Jak funguje špehování pro cílenou reklamu?

Jak funguje špehování pro cílenou reklamu?
« kdy: 09. 05. 2021, 10:09:43 »
Jak vlastne presne funguje spehovani typu, ze se o neco zajimam kvuli koupeni darku (napr. letecke RC modely), hledam to v Google a potom chodim na weby, nacez nasledne se mi ukaze cilena reklama na Facebooku? A jak se toho nasledne zbavit?

Odhaduju, ze existuji 2 zpusoby:
1. Google spehuje co zadavam do browseru
2. Spriznene webove stranky si loguji "otisk" meho browseru a IP adresy podle ktereho me dokazi identifikovat.

Za chvili to tady bude jak v Blade Runner. Nekdy me prekvapuje ze je tenhle brainwashing legalni. To je v podstate system, ktery udrzuje na zivu takove pochybne sluzby, jako je Facebook.
« Poslední změna: 09. 05. 2021, 22:41:59 od Petr Krčmář »


Re:Jak funguje spehovani pro cilenou reklamu?
« Odpověď #1 kdy: 09. 05. 2021, 10:28:21 »
Když něco hledáte na Google, Google si to spáruje s vaším profilem a používá to při doručování reklamy ve svých produktech. Google AdWords je ale vloženo na spoustě dalších webů, takže pak se vám odpovídající reklama v AdWords může zobrazit na nějakém blogu, v novinách apod.

Facebook se o hledání na Google může dozvědět jedině přes referrer – když půjdete z výsledků vyhledávání odkazem na Facebook. Případně teoreticky když půjdete z výsledků vyhledávání na stránku, kde je vložen nějaký prvek Facebooku (např. tlačítko „Líbí“) – nevím, jak teď vypadá kód, který se pro vkládání tlačítka používá, zda se může k referreru dostat.

Jenom na základě toho, že jste něco hledal na Googlu, se Facebook nic nedozví. Musí tam být to propojení, že ve výsledcích hledání kliknete na odkaz, cílová stránka se dozví z jaké stránky jste přišel, tedy že to byl Google s nějakým vyhledávaným výrazem. Dál záleží na tom, co ta cílová stránka s touhle informací udělá. Ale Facebook se ty informace dozví spíš z toho, co děláte na Facebooku.

Co zadáváte do prohlížeče nikdo nešpehuje (pokud nemáte na počítači nějaký vir). Stránky si sice mohou logovat otisk vašeho prohlížeče, ale to jim je k ničemu, protože neví, jaké jiné stránky jste navštívil nebo co jste kde hledal. Nejvíc toho vědí ti, kdo mají své kódy vložené na spoustě jiných stránek – např. provozovatelé reklamních systémů nebo různá lajkovací tlačítka. Protože ti vás mohou sledovat napříč weby (je na stránce vždy jejich kód), zároveň vědí, na jakém webu jste (protože se dozví, odkud se volá ten jejich vložený kód).

Re:Jak funguje spehovani pro cilenou reklamu?
« Odpověď #2 kdy: 09. 05. 2021, 10:40:26 »
Co zadáváte do prohlížeče nikdo nešpehuje (pokud nemáte na počítači nějaký vir). Stránky si sice mohou logovat otisk vašeho prohlížeče, ale to jim je k ničemu, protože neví, jaké jiné stránky jste navštívil nebo co jste kde hledal. Nejvíc toho vědí ti, kdo mají své kódy vložené na spoustě jiných stránek – např. provozovatelé reklamních systémů nebo různá lajkovací tlačítka. Protože ti vás mohou sledovat napříč weby (je na stránce vždy jejich kód), zároveň vědí, na jakém webu jste (protože se dozví, odkud se volá ten jejich vložený kód).

To chapu, ale to vyvolava dalsi otazky.

1. Ja otevru Facebook, a ten bude mit vlozeny na strance nejaky prvek od Googlu, ktery zobrazuje reklamu.
2. Browser prece by default blokuje tzv. CORS requesty, takze na Facebook.com se mi nemuze v Browseru v Javascriptu udelat GET Google.com (obrazne receno), aby se nacetla cilena reklama.
3. Pokud request GET Google.com se posila skrze Facebook.com aby nevnzikl CORS, tak v tom pripade to znamena, ze na Facebook.com se musi posilat nejaky otisk meho PC ktery by povedl k identifikaci na Google.com

SHRNUTI: Jak Google.com vi, ze ten dotycny na Facebook.com jsem JA? Prosil bych konkretni flow.

