Android vs iPhone

Android vs iPhone
« kdy: 05. 06. 2021, 14:02:41 »
Mam momentalne uz 3 roky Maca a iPhone, a jsem i vlastnikem Andoridu. A musim rict, ze nekdy me ta Apple kultura docela stve, a vice se mi libi Android, da se s tim delat vice veci. Ale pak, kdyz se nad tim tak zamyslim, tak kdyz koupim telefon a vyprcha pcatecni nadseni, tak s nim delam toto:

1. 90% casu lezi na stole nebo v kapse

Ve zbylych 10% casu:

2. Pisu a ctu smsky, a kopiruju z nich tokeny do Maca
3. Telefonuju nekomu
4. Fotim
5. Zapisuju si poznamku do Notes a nebo nastavuju Reminder

Pak dlouho nic, a pak:

6. Ctu emaily (ale nepisu)
7. Kontrokuju kalendar
8. Zapnu Mapu
9. Jdu nouzove na Internet


No a tak si rikam, ze kdyz z takoveho praktickeho hlediska porovnam Android a iPhone tak vlaste ten Android ma docela problem. Protoze ty vyse uvedene ukony umi iPhone lip, je to automaticky zintegrovane s Macam (napr. Ctrl+C funguje napric zarizenimi), muzu volat a psat SMS z Maca, a taky ty ukonu muzu ovladat hlasem pres Siri, napr. kdyz jedu na kole tak muzu takhle zapsat Reminder nebo poznamku do Notes. Jo a taky, je to dobre zabezpecene, a mam updaty k mobilu na 5 a vice let.

Mohl by mi proto nekdo rict, co lepsiho mi prinese Android?

« Poslední změna: 05. 06. 2021, 14:05:02 od registrovany123 »


Re:Android vs iPhone
« Odpověď #1 kdy: 05. 06. 2021, 14:46:16 »
Tak já sám sice pořád preferuji Android - měl jsem před časem na nějakou dobu půjčený iPad a vůbec se mi nelíbilo, jak moc to bylo uzavřené. Když jsem si tam chtěl dát třeba nějaké MP3 nebo videa, tak to byl děsný problém, co si pamatuji, tak tam není tam nějak přímo přístupný souborový systém, kam by si člověk mohl nahrát co chce a do složek jak chce. Prostě když hudba, tak iTunes, videa asi taky a jiné typy souborů - třeba i obyčejná PDF, která bych si na tom četl - tak to už byl také problém.

Na Androidu si s tím zařízením prostě člověk může fakt dělat víc co chce. Ono třeba už jen nainstalovat Termux, v něm pustit SSH server a připojit se pak z počítače na konzoli telefonu a dělat tam různé kejkle, to se mi líbí. Napsat si skripty v Bashi nebo Pythonu které mi automatizují některé užitečné činnosti. Aktualizace něčeho, zazálohování něčeho...

Ale taky co jsem slyšel, jednu věc mají iPhony vyřešenou určitě lépe - migraci na nové zařízení. Jasně, na Androidu už dávno fungovalo to, že když má člověk své kontakty zálohoavné u Googlu, tak na novém telefonu stačilo se přihlásit ke svému Google účtu a kontakty byly hned i na novém telefonu. Jenže - co další věci?

Existují nástroje na "migraci" - ale přetáhnou obvykle jen SMS, záznamy o hovorech, někdy třeba i hudbu. A také nainstalované aplikace. Ne přímo - ale spíš se přenese seznam aplikací, co jsou z Google Play instalované a ty se pak z Google Play nainstalují na novém zařízení (aspoň i v nejnovějších verzích). To je všechno OK...

Ale co nastavení těch aplikací? Nebo třeba i tapeta, ikona na ploše, to že u některých kontaktů mám specifické vyzváněcí melodie... Existují nástroje, které se tváří, že to umí. Ale občas to neumí, občas potřebují roota na obou zařízeních, nebo to funguje až u nějakých vyšších verzí Androida. Některé fungují přes nějaký vlastní cloud, což se mi taky třeba nemusí úplně chtít svá data posílat na nějaké cizí servery.

