Vyplatí se optika?

Vyplatí se optika?
« kdy: 12. 03. 2021, 10:21:15 »
Optika až do domu? Za mě asi nejlepší způsob, jak se v současné době připojit. Rychlost v Gb/s je bezkonkurenční a nemusím se bát vlivu počasí jako třeba u LTE nebo wifi. A projekty typu Starlink od Muska mi zase přijdou až moc jako z jiného vesmíru. Navíc teď do optiky začaly firmy šlapat – staví T-Mobile, Vodafone i CETIN, který jsem četl, že do 6 let připojí milion domácností. Takže je i slušná šance, že se jí brzo dočkáme. Co si o optice myslíte vy?


dahl

Re:Vyplatí se optika?
« Odpověď #1 kdy: 12. 03. 2021, 10:51:59 »
Co by sis predstavoval slyset? Optika je medium. Medium, ktere dokaze dosahovat nejlepsich parametru z medii k beznemu pouziti. Ostatni je na tve dohode s operatorem. Jestli si nechat zavest optiku do domu/bytu? Jasne, proc ne. Stejne jako si klidne nech zavest 5x50 cyky privod elektriny :-)

Re:Vyplatí se optika?
« Odpověď #2 kdy: 12. 03. 2021, 11:00:28 »
O optice si myslím to, že si CETIN u některé z online agentur koupil reklamní kampaň.

Re:Vyplatí se optika?
« Odpověď #3 kdy: 12. 03. 2021, 12:08:56 »
V principu optika samozřejmě ano. Druhá věc je, jak to je s její reálnou dostupností a kolik prohlášení ISP zůstává v říši pohádek. Ale pokud tu možnost máš, asi není co řešit.

Re:Vyplatí se optika?
« Odpověď #4 kdy: 12. 03. 2021, 12:44:37 »
Pokud člověk má optiku tak samozřejěm super. Ale samozřejmě pokud už má teď třeba kabelovku, tak si v ničem nepomůže. Stovky megabitů jde procpat i po ní. No a podobně pokud má VDSL a má na dohled ústřednu/DSLAM - v tom případě mu to jede velmi slušně už i teď a optikou si v současné době nijak nepomůže.

Mně třeba štve asymetričnost připojení - u xDSL je to dané technicky, u kabelovky částečně taky, ale prostě ikdyž máte Vodafone (ex-UPC) a mají tam optiku, tak pořád máte na výběr tarify jako 150/10, 500/30 a 1000/50mbit. Asi bych raděj měl 100/100 než 500/30


Re:Vyplatí se optika?
« Odpověď #5 kdy: 12. 03. 2021, 13:51:20 »
czAtlantis: Celkem souhlas, až na to, že asymetričnost je daná technicky. To není tak úplně pravda - jde o to, že mám na vedení z hlediska fyzikálních omezení dostupnou nějakou šířku pásma, ale rozhodl jsem se ji rozdělit asymetricky. Ovšem stejně tak bych to mohl udělat i symetricky, pěkně půl na půl (teď ponechávám stranou, jak se k tomu staví standardy).

Re:Vyplatí se optika?
« Odpověď #6 kdy: 12. 03. 2021, 14:19:57 »
Optika je dobra, vlastne asi nejlepsi svymi (fyzikalnimi) moznostmi. Implementace je vec druha. Pokud je moznost si nechat dotahnout optiku, palec nahoru. Poskytovatel ma moznost zvysovat rychlosti a zlepsovat sluzbu i dlouho v budoucni. Opticky kabel (ted mam namysli tu fyzickou vec, ktera dojde az k Vam) je momentalne to nejlepsi, co lze mit. Sice v soucasnosti jsou i jine zpusoby, jak se pripojit - xDSL, kabelovka, bezdrat, ale ty budou mit z dlouhodobeho hlediska vetsi problem udrzet krok a poskytnout stejnou sluzbu jako na optice. A co vnimam jako nejvetsi slabinu u nabizenych pripojek - asymetricke rychlosti stahovani/odesilani. Na co je mi 1Gbit, kdyz nahravani je jen 50Mbit. Spouste lidi (beznych uzivatelu) to bude jedno, ale bych radeji 100/100 nez vyse zmineny paskvil. A je to dano prave fyzickymi moznosti media + implementaci protokolu (mluvim ten o UPC/Vodafone a DOCSIS 3.0 a vyssi).

Re:Vyplatí se optika?
« Odpověď #7 kdy: 12. 03. 2021, 20:43:17 »
Oproti kabelovce, zejmena od UPC, si dneska na optice pomuzete prakticky v kazdem pripade. Na optice nebyva problem ziskat verejnou IPv4 adresu, IPv6, kvalitni koncove zarizeni (bridge), vyssi rychlosti/lepsi symetrii, nizsi latenci, u lokalnich ISP i vyrazne lepsi cenu.