Re:Jak funguje spehovani pro cilenou reklamu?
« Odpověď #3 kdy: 09. 05. 2021, 11:41:13 »
Před pár lety, na jiném počítačovém fóru, měj jeden uživatel jako avatar obrázek, který se natahoval z jeho vlastního webu. V tom obrázku se každému zobrazovaly jeho vlastní údaje, IP adresou počínaje. No a modré eFko najdeš dnes skoro na každé stránce.

Re:Jak funguje spehovani pro cilenou reklamu?
« Odpověď #4 kdy: 09. 05. 2021, 11:47:14 »
1. Ja otevru Facebook, a ten bude mit vlozeny na strance nejaky prvek od Googlu, ktery zobrazuje reklamu.
Nebude. Facebook si prodává reklamu sám, nepoužívá reklamní systém Google.

2. Browser prece by default blokuje tzv. CORS requesty, takze na Facebook.com se mi nemuze v Browseru v Javascriptu udelat GET Google.com (obrazne receno), aby se nacetla cilena reklama.
JavaScriptový kód reklamy je vložený přímo v HTML kódu stránky. A vkádá iframe z reklamného systému. Takže do URL toho iframe si může poslat informace, které potřebuje reklamnímu systému předat.

SHRNUTI: Jak Google.com vi, ze ten dotycny na Facebook.com jsem JA? Prosil bych konkretni flow.
iframe je vložený z domény reklamního systému. Takže vidí cookies nebo localStorage z té domény reklamního systému. Prostě reklama Googlu se vám zobrazuje stále ze stejné domény, z pohledu prohlížeče jste prostě stále na stejném webu – akorát ten web je shodou okolností obalen nějakou jinou stránkou, která je pokaždé jiná.


Re:Jak funguje spehovani pro cilenou reklamu?
« Odpověď #5 kdy: 09. 05. 2021, 12:28:20 »
1. Ja otevru Facebook, a ten bude mit vlozeny na strance nejaky prvek od Googlu, ktery zobrazuje reklamu.
Nebude. Facebook si prodává reklamu sám, nepoužívá reklamní systém Google.

Tak to nevim, prokazatelne mi facebook ukazal neco, co jsem googloval, a co nema nic spolecneho s daty na Facebooku.


Ad iframe:
Zkusete si to: https://www.w3schools.com/tags/tryit.asp?filename=tryhtml_iframe

Kdyz tam dam do iframe Seznam.cz, tak nevidim jediny HTTP request na Seznam.cz, a vrati mi to tam 404 Not found z w3school.com. Jak byste to vysvetlil?
« Poslední změna: 09. 05. 2021, 12:31:53 od registrovany123 »

tecka

  • ***
  • 138
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak funguje spehovani pro cilenou reklamu?
« Odpověď #6 kdy: 09. 05. 2021, 12:52:50 »
Zkusete si to: https://www.w3schools.com/tags/tryit.asp?filename=tryhtml_iframe

Kdyz tam dam do iframe Seznam.cz, tak nevidim jediny HTTP request na Seznam.cz, a vrati mi to tam 404 Not found z w3school.com. Jak byste to vysvetlil?
Pošle se dotaz na seznam, který odmítne/zakáže zobrazení v iframe.

Re:Jak funguje spehovani pro cilenou reklamu?
« Odpověď #7 kdy: 09. 05. 2021, 12:55:58 »
Zkusete si to: https://www.w3schools.com/tags/tryit.asp?filename=tryhtml_iframe

Kdyz tam dam do iframe Seznam.cz, tak nevidim jediny HTTP request na Seznam.cz, a vrati mi to tam 404 Not found z w3school.com. Jak byste to vysvetlil?
Pošle se dotaz na seznam, který odmítne/zakáže zobrazení v iframe.

browser takovy request neukaze.

Re:Jak funguje spehovani pro cilenou reklamu?
« Odpověď #8 kdy: 09. 05. 2021, 13:29:21 »
Tak to nevim, prokazatelne mi facebook ukazal neco, co jsem googloval, a co nema nic spolecneho s daty na Facebooku.
Kdybyste to opravdu sledoval, zjistil byste, že jste navštívil stránky s danou problematikou, které mají v sobě lajkovací tlačítko, nebo jste proklikl nějaké příspěvky s tematikou na Facebooku apod.

