Senior administrátor - hodinová sazba

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #15 kdy: 14. 06. 2021, 11:50:57 »
no, ono to neni zase tak jednoduche, komplet barak.
nektery normy jsou pristupne jen za poplatek,
mam pocit, ze solarni panely muze nainstalovat jen "certifikovana firma'. (mozna je to jen pro ty, co jsou pripojene do verejne site, nevim)

Na druhe strane jsem vcera dostal naceneni podlahy a zastreseni parkovaciho stani  a prakticky se vyplati odejit z projektu a resit si to sam (a to nejsem placeny ceskyma castkama).

Znám chlápka, kterej postaví celej barák sám od základů po střechu včetně rozvodů, takže já tomu věřím  :D


Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #16 kdy: 14. 06. 2021, 15:44:43 »
Jen tak mimochodem, pro zajímavost, v čem programujete, že dostáváte 10k MD?
To je totiž spíš sazba na Javu a vlastně i lepší.

Měl jsem takové nabídky, nevzal jsem to, beru míň, ale zase jedu dost na pohodu a na zaplacení staršího auta a baráku to stačí :) Jinak dělám remote ČR.

Typicky AWS serverless + admin + python/JS jsou cennější znalosti než Java, Javu dneska umí kde kdo, co tak slyším kolem sebe, tak tam reálně ceny spíše klesají. Zkuste si najít zkušeného serverless člověka v AWS a máte fakt mnohem větší problém, kort tím, že to jsou dost moderní technologie a české firmy to vůbec nepoužívají, typicky se k tomu dostanete jen outsourcingem.

České firmy jsou 100 let za opicema, to říkám furt.

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #17 kdy: 14. 06. 2021, 17:54:15 »
Jen tak mimochodem, pro zajímavost, v čem programujete, že dostáváte 10k MD?
To je totiž spíš sazba na Javu a vlastně i lepší.
Zkuste si najít zkušeného serverless člověka v AWS
Typicky pristup miestnych firiem, chceme hotoveho cloveka ktoremu vzdelanie zaplatil niekto iny, my totiz zasadne neinvestujeme do zamestnancov. Ano, kazdy chce skuseneho experta v AWS, ale kde sa ten expert ma stat expertom, ked nikde nedostatne prilezitost sa to naucit? Snad necakaju miestne firmy s tymi trapnymi mzdami, ze si zaplatim tie kurzy ktorych celkova cena ide niekde k pol milionu sam, ak to chcu, tak ocakavam cez 250k v hrubom inac sorac.

>České firmy jsou 100 let za opicema, to říkám furt.
cely vychod je 100 rokov za opicami, je to jedna obrovska zufala tragedia, tie ocakavania ktore mali ludia v 89' sa absolutne nenaplnili, co tak vidim, dost ludom uz zacina dochadzat, ze tu to fakt nebude nikdy lepsie a je proste treba odist, a ceny byvania tomu dost napomahaju sa zobrat, vypadnut a nikdy sa neobzriet
« Poslední změna: 14. 06. 2021, 17:56:28 od nehalem »

PanVP

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #18 kdy: 14. 06. 2021, 18:39:21 »
Ale školení přeci stojí peníze...
...a když se ten člověk školí, tak nemaká ;D ...
...a hůř, po školení si ještě vybere dovolenou a zase nebude makat...
...a ještě hůř, pak ještě možná 14 dnů bude marodit a zase nebude makat...
...a úplně nejhůř, když se něco naučí, tak přeci odejde nebo bude chtít póóóóóřádně přidat...  :P

PanVP

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #19 kdy: 14. 06. 2021, 18:57:19 »
Doplnění:

Online školení stojí za starou belu, ale hodně materiálů je dneska volně dostupných.
Takže tady máte tajný návod, pomocí kterého zhubnete 30 kilo za tři dny...a stanete se expertem přes noc.

A) uvolníte si 14 dnů až tři týdny, což znamená zajít k doktorovi a doléčit si to, na co prostě není čas
Já mám jednu takovou věc, kterou bych vážně potřeboval doléčit a nějak na to není prostor  :( to jako vážně.
Pokud jste fit jako rybky, vezmete si dovolenou - čtrnáct dnů.

