Vývoj webových aplikací pro nenáročné

wajta

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #30 kdy: 26. 05. 2021, 10:51:08 »
Zkuste se podívat na https://controlsjs.com.
Nepotřebujete NPM, můžete použít i vizuální návrh ui, je k tomu plugin do Netbeans.


PanVP

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #31 kdy: 26. 05. 2021, 10:54:42 »
Svelte ani nemluvě... nesnáším ty jejich templaty s magickými atributy a proměnnými

Můžeš to nějak rozvést?

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #32 kdy: 26. 05. 2021, 11:21:27 »
Klidně beru i nelogické / osobní důvody. Já bych třeba nechtěl používat Vue / Angular (o Svelte ani nemluvě), protože nesnáším ty jejich templaty s magickými atributy a proměnnými. Pro mě je to hrozná prasárna a radši kydat žumpu, než tohle. Ale beru, že je to prostě nějaký můj subjektivní názor a ne objektivní pravda a někdo jiný to může vidět přesně opačně.

Protoze Wicket a tyhletyto podobne me locknou do jejich systemu komponent, ktery se JA potom budu muset prizpusobovat, a navic se to proste uz nepouziva - vidam to jenom v korporatech na legacy projektech.

S Vue si muzu proste psat HTML kod - staticky web, jako se vzdycky delaval. Vlastne kdyz to reknu jinak, s Vue muzu delat to same, co bych delal s Thymeleafem ( a ja mam rad Thymeleaf ), akorat ze to muzu delat Client side, vcetne vsech vyhod, co z toho plynou, jako napr. to ze si muzu dynamicky realtime nacitat menici se data z Backendu.

Protoze to je hlavni nevyhoda Thymeleaf, ze jeto super az do bodu, kdyz potrebujes neco realitime updatovat na strance, coz teda ja potrebuju vzdycky. V ten moment stejne musis dotahnout jQuery a Mustache. Jenze Vue je prehednejsi a peknejsi nez pouziti jQuery a Mustache.

Navic s Vue si muzu dotahnout poradnejsi/peknejsi komponenty, a ruzne grafy, kdyz budu chtit. U tech komponent framewroku musim pouzivat jenom to, co je v tom k dispozici. U JS mam vyber nasobne vetsi. Budu si chtit treba pridat google maps a pracovat s tim a muzu. S Wicketem nemuzu.

Mohl bych delat kombinaci Thymeleaf a Vue, ale nevim proc bych to delal, kdyz to same co mi poksytne Thymeleaf mi poskytne i Vue. A muzu zredukovat jednu trchnologii pryc.

« Poslední změna: 26. 05. 2021, 11:27:14 od registrovany123 »

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #33 kdy: 26. 05. 2021, 11:28:26 »
Jo a nevim co se ti nelibi na filozofii templatu ve Vue. Je to uplne analogicke s tim, jak funguji templaty v Thymeleaf nebo v JSP. Ale je to mnohem univerzalnejsi. Rikat e se tim to nelibi znamena rikat zeto nemas rad ani v JSP a Thymeleaf a vlastne v jakemkoli jinem backend rendering frameworku. Ale zato se nestitis prdnout tam Wicket....

Na co bys pred X lety pouzil JSP, na to dneska muzes pouzit mnohem elegantneji Vue.
« Poslední změna: 26. 05. 2021, 11:32:44 od registrovany123 »

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #34 kdy: 26. 05. 2021, 11:52:06 »
Protoze Wicket a tyhletyto podobne me locknou do jejich systemu komponent, ktery se JA potom budu muset prizpusobovat, a navic se to proste uz nepouziva - vidam to jenom v korporatech na legacy projektech.

Nelocknou, můžeš si napsat svoje komponenty, jaké chceš. Asi to myslíš tak, že pro Wicket je méně komponentových knihoven, než pro React / Angular / Vue - ano, to je logický a pravdivý argument a s ním souhlasím. Že se to už moc nepoužívá je taky pravda (sám jsem nedávno přepisoval jeden projekt z Wicketu do Reactu), na druhou stranu pro domácí projekty to moc vadit nemusí.

