Zkušenosti s "5G" domácími připojeními (O2 a spol)

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zdravím,

potřebuji doma změnit připojení. Aktuálně mám lokálního "Wifi" providera (sdružení), který nabízí maximálně 20 Mbps / 8 Mbps připojení. Bohužel už to nestačí a často to drhne a tak hledám alternativy.

Narazil jsem v podstatě na 2:

xDSL: 50 Mbps / 5 Mbps - ze zkušenosti to nebude úplně ono kvůli nízkému uploadu

5G: 100 Mbps / 10 Mbps - to by mohlo vypadat jako určité zlepšení, ale nmám s tímhle typem připojení vůbec žádnou zkušenost

Mohl by se někdo podělit o porovnání případně zkušenosti s provozem stacionárních 5G připojení 100/10 Mbps, případně 50/5 Mbps. Ve srovnání s typickými Wifi providery a xDSL.

Díky moc


crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti s "5G" domácími připojeními (O2 a spol)
« Odpověď #1 kdy: 20. 04. 2021, 11:08:59 »
Spíš se podívej po jiném lokálním providerovi. I v malých vesnicích jsou obvykle aspoň dva.

viste

Re:Zkušenosti s "5G" domácími připojeními (O2 a spol)
« Odpověď #2 kdy: 20. 04. 2021, 12:00:17 »
xDSL: 50 Mbps / 5 Mbps - ze zkušenosti to nebude úplně ono kvůli nízkému uploadu
CETIN má tento měsíc navyšovat upload (negarantovaně) na 10 Mbps
https://www.root.cz/zpravicky/cetin-od-kvetna-zdvojnasobi-upload-u-100megabitovych-linek/

Jsem spíš zastánce rčení, že kabel je kabel ;) Aktuálně funguju už třetím rokem s VDSL 100/10

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s "5G" domácími připojeními (O2 a spol)
« Odpověď #3 kdy: 20. 04. 2021, 16:32:05 »
Spíš se podívej po jiném lokálním providerovi. I v malých vesnicích jsou obvykle aspoň dva.
A důvod? To je 50 / 100 Mbps v 5G tak špatné?

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s "5G" domácími připojeními (O2 a spol)
« Odpověď #4 kdy: 20. 04. 2021, 16:35:14 »
xDSL: 50 Mbps / 5 Mbps - ze zkušenosti to nebude úplně ono kvůli nízkému uploadu
CETIN má tento měsíc navyšovat upload (negarantovaně) na 10 Mbps
https://www.root.cz/zpravicky/cetin-od-kvetna-zdvojnasobi-upload-u-100megabitovych-linek/

Jsem spíš zastánce rčení, že kabel je kabel ;) Aktuálně funguju už třetím rokem s VDSL 100/10
Četl jsem. Bohužel kabel sem nevede... A právě by mně docela zajímalo srovnání 100/10 5G a třeba 50/5 xDSL...


crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti s "5G" domácími připojeními (O2 a spol)
« Odpověď #5 kdy: 21. 04. 2021, 16:03:39 »
Tady jsou namerene rychlosti. Vyfiltruj si operatora, technologii, lokaci

https://www.dsl.cz/mapa-rychlosti-mobilniho-internetu

.

  • *****
  • 558
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti s "5G" domácími připojeními (O2 a spol)
« Odpověď #6 kdy: 21. 04. 2021, 19:37:49 »
5G není žádné připojení, to je pouze technologie, kterou operátor využívá a tato technologie může být klidně v 3,7 GHz nebo v 700 MHz nebo někde úplně jinde. Smlouva o poskytování služeb elektronických komunikací bude dost těžko garantovat právě technologii připojení.

Jestli stávající ISP nabízí 20/8, tak ho kontaktovat a zkusit domluvit rychlost vyšší.

