Jak dlouho přežije vypnutý počítač

Jak dlouho přežije vypnutý počítač
« kdy: 26. 05. 2021, 16:53:27 »
Měli jsme takovou rozpravu o výdrži elektroniky. Například odložené elektronkové rádio s gramofonem z padesátých let stále přehrává záznamy. Stejně tak stará promítačka stále přehrává audiovizuální záznamy ze čtyřicátých let (byly dobře uložené). Horší je to s videorekordérem z devadesátých let, ložiska zlobí, záznam VHS je občas nečitelný. Jak je to s dnešní složitou elektronikou?

Představte si dnes zakoupený průměrný počítač, s funkčním systémem a aplikacemi. Tento počítač se vypne, zabalí a takto nechá několik desítek let. Poté se znovu připojí k elektrické síti a zapne. Myslíte si, že bude fungovat?

Předpokládám, že přestanou fungovat elektrolytické kondenzátory, takže většina napájecích zdrojů nebude funkčních. Dále předpokládám, že se mu vybije / rozloží zálohovací baterie / kondenzátor nastavení BIOSu, takže bude dezorientován. Nastavení a firmware v elektronické paměti (EEPROM / FLASH), nejspíš také budou s chybami. U klasických magnetických disků možná zatuhnou ložiska, případně budou také chyby v datech. Problémy programového vybavení typu "Systém dosáhl EoL, další použití není možné" ani nezmiňuji :).

Kolik let si myslíte, že takový počítač bez pravidelné údržby přežije? Existuje vůbec počítač, na který byste si mohli nahrát data a za 50 let by někdo počítač zapnul a mohl data přečíst? Snad jedině v provedení pro použití ve vesmíru?

Máte zkušenost s nějakým starším počítačem, zapomenutým někde na půdě, který jste po letech zapnuli a on fungoval?


crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Jak dlouho přežije vypnutý počítač
« Odpověď #1 kdy: 26. 05. 2021, 17:15:45 »
Ta zalohovaci baterie muze rozleptat i soucastky v okoli. Je potreba ji vyndat.

Podle me pri rozumne teplote, ve tme a v suchem prostredi prakticky neomezene. Muzou se oslabit magneticke/elektrostaticke zaznamy (tj. HDD muze ztratit data)

mhepp

  • ***
  • 122
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak dlouho přežije vypnutý počítač
« Odpověď #2 kdy: 26. 05. 2021, 17:19:16 »
Mám tu notebook s procesorem 486, cca 25 let stáří, který 15 let ležel na polici. Zapnul jsem ho a kromě nastavení času jsem na něj nesáhl. Vše funguje. Byly na něm Win98 na disku 800MB. Ten jsem nahradil 2GB CF kartou, disk naklonoval a pečlivě zabalil a uložil. 2GB CF karta už je vyhozená, protože umřela a půl roku je v tom notebooku 8GB karta (značková, zatím drží). Dokonce i na původní baterku to chvíli vydrží.

Takže tolik k Tvému dotazu...

Re:Jak dlouho přežije vypnutý počítač
« Odpověď #3 kdy: 26. 05. 2021, 17:45:27 »
Zajímavá otázka. Z těch problematických míst mi jako nejproblematičtější přijde datové úložiště. U starších disků s menší hustotou je asi celkem dobrá pravděpodobnost, že při rozumném uložení záznam půjde přečíst. U těch novějších, navíc plněných héliem - kdo ví. To samé u SSD a jiných flash pamětí.

Vybitá baterka na zálohování nastavení desky je prkotina, dokonce bych si skoro troufnul tvrdit, že ani po vybití nevyteče - aspoň já si neuvědomuju, že bych někdy viděl vytečenou knoflíkovou baterku (myšleno CR2032 na základní desce).

Vyschnutí elektrolytů - asi jak kde. Pokud byly kvalitní a nebyly provozované v nevhodných podmínkách (teplo), tak dost možná budou zdroje/desky fungovat i po několika dekádách. Pokud budu mít někdy chvíli, tak schválně vyzkouším zprovoznit nějaké letité železo odložené na půdě, ale bohužel to asi nebude v nejbližší budoucnosti, abych se podělil o výsledky.

Obecně trochu problém by mohl být, jak to propojit s okolím/dostat na/z toho data, ale zase je fakt, že přes 10 redukcí nebo 10 verzí softwaru s překryvem v potřebné kompatibilitě by to mohlo jít :-).

Re:Jak dlouho přežije vypnutý počítač
« Odpověď #4 kdy: 26. 05. 2021, 17:52:29 »
Mám tu notebook s procesorem 486, cca 25 let stáří, který 15 let ležel na polici. Zapnul jsem ho a kromě nastavení času jsem na něj nesáhl. Vše funguje. Byly na něm Win98 na disku 800MB. Ten jsem nahradil 2GB CF kartou, disk naklonoval a pečlivě zabalil a uložil. 2GB CF karta už je vyhozená, protože umřela a půl roku je v tom notebooku 8GB karta (značková, zatím drží). Dokonce i na původní baterku to chvíli vydrží.

