VUT - jaký obor ze dvou zvolit

VUT - jaký obor ze dvou zvolit
« kdy: 10. 05. 2021, 19:28:51 »
Ahoj,
vystudoval jsem střední školu obor IT a příští rok bych měl nastoupit na vysokou školu elektrotechnického zaměření (čisté IT mě příliš nenaplňuje, proto jsem se rozhodl pro elektrotechniku). Bude to těžké, jelikož fyziku jsme měli jen jeden rok a elektrotechnické předměty jsme neměli vůbec, ale věřím, že mě to chytne - musím se o to aspoň pokusit. Jediné co mi k něčemu na elektrotechnice bude je znalost programování v C/C++, které mě v průběhu studia dost bavilo.

Podal jsem přihlášky na různé vysoké školy (VUT, UTB, VŠB, UPa). VUT tento rok opět odpustilo přijímačky, takže asi nemá cenu přemýšlet nad něčím jiným, než o VUT. Podal jsem si přihlášky na tyto obory: mikroelektronika a technologie, automatizační a měřicí technika, elektronika a komunikační technologie. Trochu mě mrzí, že jsem si ještě nepodal přihlášku na mechatroniku, ale to se nedá nic dělat.

Píšu sem proto, protože se nedokážu rozhodnout mezi: mikroelektronika a technologie nebo automatizační a měřicí technika.

Přijde mi, že mikroelektronika je více zaměřená na stavbu elektronických zařízení od návrhu až po osazení, detailní pochopení jednotlivých součástek, kdežto automatizační a měřicí technika je obor více zaměřený na robotiku, senzory, strojové učení, v magisterském studiu je i předmět zabývající se dynamikou a statikou (což bude asi právě souviset s tím robotickým pohybem).

Nedokážu se rozhodnout 😀 IT mě přestalo bavit hlavně proto, protože jsem chtěl vždycky všechno pochopit od totálního základu - kdežto IT je už budování něčeho dalšího na něčem již vytvořeném. S takovým myšlením by pro mě byla možná lepší strojařina, ale to je od mých znalostí z IT oboru přecejenom o dost dál, než elektrotechnika.

Takže mikroelektronika nebo automatizační a měřicí technika? Nevím. Ono je tam taky dost předmětů u kterých vůbec nevím co znamenají a o to je výběr ještě těžší.

Díky za jakýkoliv rady a připomínky :)
« Poslední změna: 10. 05. 2021, 23:30:18 od Petr Krčmář »


Re:VUT - jaký obor ze 2 zvolit
« Odpověď #1 kdy: 10. 05. 2021, 20:44:02 »
Ja bych opet 100% bral tu "elektroniku a komunikační technologie", ale vybiram podle sebe a stejne muzu doporucit. Vyber si to sam. Nepocitej s tim, ze neco bude presne odpovidat tvym predstavam. Nebude. Vyber si to, co je ti pocitem blizsi. Neni ti 10 let, uz by jsi mel alespon zhruba vedet sam co chces.

Re:VUT - jaký obor ze dvou zvolit
« Odpověď #2 kdy: 13. 05. 2021, 16:46:11 »
Možná by bylo dobré se poptat studentů z fakulty. VUT FEKT má studentský Discord server:  https://discord.gg/NNXt82N

Re:VUT - jaký obor ze dvou zvolit
« Odpověď #3 kdy: 14. 05. 2021, 14:09:10 »
Elektro vzdělání je spíše nevýhoda, pokud nechceš být celý život otrok - specialista - odborník. Budou Tě nutit vrtat se v drátech. Ideální je mix techniky, angličtiny a nauky o organizačních záležitostech.

Re:VUT - jaký obor ze dvou zvolit
« Odpověď #4 kdy: 14. 05. 2021, 14:33:06 »
A co si hodit korunou? Pana nebo orel a je hotovo. Pak se nebudeš trápit, že jsi se rozhodl špatně :)
Gréta je nejlepší.


Re:VUT - jaký obor ze dvou zvolit
« Odpověď #5 kdy: 21. 03. 2022, 11:10:50 »
Tak máš na možnost se rozhodnout 2 způsoby. Buď se rozhodneš srdcem - to co by tě teoreticky víc bavilo a uměl by sis předtavit, že to budeš dělat celý život nebo druhá možnost, to co ti jde víc od ruky a jsi v tom lepší. Osobní výběr je jen na tobě koneckonců, ale možná by ti i toto pomohlo – https://www.peopletest.cz/vysoke-skoly/ :) Kamarádčin syn si to dělal a vyšly mu z toho dost dobré výsledky. Tak můžeš tp když tak i ty zkusit

Re:VUT - jaký obor ze dvou zvolit
« Odpověď #6 kdy: 21. 03. 2022, 12:54:43 »
Z těch dvou oborů bych volil spíš tu automatizační a měřicí techniku. Pokud by ses zeptal proč, asi bych ti odpověděl: "A proč ne?".
VŠ je záležitost na pět let. Co bude užitečnější a zajímavější, až vystuduješ se teď nedá říci.
Když já jsem začal studovat FEL ČVUT, frčel obor Audio Video. Když jsme se dělili na specializace, přidělili mne na Spojovací techniku (telefonní ústředny), což mne hluboce nebavilo, ale tehdy jsme si nemohli moc vybírat. Když byla možnost dobrovolné studentské aktivity, přičichl jsem dost blízko k logickým obvodům a to jsem si zvolil jako povolání.