Kdyz tam dam do iframe Seznam.cz, tak nevidim jediny HTTP request na Seznam.cz, a vrati mi to tam 404 Not found z w3school.com. Jak byste to vysvetlil?
Seznam pomocí hlaviček zakazuje vkládání do rámců. Když zkusíte jiný web, který to nezakazuje, do stránky se vám normálně vloží a v prohlížeči ten požadavek uvidíte. Nebo se podívejte tady na diskusním fóru, je tady vkládaná reklama  Googlu.

Re:Jak funguje spehovani pro cilenou reklamu?
« Odpověď #9 kdy: 10. 05. 2021, 11:38:20 »
Facebook si prodává reklamu sám, nepoužívá reklamní systém Google.
Určitě spolu G. a F. v prodeji reklamy nějak nespolupracují? Mohlo by to být výhodné pro oba. Nemusí používat reklamní systém toho druhého, stačí si vyměňovat nebo přeprodávat data.

Re:Jak funguje spehovani pro cilenou reklamu?
« Odpověď #10 kdy: 10. 05. 2021, 11:44:50 »
Co zadáváte do prohlížeče nikdo nešpehuje (pokud nemáte na počítači nějaký vir).
A nešlo by ke špehování použít zapnutou "službu předvídání při dokončování hledaných výrazů a adres zadávaných do adresního řádku"?

Re:Jak funguje spehovani pro cilenou reklamu?
« Odpověď #11 kdy: 10. 05. 2021, 11:54:38 »
Určitě spolu G. a F. v prodeji reklamy nějak nespolupracují? Mohlo by to být výhodné pro oba. Nemusí používat reklamní systém toho druhého, stačí si vyměňovat nebo přeprodávat data.
Jsou to v tomhle oboru asi dva největší konkurenti. Spoluprací by porušily antimonopolní zákony i zákony na ochranu osobních údajů. Opravdu si nemyslím, že by v tom spolupracovaly.

Re:Jak funguje špehování pro cílenou reklamu?
« Odpověď #12 kdy: 17. 05. 2021, 10:37:20 »
Filim Jirsak: Tak je to tady zas, bizarni vyrobek, neco co jsem prokazatelne vcera jenom googlig a dival se na to na Youtube, se mi dneska, kdyz si otevru Facebook, ukaze jako reklama...

Tak to je opravdu soukromi. Jako sorry, ale mi to neprijde moc jako soukromi. Ja chapu, ze v pozadi je GDPR a ze se to ukazuje jenom mi, a nikdo jiny >>>>BY NEMEL<<<< moznost me identifikovat, ale mi proste tohle neprijde uz jako soukromi, to je proste jakysi reklamni brainwashing nebo co. Nemyslim si ze soukromi se da redukovat jen na to, ze na zaklade nashromazdenych dat me nebude schopna identifokovat nejaka jina osoba (a to jeste kdovi jestli). Prijde mi, ze skouromi je sirsi pojem.
« Poslední změna: 17. 05. 2021, 10:39:48 od registrovany123 »

Re:Jak funguje špehování pro cílenou reklamu?
« Odpověď #13 kdy: 17. 05. 2021, 11:52:06 »
Filim Jirsak: Tak je to tady zas, bizarni vyrobek, neco co jsem prokazatelne vcera jenom googlig a dival se na to na Youtube, se mi dneska, kdyz si otevru Facebook, ukaze jako reklama...
Jenom jste ho googlil, nebo jste klikl na některé odkazy ve výsledcích hledání a tedy jste šel na stránku, kdo mohlo být sledovací tlačítko Facebooku?

Re:Jak funguje špehování pro cílenou reklamu?
« Odpověď #14 kdy: 17. 05. 2021, 23:51:56 »
jenom googlig a dival se na to na Youtube, se mi dneska, kdyz si otevru Facebook, ukaze jako reklama...


 to je opravdu {rant}

Popravdě to už si ani nedokážu představit, i za předpokladu , že by se mi reklama zobrazovala. A přitom jde o výchozí  "user experience" na webu . Něco jako procházka úzkou zaprášenou chodbou plnou pavučin za tmy. Ty pavučiny seti nabalí do oblečení a do vlasů a taky nevidíš po čem šlapeš. A dokonce jsou vidět z dálky a možná pokud neblokuješ cookies třttích stran tak ještě vykecáš kde jsi k nim přišel.


A máš nějakou ochranu při surfování na webu? Z kolika zařízení, browserů, sítí se připojuješ?