Těžíte XCH (Chia) ?

PanVP

Těžíte XCH (Chia) ?
« kdy: 11. 05. 2021, 11:47:32 »
Ahoj,

kryptománie je blbost, jistě.
Ale když můžu vydělat na prodeji muších nožiček/bitcoinů/pozemků na měsíci, tak proč to neudělat?

Těžíte někdo XCH (Chia)?
Jakou velikost disků doporučujete?
Prý se už nevyplatí těžit jinak než v Poolu.
Co to fakticky znamená?
Že to budu provozovat bez sebemenší naděje na zisk?


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #1 kdy: 11. 05. 2021, 12:03:18 »
Pokud je tam ciste ryzi pravdepodobnost vyhry odmeny, bez pozadavku na rychlost ci soutez - tak by nemelo zalezet zda pool ci ne-pool, jen je navratnost v delsi dobe (a muze se prodluzovat, pokud se tam budou zapojovat dalsi tezari), ne?

Ale pripomina mi to trocha predikce na Covid - protoze kapacitu nedokazete navysit ihned pridanim disku, ale je tam nezanedbatelna "inkubacni doba" (plotting) :P

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #2 kdy: 11. 05. 2021, 12:32:49 »
Začal jsem ze zvědavosti s tím, co mám. Na plotting jsem vzal několik 500gb 7200 hdd, teď už se to vleze i na 320. Žádný raid, co disk to xfs. Dobré jsou sas disky. Na storage pak nejlepší poměr cena/TB, lepší sata, ale usb je v pohodě aspoň ze začátku. Nevadí SMR, takže konečně se pro ně našlo smysluplné využití :-D
Momentálně mám cca 16T a ukazuje mi to pravděpodobnost výhry 2 měsíce. Vyhrál jsem 2chia asi před týdnem, tak jsem něco málo dokoupil, nějaké ssd a zkusím další storage. vzhledem k tomu, jak rychle roste síť, asi to bez poolu nebude mít cenu.

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #3 kdy: 11. 05. 2021, 12:45:26 »
Smysl těžit mělo hned na začátku. CHIA nemá žádné reálné využití narozdíl třeba od SIA. Stejnej shitcoin jako tuna dalších. Zajímalo by mě, za jak dlouho to odpraví SSD.
https://sia.tech

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #4 kdy: 11. 05. 2021, 12:58:19 »
Začal jsem ze zvědavosti s tím, co mám. Na plotting jsem vzal několik 500gb 7200 hdd, teď už se to vleze i na 320. Žádný raid, co disk to xfs.

A jak dlouho trva plot na HDD? Vsude se zminuje ze to chce prece SSD :-)


Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #5 kdy: 11. 05. 2021, 13:19:38 »
odhadem dají každý 2x 32k / den, když jich máš třeba 6, tak je to 1-1.5T/den. Pokud bys bral nějaké consumer SSD, třeba 2T nvme, tak na slušný mašině to dá 2-3T/den. Ale bacha na to, většinou mají SLC cache a ty výkony nejsou nijak závratný v tomto nasazení. Pak si trochu pohrát s nastavením, jako kolik ram na proces, kolik jader, zbytek nechávám default. Samozřejmě spouštět postupně, na hdd třeba po 2 hodinách, na ssd po hodině jak je v návodu. No a sledovat vytížení cpu, ram, kde jsou ještě rezervy.
Na hraní dobrý, na investici by to taky šlo s trochou štěstí.

PanVP

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #6 kdy: 11. 05. 2021, 13:37:45 »
Vyhrál jsem 2chia asi před týdnem... vzhledem k tomu, jak rychle roste síť, asi to bez poolu nebude mít cenu.

Přesně to teď říká spousta lidí.



Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #7 kdy: 11. 05. 2021, 15:16:48 »
Pokud je tam ciste ryzi pravdepodobnost vyhry odmeny, bez pozadavku na rychlost ci soutez - tak by nemelo zalezet zda pool ci ne-pool, jen je navratnost v delsi dobe (a muze se prodluzovat, pokud se tam budou zapojovat dalsi tezari), ne?
Jenze ta "delsi doba" muze byt opravdu dlouha, coz prave pool resi (odmenuje "za snahu", ne za vyhru).