Re:Zkušenosti s "5G" domácími připojeními (O2 a spol)
« Odpověď #7 kdy: 21. 04. 2021, 20:50:31 »
Zdravím,

s 5G osobní zkušenost nemám, ale k vaší situaci mě napadá ještě jedno řešení. Zkuste se podívat na zrychlujemecesko.cz. Pokud k vám vedou dráty od CETINu, tak uvidíte, jaká je dostupná rychlost a jací operátoři jsou u vás dostupní. Pokud je max 20 Mb/s zkuste se zeptat na bonding. Jde o zdvojení párů vedení a dostanete se na až dvojnásobnou rychlost, když jde vše dobře.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s "5G" domácími připojeními (O2 a spol)
« Odpověď #8 kdy: 22. 04. 2021, 16:30:48 »
Pouzivam mobilni pripojeni on Vodafone. Doma mam od nich pripojku DSL a musim rict, ze jenom proto, ze tim bylo podmineno ziskani nelimitovanych dat na mobilnim pripojeni. V podstate vsude pouzivam LTE a i na barak na vesnici sem poridit LTE mikrotik a jedu tam pres to. V Praze mi to beha 100Mbs/120Mbs a na vesnici nevim ted, ale behala na tom O2tv a net pro stanice bez problemu.
Vozim sebou i LTE modem starej kterej pouzivam jako router nekde u vody nebo na cestach a taky vyborne funguje a plne mi to nahrazuje pevnou pripojku. Ano, rychlosti se meni samozrejme s lokaci etc ale jeste nikdy sem nenarazil ze by neco fungovalo spatne. Budto to nefunguje vubec - v mistech kde fakt neni signal a nebo to funguje vyborne.
S 5g asi vetsi diru do sveta nez s LTE neudelas si myslim, ale nemam tu zkusenost. Rekl bych ale, ze horsi nez LTE nebude urcite takze za mne urcite doporucuju.

Btw. resil sem i lokalniho providera a protoze tam znam kazdyho tak lidi maji lepsi zkusenost s LTE resenim vetsinou od Vodafonu primo nez od lokalni spolecnosti co to taha mikrotikama. Ja teda taky pouzivam mikrotik, ale ten spoj je pres LTE kde mam nadherne primou viditelnost na vysilac na vodarne na kopci. Lokala brat budu taky, ale s rychlostma co mi nabizej a za jaky penize jen jako zalozni reseni.

Rhinox

  • ***
  • 108
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s "5G" domácími připojeními (O2 a spol)
« Odpověď #9 kdy: 22. 04. 2021, 21:21:12 »
Asi tyden sem testoval lte/5g (pres hotspot ve smartfounu), jestli bych to mohl pouzit jako nahradu dsl: rychlostne vynikajici, jenze latence podstatne horsi (a navic velka fluktuace). Prijde na to, co je pro cloveka dulezitejsi. Ja sem zustal u dsl, a lte/5g pouzivam jenom jako zalozni reseni...

Re:Zkušenosti s "5G" domácími připojeními (O2 a spol)
« Odpověď #10 kdy: 23. 04. 2021, 16:06:55 »
Člověk se tu normální odpovědi nedočká, co :) Samí teoretici, ale nikdo vlastně neví.

Takže, já to reálně mám, 100/10Mbit, původně O2 slibovalo 50Mbit, a pak mi naměřili víc. O2 to připojuje pouze tam, kde není dostupné DSL, takže pokud máš DSL linku v baráku, tak ti to ani nedovolí.

Nejedná se o 5G, ale o 4G na 5G frekvenci, tedy 3.7GHz. Kvalitativně je to samozřejmě značně lepší než WiFi, to asi vše. Za několik měsíců co to mám ani jeden výpadek, jednou jsem musel restartovat modem, jinak to prostě jede.

Problém toho je, že plná rychlost chvíli nabíhá, protože si to musí rezervovat pásma, takže je to o něco horší než třeba UPC (dnes Vodafone). Upload je reálný, spíše se mi mění rychlost download od 50 do 100Mbit, ale upload je poměrně stabilní.

