Práce hned po studiu v zahraničí

Práce hned po studiu v zahraničí
« kdy: 15. 05. 2021, 20:44:25 »
Ahoj, dobrý den všem,

uvažoval tady někdy někdo nastoupit do firmy v IS/ICT oboru v zahraničí - přesněji řečeno v Polsku, nebo Slovensku?

Dokončuji bakalářský stupeň nejmenované vysoké školy technického směru v Praze a napadlo mě hned ze začátku zkusit pracovat v zahraničí a až pak se vrátit zpět do ČR. Z hlediska jazykové blízkosti, i náročnosti přesunu mi nejlépe vycházejí sousední země, přesněji řečeno Polsko, nebo Slovensko. Třeba Polsko je v ICT docela daleko, stejně tak v obecném přijetí nových věcí.

Bez legrace - viz třeba IEM Katowice, herní kultura se tam považuje vlastně za mainstream. Navíc Polsko jako celek uvažuje víc globálně, mají blízký vztah k USA, dokonce ho zbytek světa najde na mapě!  :)

Zní myšlenka jít za prací do Varšavy doopravdy jako tak špatný nápad?  ::) Další alternativa: Bratislava.

Exp: IT uklízečka, .NET, Java, SQL, Oracle na školní úrovni, umím něco splácat pro Android, mírný autismus v ceně. Angličina: reálná B1...

Děkuji za vaše ohlasy.  8)
« Poslední změna: 15. 05. 2021, 20:47:57 od Snazivy_Sardel »


Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #1 kdy: 15. 05. 2021, 21:03:10 »
musím říci, že když jsem šel do zahraničí já, tak jsem (úspěšně) pokoušel dostat spíše do rozvinutějších zemí.
Ten opruz se stěhováním, jazykem atd. je konstantní. Tak proč nemaximalizovat gain.

EDIT: a nejsem si nějak jistý, jestli je bonus ta tebou zmiňovaná "jazyková blízkost". Chceš se učit polsky?
« Poslední změna: 15. 05. 2021, 21:07:42 od Jose D »

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #2 kdy: 15. 05. 2021, 22:05:06 »
Polsko má svoje špecifiká. Nešel jsem tam cíleně, holt se to tak nějak semlelo (firma mě poslala do Wawy, asi že jsem jediný mluvil polsky, a já rád vypadl z kanclu). V 90. letech to byla celkem divočina, na Stadionu Dziesięciolecia prodávali samopaly (viděno na vlastní oči) a údajně i části, ze kterých šel složit tank (to už jsem osobně neviděl). Wawa je dost hnusné město, ale platy tam mají nadprůměrné. Přežít se dá ještě pobyt v Gdaňsku a Vratislavi, zbytek země je třetí svět. Asi není špatné si tam zkusit chvíli pracovat, ale je to spíš o exotických zážitcích. Dodatek: Čechům se tam smějou.

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #3 kdy: 15. 05. 2021, 23:15:52 »
EDIT: a nejsem si nějak jistý, jestli je bonus ta tebou zmiňovaná "jazyková blízkost". Chceš se učit polsky?

Pořád se jedná o slovanský kulturní prostor. Nejsem si jistý, jestli bych západní Evropu v dnešní době chtěl riskovat.  ::)

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #4 kdy: 15. 05. 2021, 23:16:27 »
Dodatek: Čechům se tam smějou.

Smějou? Nemají nás mít rádi?  :-(


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #5 kdy: 15. 05. 2021, 23:25:19 »
Dodatek: Čechům se tam smějou.
Smějou? Nemají nás mít rádi?  :-(
Jo, smějou.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #6 kdy: 15. 05. 2021, 23:41:17 »
Pořád se jedná o slovanský kulturní prostor. Nejsem si jistý, jestli bych západní Evropu v dnešní době chtěl riskovat.  ::)
musím přiznat že vůbec netuším, co máš na mysli.
Pracovně bych úplně nečekal že se na meetingu budeš bavit  nějakou panslovanštinou.
« Poslední změna: 15. 05. 2021, 23:45:28 od Jose D »

Pixe

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #7 kdy: 15. 05. 2021, 23:43:34 »
Na východ nemá smysl chodit. Co se týká jazykové blízkosti... není tam žádný přínos. Je třeba se dívat na anglicky mluvící země (nemusí to být úplně native, třeba nizozemci mají perfektní angličtinu). Pokud se plánuješ vrátit, tak tvůj hlavní cíl by mělo být získání konkurenční výhody k tomu, aby jsi se mohl nechat zaměstnat u zahraničních firem v Praze (většinou korporáty - německé banky, burzy, britské pojišťovny,...)

