Práce pro české společnosti

PanVP

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #60 kdy: 05. 04. 2021, 14:25:13 »
faktury CoolPeople na 7500-8000 eur mesacne uplne v klude

CoolPeople doporučuji, zkušený programátor si těch 6-8k Eur měsíčně skutečně vydělá. Dobrý Ajťák asi 4k Euro.
ALE není to nic pro flákače! Na všech těch projektech se skutečně pracuje 6-7 hodin!
Nic jako přijdu v devět, do deseti si dávám kafe, pak čtu maily, pak dám telco a odpolko dvě hoďky programuju.

Hodně lidem vyhovuje 60-80 tisíc za tu jejich totální flákárnu.

Navíc, Job v CoolPeople se většinou musí trochu "zmenežovat". Vyfůůů(c)kovat telca, která jsou o prdu, nečíst si dvě hoďky weby, neproplálit spoustu času na fórech, chodit 5x týdně na Ajinu, nechodit 10x za den na kuř/kafepauzu.
Na pohodu, přijít do práce, přečíst poštu, odpovědět pokud možno krátce a účelně na tu důležitou.
Pracovat, dokud to člověka baví a těší.
Omezit e-maily, protože typický korporátní hmyz generuje hromadu odpadu a snaží se o všem schůzovat.
Pak si dát pauzu, dát si sváču, zase na pohodu.
Po šesti hodinách mít hotovo a třeba se zase zabývat nějakou poštou.
Taky nebýt osel a nenechat si na záda házet víc, než člověk unese.
Tyhle práce je potřeba "umět dělat".
Já se třeba na začátku choval jako blb a pak jsem v korporátu zabil třetinu doby telcama a další část generováním shitových e-mailů, pak mi nezbýval čas na normální práci a byl jsem tam deset nebo dvanáct hodin.
Kolega mi pak ukázal, že se dá jít domů po sedmi hodinách a s lehkou hlavou! A - což je hlavní - zaměstnavatel je velmi spokojený s odvedenou prací. Totiž, když jsem makal těch 10-12 hodin, moje výkony už ke konci nebyly ideální. Takže - dělat na pohodu, protože se člověk vyprdne na prokrastinaci, flákání, zbytečná telca a věnování se mailům, které jsou k prdu. Prostě osekat to, co je zbytečné a raději se věnovat svojí práci - a hlavně jí dělat na pohodu.
Dělat na pohodu za 6-7-8k Euro je prostě lepší, než řešit ojeby za 80 tiscíc CZK hrubého.

Ale člověk se to skutečně musí naučit -pracovat na pohodu (to je nejdůležitější), efektivně, dobře (důležité pro vnitřní klid), max. 8 hodin a za hodně peněz.



tralala5

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #61 kdy: 05. 04. 2021, 15:22:52 »
lepsie by som to nenapisal. v korporate som bol a to je peklo. clovek je efektivny ked mu do toho nikto nekeca. musi sa vediet jedinec samomenezovat. znie to ako trivialita ale drviva vecsina ludi to absolutne nezvlada.

PanVP

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #62 kdy: 05. 04. 2021, 16:15:05 »
musi sa vediet jedinec samomenezovat

Přesně.
Blbý na tom je, že se to asi neškolí. Hromada lidí projebe neuvěřitelné množství času na blbostech a přitom - dělat to správně - by měli víc volna, větší pohodu a lehčí hlavu.

A jsem rád, že máme podobné zkušenosti.

Sranda je, že přijde nějaký chudák a napíše, že dělat v Praze nemůže, protože bydlí 100 km od Prahy a nechce se mu jednou týdně přespávat v Praze :-D a že raději bude dělat za padesát čistá ruka....

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #63 kdy: 05. 04. 2021, 16:20:11 »
 Me to teda "too good to be true" vubec neprijde  :D Ale to je vedlejsi. Hlavni je ze vam to sedi.

Podle me je dulezite, aby si kazdy co furt nadava na svoji soucastnou situaci uvedomil, ze moznosti je spousta a da se stim v dnesnim svete vcelku jednoduse neco delat. Neni potreba si stezovat, nadavat.

