Náhrada PHP nebo ASP.NET Core

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #105 kdy: 20. 02. 2021, 14:12:49 »
skoda, ze se zajimava diskuze opet zvrhla.

podle me hlavni neprijemnost nativnich selektor funkci oproti jquery je, ze mohou vracet null, nodelist a node, musite na to myslet a psat nadbytecny kod osetrujici ruzne pripady.

V skutočnosti nie, pretože ti stačí len jeden a tým je querySelectorAll(),... nepotrebuješ byId, byClass, či byElementName, a pod. pretože querySelectorAll() nahradí všetky tieto. A k tomu ti stačí jeden forEach() a zrazu máš vždy stejný výsledok, nemusíš nijak ošetrovať rôzne prípady, takže do 5 riadkov máš hotovo komplet náhradu za jQuery selectory.


Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #106 kdy: 20. 02. 2021, 16:42:44 »
WASM snad není plnohodnotnou náhradou?
Současná verze WASM ne, protože nemá přístup k API prohlížeče (např. k DOMu).

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #107 kdy: 20. 02. 2021, 17:32:57 »

Takže nahradzuješ SQL databázku SQL databázou akurát v Lispu? Heh, SQL fakt nemá nič s prog. jazykom v zmysle toho že SQL databáza aj tak príjma SQL príkazy, to že tie príkazy generuješ v určitom jazyku je iné, ale to vieš generovať rovnako v ostatných jazykoch, či už je to JS, či už Golang, či už Python, alebo C/C++, alebo ERLang, alebo Haskell, alebo aj tvoj Lisp, je to totálne jedno.

Myslim, ze o tom to neni. Koukni treba na datomic.

Jednotná syntax má výhodu pri písaní, ale nevýhodu pri čítaní.

Huh?

Btw. Lisp až tak moc nadužíva gulaté zátvorky () že síce vo výsledku máš stejný počet zátvoriek ale horšie sa ti to číta, a až sa pomýliš a prcneš zátvorku na špatnom mieste, tak máš problém.

Nenaduziva... cte se mi to lip... Je to vec subjektivni a o zvyku.
Navic to co to prinasi prevazi vsechny zdanlive nedostatky... viz structural editing

Edit: jo a jeste... kdyz prcnes v javascriptu zavorku na spatny misto tak nemas problem?

A k tomu nahrazovani... nevidim to jako nutnost, ale uz dneska muzu mit odshora dolu cely tech stack lispovy...

DB: datomic
backend: clojure
frontend: clojurescript s reagent/re-frame/fulcro/quil(kdyz byla rec o tech hrach)... jak je libo

Nemusim napsat ani radek SQL,html...



Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #108 kdy: 20. 02. 2021, 18:57:59 »
Jednotná syntax má výhodu pri písaní, ale nevýhodu pri čítaní.
Huh?

Viem že som to napísal tak že asi nechápeš, ale vysvetlím, ak mám špecifickú syntax pre jednu časť, a inú špecifickú syntax pre druhú časť, viem automaticky zo syntaxu že ktorý kód patrí ktorej časti. Príklad, mám inú syntax u práce s databázou, pozriem kód, okamžite si všimnem že tu je taká syntax a patrí to ku kódu pre prácu s databázou.

(Tak isto ako máš HTML, CSS a JS oddelené, tak vieš rozoznať že CSS kód je pre vzhľad a nie pre funcktionalitu.)

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #109 kdy: 20. 02. 2021, 19:52:58 »
Jednotná syntax má výhodu pri písaní, ale nevýhodu pri čítaní.
Huh?

Viem že som to napísal tak že asi nechápeš, ale vysvetlím, ak mám špecifickú syntax pre jednu časť, a inú špecifickú syntax pre druhú časť, viem automaticky zo syntaxu že ktorý kód patrí ktorej časti. Príklad, mám inú syntax u práce s databázou, pozriem kód, okamžite si všimnem že tu je taká syntax a patrí to ku kódu pre prácu s databázou.

(Tak isto ako máš HTML, CSS a JS oddelené, tak vieš rozoznať že CSS kód je pre vzhľad a nie pre funcktionalitu.)

Takze mam dva kamarady.. Johnyho a Pepu. S Johnym mluvim anglicky a s Pepou cesky. A je to super protoze si je diky tomu nespletu...
Takhle?


Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #110 kdy: 20. 02. 2021, 20:18:20 »
PHP osobne už mám nahradené za JS už dávno.
Jenom mi není jasné, jak to PHP, kterým jsi nahradil Javascript, provozuješ v prohlížeči.
Spýtaj sa seba, tys tu nahradzoval PHP Lispom, v prehliadači. Nebo to nebolo v prehliadači? Pretože ja hovoril o náhrade PHP za JS logicky na servery.

Aha, tys to myslel obráceně? Hmm, osobně k tomu nemám důvod.

Prohlížeče PHP neumí. Umí HTML, XML, XSLT, CSS, Javascript a Wasm, ale mohly by umět i Lisp. Významně by se tím urychlil přenos dat mezi klientem a serverem. Místo JSONu samozřejmě také Lisp, protože má o řád lepší schopnosti uchování dat.
Lisp je schopen kompletně nahradit Javascript i SQL, dokonce je ten zápis kratší a jednodušší. Na rozdíl od Javascriptu umí makra, což dělá různé transpilery zbytečnými.

Databázi jsem si v Lispu napsal za pár minut. Opravdu to není nic složitého a jsou na tom vidět i výhody jednotného jazyka. Program, makra i datové struktury v něm mají stejnou syntaxi.

