Práce pro české společnosti

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #285 kdy: 06. 08. 2021, 15:33:20 »
Nejlepší je mít od všeho něco - mít kde bydlet, mít nemovitosti na pronájem, mít akcie (klidně i jiné assety), a mít hotovost. Tímto člověk nic nepokazí a může být v klidu i kdyby mu vypadl příjem, šel trh dolů, atd... Toto je vlastně stav, kterého se držím, akorát se snažím to všechno nějak zvyšovat a balancovat (víc nemovitostí, víc akcií, víc crypta, atd...), aby nebylo příliš moc hotovosti. Na druhou stranu je hezké mít pár milionů buď v hotovosti nebo nějakém hodně likvidním assetu, protože když jde burza dolů, tak vznikají hezké příležitosti. Rok 2020 byl nádherný :)

Hele jo, to je moje strategie, mám NET rozdělený takto, 50% dům, 40% akcie (SP), 10% hotovost + to 50% NET worth je financováno úvěry a jsem relativně v klidu.

Vlastně reálně bych mohl hypo splatit, ale přijde mi výhodnější mojí hypo na 1.9% mít, když akcie vynášejí 8%.


Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #286 kdy: 06. 08. 2021, 15:56:30 »
To ako sa mas v zivote v prvom rade zavisi od tvojej financnej gramotnosti. Pravidlo c.1 NIKDY nebyvaj v podnajme. A ak ano tak mozno pol roka/rok kym sa rozkukas a ihned kupujes byvanie. Ked byvas v podnajme trh ti uteka 2 krat, najprv prerabas na tom ze platis hypo niekomu druhemu a potom prerabas na tom ako ceny rastu a trh ti uteka. Bat sa hypoteky je chory nezmysel, hypoteka je tvoj najvacsi priatel, hlavne v dnesnej dobe ked nemas problem dostat urok pod 1 percento. Je sice krasne snivat o platoch 15 000 ecok mesacne, ale to sa podari len zlomku ludi a treba sa naucit zit s beznym platom. V kazdej civilizovanej krajine davas polovicu vyplaty na byvanie, tak to proste je.
To su uplne nepouzitelne rady, z coho si mam kupit byvanie, ked nemam na zaklad? Alebo nevies o tom, ze banky uz nedavaju 100% hypoteky? A kde mam byvat ked nie v najme? Alebo to implicitne predpokladate, ze mozem byvat u rodicov? Nie kazdy sa narodi v Bratislave/Prahe. Ach jo, len sa mi potvrdzuje, ze syty proste hladnemu neveri, stale si to racionalizujete, preco su chudobni chudobni a ze si za to mozu sami, ale vy ste nikdy v takej situacii neboli, nemate tusenie ake to je, skratka kto to nezazil na vlastnej kozi tak rozprava fakt z cesty a este pohrda tymi co nie su tak bohati ako on lebo si mysli, ze ked niekto sa narodil do dobrej rodiny tak je to to iste ako keby sa narodil do zlej rodiny, ale tento rozdiel je absolutne zasadny a predurci cely zivot z velmi velkej casti, tych veci co moze clovek ovplyvnit nie je zas tak vela, to su len take ideologicke zvasty kapitalizmu a demokracie, kazdy rezim ma taketo dristy no tak tento drista o tomto, ale je to nezmysel.

BTW sice si na ten zaklad sporim, ale ako zdrazuju nehnutelnosti tak sa stale aj posuva suma ktoru musim mat a tieto preteky sa proste nedaju vyhrat ak nemate niekoho kto vam da financnu injekciu alebo nepodedite. Je to absolutne nemozne, a hovorte si co chcete, vsak vidim tie cisla kam ulietavaju.

Najmsutnejsie na tom je, za mam na CR dobre peniaze 60k v cistom, ale to co tu pisete o tych vasich investiciach mi proste nevychadza, ze by ste si to mohli dovolit bez toho aby ste bud zarabali nasobky toho co ja, nemali 60 rokov a nesporili cely zivit o suchom chlebe a vode alebo proste nedostali od rodiny masivnu financnu injekciu na start.
« Poslední změna: 06. 08. 2021, 16:02:09 od nehalem »

lxlx

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #287 kdy: 06. 08. 2021, 18:55:40 »
s prací pro české společnosti to souvisí jen volně:
ale opravdu budou každý rok nemovitosti méně a méně dostupné a více drahé ?
a čím to teda skončí :) ? první strom co roste do nebe ?