Android je v podstatě Linux - a na Linuxu je taková migrace jednoduchá. Když jsem pořídil nový notebook, buď jsem přenesl celý systém se vším všudy, nebo když jsem někdy chtěl po čase přeci jen začít s čistou instalací Debianu, tak jsem ho na novém notebooku nainstaloval a jen přenesl svoji domovskou složku. A s tím právě všechny dokumenty, nastavení všech aplikací... Proč tohle na Androidu nejde? Ani se na souborovém systému nedostanete do složek jednotlivých aplikací - tam se dostane jen ta konkrétní aplikace. Nebo root...

Jen některé aplikace ukládají nastavení ke Googlu, kde je svázané s Google účtem - tam se to nastavení, co máte kde předplacené a podobně, na nový telefon snad přenese. Ale spousta věcí ne, musí se znovu nastavovat, člověk se z nich musí znovu přihlašovat do patřičných účtů. Třeba internetové bankovnictví bude muset asi člověk na novém telefonu také všude nastavovat znovu - i když dobře, tam by se dalo argumentovat, že je to kvůli bezpečnosti, že je to víc vázané na konkrétní mobilní zařízení...

Na iPhonech ta migrace prý krásně funguje - data se přenesou ze starého telefonu do nového, včetně nastavení aplikací. Třeba i pozice v nějaké rozehrané hře...

Tak ano, na tomhle by měl Google ještě zapracovat. Systémové řešení pro migraci na jiný přístroj. Aby nemuseli jednotliví výrobci něco takového suplovat - ale třeba zase jen právě pro jejich telefony (Samsung prý něco takového má).


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Android vs iPhone
« Odpověď #2 kdy: 05. 06. 2021, 15:05:13 »
děsný problém, co si pamatuji, tak tam není tam nějak přímo přístupný souborový systém, kam by si člověk mohl nahrát co chce a do složek jak chce.
Apple už má dost dlouho aplikaci Files, kde jsou soubory ve složkách přístupné, můžu třeba stáhnout zip, rozbalit ho a pak soubory otvírat nebo kopírovat. Má přímý přístup na iCloud Drive, takže lze sdílet soubory s počítačem.

Re:Android vs iPhone
« Odpověď #3 kdy: 05. 06. 2021, 17:49:09 »
Jj, na osx uz je normal file system a je dobre uelany. Pred par roky neslo napr. ani downloadovat soubory z Uloz.to, ted uz to jde normalne pres Safari, a soubor uz se stahuje normalne do adresarove struktury do slozky downloads. A je topropojene s iCloudem - momentalne se mi to asi libi vic ne to ma Android.Tzn. jeste pred par roky jsem si rval u iPadu vlasy, dneska uz to funguje, Apple razi cestu ze jako nepotrebujes notebook kdyz mas iPad - coz je trochu prehnane, ale pointa je, ze uz se to da pouzivat.

Re:Android vs iPhone
« Odpověď #4 kdy: 05. 06. 2021, 21:41:33 »
Android zatím preferuji právě pro jeho lepší přizpůsobitelnost, např. pomocí různých Launcheru apod. Bohužel se to zdá se pomalu dostává do stavu iPhonu což mě trochu leká. Možná záchranou budou telefony s čistým Linuxem viz. např. Pine Phone apod.


Re:Android vs iPhone
« Odpověď #5 kdy: 05. 06. 2021, 22:37:26 »
Android ale Lineage

Re:Android vs iPhone
« Odpověď #6 kdy: 06. 06. 2021, 09:09:29 »
Než se tu rozjede pořádný flame, tak se zeptám: Pořád nemá iphone noční režim? Tedy režim bez sms a mailů, ale se zvoněním.