PanVP

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #64 kdy: 05. 04. 2021, 17:02:07 »
Ad prašule:

A to je takový problém zaregistrovat se na Coolpeople a podívat se na nabídku?
Je tam totiž vždy i s cenou!

https://www.cooljobs.eu/at

Pro BRŇÁKY - 8000 Euro
https://www.cooljobs.eu/en/24197

Chceš v Praze dělat za 200 hadrů?
https://www.cooljobs.eu/cz/24162
(No jóó...musíš se to naučit. No a co? Programovat se taky musíš učit.)

Pro venkovany s téměř plným homeoffice - NET. programátor za 120 000:
https://www.cooljobs.eu/cz/24157

Praha - 140 tis:
https://www.cooljobs.eu/cz/24149

Praha - 120 tis:
https://www.cooljobs.eu/en/24103

Widlo admin: - to je jen za kilo, ale zase to není programátor
https://www.cooljobs.eu/cz/23891

A že umíš jen něco matlat v Pythonu/PHP a neumíš pořádný programovací jazyk?
Hahááá...tak jdi na tři školení, dej tomu rok a pak nastup za půlku jako Junior.
Za dva roky můžeš mít svých kilo pade.

Ze zkušenosti, to z CoolJobs jsou nástupy, po nějaké době jdou peníze snadno nahoru!

Pod kilo dnes dělají hlavně flákači, Junioři a lidé před penzí.
COVID změnil ještě jednu věc - téměř všichni nabízí 60-100% homeoffice, takže jako vesničan do Prahy přijedeš v pondělí ráno, přespíš a v úterý odpolko jsi doma až do dalšího pondělka. Nebo to všechno děláš přes Telco.

EDIT:
Flákače z rozhodnutí uznávám! Když mi někdo řekne, že se nechce stresovat a že mu vyhovuje pracovat dvě-tři hoďky denně za pade čistá ruka, tak to je v pořádku, to je životní styl. Všichni nemusí jít po penězích.
« Poslední změna: 05. 04. 2021, 17:07:41 od PanVP »


Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #65 kdy: 05. 04. 2021, 18:29:25 »
jsem pochopitelne myslel scenare zamestnance, ale pro zahranicni spolecnost. Bohuzel casto na tom trvaji. Ten plat je vysoky, ale ceske dane to sestreli na polovinu.

Jinak ke svemu kontraktu bych ceske pasaky jako Cool ppl nebo uUnicorn nepoustel, kdysi davno si k jobu, ktery clovek donesl, prihodili jenom 5%, ted uz jim narostli ramena a pod 30% si to predstavovat nebudou. A s tim si mouzou jit nekam.

Co je to " sro s CP"? Sro majici smlouvu s ceskym pasakem a po pul roce je to kvuli tomu, aby si nesel moc vysoko nad pausalni limit? 15% (nikoli 19), protoze budes uctovat vlastni praci vlastnimu sro? Na to se ti financak moc pri kontrole tvarit nebude.

jak dane ...

1) najdes si firmu na zapade
2) ak naberaju tak ta zoberu na kontrakt
3) najdes si v cr pasaka a la CoolPeople a povies ze to chces zazmluvnit
4) oni spravia prostrednika a ty beries zapadne prachy

Faktury CoolPeople na 7500-8000 eur mesacne uplne v klude, dane 15%, v polke roka to zazmluvnis cez svoju sro s CP,  opat 15%

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #66 kdy: 05. 04. 2021, 18:40:09 »
nemuzu uz editovat svuj prispevek, mozna je tvych 7% u Cool ppl platnych, ja to mam od kolegy o Unicornu (bejvalo 5, ted mu prihodili 30%).