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #288 kdy: 06. 08. 2021, 19:12:17 »
Mas pravdu
Proto se tady vztekame na lidi, co tady propagujou nazor, ze IT lidi jsou predrazeni i kdyz si reknou o 50
60 cistyho se povazuje za strasne"super" v nasi kotline, ale na tanecky v tanecnim sale na tretim patre tveho domaciho sidla to neni.

Jedna dobra teorie je, kdyz jeden bere 50 , nebo oba v rodine berou 2x50, najednou je to o necem jinym. muze to byt snazsi nez navysit 50 o 20%.
Nicmene mne se teda tenhle loadbalancing nepodarilo zavest, tak se sam na tuhle teorii  divam skrz prsty.

ta situace brutalne zlepsuje s kazdym navysenim, protoze tvoje naklady uz mas pokryty .

60 000/0.90 (nevim, takhle nejak vyjde zdaneni pri pauselek v tenhle castkach) =67000hrubeho na ICO. to je /18=3700/ den. (ti davam 2 dny mesicne na dovolenou, cili 24 na rok, jako u zamestnance.
ze by po Praze neslo dostat se o 50% se mi nechce verit. (taky by slo pracovat 50% hodin denne navic, ale 12 hodin se neda ustat po delsi dobu).

5500/ den,  by si mohl najednou mesicne usetrit o 33 000 vic.
S tim by se uz clovek mohl nekam posunout.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #289 kdy: 06. 08. 2021, 19:15:55 »
ne, to souvisi primo.

a presne, ale opravdu presne to samy jsem si rikal, kdyz jsem blbec studoval fyziku a objevily se prvni holobyty staveny za ceskeho komedialniho kapitalismu, za nepredstavitelnejch 1.5 melounu.

chvilku pockej, ono to klesne. Good luck.

s prací pro české společnosti to souvisí jen volně:
ale opravdu budou každý rok nemovitosti méně a méně dostupné a více drahé ?
a čím to teda skončí :) ? první strom co roste do nebe ?


tralala5

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #290 kdy: 06. 08. 2021, 19:26:45 »
co som riesil dnes:

www.rsa.com napisalo na support ze si nevsimli ze maju na produkcnej databaze nastaveny TTL na jeden rok a zacali im miznut z produkcie data.

10 ludi v tickete, ja som napisal tool ktory preiteruje databazu a vymaze TTL zo snapshotov.

vyskusali to a nefungovalo to ked bol typ fieldu kolekcia.

taky brutalny low level ze tomu rozumie asi 30 ludi (na svete).

tak som im to fixol a idu to nasadit.

a preto mam 280k na fakture mesacne :D

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #291 kdy: 06. 08. 2021, 19:27:49 »
Mas pravdu
Proto se tady vztekame na lidi, co tady propagujou nazor, ze IT lidi jsou predrazeni i kdyz si reknou o 50
60 cistyho se povazuje za strasne"super" v nasi kotline, ale na tanecky v tanecnim sale na tretim patre tveho domaciho sidla to neni.

Jedna dobra teorie je, kdyz jeden bere 50 , nebo oba v rodine berou 2x50, najednou je to o necem jinym. muze to byt snazsi nez navysit 50 o 20%.
Nicmene mne se teda tenhle loadbalancing nepodarilo zavest, tak se sam na tuhle teorii  divam skrz prsty.

ta situace brutalne zlepsuje s kazdym navysenim, protoze tvoje naklady uz mas pokryty .

60 000/0.90 (nevim, takhle nejak vyjde zdaneni pri pauselek v tenhle castkach) =67000hrubeho na ICO. to je /18=3700/ den. (ti davam 2 dny mesicne na dovolenou, cili 24 na rok, jako u zamestnance.
ze by po Praze neslo dostat se o 50% se mi nechce verit. (taky by slo pracovat 50% hodin denne navic, ale 12 hodin se neda ustat po delsi dobu).

