Práce hned po studiu v zahraničí

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #15 kdy: 16. 05. 2021, 22:03:05 »
V Německu je prý důležité bydlení

ono tam celkem jede sharované bydlení - google: "wggesucht" - pokud nejsi náročnej, tak půjdeš na chvíli za pár šupů do WG, omrkneš město, pak už víš kde koukat po nějakém dlouhodobém pronájmu a co je fér cena. Pronajmout si něco za fér cenu na dobrým místě na první dobrou bez znalosti lokality je fikce.

To Bavorsko jak tady píšou mi přišlo v dobrém i špatném celkem podobný česku. V DE jsem byl na severu, a když jsem byl někde na jihu na služebce, tak jsem se ze začátku dost divil. Ono se tam ne-nadarmo nahoře občas říkalo, Bavorsko, to není Německo :) I ta němčina je na jihu dost jinačí. Z celýho Bavorska mám tak trochu dojem, že češi jsou akorát bavoři trochu víc říznutí východem, kteří mluví česky.


PanVP

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #16 kdy: 16. 05. 2021, 22:35:08 »
Pronajmout si něco za fér cenu na dobrým místě na první dobrou bez znalosti lokality je fikce.
Přesně tak! Nevím, jak ve velkých městech, ale v těch menších si jako cizinec BEZ DOPORUČENÍ slušný byt prostě jen tak nenajdeš. Oni si sousedy často velmi dobře vybírají - taková ta jejich sdružení nájemníků - do toho víc kecaj.
Hlavně ti to dlouho neřeknou a pak si to pozvou na kobereček  >:( kde ti to dají společně dost sežrat.
Jo a Němci obecně hodně dají na doporučující dopisy ::) Alespoň ti staří. (Při hledání práce i při hledání bydlení. Pokud ti bývalý pronajimatel vystaví dopis, že jsi tichý, bezproblémový a platíš. Plus budeš mít doporučení z práce - otevře se ti víc dveří.)

To Bavorsko jak tady píšou mi přišlo v dobrém i špatném celkem podobný česku....češi jsou akorát bavoři trochu víc říznutí východem, kteří mluví česky.
Tak je to částečně dáno i tím, že tam zasahovalo naše historické území.
A opravdu máme povahově k Bavorům dost blízko.
Sasíci mi přijdou pořád nasraný, komisní, dost hnusný.
Bavoři jsou víc v pohodě, hlavně když nejsi hnusný prase.
Pokud se chováš ohleduplně, děláš si svojí práci, nesereš je, tak ti to oplácí stejně.
Kolikrát se chovají líp než Pražáci  ::) ale to je asi specifikum Prahy (Extrémní stres, věčné zácpy, tlačenice, hodně elitních honičů...to město lidem kujví povahu...)
« Poslední změna: 16. 05. 2021, 22:38:02 od PanVP »

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #17 kdy: 16. 05. 2021, 22:43:50 »
mne ty rozdily mezi zemnemi intenzivne zajimaji.

zatimco jsem v predchozim srovnani demonstroval, ze v drahe zemi porad kupni sila muze byt lepsi, tak to same prekvapive plati o Bangalore v Indii (o 17 % vetsi local purchasing tower).

Ja bych tam tedy bydlel nechtel, rozdil kvality zivota mezi Bangalore a Prahou je asi jako rozdil mezi Prague a Santa Clara.
Ale prekvapive dobry Health index.
V tech cenach nemovitosti je uz dneska Praha a vetsina Cech zcela mimo stupnici.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #18 kdy: 16. 05. 2021, 23:28:12 »
Sasíci mi přijdou pořád nasraný, komisní, dost hnusný.

Mě přijde že jsou poznamenaný tím, že žili XX let v DDR, do jistý míry čekali že v 90+ se to ze dne na den zlepší, a ono to nebylo nakonec tak skokový. Co mi to vlastně připomíná, že...

Za mě tam na výplatnici ještě pořád byla položka solidární daně na obnovu východního německa (protože jsem byl v západní spolkový zemi). Koukal jsem, že na jaře se to teď začalo rušit.