Když jdu spát, tak zásadně NECHCI, aby mě rušily a budily zvuky oznamující běžné události. Ale současně CHCI, aby příchozí hovory vyzváněly. Pokud mi někdo volá v noci, tak je to asi dost důležité a CHCI ten hovor přijmout. Až mi budou v noci zvonit hovory, které nejsou důležité, budu to řešit, ale budu to řešit jinými prostředky, než že ztlumím všechny hovory.

A taková funkce se musí umět aktivovat/deaktivovat snadno. Tzn. něco jako na 2 -3 tlačítka, ne na náročnou expedici do do hlubin nastavení.

Téhle funkci se dříve říkalo zvukové profily a uměl je úplně každý hloupý telefon. Pak ale přišly chytré telefony a ta funkce zmizela. Android uměl a umí tu funkci doinstalovat jako aplikaci a pak si to sice dře, ale v zásadě to funguje.
Iphone to neuměl a ani to tam nešlo nijak doinstalovat. Zájem alespoň sledovat, co iphone umí jsem ztratil někdy kolem verzí iphone 6/7.

Tak se ptám, jestli současné iphony to už umí, nebo jestli pořád platí, že telefon používám špatně a takovou funkci vůbec nepotřebuji?

Re:Android vs iPhone
« Odpověď #7 kdy: 06. 06. 2021, 09:26:00 »
hahel16625: Da se pres Nastaveni > Nerusit > Zapnuto. Nebo stahnete honi listu a jednim macknutim aktivujete. Viz https://support.apple.com/en-us/HT204321

Re:Android vs iPhone
« Odpověď #8 kdy: 06. 06. 2021, 15:54:11 »
No, neviem ci sa da celkom dobre porovnat iPhone a Android... Android je len operacny system, okolo ktoreho si ten ktory vyrobca moze postavit svoje vlastne features. Relevantnejsie by bolo skor porovnanie iPhone vs Samsung vs Xiaoami vs etc vs etc... Toto je ako porovnavat Teslu(auto) s dieslom(motor)...

Re:Android vs iPhone
« Odpověď #9 kdy: 06. 06. 2021, 19:11:11 »
Mohl by mi proto nekdo rict, co lepsiho mi prinese Android?

Hmmm... Obávám se, že nic - i když to může být nepopulární názor. U mě osobně potřeba vrtat se detailně v OS skončila před desítkami let, dnes je HW+OS jenom nástroj pro práci, zábavu nebo komunikaci. Pokud mohu posoudit používám telefon stejně.

Jsou to asi 2 roky, kdy jsem měl jednoduchou možnost přejít na MacOS+iOS infrastrukturu a mě osobně zcela vyhovuje. Nechci se vrtat v nastavení kdejakého detailu (na MacOS mohu, pokud chci), nepotřebuji z telefonu SSH ani terminál... Kombinace iPhone, iPad a Mac Pro funguje a pokrývá 99.9999% potřeb. Navíc neskutečně oceňuji, že zařízení neotravují (ale to je dost subjektivní).

Svého času jsem měl opravdu rád WinPhone a svého času jsem měl firemní Android na nějakém asi slušném Samsungu - tehdy jsem nepoužíval nic od Applu a dal jsem tomu 6 měsíců. Vrátil jsem jej a přešel jinam - asi se dal nějak nastavit, ale co 30 minut jsem tam měl 5-15 hlášení, že něco je potřeba udělat, aktualizovat... Zase, velice subjektivní pocit šíleného a neustálého otravování s věcma, o kterých jsem nechtěl ani slyšet. Dnes má manželka firemní Samsung a skutečnost, že jej ještě neprohodila oknem považuji za "biblický" zázrak.

Takže (v dobrém slova smyslu) hračičkové preferují Android a jsou s ním schopni udělat velice mnoho. Pokud chcete "out of box" funkčnost - Apple je cesta. Moc jiných možností dnes není - škoda.