5500/ den,  by si mohl najednou mesicne usetrit o 33 000 vic.
S tim by se uz clovek mohl nekam posunout.
Áno, ten záverečný výpočet je dobrý a viem o tom. Je to moja chyba a zlyhanie (priznávam si to), že stále robím ako zamestnanec a zamestnanci sú ta najspodnejšia priečka dnešného systému, tak trochu otroci. Ale na OSVČ stále nemám "gule", jednak som (pod)priemer a neviem či mám naviac a po druhé to ručenie celým majetkom je svinstvo, síce sa to asi dá nejako poistiť, ale ktovie či by v prípade poistnej udalosti sa z toho poisťovňa nevykrútila nejakým zmrdským trikom. No aj tak viac mi v tom bráni neviera vo vlastné schopnosti :D avšak osobne som poznal nejakých OSVČ a niektorí mi prišli ešte slabší než ja čo sa týka skillu, takže možno je to všetko iba v mojej hlave a nahováram si to. Za svoju prednosť považujem to, že som stále otvorený novým veciam a rád sa učím nové technológie, tooly, jazyky atď. čo som si všimol nie je to pravidlom, je pomerne dosť ľudí v IT ktorí sa zastavili v čase.

Pozerám občas Coolpeople čo chcú po ľuďoch za skilly a za aké prachy a v pohode sa dá nájsť za kilo práca na kontrakt a to je o dosť viac po zdanení než to čo mám teraz. Jasné, nemám dovolenku, nemocenskú... ale všetko človek mať nemôže takto uvažujú fakt iba socky a lúzri asi čo by chceli mať benefity zamestnanca a prachy OSVČ, vlastne to sú tí ľudia ktorí v každej diskusii o živnostníkoch sú plní jedu a nadávajú na nich pritom si to nikdy nevyskúšali iba prskajú.
« Poslední změna: 06. 08. 2021, 19:29:31 od nehalem »

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #292 kdy: 06. 08. 2021, 19:28:38 »
Nehalem pises absolutne bludy prepac. Kto chce hlada sposoby, kto nie hlada dovody. Uz som to pisal ze ja konkretne som dostal od rodiny presne 0 euro. Zaciatky boli krute, ale presne tie krute zaciatky ma posunuli k sebestacnosti a ano viem ako rastu nehnutelnosti prave hladam dom a vlasy mam dupkom ked sa ceny menia pred ocami. A to uz mam slusny prijem aktivny aj pasivny a stale neviem najst vhodny dom a ceny sa menia mesiac co mesiac. Doslova.

Nehnutelnosti budu stale menej dostupne presne tak, pretoze cele to smeruje k zapadnemu systemu ze byty budu vlastnit bohati ludia a spolocnosti a vacsina bude behat po najmoch. Treba si pozriet nejake dokumenty (Ungleichland na youtube napriklad). A dom to uz bude totalny luxus. Takze ja hovorim kym si mlady kupuj a je jedno co. Garzonku, 1 izbak proste na co mas. Casom ked pojdes do vacsieho doplatis len rozdiel. Ak nekupis nic, trh ti bude navzdy unikat a nakoniec zistis ze musis ist byvat niekde na lazy pretoze na slusne byvanie v meste v 35ke uz bude neskoro aj s dobrym platom.
« Poslední změna: 06. 08. 2021, 19:30:31 od snuff1987 »

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #293 kdy: 06. 08. 2021, 19:32:29 »
Nehalem pises absolutne bludy prepac. Kto chce hlada sposoby, kto nie hlada dovody. Uz som to pisal ze ja konkretne som dostal od rodiny presne 0 euro. Zaciatky boli krute, ale presne tie krute zaciatky ma posunuli k sebestacnosti a ano viem ako rastu nehnutelnosti prave hladam dom a vlasy mam dupkom ked sa ceny menia pred ocami. A to uz mam slusny prijem aktivny aj pasivny a stale neviem najst vhodny dom a ceny sa menia mesiac co mesiac. Doslova.

Nehnutelnosti budu stale menej dostupne presne tak, pretoze cele to smeruje k zapadnemu systemu ze byty budu vlastnit bohati ludia a spolocnosti a vacsina bude behat po najmoch. Treba si pozriet nejake dokumenty (Ungleichland na youtube napriklad). A dom to uz bude totalny luxus. Takze ja hovorim kym si mlady kupuj a je jedno co. Garzonku, 1 izbak proste na co mas. Casom ked pojdes do vacsieho doplatis len rozdiel. Ak nekupis nic, trh ti bude navzdy unikat a nakoniec zistis ze musis ist byvat niekde na lazy pretoze na slusne byvanie v meste v 35ke uz bude neskoro aj s dobrym platom.
Takže tvoja rada je kúpiť si nejakú garzónku aj keď tam s rodinou nebudeme bývať a prenajímať ju alebo ako? Btw garzónky sú už tak drahé, že aj tam treba mať pomerne veľký základ len na to aby ti schválili hypo.

tralala5

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #294 kdy: 06. 08. 2021, 19:39:19 »
nehalem: ty sa nicoho neboj, tvoj jediny problem je ze si posrany, ten blok nejak spracuj a pod 150 nepojdes

tralala5

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #295 kdy: 06. 08. 2021, 20:06:08 »
ked kodis v scale tak priber spark a nejake big data, chod na kontrakt a budes vareny peceny

tiez som kodil v scale, najviac som sa to naucil ked som pisal jeden komplexny spark job pre IBM, pol roka som to asi pisal :D spocitalo ti to hodinky s vodotryskom, 300 komitov v gite ...