BTC jde taky vytezit na CPU, akorat to bude "delsi dobu" trvat :)

PanVP

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #8 kdy: 11. 05. 2021, 15:21:59 »
coz prave pool resi (odmenuje "za snahu", ne za vyhru)

Nedělaly se taky nějaké podvody s Bitcoinem (nebo to bylo Ethereum) a Poolem?
Něco takového si totiž matně pamatuji, když měl někdo třeba 8 grafických karet, bylo pro něj výhodnější "připojit se 8x" než s jedním nodem. Na GPU se už hodně dlouho netěží, že. Ale něco takového jsem četl.


Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #9 kdy: 11. 05. 2021, 15:38:12 »
Něco takového si totiž matně pamatuji, když měl někdo třeba 8 grafických karet, bylo pro něj výhodnější "připojit se 8x" než s jedním nodem.
To leda že by nějaký pool měl takovou chybu v tom sw, který to vyhodnocuje. Normálně to tak ale není.

Na GPU se už hodně dlouho netěží, že.
Spousta kryptoměn se pořád na GPU těží. Některé i na CPU. A ten princip poolů je všude stejný - strašně malou pravděpodobnost obrovské výhry převádí na velkou pravděpodobnost malé výhry pomocí toho, že shormažďuje větší množství soutěžících, to je celý. Čím menší je ta pravděpodobnost výhry, tím větší dává pool smysl.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #10 kdy: 11. 05. 2021, 15:39:15 »
Zajímalo by mě, za jak dlouho to odpraví SSD.
Jejich dokumentaci jsem pouze prolítl, ale přišlo mi, že na začátku zapíšou a pak už to nikdy nepřepisují, pouze čtou. Takže by to mělo naopak SSD šetřit. A také mi z toho přišlo, že to je speciálně optimalizované na pomalý seek time, takže SSD není potřeba.

Nedělaly se taky nějaké podvody s Bitcoinem (nebo to bylo Ethereum) a Poolem?
Dělaly, ale to bylo zneužití špatné implementace (při vyhodnocování, jestli jsi danou nonce už poslal, se považovaly nonce 0x123A4567 a 0x123a4567 za dvě různé - a několik dalších bugů, které byly bohužel embargované, takže o nich nevím), nikoli samotného principu.

Něco takového si totiž matně pamatuji, když měl někdo třeba 8 grafických karet, bylo pro něj výhodnější "připojit se 8x" než s jedním nodem.
To by mělo vyjít nastejno, ale samozřejmě vyloučit to nemohu.

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #11 kdy: 11. 05. 2021, 15:42:44 »
Jejich dokumentaci jsem pouze prolítl, ale přišlo mi, že na začátku zapíšou a pak už to nikdy nepřepisují, pouze čtou. Takže by to mělo naopak SSD šetřit. A také mi z toho přišlo, že to je speciálně optimalizované na pomalý seek time, takže SSD není potřeba.
Zjevně se hodí na "plotting" (iniciální vytvoření dat). A pak už je to jedno. Takže ideální je data vytvořit na co nejrychlejším SSD a pak přelít naopak na HDD s co nejlepším poměrem Kč/GB.

Viz např. https://www.tomshardware.com/how-to/how-to-farm-chia-coin-the-new-storage-based-cryptocurrency

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #12 kdy: 11. 05. 2021, 17:42:21 »
Chapu to spravne, ze u tohohle krypt* na rychlost downloadu a uploadu nezalezi? Cili ze ten "space' ve skutecnenosti se ninak nepouziva pro cizi data?? Ze to cely poskytuje nulovou hodnotu a jak rika Musk, podporuje to ekologii tlacenim vice penez do vyroby ulozist? (parafraze, ten k*** to rekl o bitcoinu a spotrebe elektriny)

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #13 kdy: 11. 05. 2021, 18:38:00 »
Ze to cely poskytuje nulovou hodnotu a jak rika Musk, podporuje to ekologii tlacenim vice penez do vyroby ulozist? (parafraze, ten k*** to rekl o bitcoinu a spotrebe elektriny)
Tak aspoň teoreticky to poskytuje té síti nějakou bezpečnou decentralizaci a místo kontinuální spotřeby elektřiny to jenom leží na disku, což není úplně blbý.

I když v době, kdy tu máme PoS jako třeba Cardano... Nevím no.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #14 kdy: 11. 05. 2021, 18:38:39 »
Chapu to spravne, ze u tohohle krypt* na rychlost downloadu a uploadu nezalezi? Cili ze ten "space' ve skutecnenosti se ninak nepouziva pro cizi data?? Ze to cely poskytuje nulovou hodnotu
Ano, přesně tak.