Zkušenosti s "5G" domácími připojeními (O2 a spol)

Re:Zkušenosti s "5G" domácími připojeními (O2 a spol)
« Odpověď #15 kdy: 26. 04. 2021, 17:37:55 »
Já používal LTE od TMobile. Nějakou neomezenou datovou SIM ("až" 250 Mbit/s..) v Mikrotiku wAP. Nejvyšší rychlost, kterou jsem naměřil byla cca 80/35 Mbit, ale ve špičce se to pohybovalo okolo 30/30Mbit. Cena byla cca 1400,- Kč měsíčně včetně veřejné IP (a vykomunikovat si veřejku na LTE je docela zajímavá zkušenost, většina lidí tam ani neví, že to lze).

Původně jsem měl 5GHz připojení od místního ISP, běhalo to cca. 20/10Mbit, ale kvůli rušení to nebylo nejstabilnější a nebyl prostor tu rychlost navýšit.

Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem se domluvil s jedním šikovným ISP na soukromém 60GHz P2P spoji. Koupil jsem 2x Ubiquiti AF-60LR (long-range verze, cena okolo 16k) a teď mám stabilní 100/100Mbit za rozumnou měsíční částku s možností navýšit rychlost až na gigabit.

Takže pokud vám záleží na stabilním a rychlém připojení a není problém vyšší jednorázová investice a možná domluva s nějakým místním ISP, tak bych šel cestou soukromého 60GHz spoje.


Re:Zkušenosti s "5G" domácími připojeními (O2 a spol)
« Odpověď #16 kdy: 29. 07. 2021, 22:24:58 »
Takze to nabizene 5G realne nebeha alespon 200Mb/s a upload treba 50Mb/s a vic? :)
Je mozne pres 5GB bezne stahnout 1TB projet / mesicne?

Jde mi o to ze VDSL ma bezne 80Mb/s a upload 23Mb/s bez omezeni.
Jinak je to 5G zase jen leda do mobilu na takove to nutne tj do 10GB a dost.
Samozrejme i dnes nabizi O2 sim se 100GB ale nahradit tim doma internet je nesmysl.

Re:Zkušenosti s "5G" domácími připojeními (O2 a spol)
« Odpověď #17 kdy: 29. 07. 2021, 23:45:59 »
Vymenit kvalitni a rychle kabelove/wifi domaci pripojeni za LTE nedava smysl.

U pomaleho nebo nestabilniho kabeloveho/wifi pripojeni o tom lze uvazovat, ale je potreba pocitat s tim, ze sit sdilite s mobily (s vyjimkou O2 LTE na doma na 3,7 GHz) a rychlost se v case muze vyrazne menit.

Navic cena kvalitnich LTE modemu (se schopnosti agregovat dve, tri pasma LTE, protoze jen tak dosahnete stovek megabitu) je vyrazne vyssi nez u DSL. Treba takovy Zyxel LTE7490-M904-EU01V1F stoji pres 11 tisic s DPH.
A samozrejme musite v lokalite mit dostatecne silnou sit (vic LTE pasem) a kvalitni prijem. Pokud je v lokalite jen LTE 800, bude sluzba dosahovat max. podobnych parametru jako VDSL 50 Mbit/s.

Nakonec vetsinu zajemcu odradi i cena pausalu, Datamanie totiz ten 1 TB mesicne neda a neomezeny tarif od TM je za 1400 s vlastni statickou verejnou adresou vyrazne drazsi nez ta nejlepsi optika do domu.

Re:Zkušenosti s "5G" domácími připojeními (O2 a spol)
« Odpověď #18 kdy: 30. 07. 2021, 17:13:27 »
Dekuji za odpoved :) Dnes jsem mluvil i s O2, ktere me volalo. Takze to slavne 5G mi stejne nabidnout ani v te Praze nemuzou, neni vsude. Navic max 100Mb/s internet, ja pozadoval ze kdyby to i meli tak ze chci aspon 200Mb/s. I ten upload by byl vhodny alespon 50Mb/s jinak to nema moc smysl menit.