Ja fakt nechapem ze ked davas Scalu tak beres 60k, to sa fakt preber kamo, ti vravim uplne narovinu, zijes v inom vesmire asi

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #296 kdy: 06. 08. 2021, 20:50:35 »
no taky se to da rict, ze tomas88 poukazuje na fakt, ze mozna na hodinu mame stejne nebo min nez "oni".

na cemz neco muze byt.

na druhou stranu, tady spis neustale vyskakuje nazor "neni mozne vic nez...x za mesic" (kde x byva od 30 000 do nekonecna).
tam se cas vubec nediskutuje. potom odpoved  zni "klidne vic, ale kruci musite pro to neco udelat"

to si ludia naozaj myslia ze take platy su zadarmo len preto ze sa im postastilo sediet na inej stolicke?

To snad ani ne. Urcite mate vetsi hodinovku. Ja mam vlastne docela malou hodinovku. Ale na druhou stranu, dneska jsem byl v praci sest hodin, cumel pul dne na olympiadu, zevloval tu na foru a budu vykazovat osmicku ze jo :D

Co jsem chtel rici. Kdyz nekdo lepi na HPP nejakou java kravinu tak ti proste nebude verit ze muze brat 200k. Protoze nikdo z jeho okoli tolik proste nebere a zamestnavatel ti takove prachy neda ani ve snu. Takze je potreba rici to B) ze takove prachy muze mit, ale musi pro to maknout a delat veci jinak. A ono kolikrat mit i stesti (=co mi jeden znamej dohodil pri skole, tak to me profesne neskutecne nakoplo. Kdo vi kde bych se placal jinak). Kdyz se pak nekdo boji i prejit na osvc no co na to rici. Jak si kdo ustele, tak si lehne.

lxlx

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #297 kdy: 06. 08. 2021, 20:55:27 »
a kdyby ti nahodou nedali s 50hrubeho hypo na garzonku kde je umyvadlo kombinovany s haj..em a white trash sousedi vypalujou zobaky do pulnoci, treba stavebko zafinancuje nakup garaze kde si das solarni panel, spacak, lavor a nocnik a budes strasne hapy pze je to tvoje a strasne se zhodnocuje  :)
omluva za OT.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #298 kdy: 06. 08. 2021, 21:33:28 »
ked kodis v scale tak priber spark a nejake big data, chod na kontrakt a budes vareny peceny

tiez som kodil v scale, najviac som sa to naucil ked som pisal jeden komplexny spark job pre IBM, pol roka som to asi pisal :D spocitalo ti to hodinky s vodotryskom, 300 komitov v gite ...

Ja fakt nechapem ze ked davas Scalu tak beres 60k, to sa fakt preber kamo, ti vravim uplne narovinu, zijes v inom vesmire asi
A co je na tom, ze viem Scalu? Spark sa momentalne ucim, to bol ten kurz co som si kupil btw. Ale samotna Scala je mi uplne nahovno. Firiem co tu hladaju Scala programatorov je mizive procento a pochybujem, ze by mi za taku obskuritu dali nejak viac penazi nez mam. Zas aby si si nemyslel, nekodim v tom totalne funkcionalne pomocou Cats a IO Monad a tychto veci, s tymto som sa hral na VS a obcas ma to chyti a hrajem sa v tom v Haskelli, ale v Scale prasim taky polo-objektovy polo-funkionalny pristup s tym, ze sa snazim co najviac funkcionalne, immutable a tak.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #299 kdy: 06. 08. 2021, 21:52:13 »
tohle uz zacina byt unavny. na cool (a czech) ppl sere pes. Na linkedinu je v tuhle minutu 6000 Scala jobu, co jsou remote.

tech par konkretnich rates co vidim je 500-770 liber
kurva, proc ja neumim Scalu? jsem vzdycky jen namocenej do projektu typu Titanic, co se potapej a jeste si je horko tezko musim shanet..