Oproti DSL si pomuzete, pokud vam nestaci upload. Na optice jsou dosazitelne rychlosti uploadu vyssi, u lokalnich ISP i symetricke. To u DSL nejde z technickych duvodu. Navic DSL na dohled od ustredny muze byt porad jen 50/5 neno i pomalejsi, a to je oproti optice vyrazne pomalejsi. Oproti DSL ma optika taky nizsi latenci, napr. v mem pripade o 7 ms (optika CETINu v porovnani s DSL zakoncenem na stejne ustredne) resp. o 11 ms (optika lokalniho ISP).

O potencialu rozsirovani sluzeb a rustu rychlosti do budoucna nemluve.

Re:Vyplatí se optika?
« Odpověď #8 kdy: 12. 03. 2021, 22:56:39 »
Velcí operátoři internetových služeb pro SoHo segment (pro drobné zákazníky) a jejich dodavatelé technologií mají hluboce zakořeněný sklon a princip fungování: postavit poslední míli zásadně jako sdílené L1 médium, a navěšet na jediný segment co nejvíc zákošů. Původně bylo zjevnou motivací, vydojit co nejvíc peněz ze stávajících metalických rozvodů telefonu a kabelovky - a přestože kabelovčí páteř má dnes docela velký podíl optiky (nad kterou se ještě pořád 1:1 analogově moduluje rádiové pásmo?) a přestože DSLAMy jsou dnes už málem před barákem (a vede k nim optika) tak stejně pořád architektura té poslední míle znamená, že jsou tam zákazníci natěsnaní, a čím těsněji, tím líp. A stejným stylem se staví masový optický SoHo internet - GPON.

Všechny tyhle technologie mají společné, že ta poslední míle je "point to multipoint". Jedna ústředna/headend/centrála se baví s větším počtem účastníků - ovšem ti se přímo na L1 nebaví navzájem mezi sebou. Plynou z toho také některé aspekty asymetrie přenosu, který je pro SoHo služby charakteristický. Ony jednak tyhle technologie pro "residential subscribers" šetří vzácným pásmem (kapacitním a také frekvenčním) a asymetrické rozdělení pásma je dáno racionální úvahou, že takto nakloněné jsou reálné datové toky, generované účastníky. Druhá věc ale je, že zatímco ve směru "downloadu" je jediná fronta TX paketů na centrálním zařízení (DSLAM, cable headend apod.) tak opačným směrem (upload od účastníka vzhůru do sítě) se to hejno účastníků musí nějak střídat o sdílený uplinkový kanál, hezky už na první vrstvě. Kvůli efektivitě toto nelze řešit na bázi prosté detekce kolizí - naopak, uplink musí běžet v nějakém časovém multiplexu (TDMA) - ovšem přenos skrz cyklicky přidělované timesloty citelně zvyšuje latence uplinku. Abych nekřivdil ADSL, tam má každý účastník svoje dráty na ústřednu - ovšem i tady je v uplinku citelně složitější, všechny účastníky tam naskládat, a to kvůli přeslechům mezi páry... takže vectoring atd. A PR masáž potenciálních zákazníků apod.

A přitom jsou docela velké místní kabelovky a ISP, jako třeba v Ústí Teta, kteří tahají po sídlištích optiku a na ní *symetrický ethernet*. Poslední míle není na L1 sdílená mezi účastníky, a to ani v uploadu. Prostě symetrický přenos, point-to-point, full duplex. Žádné TDM, které by zvyšovalo latence. Jenom frontování v aktivních prvcích. Poslední míle na gigovém ethernetu má latenci řádově v nízkých dvouciferných mikrosekundách, navíc symetrickou... a pokud ISP není držgrešle, tak i dál směrem do internetu zpoždění narůstá s každým IP hopem pomalu a rovnoměrně... Kdo doma okusil připojení k internetu přes symetrický Ethernet, ten se bude DSL, DOCSIS a GEPONu už navždycky jenom smát...

Re:Vyplatí se optika?
« Odpověď #9 kdy: 13. 03. 2021, 00:47:48 »
A jak to ta Teta resi? Vlaknem do bytu a aktivnim prevodnikem/SFP v routeru? Nebo optikou do sklepa a dal metalickym ethernetem?

Opticka infrastruktura muze byt postavena tak, ze mate vlakno ke kazdemu zakaznikovi a splitujete az v central office a pak tam klidne jednou muzete osadit i aktivni p2p optiku, kdyby to nekdy zacalo davat ekonomicky smysl. Ja mam treba z domu vlakna az do serverovny mistniho ISP a na RSU CETINu, ale stejne na tom bezi GEPON resp. GPON, protoze tak maji ISP postavenou sluzbu pro domacnosti. Kdybych byl ochoten platit o rad vic, asi bych od nich dostal aktivni p2p optiku, ale smysl mi to zatim nedava. I na tom GEPONu resp. GPONu to proste bezi na maximu toho, co mam ve smlouvach, a latence na prvnim hopu je na urovni milisekundy (dal je to p2p ethernet).