Takže tolik k Tvému dotazu...

K comu je to dobre? Mas to z nostalgie, alebo ako zaujimavost? Da sa to k niecomu uzitocnemu pouzit - napr. nejaky spec. stary soft ktory nejde cez virtualny pc? Normalne sa pytam...

Inak k otazke - imho pc ako take by som neriesil - doska, cpu, grafika, ram, podla mna prezije v pohode 10-15 rokov... zdroj pokial nema kvalitne suciastky bude problem... Diskom (hdd, ssd) neverim, ze to preziju... 
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.


Re:Jak dlouho přežije vypnutý počítač
« Odpověď #5 kdy: 26. 05. 2021, 17:59:13 »
Máte zkušenost s nějakým starším počítačem, zapomenutým někde na půdě, který jste po letech zapnuli a on fungoval?

Kamos raz doniesol nejake Pentium II, ktore jeho rodinna prislusnicka zobrala z roboty a nechala x rokov zabaleny v skrini... pred dvoma rokmi sme ho zapli a kupodivu nabehol system (win 98)... slo otvarat dokumenty z prace, aj solitaire... :D potom chcel z toho spravit retro masinu na hranie hier ale po niekolkych spusteniach skapal harddisk...
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

Re:Jak dlouho přežije vypnutý počítač
« Odpověď #6 kdy: 26. 05. 2021, 18:37:30 »
Mám PC z cca 2000, celé i s casem, i s nějakými cenovkami. Celé to leželo v garáži x let, předtím nevím a všechno se normálně rozjelo, ale neměl jsem to zapnuté dlouho ani nedělal nějaké testy.

Podprůměrné PC z cca 2008 jede v rodině pořád a jediné co odešlo je jedna z RAM. V prvních rocích se měnil zdroj, ale to prostě asi vadný kus.

Obecně bych řekl, že to bude o štěstí, protože ty komponenty na to stavěny nejsou, takže je dost možné že jedna odejde. Vesmírné jedou prakticky neustále a taky nemají neomezenou životnost, takže to je jiný případ než zavření do schránky.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Jak dlouho přežije vypnutý počítač
« Odpověď #7 kdy: 26. 05. 2021, 20:17:33 »
Mám doma desku Abit BP6, kde bylo potřeba vyměnit kondenzátory, jinak šlape. O CPU nemluvě. Paměti jsem shromáždil ani nevím kde, disky jsou v tom 2x 4,3GB plně funkční, grafika GeForce 256 SDR. Když to tak vezmeme, je to 20+ let starý HW, plně funkční (až na ty kondenzátory).

Jako desktop mám Core i5 750 + dobová sestava až na grafiku (ale i ta původní GTS450 low-profile od Palit dodnes funguje v jiném počítači) a SSD. Původní disky WD Green 1TB, které každých asi 10 sekund parkovaly hlavičky, vydržely běžet asi osm let 24/7 v NAS, pak šel jeden a s ním hned i druhý... Počítač mi šlape dodnes a to i s původním zdrojem Arctic Fusion 550W (ten zdroj jsem dal před více než deseti lety do bedny a od té doby na něj nesáhnul... sám moc nechápu, že jede dodnes - na druhou stranu, moc se nazapotí). Větráky jsou tam stále stejné - 2x Noctua a 3x Sunon (bylo potřeba 70x70x10mm), nechrastí, nepískají, nevržou, prostě jedou.

Největší problém bych viděl v úložištích dat. Kondenzátory by mohly vydržet (zvlášť ty hliníkové z aluminia), když se nebude počítač používat, paměti, CPU, deska, grafika, ... vše by mělo přežít. Teda asi bych možná mrknul na termální pastu ;D Ale jak klasické HDD, tak i SSD nevím :-\ V tu chvíli bych se asi méně bál optických médií, ale ne nějakých ultra levných šuntů (ale kvalitní asi dnes už ani nejde sehnat?), nebo pásky. I když klasický HDD by mohl najet... Že bych nějaký pořídil, strčil do skříně a povíme si to za dvacet let? ;D

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak dlouho přežije vypnutý počítač
« Odpověď #8 kdy: 27. 05. 2021, 06:36:02 »
Máte zkušenost s nějakým starším počítačem, zapomenutým někde na půdě, který jste po letech zapnuli a on fungoval?

Mno, možná. Někde jsem tady na rootu o tom nechal krátkou zmínku  ;D

https://blog.root.cz/retro-pocitace-hrdinove-naseho-detstvi/
https://www.root.cz/serialy/renovace-pocitace-atari-800xl/
https://www.root.cz/serialy/renovace-pocitace-amiga-500/

Nejvíc to asi sedí na 800XL, ten se válel někde ve spíži více než desítku let, a naběhnul bez potřeby nějakého zásahu. Nicméně jsem pak vyhodil zdroj (který zpočátku fungoval ale pak dělal problémy) a musel jsem rozchodit klávesnici. Atari ST podobně, jen opravit zdroj, Amiga trpěla na vyteklou baterii, ale s novým zdrojem funguje.