Co to pojisteni, 600EUR/rok - 100k EURo pojisteni?
Nojo, ale po mne Britove a Nemci vzdy chteji 500k-1000k EUR a to uz mi tu nikdo nechce nabidnout.


aby som to este upresnil pretoze sa to moze zdat ludom "too good to be true"

ja som na zapade bol, rok na hpp v tej krajine, socialka dane atd a potom som sa vratil a spravil som kontrakt cez agenturu takze ja s tou firmou nemam absolutne nic, vsetky faktury co robim cez moju sro alebo zivnost (mam obe) tam vobec nefiguruje ta cielova firma. ja proste dodavam sluzby agenture a tym to hasne takze moje dane a praca nikdy neprekrocia sr hranice. mam to takto asi tri roky uz.

agentury su radi ak si kontrakt najdete sami a oni to len zastresia. pre nich to je nulova robota. man day mam 380 euro, oni si k tomu daju 7% a je. Oni to vsetko zdania na ich strane (praca do zahranicia) takze ja to absolutne neriesim.

casovy posun je od +8 do +10 takze pol rok mam call 8:30 rano a pol rok 22:30.

Pri zivnosti som poisteny, stoji to 600 euro rocne do 100k specificky pre IT odbor cez Kooperativu.

PanVP

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #67 kdy: 05. 04. 2021, 18:40:16 »
prihodili jenom 5%, ted uz jim narostli ramena a pod 30% si to predstavovat nebudou. A s tim si mouzou jit nekam.

Tu druhou firmu neznám, ale od Coolpeople mi (posléze) šla slíbená částka přímo na účet "jak byla inzerovaná" s tím, že si to samozřejmě musím zdanit sám. Pokud máš manželku na mateřské a něco napíšeš na ní, pronajmeš svý firmě kancelář (ostatně někde musíš dělat), živíš z toho auto a kupuješ počíták, tak jsi na tom dramaticky lépe, než když na HPP pošleš půlku své výplaty na "celoživotní dovolenkáře", auto kupuješ ze své důkladně zdaněné výplaty a děláš ve svém bytě. Pronajmou své firmě kancelář za 13-20k měsíčně znamená, že máš dost peněz si svůj baráček příjemně zútulňovat. Můžeš si vzít na operák lacinýho medvěda a žít jako člověk.
https://www.operativni-leasing-mercedes.cz/configurator/detail/809
(Mimochodem odkupka není tak hrozná.)

No a nebo můžeš žít v paneláku, jezdit starým šrotem, makat na HPP a závidět ostatním.
« Poslední změna: 05. 04. 2021, 18:42:55 od PanVP »

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #68 kdy: 05. 04. 2021, 18:58:14 »
Tak to je snad jiny scenar, nez ktery zminoval kolega.

Coolpeople nabizi castku, pochopitelne uz si svoje vypalne strhli predtim.Ty nevis kolik ale pokud si akceptoval castku, je ti to fuk.

Pokud si ale donesu vlastni job 10 000 Eur a budu ho chtit/muset  fakturovat pres Cool PPL (to byl ten scenar), tak 500 Eur za mesic jim klidne zaplatim, ale pokud chteji 3000 EUR (30% - se mi stalo u jineho pasaka), tak to fakt ne.


prihodili jenom 5%, ted uz jim narostli ramena a pod 30% si to predstavovat nebudou. A s tim si mouzou jit nekam.

Tu druhou firmu neznám, ale od Coolpeople mi (posléze) šla slíbená částka přímo na účet "jak byla inzerovaná" s tím, že si to samozřejmě musím zdanit sám. Pokud máš manželku na mateřské a něco napíšeš na ní, pronajmeš svý firmě kancelář (ostatně někde musíš dělat), živíš z toho auto a kupuješ počíták, tak jsi na tom dramaticky lépe, než když na HPP pošleš půlku své výplaty na "celoživotní dovolenkáře", auto kupuješ ze své důkladně zdaněné výplaty a děláš ve svém bytě. Pronajmou své firmě kancelář za 13-20k měsíčně znamená, že máš dost peněz si svůj baráček příjemně zútulňovat. Můžeš si vzít na operák lacinýho medvěda a žít jako člověk.
https://www.operativni-leasing-mercedes.cz/configurator/detail/809
(Mimochodem odkupka není tak hrozná.)