PanVP

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #19 kdy: 17. 05. 2021, 07:51:18 »
Já už to dál raději nebudu komentovat  ;D
Nejspíš bych vysypal nějaký plat a zase by mě někdo označil za Trolla  :P
(Trolluji rád a je to na mě doufám znát. Ale o penězích se netrolluje, to je vážné téma.)
Třeba bych plácl 85k Eur ročně pro zkušeného programátora a 50k Eur pro někoho šikovného po škole...to by lidi řvali, že oni tady berou svých 40 tisíc Kč hrubého Moskevského času  ;D

« Poslední změna: 17. 05. 2021, 07:55:49 od PanVP »


r223

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #20 kdy: 17. 05. 2021, 08:50:02 »
Doporučil bych Irslo. Angličtina, mnoho technologických firem, ale i velká Československá diaspora, která ti pomlůže se sdíleným bydlením i kulturním šokem. Let je na hodinu a půl, běžně jsem tam létal na víkend prakticky na otočku, je to jednodušší, než dojet z Prahy do Olomouce.
V zásadě stačí vyrazit na týden na průzkum a zeptat se, jak to tam funguje - výchozí bod třeba Czech Inn v centru Dublinu.
Zěme je to docela přátelská, místní mají k Čechoslovákům docela kladný vztah (protože vidí, že nikdo nedělá problémy a maká).
Po 8 letech máš nárok na Irský důchod, po 10 můžeš žádat o občanství (při čemž od roku 2014 se nemušíš vzdávat Českého), což je brána do USA.
Čás moji rodiny už jsou Irové....

PanVP

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #21 kdy: 17. 05. 2021, 09:15:44 »
Irsko

Jistě, Ajina je výhoda + rozumné platy + hezká příroda + snesitelné podnebí + relativně příjemní lidé (údajně).

Ale Reich je všude okolo.
Můžeš mít barák v ČR a jezdit každý den domů autem.
Tady v ČR sice vyživujeme obří armádu nemakačenků (Z hlediska nákladů je můžete srovnat s dalšími 100-150 tisíci dobře placenými úředníky), ale zdravotnictví mají v ostatních zemích celkem rozjebané a je to NAŠE země. Máme za ní zodpovědnost. Plus platy v Reichu jsou velmi dobré.
A ještě jedna výhoda, co tam mají lékaře z východu (převážně gynekology), mnoha Němcům vadíme o poznání méně.

r223

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #22 kdy: 17. 05. 2021, 09:51:12 »
Irsko

Jistě, Ajina je výhoda + rozumné platy + hezká příroda + snesitelné podnebí + relativně příjemní lidé (údajně).

Ale Reich je všude okolo.
Můžeš mít barák v ČR a jezdit každý den domů autem.
Tady v ČR sice vyživujeme obří armádu nemakačenků (Z hlediska nákladů je můžete srovnat s dalšími 100-150 tisíci dobře placenými úředníky), ale zdravotnictví mají v ostatních zemích celkem rozjebané a je to NAŠE země. Máme za ní zodpovědnost. Plus platy v Reichu jsou velmi dobré.
A ještě jedna výhoda, co tam mají lékaře z východu (převážně gynekology), mnoha Němcům vadíme o poznání méně.

Bratr přišel před 13ti lety do Irska sám, s holým zadkem, malou kvalifikací, zcela pez peněz a zcela bez jazyka. Dnes už je Ir, našel si tam ženu, má dvě děti a před dvěla lety si koupil dům, a v práci má asi nejvyšší pozici, kterou v rámci oboru může mít.
K lékaři, když na to přijde můžeš kdykoliv zaletět i sem, běžné lidí dělají to, že si tu dobrovolně platí zdravotní pojištění a žijí jinde (dobrý poměr cena výkon, ale je to výhodné oboustranně, platí víc než polovina národa zde a čerpají jenom nezbytné minimum).

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #23 kdy: 17. 05. 2021, 10:59:21 »
Jsem taky za Irsko. Příjemná země, lidi celkem OK, dá se zapadnout, pokud člověk příjde na chuť Guinnessu a rugby, není lepší destinace ;-) Je to jen asi 3 hoďky letadlem (+3 hoďky autobusem, pokud člověk žije na západním pobřeží, kde je to hezčí).

Ale hlavně se s perfektní angličtinou otevře svět - a šance zamířit třeba do USA.
« Poslední změna: 17. 05. 2021, 11:01:57 od Pajaha »
Gréta je nejlepší.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #24 kdy: 17. 05. 2021, 12:00:58 »
běžně jsem tam létal na víkend prakticky na otočku, je to jednodušší, než dojet z Prahy do Olomouce.
+1. Ten moment když ti docestovat těch posledních pár desítek km v česku zabere podstatnou část celýho cestování.. :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #25 kdy: 17. 05. 2021, 12:10:07 »
Sasíci mi přijdou pořád nasraný, komisní, dost hnusný.
Mě přijde že jsou poznamenaný tím, že žili XX let v DDR
Já bydlel nějakou dobu v Braniborsku a lidi tam byli skvělí. Je fakt, že většina byli (lužičtí) Srbové, ale rozhodně si nemůžu stěžovat. Hnusně se chovali lidi z Pomořanska, protože mě měli za Poláka...