XX125

Re:Jak dlouho přežije vypnutý počítač
« Odpověď #9 kdy: 27. 05. 2021, 07:30:53 »
Z nostalgických důvodů mám v šuplíku HP-71B. Naposledy jsem ho používal v polovině devadesátých let. Na základě toho dotazu jsem tam naládoval baterie a spustil. Naskočila hláška "Memory lost", takže můj čtvrt století starý program v Basicu je pryč, ale stroj jinak funguje a můžu si napsat nový, což jsem hned vyzkoušel. :-)
Udělal jsem fotku (pro nostalgiky: https://ibb.co/d5TDvK9) a zas uložil zpátky do šuplíku. Jsem zvědavý, za kolil let pokus zopakuji...

Re:Jak dlouho přežije vypnutý počítač
« Odpověď #10 kdy: 27. 05. 2021, 07:35:45 »
Práve  oživujem a aktualizujem priemyselný PC, ktorý  bol pustený 15.5.2013 a teraz až v 21.5.2021 Pričom bol nezabalený vo výrobnej hale s vodivým prachom. Nie je to spoľahlivé ale ide to. čim dlhšie je pustený tým je spoľahlivejší pri štarte. Update OpenSuse z Lean 12.2 na Tumbleweed mal problém s tým, že rpm a  teda prenesene aj zypper nevedli  inštalovať nové rpm balíčky  a momentálne  to už potrebuje len upgrade na glibc 2.33, aby zypper dup išiel.. 

dahl

Re:Jak dlouho přežije vypnutý počítač
« Odpověď #11 kdy: 27. 05. 2021, 08:47:53 »
Muj Asus P2B s Intel 440BX a Pentiem III 733 z roku 1999 + Quantum Fireball 7200 20GB. 22 let, zapnu, nabehnou XPcka a jedu. Jenom nema cas kvuli baterce.

Re:Jak dlouho přežije vypnutý počítač
« Odpověď #12 kdy: 27. 05. 2021, 09:14:14 »
Zdravim, mam doma stale jeste plne funkcni PC 386 SX (Autocont) se 40 MB HDD a SoundBlasterem na ISE. Vse funguje. To PC se kupovalo pred rokem 1993, kdy jsem odmaturoval, takze tak minimalne 30 let to bude.... a stale funguje, dodnes funguje a tak si cas od casu (tak jednou za 5 let) zahraju v MS DOSu NFS 1 nebo Mortal Kombat 2 nebo treba DynaBlaster a furt je to skvela zabava... take DukeNukem 3D nebo treba Redneck Rampage neni k zahozeni....  ;D

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak dlouho přežije vypnutý počítač
« Odpověď #13 kdy: 27. 05. 2021, 10:25:46 »
Jinak pokud jde o zabijáky starých počítačů, je několik základních:

1. vhlkost - pokud je tak vysoká, že začnou reznout konektory, plechové části či dokonce součástky desky elektroniky.
2. baterie/akumulátory - vyteklá kyselina baterie dokáže spustit masivní korozi okolí.
3. elektrolytické kondenzátory - elektrolyty odcházejí, jak rychle závisí na mnoha faktorech (jejich kvalita, teploty provozu atd.) - to pak způsobí nestabilitu či úplnou nefunkčnost. Hodně na to trpí zdroje.
4. X kondenzátory (pro síťové napětí ve zdroji) - staré mají tendenci po chvíli zapojení do zdroje elektřiny bouchnout s velmi efektním kouřem
5. tantalové (kapkové) kondenzátory - viděl jsem na svém oblíbeném kanálu na YouTube, kde opravoval starý Compaq Portable. Tantal byl ve zkratu, a zdroj se bránil spuštění. Když použil jiný tvrdší zdroj, tantal bouchnul, ale předtím stihl masivní proud spálit cesty na MB.
6. mechanické části (pojezdy hlav mechanik atp.) - zaschlé ztvrdlé mazivo způsobí problémy či úplnou nefunkčnost.
7. ROM paměti - programovatelné paměti se základními rutinami, některé po dlouhé době mimo provoz ztratí uložená data (častý problém EPROM pamětí ruské výroby např. v našem IQ-151).

Není to samozřejmě kompletní seznam, ale tak pár věcí, které jsem si vybavil na první dobrou.

Re:Jak dlouho přežije vypnutý počítač
« Odpověď #14 kdy: 27. 05. 2021, 10:44:12 »
Zdravim, mam doma stale jeste plne funkcni PC 386 SX (Autocont) ... a tak si cas od casu (tak jednou za 5 let) zahraju ... take DukeNukem 3D nebo treba Redneck Rampage neni k zahozeni....  ;D
OT: Chápu to dobře, že na té 386 hraješ DuneNukema 3D? To se mi zdá krajně nepravděpodobné až nemožné, odhadem by to chtělo aspoň nějakou slušnější 486. Nebo to hraješ na jiném železe?