No a nebo můžeš žít v paneláku, jezdit starým šrotem, makat na HPP a závidět ostatním.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #69 kdy: 05. 04. 2021, 19:01:08 »
Osobně mám historicky jednu špatnou zkušenost s personálními agenturami, kde asi radši nebudu jmenovat (ale mají v názvu slovo modrá ;)). Tam mi dali špatné informace (například že práce je na remote, i když není, což bylo super trapné, když jsem se tam potkal s bývalým kolegou, který tam přijel na výběrko až z Ostravy a hned na začátku mu řekli, že má smůlu), celou dobu mlžení ohledně detailů, divně psaná smlouva na asi dvacet stránek a po asi čtyřech měsících jsem se dozvěděl, že kontrakt na 6 měsíců bude trvat jen pět.

S CoolPeople jsem měl dobrou zkušenost, když jsem přes ně v 2018 hledal práci. Prostě jsem tam zavolal, řekl co umím, co hledám a oni mi dohazovali věci, ke kterým bych se jinak nedostal (nebyly veřejně inzerované). Jednu z nich jsem potom přijal, smlouva na stránku a půl, jasné a přehledné, platby vždy přesně na čas, jednou za pár měsíců mě jejich zástupkyně kontaktovala, zašla si se mnou na oběd, nebo na kafe, povyprávěla co mají za nové joby a tak podobně. Různé malé dárečky, jako nějaké energydrinky a láhev vína k narozeninám. Celkově jsem měl dobrý pocit, že se starají a nesajou jen prachy navíc. Pak ovšem můj kontakt tam dal výpověď, začaly být problémy s prodlužováním kontraktu, a třeba teď když jsem končil, tak jsem zjistil že tam mají totální bordel, kde mi volali tři různí lidé a nabízeli mi podobné věci, neviděli mě různě v systému a tak podobně. Taky nabídka práce nic moc, během asi měsíce a půl jsem dostal jen asi tři nabídky, žádná z nich mě moc nezaujala, lidi si tam pletli backend a frontend a tak podobně. Takže se obávám, že to asi upadlo.

Z poslední doby jsem měl super zkušenost s 3queens, kterou jsem zkontaktoval po linkedinu, dostal jsem od nich několik relevantních nabídek, měl jsem i pocit že rozumí třeba popisům práce a tak podobně. Osobní cally, pravidelné updaty po emailu a tak. Zatím se uvidí, jestli konkrétní práci vezmu, nebo ne, mám toho rozjednaného víc.

PanVP

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #70 kdy: 05. 04. 2021, 19:01:40 »
Pokud si ale donesu vlastni job 10 000 Eur a ... chteji 3000 EUR (30% - se mi stalo u jineho pasaka), tak to fakt ne.

Aha, tak to jsem špatně pochopil.
Ale zase, proč to dávat přes Coolpeople když si umíš urvat kšeft sám?
Vlastní SRO není tak náročné...

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #71 kdy: 05. 04. 2021, 19:08:01 »
vetsinou nemam problem..

ted mi ale zrovna do mailu pristalo striktni "upload a proof of Professional Indemnity Insurance (minimum cover €1m) "
Co ted?
Tohle je extra korporacni typ korporace. chteji to uploadovat primo do jejich portalu.

Vetsinou to se to resilo mezi mnou a recruiterem a nikdy to nebylo tak horky (jsem se naucil nebrat tvrzeni recruiteru prilis vazne).
Tady recruiter rikal 500 -1m a najednou je to minimalne 1m.



Pokud si ale donesu vlastni job 10 000 Eur a ... chteji 3000 EUR (30% - se mi stalo u jineho pasaka), tak to fakt ne.

Aha, tak to jsem špatně pochopil.
Ale zase, proč to dávat přes Coolpeople když si umíš urvat kšeft sám?
Vlastní SRO není tak náročné...

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #72 kdy: 05. 04. 2021, 19:19:16 »
Pokud si ale donesu vlastni job 10 000 Eur a budu ho chtit/muset  fakturovat pres Cool PPL (to byl ten scenar), tak 500 Eur za mesic jim klidne zaplatim, ale pokud chteji 3000 EUR (30% - se mi stalo u jineho pasaka), tak to fakt ne.

