Co vše se naučit na RHCSA a RHCE certifikát?

Co vše se naučit na RHCSA a RHCE certifikát?
« kdy: 20. 07. 2021, 00:45:08 »
Zdravím,

Uvažuju, že bych si udělal RHCSA a RHCE certifikát. Máte někdo zkušenosti s tím, jak test na certifikaci probíhá a co všechno bych se na něj měl naučit? Rád bych věděl, na co všechno se mám podívat před tím, než si vůbec zaplatím certifikaci nebo kurz před ní.

Díky předem za odpovědi.


Re:Co vše se naučit na RHCSA a RHCE certifikát?
« Odpověď #1 kdy: 21. 07. 2021, 07:41:34 »
Ahoj,
pokud věnuješ nějaký čas googlení, najdeš aktuální otázky obou testů. I v případě, že znáš otázky, se budeš muset na testy připravit (naučit se).  V případě RHCE je obtížnost testu dána i relativně krátkým časovým limitem, který je vzhledem k obsahu otázek, také stresujícím faktorem.  Prostě, kdo to nemá v hlavě, ten to časově nedá, i když to může hledat v dostupném man(). Hodně úspěchů...   

Re:Co vše se naučit na RHCSA a RHCE certifikát?
« Odpověď #2 kdy: 22. 07. 2021, 07:16:42 »
Díky za odpověď.

Nějaké otázky jsem hledal a našel, ale ty okruhy mi přišly docela obecné, takže jsem si říkal, jestli to někdo bude umět nějak upřesnit, v jakém konkrétně rozsahu která konkrétní technologie - hlavně na to RHCE - RHCSA jsou poměrně banální základy, jakkoliv tam vidím nějaké oblasti, kde bych se mohl trochu potopit, takže tam by pro jistotu taky bylo fajn mít nějakou oporu. Takže jsem chtěl spíš zjistit nějaké podrobnější okruhy na naučení, ať mám přesnou představu, do čeho bych případně šel a ať vím, co se všechno ještě musím doučit.

r443

Re:Co vše se naučit na RHCSA a RHCE certifikát?
« Odpověď #3 kdy: 22. 07. 2021, 16:21:27 »
Ahoj, v první řadě je třeba vědět, že RHCE verze 8 je úplně jiná, než předchozí 7. Sedmička (EX300) byla zaměřená na pokročilou systémovou administraci a manuální konfiguraci služeb, ale osmička (EX294) je celá výhradně Ansible.

Pokud vím, tak ty sedmičkové zkoušky už absolvovat nelze, takže téměř všechny ty materiály a otázky k RHCE 7, co se jich válí po netu, jsou prakticky k ničemu. Nevím, jak moc máš zkušeností s Ansiblem, já s ním předtím nějaké zkušenosti měl, ale zkouška mi přišla docela těžká, je tam toho hodně a je na to málo času.

Re:Co vše se naučit na RHCSA a RHCE certifikát?
« Odpověď #4 kdy: 22. 07. 2021, 18:13:16 »
Absolvoval jsem obe, zalozene na RHEL 8.

RHCSA je zamerena na RHEL samotny + nejake veci co prisli v RHEL 8 (ale pokud to clovek neda, tak to neni zasadni). Pokud clovek dela v Linux kazdy den, tak to pro nej nejspis nebude problem udelat, alespon na druhy pokus. :)
RHCE je cela jen o Ansible. Prijde mi, ze to co se v ni chce, tak je dost tezke a kolikrat se v praxi nepouziva ci se resi jinak.
Idealni je, kdyz si clovek muze projit kurzy (online) a podivat se, co tam prezentuji. Pak se aspon muze zorientovat, co se v samotne zkousce bude po nem chtit. Bez toho je to spis nerealne to dat na prvni dobrou, ikdyz Ansible pouziva.


Re:Co vše se naučit na RHCSA a RHCE certifikát?
« Odpověď #5 kdy: 22. 07. 2021, 18:45:06 »
Já bych to s tím Ansiblem napsal trošku jinak. RHEL 8 přišel s něčím co se nazývá "system roles" a očekává se, že to administrátoři budou používat a umět. Dneska je všechno deklarativní.. a co se v RHEL 5 dělalo přes různá klikátka a konzolové nástroje je dneska schované v těch rolích.

Doporučuju si udělat online kurz včetně labů a samostatných úkolů na konci kapitol a kurzu. Obě zkoušky jsou hodně praktické a je potřeba vědět co a s čím souvisí. Hlavním stresovým faktorem je čas, ale obě zkoušky se dají snadno zvládnout za cca půlku limitu.

Re:Co vše se naučit na RHCSA a RHCE certifikát?
« Odpověď #6 kdy: 26. 07. 2021, 11:45:46 »
Mam za sebou RHCSA (EX200) i RHCE (EX300). RHCSA jsem udelal a RHCE jsem failnul (o par bodu, ale preci). Obe zkousky jsou prakticke laby tusim 2h a 4h.

RHCSA testuje zakladni administraci. Veci typu resetni root heslo, rozpartitnuj disk a nakonfiguruj LVM, oprav repozitare, vytvor uzivatele/skupiny a uprav jim prava na slozky (vcetne facl), pak trosku zalohovani s tar. Neni to nic komplexniho, ale chces to umet dobre. Behem testu neni cas dohledavat syntaxi nebo dokumentaci.

RHCE je o dost drsnejsi. Stavis servery. Je tam dost siti (IPv6,LACP, NAT), Bezpecnost(SELinux, FirewallD), File servery (iSCSI, Samba, NFS). Je tam Apache (virtual hosty, SSL, CGI) a DB (backup/restore MariaDB a pak nejake quesries). Nakonec jsem mel napsat skript v bashi. Jsou tam 2 systemy server a klient a napr. kdyz postavis Samba server, tak ho musis na klientu namountovat atd. V curriculu je dost temat, ktere v testu nejsou, napr. bind, isc-dhcp-server atd.

Doporucuji video training a ucebince od Sander van Vugta jsou ke shlednuti na oreilly.com a mas tam 14 dni trial, tak si to muzes postahovat (chrome ma doplnek na stahovani videii z oreilly). Anebo si kup subscripci na par mesicu. Sander ma excelentni skolici videa (mj. napr. kuberneties, high availibility, hardening a dalsi). Je to Holandan a je mu dobre rozumet. Vse ukazuje na prikazovce a mas vzdy cvicne otazky a cvicne ukoly do labu.

Po failu RHCE uz jsem nemel cas to delat znovu a pak prisla nova RHCE Ansible zkouska (EX294?) a nechtelo se mi to ucit. Navic nejsem linuxar, takze jsem to vzdal. Kdybych byl managerem nekde, kde linux provozuji, urcite bych k temto certifikacim prihledl. Jsou obtizne a nuti te s linuxem pracovat. Praxi to nevynahradi, ale pripravi te dobre.