Přešli jste z Mac na PC?

Přešli jste z Mac na PC?
« kdy: 23. 02. 2021, 11:34:38 »
Po 2 letech na Macovi jsem nejak postupne zjistil, ze mi chybi na plose ikonky ruznych her, kere si obcas muzu spustit a zahrat, a taky vsechny ty aplikace na ktere jsem byl zvykly.

Koupil jsem si XBox, ale neni to ono, skoro na tom nehraju.

Tak si rikam, ze bych presel zpatky na Windows. Mac neni spatny, ale ma to i dost nevyhody. Zejmena jsem si dodnes nezvykl na system oken, a dalsich par veci, ktere mi prijdou docela hloupe udelane. Nepotvrdilo se mi ani to, ze se to nemusi restartovat - musim restartovat kazdy den, protoze jinak to zacne blbnout. Nepotvrdilo se mi ani to, ze to nebude potreba preinstalovat - ja uz se tesim az udelam novou instalaci, protoze mi tady nejake veci blbnou. V systemu jsou ruzne male bugy. Atp. Zadna hruza, ale proste system bez chyb to taky neni.

Presli jste nekdo z PC na Mac a potom zase zpet na PC? A jestli jo tak proc?

« Poslední změna: 23. 02. 2021, 12:08:51 od Petr Krčmář »


L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Presli jste z Mac na PC?
« Odpověď #1 kdy: 23. 02. 2021, 11:56:46 »
Já dělal na Macu v minulé práci. Za mě:

- Nejvíc mě iritovalo jiné ovládání kursoru (Home / End). Na to jsem si za celou dobu nezvykl.

- Systém fullscreen aplikací je v principu dobrý, ale poněkud nedotažený. Dost mě štvalo, že nahoře není vidět lišta. Takže když člověk chtěl vidět, kolik je hodin, musel si ji zobrazit. Když náhodou zajel k hornímu okraji myší, tak se zobrazila a celé to poskočilo. Když tam zajel s úmyslem ji zobrazit, tak se pro změnu zobrazit nechtěla.

- Plus se mi stávalo, že aplikace co byla fullscreen otevřela modální okno, to se ale otevřelo na normální obrazovce, která v tu chvíli nebyla vidět, takže jsem klikal do aplikace a ona stále nereagovala.

- Nepodařilo se mi tam nějak rozumně dostat Double Commander. Pořád to chtělo při každém startu jít v admin módu do nastavení a to spuštění potvrdit. Celkově systém "instalování" je takový dost zvláštní.

+ Nerestartuje se sám od sebe

+ Až na některé věci výše je to ovládání docela hezky vymyšlené a kozistentní, přes touchpad se gesty ovládá příjemně.


Re:Přešli jste z Mac na PC?
« Odpověď #2 kdy: 23. 02. 2021, 12:28:50 »
Ano. Linux na tom fungoval prabídně.

Re:Přešli jste z Mac na PC?
« Odpověď #3 kdy: 23. 02. 2021, 12:55:44 »
Ak ti nevyhovuje tak sa nanho vykasli a neries to. Mac nieje pre kazdeho. Mne tiez nevyhovuje a nieje to ziaden zazrak z pohladu stability a ergonomie ale bohuzial ho musim pouzivat v praci.
Na doma by som to bral jedine zadarmo.

kmarty

  • ***
  • 193
    • Zobrazit profil
Re:Presli jste z Mac na PC?
« Odpověď #4 kdy: 23. 02. 2021, 16:55:23 »
- Nejvíc mě iritovalo jiné ovládání kursoru (Home / End). Na to jsem si za celou dobu nezvykl.
A ja mel zato, ze zrovna na tomhle serveru zkratky Ctrl-A/Ctrl-E nikoho nezaskoci :-/.

Jabko se drzi (tradicniho) ze klavesnicovy blok PageUp, PageDown, Home a End se tykaji dokumentu, ne kurzoru (od toho jsou kurzorove sipky, at uz samy o sobe nebo s modifikatory. Ja mam teda radsi ty ^A a ^E).
Bordel v tom dela MS, kde se rozhodli pouzit Home a End na ovladani kurzoru.


Re:Přešli jste z Mac na PC?
« Odpověď #5 kdy: 23. 02. 2021, 17:20:27 »
Jen taková věc. Mac je model počítače od Applu, ne? S operačním systémem to nemá nic společného. Linux by na tom měl běžet (až na nějaké výjimky kterou jsem měl zrovna já) to prý jde dobře.