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #26 kdy: 17. 05. 2021, 12:11:47 »
po 10 můžeš žádat o občanství
V Irsku to je 5 let.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #27 kdy: 17. 05. 2021, 12:16:40 »
Irsko [...] hlavně se s perfektní angličtinou otevře svět - a šance zamířit třeba do USA
S irským přízvukem v USA ještě pořád při hledání práce platí "no Irish need apply". Pokrok ale nezastavíš, do baru už tě pustí, "no dogs, no Irish" je minulostí :)

PanVP

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #28 kdy: 18. 05. 2021, 09:47:28 »
do baru už tě pustí, "no dogs, no Irish" je minulostí

 ;D

To určitě "obecně" neplatí.
Myslím, že takový NY je rád pro lidi z Izraele i Iry. Jednu dobu tam snad bylo u policie 40% Irů  :)

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #29 kdy: 19. 05. 2021, 10:50:45 »

K lékaři, když na to přijde můžeš kdykoliv zaletět i sem, běžné lidí dělají to, že si tu dobrovolně platí zdravotní pojištění a žijí jinde (dobrý poměr cena výkon, ale je to výhodné oboustranně, platí víc než polovina národa zde a čerpají jenom nezbytné minimum).

1) Zdravotnictví v Irsku je v základních rysech stejné jako v UK. Tedy poměrně kvalitní ve vysokých patrech ( v UK bych řekl dokonce velmi kvalitní), ale vy se do těch vysokých pater nemusíte dostat. Můžete skončit v dolním patře se špatnou diagnózou - a protože diagnózu máte, tak vám nikdo jinou dělat nebude. Čili opak situace v Česku, kdy můžete velmi drahá vyšetření abslovovat několikrát - od různých lékařů - a pak si vyberete, co se vám nejvíce líbí, kterou diagnózu od kterého lékaře si necháte léčit.

2) Zdravotnictví můžeme rozdělit asi do tří úrovní.
a) život zachraňující péče, tam si vybrat nemůžete, ta na obou ostrovech celkem funguje - a to je náhoda, komu se dostanete pod ruku.
b) dlouhodobě plánovaná péče - ano, tak je to zcela jednoznačné, platit ty drobné, co chtějí za české zdravotní pojištění a absolvovat výkony v Česku.
c) akutní (a třeba velmi bolestivé a nepříjemné) věci, které vás ale neohrožují na životě. Letět za takovouto péčí do Česka je dost komplikace (nemluvě o tom, že vás nemocného do letadla vůbec pustit nemusí). A v tomhle je na ostrovech velký průšvih - budete čekat a čekat a čekat. Realita z jednoho irského malého města. Není tam nemocnice, ale je tam jenom něco jako velké zdravotní středisko. Není to žádný rozvojový svět, samozřejmě že mají rentgen a zrentgenují vás dokonce  do pár hodin. Háček je v tom, že tam není rentgenoložka, která by váš snímek popsala. Ta jezdí jenom ve středu. A je nasmlouvaná jenom na hodinu. Takže, když se toho nahromadí více, tak jí po hodině upadne tužka z ruky a zbytek udělá příští středu (ale zase těmi resty z minulého týdne začne). Takže ve velmi nepříznivém případě čekáte na začátek léčby i více než týden, ale méně než 14 dní. Jestli jsme to pochopil správně, tak (pokud neumíráte), tak do většího města do nemocnice nemůžete, protože už jste zrentgenovaný a není důvod vás rentgenovat podruhé (minimálně ne dokud není vyhodnocen ten první snímek).

3) O tom, jak je pro Česko výhodné, že lidé platí směšně malé zdravotní pojištění a jezdí sem na (relativně) drahé plánované zákroky, bych si dovolil velmi hlasitě pochybovat. V první řadě, na zdravotním pojištění se vybere příliš málo zdravotnictví je v Česku značně dotováno i z jiných rozpočtů než jenom ze zdravotního pojištění - z rozpočtů, které se plní jinými daněmi, které tady ti lidé neplatí. Navíc i to zdravotní pojištění (což ve skutečnosti není pojištění, ale daň) vybírá ty peníze tak, že se v průměru platí mnohem více, než to holé minimum, co platí dobrovolně přihlášení.

Ale tak je to nastaveno - a pro lidi, žijící v cizině je to jasná a výhodná volba.