B) Ještě předtím, než začne akce "expert", zajistíte si zdroje a uděláte si rozpis toho, co se chcete naučit.
Jsou ofiko materiály, youtube videa, Udemy a podobné zdroje mají často 80% akce.

C) Opět, než to začne, si zajistíte potřebné zdroje. Abyste se tím nezdržovali. Některé věci trvají zbytečně dlouho a je to projebaný čas. (Registrace, příprava VPS, žádosti o klíč na trial verzi.)

D) Zajistíte si kamaráda na telefonu, který se vám bude každý den 1 hodinu věnovat.
Víc než hoďku po něm nechtějte, zato po něm chtějte tu hodinu každý den.
Mně se osvědčilo začít ve 12, makat, v 17 hodin se potkat s kámošem a pak makat další 4 hodiny.

E) Podle vaší odvahy si seženete telefonní kartu a požádáte o trial licenci na potřebný software.

F) Neberete telefony, nekoukáte na telku, nespammujete Roota, makáte. Každý den 4+4 hodiny a pak/předtím ven / na zahradu / k lékaři.

G) Od druhého týdne začnete polovinu času řešit problémy na fóru a replikujete problémy.

Tak například učíme se Python:
A počítejte z hlavy, kolik je 0.3+0.3 = No? Přeci 0.6
A kolik je, opět v Pythonu, 0.3+0.3+0.3? No samozřejmě, logicky, to je 0.8999999999999999

Takže za čtrnáct dnů es můžete prohlásit za borce a potenciálnímu zaměstnavateli říct " jsem expert, ale chtěl bych si dodělat certifikaci".


Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #20 kdy: 14. 06. 2021, 20:23:19 »
Ehm...

0.3 + 0.3 + 0.3 je přeci:
0.899999999999999911182158029987476766109466552734375

a proto:
0.3 + 0.3 + 0.3 + 1.1102230246251565e-16
je 0.9

To ví už i některé naše PyLadies po 2 lekci (pokud to potřebují).

 ;)

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #21 kdy: 14. 06. 2021, 21:25:03 »
Ale školení přeci stojí peníze...
...a když se ten člověk školí, tak nemaká ;D ...
...a hůř, po školení si ještě vybere dovolenou a zase nebude makat...
...a ještě hůř, pak ještě možná 14 dnů bude marodit a zase nebude makat...
...a úplně nejhůř, když se něco naučí, tak přeci odejde nebo bude chtít póóóóóřádně přidat...  :P
Ty to myslis ako vtip, ale ono to fakt tak funguje, ze v tejto zaostalej casti sveta budu mat manazeri a majitelia pseudofiriem radsej neschopnych a blbych zamestnancov co robia za malo, nez by mali profikov co im zarobia nasobne viac ale budu z toho kolaca chciet tiez viac. To sa proste rozumom neda pochopit ako uvazuju podnikatelia v ceskoslovensku lebo to ide priamo proti zdravemu rozumu. Vsak dobre, ked sa bojim, ze mi zdrhne zamestnanec po tom co mu zaplatim skolenia, tak mu samozrejme pridam tolko aby nikam nesiel, ale ocakavam, ze s novym know-how a skills firme zarobi take peniaze, ze sa to aj tak veeeelmi vyplati. Keby som nemal pravdu, tak preco to v inych krajinach ide a iba tu to proste nejde? Zahada.

EDIT:
druha nepochopitelna imbecilita lokalnych pseudopodnikatelov a pseudomanazerov je setrenie na tych najhorsich miestach, toto je fakt specialita miestnych manazerov, lebo v tomto su digitalne precizny a neomylny. Napriklad tu je hlboko zakoreneny fetisizmus in-house vsetkeho. Proste nie aby si niekto zaplatil cloud alebo aspon najnizsi tier toho AWS ci proste hocijakej sluzby ktora im ulahci robotu. Nie, radsej vyhodia do vzduchu este viac penazi a hlavne casu na inhouse riesenie ktore je uplne na hovno, ale hlavne, ze to je NASE a nase super tajne data nemaju nejaki amici na svojich serveroch aby nam tu CRUD alebo eshop genialitu ukradli a hlavne SME USETRILI, sice keby sme platili poskytovatelovi takej sluzby zabralo by nam to tak den na vyklikanie toho co nam treba a deployment a tak sme to robili rok a pol, ale to se vyplati!
« Poslední změna: 14. 06. 2021, 21:28:36 od nehalem »

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #22 kdy: 14. 06. 2021, 21:29:39 »
Podívejte se, školení na AWS nestojí půl milionu ale 10.000 Kč na rok na acloudguru.com, umím to taky odsuď.

