K lékaři, když na to přijde můžeš kdykoliv zaletět i sem, běžné lidí dělají to, že si tu dobrovolně platí zdravotní pojištění a žijí jinde (dobrý poměr cena výkon, ale je to výhodné oboustranně, platí víc než polovina národa zde a čerpají jenom nezbytné minimum).
1) Zdravotnictví v Irsku je v základních rysech stejné jako v UK. Tedy poměrně kvalitní ve vysokých patrech ( v UK bych řekl dokonce velmi kvalitní), ale vy se do těch vysokých pater nemusíte dostat. Můžete skončit v dolním patře se špatnou diagnózou - a protože diagnózu máte, tak vám nikdo jinou dělat nebude. Čili opak situace v Česku, kdy můžete velmi drahá vyšetření abslovovat několikrát - od různých lékařů - a pak si vyberete, co se vám nejvíce líbí, kterou diagnózu od kterého lékaře si necháte léčit.
2) Zdravotnictví můžeme rozdělit asi do tří úrovní.
a) život zachraňující péče, tam si vybrat nemůžete, ta na obou ostrovech celkem funguje - a to je náhoda, komu se dostanete pod ruku.
b) dlouhodobě plánovaná péče - ano, tak je to zcela jednoznačné, platit ty drobné, co chtějí za české zdravotní pojištění a absolvovat výkony v Česku.
c) akutní (a třeba velmi bolestivé a nepříjemné) věci, které vás ale neohrožují na životě. Letět za takovouto péčí do Česka je dost komplikace (nemluvě o tom, že vás nemocného do letadla vůbec pustit nemusí). A v tomhle je na ostrovech velký průšvih - budete čekat a čekat a čekat. Realita z jednoho irského malého města. Není tam nemocnice, ale je tam jenom něco jako velké zdravotní středisko. Není to žádný rozvojový svět, samozřejmě že mají rentgen a zrentgenují vás dokonce do pár hodin. Háček je v tom, že tam není rentgenoložka, která by váš snímek popsala. Ta jezdí jenom ve středu. A je nasmlouvaná jenom na hodinu. Takže, když se toho nahromadí více, tak jí po hodině upadne tužka z ruky a zbytek udělá příští středu (ale zase těmi resty z minulého týdne začne). Takže ve velmi nepříznivém případě čekáte na začátek léčby i více než týden, ale méně než 14 dní. Jestli jsme to pochopil správně, tak (pokud neumíráte), tak do většího města do nemocnice nemůžete, protože už jste zrentgenovaný a není důvod vás rentgenovat podruhé (minimálně ne dokud není vyhodnocen ten první snímek).
3) O tom, jak je pro Česko výhodné, že lidé platí směšně malé zdravotní pojištění a jezdí sem na (relativně) drahé plánované zákroky, bych si dovolil velmi hlasitě pochybovat. V první řadě, na zdravotním pojištění se vybere příliš málo zdravotnictví je v Česku značně dotováno i z jiných rozpočtů než jenom ze zdravotního pojištění - z rozpočtů, které se plní jinými daněmi, které tady ti lidé neplatí. Navíc i to zdravotní pojištění (což ve skutečnosti není pojištění, ale daň) vybírá ty peníze tak, že se v průměru platí mnohem více, než to holé minimum, co platí dobrovolně přihlášení.
Ale tak je to nastaveno - a pro lidi, žijící v cizině je to jasná a výhodná volba.