Pokud potřebuješ na webu realtime aktualizace, tak na to Wicket opravdu moc šikovný není (psal jsem to už v jednom z předcházejících příspěvků), ale zdaleka ne všechny projekty tohle potřebují.

Jo a nevim co se ti nelibi na filozofii templatu ve Vue. Je to uplne analogicke s tim, jak funguji templaty v Thymeleaf nebo v JSP.

Ano, to je PŘESNĚ ten důvod, proč to nesnáším. V JSP jsem taky dělal pár let a na rozdíl od Wicketu na něj nevzpomínám v dobrém, ba právě naopak. (Trochu jsem zkoušel i JSF a to byl ještě větší humáč.)


Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #35 kdy: 26. 05. 2021, 12:43:18 »
vue komponenty muzete psat do template tagu

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #36 kdy: 26. 05. 2021, 12:44:06 »
Já bych třeba nechtěl používat Vue / Angular (o Svelte ani nemluvě), protože nesnáším ty jejich templaty s magickými atributy a proměnnými.

Robíš si srandu? To je práve a hlavne na Svelte tá najlepšia vec... Ja práve nechápem ako môže niekto mať rád JSX, čo je proste chaos.

Vo Svelte je to tak elegantné, len taký príklad: https://svelte.dev/examples#numeric-inputs to je úplne že i človek čo nikdy nevidel počítač a prvý krát mu toto ukážeš tak rozumie čo ten kód robí a ako to funguje. A nie ten hnusný boilerplate s "setState()" a "render()" kde returnuješ HTML string, a neviem čo. O tom že je v bežnom React kóde toľko krát "this" čo ako nikdy nevieš čo "this" znamená kým neprečítaš väčší kus kódu tak... ako nechápem jak to môžeš mať rád.
« Poslední změna: 26. 05. 2021, 12:51:04 od Mlocik97 »

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #37 kdy: 26. 05. 2021, 14:43:59 »
Ja taky z javascriptu bliju a pro ruzne webove udelatka pouzivam primefaces.org - variantu pro JSF2.

Podivej se na joinfaces.org, tam je na to i maven starter.
vespod je klasicky Spring Boot, co vygeneruje samonosny fat JAR s embedded Tomcatem.

Pro bezne webove udelatko staci definovat JSF2 XHTML definice a java backing beany, od toho Javascript zprasku jsi plne odstinen. Mas k dispozici Spring Security, normalni serverside session, pro male veci ideal.

Osobne nechapu tu snahu na vse naroubovat JS frameworky,jejichz primarnim ucelem je offload loadu na klienta pro gigaaplikace googlu, kdyz na tom pak v realu jedou 3 useri konkurentne...

Pixe

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #38 kdy: 26. 05. 2021, 14:59:01 »
Všechny ty rendery, state atd. jsou ale právě to, proč si člověk (pokud k tomu nemá vyslovený odpor) ten React vybere - unidirectional data-flow. Sice jsem ve Svelte nepsal, ale podle ukázky co posíláš mi všechno to bindování silně připomíná Angular 1 (od kterého mj. kvůli tomuto všichni zdrhali) - jak potom vytrasuji událost, která mi vyvolala překreslení? Nebo se pletu a debugguje se to jedna báseň?

Robíš si srandu? To je práve a hlavne na Svelte tá najlepšia vec... Ja práve nechápem ako môže niekto mať rád JSX, čo je proste chaos.
...

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #39 kdy: 26. 05. 2021, 15:10:37 »
Protoze Wicket a tyhletyto podobne me locknou do jejich systemu komponent, ktery se JA potom budu muset prizpusobovat, a navic se to proste uz nepouziva - vidam to jenom v korporatech na legacy projektech.

Nelocknou, můžeš si napsat svoje komponenty, jaké chceš.

No ale oprav me jestli se mylim, ale na to uz potrebuju znat javascript. Tak k cemu mi to potom je?

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #40 kdy: 26. 05. 2021, 15:12:32 »
Ja taky z javascriptu bliju a pro ruzne webove udelatka pouzivam primefaces.org - variantu pro JSF2.

