pradávné příklady z pár malých firem.
  • Kdo dělal tudle funkci? Ty? Je v tom bug, tak to oprav, ale nikam to nevykazuj. Bugy se neproplácí.
  • Jak dlouho na tom děláš? 2 hodiny? Co na tom děláš 2 hodiny? To je práce na 1 hodinu a my už to prodali za 1 hodinu?
  • Jak dlouho by trvalo to tam přidat? Hodinu? To se zákazníkovi nelíbí. Prý je to práce na 5 minut.

V korporaci si můžeš odpočnout na meetingu, v malé firmě budeš dřít jako kůň 120% času, aby si dostal alespoň 100% výplaty.... V malé firmě si moc dobře spočítají, že se jim vyplatíš.

Takže možná by byla cesta nějaké střední firma (10-20 vývojářů), kde už se neřeší minuty, je tam prostor na změny, ale už tam fungují základní procesy a je šance tam zavést změnu.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Trávíte korporátní birokracií víc času než prací?
« Odpověď #9 kdy: 23. 07. 2021, 07:44:52 »
Je to u Vás lepší?

To ma byt soutez kdo vic trpi nebo co?

Ne, jsou prázdniny, tak se děti nudí a zakládají troll témata :D

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Trávíte korporátní birokracií víc času než prací?
« Odpověď #10 kdy: 23. 07. 2021, 09:38:46 »
V malé firmě by tě štvalo zase něco jiného.

Pradávné příklady z pár malých firem.
  • Kdo dělal tudle funkci? Ty? Je v tom bug, tak to oprav, ale nikam to nevykazuj. Bugy se neproplácí.
  • Jak dlouho na tom děláš? 2 hodiny? Co na tom děláš 2 hodiny? To je práce na 1 hodinu a my už to prodali za 1 hodinu?
  • Jak dlouho by trvalo to tam přidat? Hodinu? To se zákazníkovi nelíbí. Prý je to práce na 5 minut.

V korporaci si můžeš odpočnout na meetingu, v malé firmě budeš dřít jako kůň 120% času, aby si dostal alespoň 100% výplaty.... V malé firmě si moc dobře spočítají, že se jim vyplatíš.

Takže možná by byla cesta nějaké střední firma (10-20 vývojářů), kde už se neřeší minuty, je tam prostor na změny, ale už tam fungují základní procesy a je šance tam zavést změnu.

Pracoval jsem v několika menších firmách a tohle jsem v žádné nezažil. Kromě toho, že blbé vedení se může vyskytnout kdekoli, je asi dobré vědět, co ta firma dělá. Pokud je to "parta borců" z okresního města, která udělá "za dobrou cenu" software na míru každému majiteli večerky, nedivím se.

mark42

  • ***
  • 101
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Trávíte korporátní birokracií víc času než prací?
« Odpověď #11 kdy: 23. 07. 2021, 12:49:02 »
@vesterna12: myslim ze vas aktualny stav je skor o tom, ze vas nebavi robota, a preto ste zacali vidiet vsetky problemy ktore vam vadia a ani ste si ich predtym nejak neuvedomovali. Je to proste psychologicky fakt. Si spokojny = sem tam nieco zle prehliadnes a mavnes nad tym rukou lebo to vykompenzuje nieco ine dobre. Si nespokojny = pocet pozitivnych veci klesa a negativne pribudaju, su vyraznejsie a pod. Ak rozmyslate nad odchodom, tak to urobte, je zbytocne ist hlavou proti muru. Jeden clovek procesy celej firmy nezmeni (pokial teda nie ste CEO, alebo podobne vysoka pozicia), ak vedeniu vyhovuje aktualny stav, tak ho nijak nezmenia. Jedine ak by im zmena priniesla hromadu peniazi naviac, lebo o tom su vsetky firmy. Su to masiny na peniaze, nie masiny na spokojnost zamestnancov.

Preasne tak, ako pise kanoe22.

Mas v podstate dve moznosti:

  • Zmieris sa s aktualnym stavom, budes viac meetingovat (popri meetingu sa obcas da nieco aj urobit, ak si bol pozvany ako posluchac)
  • Zacnes do toho rypat... Vyberies si aktivutu/proces, ktory je nefunkcny, neefektivny alebo nebezpecny. Navrhnes upravu. Vycislis, co tym firma ziska. Prejdes si ho so svojim priamym sefom. Ak mas stastie, tak ta podpori. Ak mas velke stastie, dostanes za to aj nejake premie. Ak nie, mozes skusit iny proces alebo sa s tym zmieris.


Re:Trávíte korporátní birokracií víc času než prací?
« Odpověď #12 kdy: 08. 08. 2021, 17:27:15 »
Hele ad ta byrokracie v korporaci, ja jak jsem delal v korporatu, tak to bylo v tomhle ohledu strasne, tak jsem sel do mensi firmy, kde pro zmenu me podfoukli pri vstupnim pohovoru v tom, co budu delat (vedeli moc dobre ze jsem javista a nechci delat webdevelopment), a pak jsem jeste i zjistil, ze maji nakazanou pracovni dobu 9-18:00, ze se to opravdu musi dusledne dodrzovat, a ze pauza na obed se provozuje tak 25 minut. Takze jestli chces vysoce efektivni firmu, tak prosim.

Ted delam uz 3 roky v korporatu, mam docela dobry projekt, a prace velky shon neni.

Tak si vyber - hledej proste neco lepsiho nez mas ted.

Re:Trávíte korporátní byrokracií víc času než prací?
« Odpověď #13 kdy: 08. 08. 2021, 20:48:40 »
Ne.