Zaměstnavatel do mě investuje, co se týká školení, jako když je potřeba zaplatit pár tisíc za nějaký materiál, tak mi to dají, o to nejde, ale primárně mi na to dávají čas, proto pro ně taky pracuji o něco levněji než bych mohl a vážím si jich.

Co se týká nabídek, tak z dneška mám nabídku na 400 eur / MD, kdyby někdo měl zájem o kontakt, klidně do zpráv napiště, předám.

Já osobně se do celého oboru dostal tak, že jsem ve volném čase v práci studoval a vytvářel github, zatímco kolegové byly na FB, a pak si jednoduše našel zaměstnavatele, který mě vzal i s nízkými zkušenostmi (rozuměj praktické nula), ale trh je tak hladový, že stejně nikoho lepšího neměli.

Osobně jsem se naučil v posledních letech denně hodinu učit, zaměstnavatel, který by mi to neumožnil, tak toho kopnu, ale vždy je na to čas, jen ostatní ho stráví na FB. Obecně jsem u žádného zaměstnavatele nikdy neměl problém, že by mi bránil vzdělávat se v pracovní době. A jen z principu si nechávám proplatit 10 euro na kurzy na Udemy, a to už vůbec nebývá nikde problém, zaměstnavatel jen nechce lidi posílat na školení za 70.000 Kč, to je vše.

Něco si i platím sám, třeba aplikaci na zlepšování AJ. Jinak já dostudoval v pracovní době a zaměstnavatel o tom ví, vlastně poměrně i velkou část CS, co je na vysoké, to je algoritmy, calculus, atd. Teď studuji umělou inteligenci a machine learning.

Kdo se chce vzdělávat, ten se prostě vzdělává, není to otázka peněz, a hodně ajťáků se v práci kolikrát dloube do nosu či komentuje na iDnes nebo tady, kdyby ten čas dali do studia, tak ho mají.

Jen upozorňuji, že když budete studovat hodinu denně, tak po 2-3 letech budete silně vyčnívat v týmu, po 10 letech vám budou kolegové říkat, že jste utekli z mensy, když otevřely branku.

Ona to není žádná raketová věda, důvod proč většina ajťáků hraje druhou ligu je to, protože jim třeba těch 60-70k a 2kk v paneláku v Praze stačí a nechtěj se posouvat. Pak samozřejmě v 50ti budou brečet, že už je nikde nechtěj, a když jo, tak na špatně placenou otročinu, ale to už je jejich boj.

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #23 kdy: 17. 06. 2021, 10:34:33 »
Re. ... důvod proč většina ajťáků hraje druhou ligu je to, protože jim třeba těch 60-70k a 2kk v paneláku v Praze stačí a nechtěj se posouvat.

Nevím jestli "většina", osobně mám za to, že nejen v adminování, ale i v řadě jiných oborů je třeba se stále vzdělávat a posouvat.
Je jasné, že jiný prostor na vzdělávání do toho můžete dávat, když jste zdraví, mladí, bez závazků, plní nadšení a energie.

Když už jde o vzdělávání, je dobré mít i "šťastnou ruku" pří výběru technologií. S Linuxem jsem si začal hrát někdy "97, s Python kolem roku 2000, s Djangem 2008, s MongoDB 2012.
A když člověk šťastnou ruku nemá,... kolik hodin jsem propálil na ladění Postfixů a kde je jim konec,... to raději ani nechci vzpomínat :)

A co se peněz týče, školy a malé firmičky většinou nemají na to, aby vám platili 2K na hodinu, ale také si zaslouží kvalitní IT služby.

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #24 kdy: 17. 06. 2021, 12:09:26 »
Je jasné, že jiný prostor na vzdělávání do toho můžete dávat, když jste zdraví, mladí, bez závazků, plní nadšení a energie.