Já k tomuhle zastávám víc subjektivní přístup; pokud se takhle dostanu k jobu, kde mi dají přijatelné peníze, tak mi může být úplně jedno, co se děje někde na pozadí. Například když je pro mě přijatelné že budu dělat za 7k€/měsíc, tak je pro mě úplně irelevantní, že si někde na pozadí nějaké firmy mezi sebou za zprostředkování účtují další 3k€/měsíc, když bych tu práci jinak nesehnal.

Samozřejmě v případě, že bych mohl uzavřít smlouvu přímo, tak chci taky za 10k€, ale kdyby tohle bylo možné a já měl takové info, tak v tom personálka vůbec nefiguruje, takže ani nechápu proč se o téhle větvi argumentu bavit.

Obecně prostě zákon nabídky a poptávky. Stejně jako mi je jedno, že prodejce rohlíku má marži korunu, když je pro mě přijatelné zaplatit za rohlík 4kč, protože prostě jednak ani nevím, jak uzavřít smlouvu přímo s pekárnou na jeden rohlík, ale taky s tím nechci mít ten opruz. Sám mám ve svém okolí lidi, kteří i při nákupu rohlíku nadávají, že výrobní cena je 50 halířů, tak proč mají platit víc, ale pak stejně jdou a koupí to. Čímž vlastně říkají, že reálně ten problém jak koupit přímo od pekárny (případně jak si vyrobit rohlík ze surovin) řešit nechtějí, jen je baví se o tom rozčilovat (taky teda vůbec nechápou, že třeba doprava a distrubuce něco stojí a že ta cena je tak nízko jen když máš výrobu v nějakých kusech).

Tldr; řeším jen jestli to má nějakou hodnotu pro mě, a jestli je to pro mě akceptovatelné. A realita je prostě taková, že chci trávit čas pro mě relevantními věcmi, ne networkingem a hledáním prací, abych obešel všechny prostředníky.

Tohle se mimochodem vztahuje i na platy kolegů. Pokud například zjistím, že kolega na stejné pozici má dvakrát větší plat než já, tak je zde nějaký důvod pro závist? Není, protože buďto dělám za akceptovatelné peníze, nebo ne (ale pak tam teda nedělám, takže tohle neřeším). Jediné co mi to říká je, že může existovat prostor, abych si vyjednal víc, ale je otázka jestli to zvládnu a jestli mi to zaměstnavatel bude chtít dát.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #73 kdy: 05. 04. 2021, 19:24:20 »
Keď som menil naposledy prácu a išiel som z 50k hrubého na 80k tak mi moji kolegovia v bývalej firme povedali, že som klamár, že to nie je možné aby mi niekde dali tak veľa peňazí, že si vymýšľam. True story, aj takýchto korporátnych dronov máte, čo sú tak mentálne zablokovaní, že ani neveria, že môžu mať viac. Vo firme neexistoval manažment, iba akási podivná vrstva parazitov ktorá žila z toho, že organizovala meetingy a celú pracovnú dobu sú na daily rôznych týmov. Tzv. SCRUM masteri, doteraz akože nechápem, čo toto je za pracovná pozícia a aká je ich pridaná hodnota. Brno btw. Firma S***** M******. Najväčší bizár čo som v živote zažil. Podľa mňa regulérne duševne narušení ľudia, bral som to ako vtip keď mi kedysi niekto hovoril, že korporát môže človeka zošrotovať, až kým som to nevidel na vlastné oči a nebol toho priamy účastník. Ináč 80k brutto považujem za nič extra, dá sa aj tu dostať viac.

