Velcí operátoři internetových služeb pro SoHo segment (pro drobné zákazníky) a jejich dodavatelé technologií mají hluboce zakořeněný sklon a princip fungování: postavit poslední míli zásadně jako sdílené L1 médium, a navěšet na jediný segment co nejvíc zákošů. Původně bylo zjevnou motivací, vydojit co nejvíc peněz ze stávajících metalických rozvodů telefonu a kabelovky - a přestože kabelovčí páteř má dnes docela velký podíl optiky (nad kterou se ještě pořád 1:1 analogově moduluje rádiové pásmo?) a přestože DSLAMy jsou dnes už málem před barákem (a vede k nim optika) tak stejně pořád architektura té poslední míle znamená, že jsou tam zákazníci natěsnaní, a čím těsněji, tím líp. A stejným stylem se staví masový optický SoHo internet - GPON.
Všechny tyhle technologie mají společné, že ta poslední míle je "point to multipoint". Jedna ústředna/headend/centrála se baví s větším počtem účastníků - ovšem ti se přímo na L1 nebaví navzájem mezi sebou. Plynou z toho také některé aspekty asymetrie přenosu, který je pro SoHo služby charakteristický. Ony jednak tyhle technologie pro "residential subscribers" šetří vzácným pásmem (kapacitním a také frekvenčním) a asymetrické rozdělení pásma je dáno racionální úvahou, že takto nakloněné jsou reálné datové toky, generované účastníky. Druhá věc ale je, že zatímco ve směru "downloadu" je jediná fronta TX paketů na centrálním zařízení (DSLAM, cable headend apod.) tak opačným směrem (upload od účastníka vzhůru do sítě) se to hejno účastníků musí nějak střídat o sdílený uplinkový kanál, hezky už na první vrstvě. Kvůli efektivitě toto nelze řešit na bázi prosté detekce kolizí - naopak, uplink musí běžet v nějakém časovém multiplexu (TDMA) - ovšem přenos skrz cyklicky přidělované timesloty citelně zvyšuje latence uplinku. Abych nekřivdil ADSL, tam má každý účastník svoje dráty na ústřednu - ovšem i tady je v uplinku citelně složitější, všechny účastníky tam naskládat, a to kvůli přeslechům mezi páry... takže vectoring atd. A PR masáž potenciálních zákazníků apod.
A přitom jsou docela velké místní kabelovky a ISP, jako třeba v Ústí Teta, kteří tahají po sídlištích optiku a na ní *symetrický ethernet*. Poslední míle není na L1 sdílená mezi účastníky, a to ani v uploadu. Prostě symetrický přenos, point-to-point, full duplex. Žádné TDM, které by zvyšovalo latence. Jenom frontování v aktivních prvcích. Poslední míle na gigovém ethernetu má latenci řádově v nízkých dvouciferných mikrosekundách, navíc symetrickou... a pokud ISP není držgrešle, tak i dál směrem do internetu zpoždění narůstá s každým IP hopem pomalu a rovnoměrně... Kdo doma okusil připojení k internetu přes symetrický Ethernet, ten se bude DSL, DOCSIS a GEPONu už navždycky jenom smát...