A na Windows mají dokonce oficiální ovladače, takže ten macOS můžete klidně přemazat.

kmarty

  • ***
  • 193
    • Zobrazit profil
Re:Přešli jste z Mac na PC?
« Odpověď #6 kdy: 23. 02. 2021, 17:26:18 »
No, od modelu cca 2016 a mladsich je tam takovy osklivy, zly... nepekna vec a sice ze klavesnice a touchpad jsou pripojeny pres SPI.
Jde to sice rozchodit, ale zacatek s tim neni uplne hladky. Teda, pokud nemas soucasti instalace jadro 5.3 a vyssi (se zaplym "CONFIG_KEYBOARD_APPLESPI").

Jose D

  • *****
  • 856
    • Zobrazit profil
Re:Presli jste z Mac na PC?
« Odpověď #7 kdy: 23. 02. 2021, 18:10:54 »
zrovna na tomhle serveru zkratky Ctrl-A/Ctrl-E nikoho nezaskoci :-/.

Zaskočily, třeba mě.

v terminálu, kde mi běží screen je ctrl-A speciální kombinace kláves přes kterou se zadávájí control sequence
ve firefoxu mi ctrl-A dělá "vybrat vše"
v KDE Konsoli dělá návrat kurzoru na začátek

Takže za mě docela nejednoznačně využívaná zkratka

kmarty

  • ***
  • 193
    • Zobrazit profil
Re:Přešli jste z Mac na PC?
« Odpověď #8 kdy: 23. 02. 2021, 18:17:50 »
Program "screen" z tohohle duvodu upozornuje na to, ze pro skutecne Ctrl-A je nutne "Ctrl-A A" (ostatne jako v u kazde klavesove zkratky kterou si program a la screen usurpuje pro sebe - podobne je to takhle s tildou u SSH).
"vybrat vse" je MS Win slang (to je tak kdyz chybi klavesa Meta (resp. Command), a nekdo si rekne ze pouzit misto ni klavesu Control bude stacit).
V terminalu, xtermu, KDE termu, kdekoliv je Ctrl-A standardni skok na zacatek radky.
« Poslední změna: 23. 02. 2021, 18:19:55 od kmarty »

Re:Přešli jste z Mac na PC?
« Odpověď #9 kdy: 23. 02. 2021, 21:00:54 »
Kvuli hram a Teams jsem detem udelal skladacku PC a teda furt me neco v tech widlich totalne vytaci. Drobnosti ale z pohledu UX totalka. Takze na pracovni stroj by to fakt jit nemohlo.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Přešli jste z Mac na PC?
« Odpověď #10 kdy: 23. 02. 2021, 22:04:46 »
Mám necelých 14 dní MacBook Pro M1 a s největší pravděpodobností ho budu vracet. Ano, zařízení to je pěkné, ALE... Kupodivu zásadní problém není ARM procesor. Hlavní problém je nepřítomsot spousty aplikací a pokud jsou, tak mají omezené možnosti použití oproti Win verzím. Mac byl náhrada za ThinkPad Yogu, ale s tou jsem byl ve finále rozhodně spokojenější. Jen přemýšlím, co bych měl vzít místo MB Pro v max. stejné cenové relaci a s podobným tělem. Tedy max 14" display, co nejmenší/nejlehčí, bohatě mi stačí 2x USB-C konektor, úplně nejlepší by byla konvertibilní konstrukce. Z nabídky DELL/Lenovo mě nějak nic moc neoslovilo  :-\

Re:Přešli jste z Mac na PC?
« Odpověď #11 kdy: 23. 02. 2021, 23:06:25 »
sis koupil Mac a pak jsi zacal resit aplikace?
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Přešli jste z Mac na PC?
« Odpověď #12 kdy: 23. 02. 2021, 23:18:30 »
Tohle jsem nikde nenapsal. Samozřejmě jsem počítal s tím, že ne všechny aplikace budou na Os X. Rozhodně těch programů je ale víc, než na Linux. Takže v tomhle směru by byl přechod daleko jednodušší.