Re:Vyplatí se optika?
« Odpověď #10 kdy: 13. 03. 2021, 08:07:17 »
Máte pravdu, že optika končí v bytovce ve sklepě, dál je pár desítek metrů po baráku CAT5e. Jestli to dává pro ISP ekonomicky smysl? Nevím, asi to Teta půlce města už bůhví kolik let dotuje, přitom průběžně investuje do infrastruktury a o to celé se pečlivě stará :-) Dost lidí má nejspíš základní službu 50 Mb symetrických za 330 Kč měsíčně (která reálně pocitově nakope záď mnoha asymetrickým DSL a kabelovkám "až 200 Mbps" apod). Teta tu nižší rychlost omezuje rate limitem na switchi = infrastruktura je stavěná na gigabit a ten rate-limit je z hlediska nákladů na port jenom práce navíc :-D Pravda asi je, že v rodinných domcích to s dostupností taková hitparáda nebude. A jsou tu ulice třeba menších bytovek cca 10 partají, ke kterým Teta ani Dozimont kabel nedokopali a nechystají se. K nám se Teta dokopala při docela masivní akci asi v roce 2012, ale pár dalších čtvrtí běželo už dávno předtím. Nezkoumal jsem to, odhaduji minimálně o dalších 10 let dřív. Spíš mám pocit, že začínali už někdy v devadesátkách...

Re:Vyplatí se optika?
« Odpověď #11 kdy: 13. 03. 2021, 10:20:23 »
Optika až do domu? Za mě asi nejlepší způsob, jak se v současné době připojit.

Lidi, tady to blouzneni ze optika domu je nej nej nej.... Akorat ze sebe delate fachidioty odtrzeny od realnyho sveta.

1. Telco residential bussiness je o masovosti, invidualne takrka na nic nemate sanci. Musite se tedy prizpusobit technologii ktera je u vas dostupna. Muzete se tu sice zesmesnovat brecenim ze domu mate jen 'shnilej' telefonni dvoupar, ale nevim zda vam to pomuze...

2. Ze nekomu doma ze zdi kouka optika jeste VUBEC NIC neznamena. Chranicky se vetsinou pokladaji tam kde to zrovna jde (nekdo rozkope ulici a vy si pripolozite), a ne kontinualne. Z toho vyplyva ze i po mnoho let mate izolovane ostrovy natahane optiky, ktere mezi sebou docasne propojite kapacitnim radiem. Kdyz to udelate dobre tak zakaznik nema sanci nic poznat a muzet ve forech nadsene výskat: Mám doma optiku, hurá...
« Poslední změna: 13. 03. 2021, 10:23:03 od neregistrovany »

Re:Vyplatí se optika?
« Odpověď #12 kdy: 13. 03. 2021, 11:12:17 »
To mi vážně chceš říct, že nějaký ISP má natahanou optiku mezi XY barákama a nějakým svým boxem na začátku ulice a pak dál do netu to má bezdrátem? To je blbost ne?

Jimmyx

  • ***
  • 169
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vyplatí se optika?
« Odpověď #13 kdy: 13. 03. 2021, 11:29:19 »
Dnes kdy se dá koupil bezdrátový spoj, co má rychlost i 10 Gbps, tak nevím co je na bezdrátu jako point to point špatného. Ono zakopat někam optiku může být na roky papírování nehledě na ceny. Takže když budete mít volbu optiku za x let, tedy 0 bps dnes nebo x Gbps dnes, tak co si vyberete ?

Levný spoj 1 Gbps
Dražší spoj 2 Gbps
Dražší spoj 10 Gbps
Případně 10 Gbps od jiného výrobce

Bezdrát opravdu neznamená domácí wifi.

Re:Vyplatí se optika?
« Odpověď #14 kdy: 13. 03. 2021, 12:15:50 »
Optika mezi domy, svedena do jednoho mista, ktere je dal pripojeno radiem, se bezne dela. Naposledy jsem to videl z Slaneho, https://www.pozemky-turany.cz/ - v galerii je videt i stozar Eurosignalu.

Vyhoda takoveho reseni je jasna - slozite zemni prace se udelaji najednou a pro vsechny. Drahe radio staci jednou a pro vsechny. Kvalitativne se tak da nabizet lepsi sluzba nez po Wi-Fi a navic s potencialem snadneho rustu rychlosti do budoucna. Takze bych to rozhodne nezavrhoval. Samozrejme, da se to (stejne jako leccos jineho) udelat i spatne.

Ad Teta, neni to tedy symetricka optika do obyvaku, ale do sklepa. :) To ma, jako vsechna ostatni reseni, klady i zapory. Jaky protokol pouzivaji na WAN? Obycejne IP, tj. staticka konfigurace nebo DHCP, nebo je to PPPoE? Maji v nabidce i IPv6? Ptam se, protoze switche ve sklepech jsou casto brzdou rozvoje (prechod na gigabit, zavedeni IPv6, spolehliva identifikace klienta cislem portu a ne podle MAC adresy, atp.).