Muzes ukazat priklad, jak s tim udelam tabulku, ktera se mi bude kazdou 1s aktualizovat novymi zaznamy z backendu? A pak bych rosil jeste jednou tu samou tabulku, ktera se mi aktualizuje nikoliv periodicky, ale az kdyz na backendu data zmenila, tzn. vyuziva to treba Websocket.

Tak jestli jsem te tim prilis nezaskocil, tak diky.
« Poslední změna: 26. 05. 2021, 15:14:17 od registrovany123 »

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #41 kdy: 26. 05. 2021, 15:16:09 »
Nechapu, jak nekdo muze preferovat Javu pred modernim Javascriptem.

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #42 kdy: 26. 05. 2021, 15:37:48 »
Co myslis pod "moderni javascript"
jako javascript obecne, protoze vznikl relativne "nedavno"
nebo nejakou ECMA?

Protoze ja porad jeste musim pracovat na platforme, co podporuje jenom ECMA 5 a vetsi shit proste neni.
Takze ja v javascriptu delam a prave proto ho intenzivne nenavidim.
Ale ja se v mladi ucil Pascal a assembler, tak ja vam mladym uz nerozumim.

Jinak co si myslet o jazyku, kde vsichni reknou, "ono kdyz se to umi a kdyz pouzijes TypeScript, tak se to osefuje".
tak jazyk 1 potrebuje jazyk 2, aby byl seriozneji pouzitelny (tim nemyslim vytvoreni zeleneho tlacitka na www strance"


Nechapu, jak nekdo muze preferovat Javu pred modernim Javascriptem.

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #43 kdy: 26. 05. 2021, 15:49:29 »
Ja taky z javascriptu bliju a pro ruzne webove udelatka pouzivam primefaces.org - variantu pro JSF2.

Muzes ukazat priklad, jak s tim udelam tabulku, ktera se mi bude kazdou 1s aktualizovat novymi zaznamy z backendu? A pak bych rosil jeste jednou tu samou tabulku, ktera se mi aktualizuje nikoliv periodicky, ale az kdyz na backendu data zmenila, tzn. vyuziva to treba Websocket.

Tak jestli jsem te tim prilis nezaskocil, tak diky.

Na periodicke pollovani je tu primefaces Poll
http://www.primefaces.org:8080/showcase/ui/ajax/poll.xhtml?jfwid=90af5

Ne webfoctek standardni JSF2.3 <f:websocket>
https://stackoverflow.com/questions/3787514/how-can-server-push-asynchronous-changes-to-a-html-page-created-by-jsf/49852105#49852105

Ve starych Primefaces do verze 6.2 byla jejich interni implementace websocketu, tu odstranili, kdyz to zacala podporovat primo JSF


Sam jsem to nikdy nepouzil, nepotreboval jsem
Ma to fungovat velice jednoduse, ze na urvni XHTML page se websocket notifikace zachyti jako AJAX event, na ktery pripojim update prislusne komponenty, napr <p:datatable> se zobrazenim dat

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #44 kdy: 26. 05. 2021, 15:51:24 »
Co myslis pod "moderni javascript"
jako javascript obecne, protoze vznikl relativne "nedavno"
nebo nejakou ECMA?

Protoze ja porad jeste musim pracovat na platforme, co podporuje jenom ECMA 5 a vetsi shit proste neni.
Takze ja v javascriptu delam a prave proto ho intenzivne nenavidim.
Ale ja se v mladi ucil Pascal a assembler, tak ja vam mladym uz nerozumim.

Jinak co si myslet o jazyku, kde vsichni reknou, "ono kdyz se to umi a kdyz pouzijes TypeScript, tak se to osefuje".
tak jazyk 1 potrebuje jazyk 2, aby byl seriozneji pouzitelny (tim nemyslim vytvoreni zeleneho tlacitka na www strance"


Nechapu, jak nekdo muze preferovat Javu pred modernim Javascriptem.

modernim javascriptem myslim to co podporuji dnesni prohlizece a nodejs. Typescript nepotrebujete, typove anotace jdou psat do komentaru. Typovy system je mnohem mocnejsi nez ten v Jave.