Re:Přešli jste z Mac na PC?
« Odpověď #13 kdy: 23. 02. 2021, 23:35:54 »
Mám necelých 14 dní MacBook Pro M1 a s největší pravděpodobností ho budu vracet. Ano, zařízení to je pěkné, ALE... Kupodivu zásadní problém není ARM procesor. Hlavní problém je nepřítomsot spousty aplikací a pokud jsou, tak mají omezené možnosti použití oproti Win verzím. Mac byl náhrada za ThinkPad Yogu, ale s tou jsem byl ve finále rozhodně spokojenější. Jen přemýšlím, co bych měl vzít místo MB Pro v max. stejné cenové relaci a s podobným tělem. Tedy max 14" display, co nejmenší/nejlehčí, bohatě mi stačí 2x USB-C konektor, úplně nejlepší by byla konvertibilní konstrukce. Z nabídky DELL/Lenovo mě nějak nic moc neoslovilo  :-\

No, já mám XPS 13-91x0 (nevzpomenu si teď přesně) 2020 a jsem spokojen nadevše. Konvertibilní mi vyhovuje, dokonce mě překvapilo že se na něm i dobře píše. Linux (což asi není vaše záležitost) funguje perfektně.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Přešli jste z Mac na PC?
« Odpověď #14 kdy: 23. 02. 2021, 23:40:31 »
Po 2 letech na Macovi jsem nejak postupne zjistil, ze mi chybi na plose ikonky ruznych her, kere si obcas muzu spustit a zahrat, a taky vsechny ty aplikace na ktere jsem byl zvykly.

Koupil jsem si XBox, ale neni to ono, skoro na tom nehraju.

Tak si rikam, ze bych presel zpatky na Windows. Mac neni spatny, ale ma to i dost nevyhody. Zejmena jsem si dodnes nezvykl na system oken, a dalsich par veci, ktere mi prijdou docela hloupe udelane. Nepotvrdilo se mi ani to, ze se to nemusi restartovat - musim restartovat kazdy den, protoze jinak to zacne blbnout. Nepotvrdilo se mi ani to, ze to nebude potreba preinstalovat - ja uz se tesim az udelam novou instalaci, protoze mi tady nejake veci blbnou. V systemu jsou ruzne male bugy. Atp. Zadna hruza, ale proste system bez chyb to taky neni.

Presli jste nekdo z PC na Mac a potom zase zpet na PC? A jestli jo tak proc?

Vženil jsem se do Mac positive rodiny. Takže byla otázka času, než mi na stole přistane jablko. Což se stalo, a mám "svůj" macbook, cca pět let.

Zkušenosti:
Když jedu do práce, vezmu si ho do kabely. Je robusní, pohodlný, spolehlivý. Měl jsem nějaké problémy s rozchozením dockeru, ale to se podalo. Po té, co jsem si ho nastavil aby vypadal jako GnomeShell, tak užívání je jak si předdstavuju.

Stalo se mi, že se tam něco kousne, takže jednou za čas - měsíc?, restartuji. Že tam nejdou Windows hry, tak to je tak nějak pochopitelné.

Aniž bych zabíhal do podrobností, tak MacOS je Windows jak by měl být správně. Správný způsob instalace aplikací, správný způsob nastavení, správný způsob ovládání, správný způsob všeho (mírná nadsázka).

Důvod, proč zůstávám na Linuxu je čistě pohodlí. Mám Linux rád, a dělá se mi v něm dobře. Vyladěnost MacOS oproti Linuxu (třeba MacOS má v terminálu cmd-c, cmd-v - stejně jako jinde; zatímco Linux má v terminálu ctrl-shift-c, ctr-shift-v, drobnost, ale stejně) - je tak malá, že to nestojí za námahu. A spíše ocením open-sourcovitost Linuxu. Ale třeba se to časem změní.

Takže za mě, je možné, že se časem přesunu na furt do MacOS, a nebo taky ne. Že bych se ale vrátil zpět k Windows, to si opravdu nedovedu představit. Vzhledem k tomu, že aktuálně na Windows dělám, tak snad jsem stále v obraze, tak pro mne má pověst systému, který všechno dělá blbě. Jaké skvělé nápady (COM, .NET, PS), a vždycky je to totálně zazděný nějakým hloupým rozhodnutím.

Můj žebříček:
- MacOS pro uživatele
- Linux pro technoidy

Že by někomu mohl vyhovovat (vyhovovat, ne smířit se, zvyknout si) Windows, pro to nemám vysvětlení.