Súhlasím s OP, že už ma Cesko-Slovenská verzia kapitalizmu začína nebetyčne štvať a nemám už chuť si neustále klopať na čelo. Problém je v 99% prípadoch manažment, proste tu sa do manažmentu dostanú len sociopati a neschopní vlezdozadekkovia. To je alfa a omega problému, lenže som už dosť starý na to aby ma bavilo s tým niečo robiť, ja chcem isť tam, kde sú normálni ľudia a v post-soc krajinách to proste nefunguje nikde, takže áno, práca pre miestne firmy ma za posledných 5 rokov silno demotivovala a mám toho plné zuby. Ak toto číta niekto mladý tak doporočujem drtiť nemčinu/angličtinu a zobrať nohy na plecia, tu to lepšie nebude nikdy. Je to v ľuďoch.
« Poslední změna: 05. 04. 2021, 19:26:02 od nehalem »

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #74 kdy: 05. 04. 2021, 21:10:35 »
Tak jeste jednou Bystrousi. Pokud praci sezenu sam, ale z nejakych duvodu jsem donucen fakturovat pres treti stranu, tak mi sakra zalezi, kolik si vemou, protoze ten zisk dostavaji na zlatem tace, nehnuli pro to ani prstem.

Pokud jsem ten business prinesel ja, a oni si odectou (zkusi) tolik, ze je s toho ceskej standard a oni na mne vyzkouseji argument "tolik penez tu prakticky nikdo nema" , tak to mi prijde sakra silne ceske kafe.
Pochopitelne pujdu to resit jinam, to neni treba komentovat, ze reseni je trivialni.

Myslim, ze tematem a vysledkem tohoto vlakna je, ze v predevsim v IT nemusime tolerovat ceske standardy chovani.




Pokud si ale donesu vlastni job 10 000 Eur a budu ho chtit/muset  fakturovat pres Cool PPL (to byl ten scenar), tak 500 Eur za mesic jim klidne zaplatim, ale pokud chteji 3000 EUR (30% - se mi stalo u jineho pasaka), tak to fakt ne.

Já k tomuhle zastávám víc subjektivní přístup; pokud se takhle dostanu k jobu, kde mi dají přijatelné peníze, tak mi může být úplně jedno, co se děje někde na pozadí. Například když je pro mě přijatelné že budu dělat za 7k€/měsíc, tak je pro mě úplně irelevantní, že si někde na pozadí nějaké firmy mezi sebou za zprostředkování účtují další 3k€/měsíc, když bych tu práci jinak nesehnal.

Samozřejmě v případě, že bych mohl uzavřít smlouvu přímo, tak chci taky za 10k€, ale kdyby tohle bylo možné a já měl takové info, tak v tom personálka vůbec nefiguruje, takže ani nechápu proč se o téhle větvi argumentu bavit.

Obecně prostě zákon nabídky a poptávky. Stejně jako mi je jedno, že prodejce rohlíku má marži korunu, když je pro mě přijatelné zaplatit za rohlík 4kč, protože prostě jednak ani nevím, jak uzavřít smlouvu přímo s pekárnou na jeden rohlík, ale taky s tím nechci mít ten opruz. Sám mám ve svém okolí lidi, kteří i při nákupu rohlíku nadávají, že výrobní cena je 50 halířů, tak proč mají platit víc, ale pak stejně jdou a koupí to. Čímž vlastně říkají, že reálně ten problém jak koupit přímo od pekárny (případně jak si vyrobit rohlík ze surovin) řešit nechtějí, jen je baví se o tom rozčilovat (taky teda vůbec nechápou, že třeba doprava a distrubuce něco stojí a že ta cena je tak nízko jen když máš výrobu v nějakých kusech).

Tldr; řeším jen jestli to má nějakou hodnotu pro mě, a jestli je to pro mě akceptovatelné. A realita je prostě taková, že chci trávit čas pro mě relevantními věcmi, ne networkingem a hledáním prací, abych obešel všechny prostředníky.

Tohle se mimochodem vztahuje i na platy kolegů. Pokud například zjistím, že kolega na stejné pozici má dvakrát větší plat než já, tak je zde nějaký důvod pro závist? Není, protože buďto dělám za akceptovatelné peníze, nebo ne (ale pak tam teda nedělám, takže tohle neřeším). Jediné co mi to říká je, že může existovat prostor, abych si vyjednal víc, ale je otázka jestli to zvládnu a jestli mi to zaměstnavatel bude chtít dát.