Zahraniční praxe v Polsku nebo na Slovensku ti nedá vůbec, ale vůbec nic. V životopisu to naprosto zapadne. Slováci naopak jezdí sem, nebo pokud to mají po ruce, tak pracují ve Vídni.

Jako student máš ale perfektní možnost vycestovat v rámci univerzitních stáží, Erasmu,... a ještě na to dostat stipendium. Od nás z uni se docela jezdilo na https://www.ihmc.us/

EDIT: A nebo to pojmout jako dovolenou - jihovýchodní asie, jižní evropa, jižní amerika.
« Poslední změna: 15. 05. 2021, 23:48:16 od Pixe »

PanVP

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #8 kdy: 16. 05. 2021, 00:02:47 »
Ich kann Deutschland empfehlen.
Es ist nicht fern und es ist möglich mit dem Zug zu reisen.
Das Gehalt ist sehr gut und die Kollegen normalerweise gut.
Bayern ist das Beste für die Tschechen.
Das Gehalt kann 4-8k Euro betragen.
(Aber meide Sachsen und die Sachsen.)
« Poslední změna: 16. 05. 2021, 00:04:43 od PanVP »

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #9 kdy: 16. 05. 2021, 01:06:57 »
(Aber meide Sachsen und die Sachsen.)
Jak zpívá klasik: In Sachsen leuchten nachts die Schweinehaxen :)

PanVP

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #10 kdy: 16. 05. 2021, 09:08:07 »
Jak zpívá klasik: In Sachsen leuchten nachts die Schweinehaxen :)

Hhh to neznam  :P
Škoda, ze jsem takovej starej netopejr. Asi bych se tam na pár let přestěhoval.

V Německu je prý důležité bydlení, čím bělejší tím lepší.  ;D Kebab v břiše zahřeje, ale kudla v břiše možná až moc :-D

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #11 kdy: 16. 05. 2021, 11:34:54 »
Nejsem si jistý, jestli bych západní Evropu v dnešní době chtěl riskovat.  ::)

Zapad sice degeneruje, wtz, ale zatim v IT praci krome sem tam multikulti buzerace zadne nebezpeci nehrozi :) Takze jde jen o to, najit spravne bydleni a pripadne nakolik by ti v praci vadila stupidita podobna kdysi komunistickemu kadrovani u nas. Neni to (zatim?) ale v komercnich organizacich zdaleka vsude, pokud vim (ta multikulti buzerace), takze klidne tam jdi.

PS Jnak Thomas Sowell mel pravdu - potvrzeno praxi: multikulturalizmus je jen jiny nazev pro balkanizaci.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #12 kdy: 16. 05. 2021, 12:42:49 »
Nejsem si jistý, jestli bych západní Evropu v dnešní době chtěl riskovat.  ::)
Takze jde jen o to, najit spravne bydleni
A taky na něj mít, třeba v Irsku se za 2+1 platí €2000/měsíc.

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #13 kdy: 16. 05. 2021, 13:47:55 »
ja delam vzdy tohle.
za mne musim rict, ze ty castky jsou realisticke a +/- aktualni.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Czech+Republic&country2=Ireland&city1=Prague&city2=Dublin

Nicmene ta kupni sila je pocitana pro prumerny plat.
Co by bylo zajimave, mozna by si to mohl prepocitat na kupni silu na "realne dosazitelny IT plat v danem meste".
Pokud skrkneme to lupacke "pracuju z Prahy v Silicon Valley startupu" a zpracujeme neco realistickejsiho pro zamestnance, tak ocekam, ze kupni sila bude jeste o neco vyssi.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Czech+Republic&country2=Ireland&city1=Prague&city2=Dublin

t.j. vyssi naklady jsou nepodstatne, pokud z cisteho platu zbyde vic.
Bohuzel u bytu se casto skladaji mnohamesicne zalohy, tak ty zacatky nejsou lehke.

Nejsem si jistý, jestli bych západní Evropu v dnešní době chtěl riskovat.  ::)
Takze jde jen o to, najit spravne bydleni
A taky na něj mít, třeba v Irsku se za 2+1 platí €2000/měsíc.
« Poslední změna: 16. 05. 2021, 13:52:52 od pruzkumbojem »

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #14 kdy: 16. 05. 2021, 21:58:50 »
Hele co se týká angličtiny, toho bych se nebál, já měl B1 když jsem v Londýně začínal, nebyl jsem schopnej ani porozumět jakej vzít vlak kam :) Za 3 měsíce jsem mluvil na pohodu, teda B2.

Řekl bych, že angličtina ja numero uno věc v IT co se naučit...