Výmluvy. Vzdělávat se můžete kdykoliv, když je člověk mladý je plný nadšení a energie, ale zase u ničeho nevydrží, když je člověk starší, tak je stabilnější a dokáže u věcí vydržet, vše má něco. Já se líp vzdělávám jako starší, protože se mi děsně hnula motivace z toho se někde fliknknout a zřidit se na to něco udělat.

Když už jde o vzdělávání, je dobré mít i "šťastnou ruku" pří výběru technologií. S Linuxem jsem si začal hrát někdy "97, s Python kolem roku 2000, s Djangem 2008, s MongoDB 2012.
A když člověk šťastnou ruku nemá,... kolik hodin jsem propálil na ladění Postfixů a kde je jim konec,... to raději ani nechci vzpomínat :)

Ano, hrajete druhou ligu, já se učím cca. 2-3 nové technologie ročně, rozhodně tu nepláču na postfixem, to je 10-15 let zpět. To co vy popisujete to je takové vzdělávání z donucení, když chcete být top tak se učíte značně více.

A co se peněz týče, školy a malé firmičky většinou nemají na to, aby vám platili 2K na hodinu, ale také si zaslouží kvalitní IT služby.
Jste jak Maláčová, nechcete kandidovat za ní, "zaslouží si". Podívejte se, co si kdo zaplatí to má, já jako výkonný člověk v IT se nebudu zajímat o nějakou malou firmičku co nemá peníze, stejně tak Rolls Royce nebude nikdo vyrábět Frantovi z vedlejší vesnice, ten ať si koupí ojetou Fabii.

Pokud někdo nemá peníze, tak se musí smířit s tím, že bude mít tovární standardizovaný kousek, ve výsledku je to nejlevnější. Neplatit si admina, vývojáře atd., ale zaplatit si předplatné služeb, kde je vše v ceně, i když je to uniformované levné řešení.

Mít firmu, tak si asi pronajmu laptopy od Alzy, koupím předplatné Office 365 nebo Google Workspace, a zaplatím nějaké firmě paušál za IT podporu a vyřešeno. Pokud budu mít chtít vlastní informační systém, tak si to udělám v MS Access nebo Excelovských tabulkách.

Osobně a to se IT živím, tak přecházím na hostovaná řešení v cloudu a svoje VPS chci do budoucna zrušit, už jen kvůli tomu, že se mi do toho nechce vrážet volný čas, který radši dám třeba do posilovny nebo věcí, pro mě s vyšší přidanou hodnotou než 2 dni řešení aktualizace Linuxu, abych ušetřil 200 Kč měsíčně, to se mi nevyplatí...

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #25 kdy: 17. 06. 2021, 13:13:23 »
RE:

E? Asi jste přečetl něco úplně jiného, než jsem napsal.

Proč do "přátelského" poklábosení nad tématem adminování a ocenění této práce tahat politicky zabarvené invektívy. To asi nemáme zapotřebí, ne?

Vzdělávání a výmluvy? Další nepochopení mého sdělení. Učení a školením se věnuji přes 25 let. Nejmladší žák měl čerstvě 3 roky, nejstarší přes 80. Tak ze své zkušenosti zmiňuji, že ne všichni k tomu vzdělávání mají stejné podmínky a předpoklady. Zároveň zmiňuji, že je to pro náš obor zásadní, a že v tom nejsme sami.

Nepláču. Postfix jsem zmiňoval jako příklad, kdy jsem neměl tak šťastnou ruku na technologii (byť samozřejmě mnohým jiným tenhle robustní MTA dělá dobrou službu).

Jsem zajištěný, docela spokojený a doufám, že jsem svou prací užitečný spoustě dalším lidem i bez výdělků násobně převyšujících průměrnou mzdu v ČR.

Ať se nám daří.

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #26 kdy: 17. 06. 2021, 14:05:11 »
Tak ze své zkušenosti zmiňuji, že ne všichni k tomu vzdělávání mají stejné podmínky a předpoklady. Zároveň zmiňuji, že je to pro náš obor zásadní, a že v tom nejsme sami.