Lidi co tu píšou o DSL, DSL taky není vždy spása, i to může a mívá problémy. Prostě jediné fakt spolehlivé je optika, či optika do bytu nebo optika do domu s přípojkou ethernet či kabelovkou, nic jiného není tak spolehlivé.

Ale všude samozřejmě z dost velké části záleží i na domácí WiFi, měl jsem situaci, že i v paneláku v 3+kk jsem musel mít WiFi MESH ve dvou pokojích, protože prostě díky všemožnému rušení a železobetonu to nepokrylo celý byt. Zejména v panelácích pak dost záleží na tom aby měl člověk wifi ac, jinak mu ani optika nepomůže.

Jinak k tomu 5G. Ping na seznam.cz asi 30ms, první ping víc. Ping do Irska AWS 50ms. Občas je potřeba nějakou stránku obnovit či se vše nenačte spolehlivě nebo je potřeba obnovit youtube, ale to je běžné, dělo se mi to občas i na optice. Videokonference běhají naprosto spolehlivě.

Osobně z toho nemám velký stres, internet veskrze funguje, ani jsem si nevšiml nějakého padání VPN apod., když zapnu VPN tak jede i několik dní. Takže za mě doporučuji.

Co jsem měl jednou lokálního WiFi, tak to byla smrt, to bylo opravdu nepoužitelné a vypadávalo to obden, fakt mě to trápilo.

Rhinox

  • ***
  • 108
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s "5G" domácími připojeními (O2 a spol)
« Odpověď #11 kdy: 24. 04. 2021, 22:29:31 »
Takze ty to realne mas, akorat ze to neni 5g jenom 4g.
Cili nemas, a taky jenom teoretizujes...

Re:Zkušenosti s "5G" domácími připojeními (O2 a spol)
« Odpověď #12 kdy: 24. 04. 2021, 22:38:17 »
Nikdo u nas nema 5G na doma, protoze takovou sluzbu zadny cesky operator nenabizi.

Vsichni nabizeji jen LTE na doma, v pripade O2 a Nordicu na vyhrazenych pasmech (3,6-3,8 GHz). U O2 vedle toho nabizeji LTE na doma se zakladni rychlosti 20 Mbit/s, to bezi na stejnych pasmech jako telefony a sdili to s nimi kapacitu. TM ma pasmo sdilene s mobily vzdycky (pro LTE na doma posiloval kapacitu site formou vystavby LTE s MIMO 4x4) a kvuli velkemu zajmu uz ma leckde "vycerpanou kapacitu". Vodafone pro pripojeni na doma dost vyuzival LTE 2100 tam, kde ho mel/ma, mobily do toho pasma obvykle neposilal. Kde nebylo LTE 2100, tam se pouzilo nejlepsi mozne pasmo (1,8 GHz, pripadne 800 MHz).

Nevyhody sluzeb sdilenych s mobily jsou jasne - ruzna prioritizace (zakaznik s tarifem v mobilu plati vic). I u sluzeb na vyhrazenych pasmech muzete narazit na vycerpanou kapacitu - a pak vam novou sluzbu nezridi.

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s "5G" domácími připojeními (O2 a spol)
« Odpověď #13 kdy: 26. 04. 2021, 17:17:54 »
Člověk se tu normální odpovědi nedočká, co :) Samí teoretici, ale nikdo vlastně neví.
Díky moc za zkušenosti. Takhle mi to dává smysl a i jsem něco podoného čekal.

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s "5G" domácími připojeními (O2 a spol)
« Odpověď #14 kdy: 26. 04. 2021, 17:19:53 »
Takze ty to realne mas, akorat ze to neni 5g jenom 4g.
Cili nemas, a taky jenom teoretizujes...
Pro mně to užitečné bylo - šlo mi o služby, které jako 5G operátoři nabízejí. Ať už je to cokoliv.