Jediné co mi na iPhone chybí je funkční scanner pro WiFi sítě - ale tady Apple vypnul API... takže není a asi nebude.

Opravdu nemám chuť vyvolat nebo oživit flame - moje zkušenosti jsou moje, nejsou univerzálně přenosné a nemám ambice je šířit jako všeobjímající pravdu :-)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Android vs iPhone
« Odpověď #10 kdy: 06. 06. 2021, 22:04:47 »
Kombinace iPhone, iPad a Mac Pro funguje a pokrývá 99.9999% potřeb.
K čemu ten iPad?

Re:Android vs iPhone
« Odpověď #11 kdy: 06. 06. 2021, 22:37:22 »
K čemu ten iPad?
za mě třeba jako další obrazovka, nebo otestování responsivity webu na reálném zařízení (i když má MacOS skvělý Simulátor).

Re:Android vs iPhone
« Odpověď #12 kdy: 06. 06. 2021, 22:46:29 »
A fungoval by apple iphone bez připojení k na iCloud, všeljaké ID nebo bez internetového připojené vůbec? Nebo prostě tohle u Apple prostě není možné a takové zařízení je jen těžítko?

U Androidu je volba jasná - fórky LineageOS, bez googlu fungují. ( I když je to nutné ručně "doladit" - zbytky velkého bratry tam někde v koutě jsou pořád).

A co přesně ta aplikace bankovnictví "potřebuje" kvůli zabezpečení? Bude fungovat když ji v eXposed zakážu něco z nabídky (například identifikátor, info o  zařízení a další věci)?


Re:Android vs iPhone
« Odpověď #13 kdy: 06. 06. 2021, 22:50:56 »
Mohl by mi proto nekdo rict, co lepsiho mi prinese Android?

Nechci, aby vznikl flame či se navážet do užovatelů android, je to můj názor...

Jsem dlouhodobý uživatel Apple produktů a za mě, i když jsem vývojář schvaluji uzavřenost OS a myslím si, že to tak má být (nedostává se do něj tolik s**ček jako do jiných platforem). Android phone jsem měl, když byl Android v plenkách, vadila mi ta "stu**dita" samotného systému, to že je to od google, widgety na ploše (které jsou bohužel už i na Apple), pomalost a hlavně, že si s tím mohl dělat každý co chtěl.

Osobně mi Apple ekosystém vyhovuje, ať už jde o synchronizaci dat mezi zařízeními - něco udělám na iPhone, a během chvíle se mi to samo synchronizuje na všechna zařízení, či sdílení schránky mezi zařízeními, keychain, luxusní Safari, "obnovení" nového zařízení apod. Ale věřím, že podobné věci fungují dnes i na Android či Win. Sám za sebe, bych nikdy neměnil za nic jiného než Apple.

Za mě, odpověď na otázku je, že Vám přechod na Android přinese spíše poříže, než užitek.

A to jestli mám MP3 nahrané v nějakých sub-foldrech nebo ne, mě absolutně nezajímá, AppleMusic to stejně třídí podle tagů z MP3, uzavřenost systému chápu především jako velké plus. Nehledě na to, že přes Finder jde do zařízení nahrát cokoliv a ještě se mi nestalo, že bych měl problém s hudbou či videem.

Jak jsem psal na začátku, je to můj nároz, lidé jsou různí, někomu může to co mě vyhovuje vadit...

Re:Android vs iPhone
« Odpověď #14 kdy: 06. 06. 2021, 22:54:48 »
A fungoval by apple iphone bez připojení k na iCloud, všeljaké ID nebo bez internetového připojené vůbec? Nebo prostě tohle u Apple prostě není možné a takové zařízení je jen těžítko?
proč by neměl fungovat??? Ano, fingovat bude, jen se připravíte právě o ty věci, které jsou z iCloude - polohy zařízení, sync. dat apod. Záleží co vše chcete a potřebujete :-)