Ano, na tom se shodneme, IT je náročný obor. Ale víte jaký je problém dneska najít schopného řemeslníka, instalatéra, nebo zedníka? Když vidím hodinovku šikovného zedníka, myslím že je na tom líp než hodně průměrných ajťáků.

Proboha proč všichni mají neskutečnou touhu přenášet papíry v kanceláři z místa A na místo B místo toho, aby šli dělat rukama, když na to prostě nemají. Před pár dny u mě byl kominík, mladý kluk, vypadal šťastně a spokojeně, práce ho bavila, nic proti tomu.

Jsem zajištěný, docela spokojený a doufám, že jsem svou prací užitečný spoustě dalším lidem i bez výdělků násobně převyšujících průměrnou mzdu v ČR.

Průměrná mzda je pro průměrné lidi, co se nesnaží být moc užiteční, zpravidla, jako většina co si sobecky žije jen pro sebe a moc nemyslí na ostatní. Lidi co opravdu makají na tom, aby odváděli skvělou službu lidem a přidali co nejvíc hodnoty jsou na tom značně líp, ať v IT, tak stavitelství, realitách, obchodu, marketingu, zdravotnictví a dalších oborech.

Ano, je nám to lidské být sobečtí a šetřit svojí energii, proto si hodně lidí taky nad sebou platí management, který na ně musí dupat, a není to pro firmu nejlevnější ani nejefektivnější. Také jsem takový býval, asi každý musí dospět k tomu, že opravdu makat na tom, aby člověk byl užitečný pro společnost je výhodné. Samozřejmě průměr k tomu nedojde do konce svého života.

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #27 kdy: 17. 06. 2021, 14:57:25 »

Průměrná mzda je pro průměrné lidi, co se nesnaží být moc užiteční...

To bych se vůbec neodvážil takhle soudit. Co člověk, to příběh.
Znám spousty lidí, kteří, na tom s platem kolem toho průměru nebo i pod nám a dělají spoustu užitečného.

V komunitě kolem Linuxu a Pythonu je také spousta lidí, kteří dělají hodně pro druhé a to převážně zdarma nebo to i spolufinancují z vlastního.

Přeci jen, prachy jsou jedna věc, ale když už jsou základní potřeby rodiny bohatě pokryty je prostor dělat věci, které člověku dávají hlubší smysl.

Na druhou stranu, pokud někdo chce zasvětit svůj život sbírání požitků, a neubližuje tím druhým, je to jeho volba.

PanVP

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #28 kdy: 17. 06. 2021, 18:10:14 »
Znám spousty lidí, kteří, na tom s platem kolem toho průměru nebo i pod nám a dělají spoustu užitečného.

Ano, taky potřebuji popeláře a žumpu si také nechci vyvážet sám.
Stejně tak hajzlíky v práci nechci uklízet já.

Ale mám pocit, že o tom příspěvek od:
...tedy rozhodně nebyl.

Spíš, že průměrný programátor dostane v oboru průměrný plat.
Průměrný plat programátora v C# nebo Java bude asi 100 tisíc hrubého (oproti 120-150 u těch dobrých).

Ten rozdíl vesměs nedělá chytrost, ale ostatní povahové vlastnosti.
Třeba různé softskills, preciznost, důslednost, trpělivost, chuť na sobě makat.

A jak mi bylo vysvětleno, tak na Cooljobs rozhodně (až na výjimky) nejsou platy průměrných programátorů, ale právě těch, kteří jsou ochotní se učit a dělat dobře.
https://www.cooljobs.eu/at/suche-nach-einer-position/1126.html?text=.NET&loc=&ord=

Takže tohle tvrzení dává perfektní smysly:
co se nesnaží být moc užiteční...

Pokud se nesnažím dělat věci dobře, těžko mohu očekávat něco lepšího než průměrný plat.
Jinými slovy, za chrápání v práci / vyšilování a prudění / kverulantství / proflákání půlku pracovní doby na FB / dvouhodinové hulení na balkóně s kafem v ruce / prcání v pracovní době (moje nejoblíbenější)... prostě nemůžete očekávat nadprůměrný plat.
« Poslední změna: 17. 06. 2021, 18:15:35 od PanVP »

PanVP

Re:Senior administrátor - hodinová sazba
« Odpověď #29 kdy: 17. 06. 2021, 18:15:58 »
.