Takže nahradzuješ SQL databázku SQL databázou akurát v Lispu? Heh, SQL fakt nemá nič s prog. jazykom v zmysle toho že SQL databáza aj tak príjma SQL príkazy, to že tie príkazy generuješ v určitom jazyku je iné, ale to vieš generovať rovnako v ostatných jazykoch, či už je to JS, či už Golang, či už Python, alebo C/C++, alebo ERLang, alebo Haskell, alebo aj tvoj Lisp, je to totálne jedno.

V Lispu můžeš volat běžnou SQL databázi obvyklým způsobem, ale měl jsem spíš na mysli vlastní objektovou databázi v Lispu, která by se podle mne na web hodila lépe. Zcela by tím odpadly obvyklé ORM frameworky.

A ještě něco: Lisp je kompilovaným jazykem.

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #111 kdy: 20. 02. 2021, 20:47:05 »
Jednotná syntax má výhodu pri písaní, ale nevýhodu pri čítaní.
Huh?

Viem že som to napísal tak že asi nechápeš, ale vysvetlím, ak mám špecifickú syntax pre jednu časť, a inú špecifickú syntax pre druhú časť, viem automaticky zo syntaxu že ktorý kód patrí ktorej časti. Príklad, mám inú syntax u práce s databázou, pozriem kód, okamžite si všimnem že tu je taká syntax a patrí to ku kódu pre prácu s databázou.

(Tak isto ako máš HTML, CSS a JS oddelené, tak vieš rozoznať že CSS kód je pre vzhľad a nie pre funcktionalitu.)

Takze mam dva kamarady.. Johnyho a Pepu. S Johnym mluvim anglicky a s Pepou cesky. A je to super protoze si je diky tomu nespletu...
Takhle?

Človeka rozoznáš aj hlasom, výzorom, atď... takže to miešaš hrušky s jablkami.

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #112 kdy: 20. 02. 2021, 20:56:56 »
Tady se každá diskuze stočí k obhajobě jazyků, který skoro nikdo nepoužívá (Lisp, Haskell atd.).
Pro mě je jasná volba PHP, protože ho umím a má velký ekosystém. Ideální jazyk by byl s GC, statické typy, objekty, použitelnost i na desktop - takže Kotlin (jako náhrada za hnusnou Javu) nebo C#. Rust neznám a Go nemá objekty.

Na frontendu není co řešit, všechny knihovny jsou vesměs podobné, jen náskok Reactu se podle mě zvyšuje. Největší potenciál vidim ve Svelte, protože díky kompilaci se nemusí dělat kompromis mezi UX a DX. Toto taky vypadá zajímavě https://github.com/ryansolid/solid

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #113 kdy: 20. 02. 2021, 21:35:33 »
Jednotná syntax má výhodu pri písaní, ale nevýhodu pri čítaní.
Huh?

Viem že som to napísal tak že asi nechápeš, ale vysvetlím, ak mám špecifickú syntax pre jednu časť, a inú špecifickú syntax pre druhú časť, viem automaticky zo syntaxu že ktorý kód patrí ktorej časti. Príklad, mám inú syntax u práce s databázou, pozriem kód, okamžite si všimnem že tu je taká syntax a patrí to ku kódu pre prácu s databázou.

(Tak isto ako máš HTML, CSS a JS oddelené, tak vieš rozoznať že CSS kód je pre vzhľad a nie pre funcktionalitu.)

Takze mam dva kamarady.. Johnyho a Pepu. S Johnym mluvim anglicky a s Pepou cesky. A je to super protoze si je diky tomu nespletu...
Takhle?

Človeka rozoznáš aj hlasom, výzorom, atď... takže to miešaš hrušky s jablkami.

A kdyz nahradim slovo "mluvim" frazi "pisu si" tak uz to sedi?

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #114 kdy: 20. 02. 2021, 21:43:30 »
Človeka rozoznáš aj hlasom, výzorom, atď... takže to miešaš hrušky s jablkami.

A kdyz nahradim slovo "mluvim" frazi "pisu si" tak uz to sedi?

V takom prípade ak by ti aplikácia nehovorila "TOTO je Roman" a "TOTO je Krištof" neukazovalo ich fotky a pod. (teda nemali by žiadne iné spoznávacie znaky) ale bol by to iba slepý chat, tak áno, a skutočne bys rozoznal tých 2 ľudí na základe jazyku.
« Poslední změna: 20. 02. 2021, 21:46:56 od Mlocik97 »

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #115 kdy: 20. 02. 2021, 21:48:45 »
Rust neznám a Go nemá objekty.
Rust a Go mají stejně koncipovaný typový systém. Včetně objektů.

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #116 kdy: 20. 02. 2021, 22:09:29 »
Človeka rozoznáš aj hlasom, výzorom, atď... takže to miešaš hrušky s jablkami.

A kdyz nahradim slovo "mluvim" frazi "pisu si" tak uz to sedi?

V takom prípade ak by ti aplikácia nehovorila "TOTO je Roman" a "TOTO je Krištof" neukazovalo ich fotky a pod. (teda nemali by žiadne iné spoznávacie znaky) ale bol by to iba slepý chat, tak áno, a skutočne bys rozoznal tých 2 ľudí na základe jazyku.
Pristoupim na tve rozireni me metafory... A beru te za slovo ze to potom sedi...
Takze ta vyhoda ruznych jazyku pro lepsi cteni teda potom plati jen v pripade, ze kod aplikace je jako "slepy chat" kde o sobe kod nicim jinym nez jazykem, kterym je napsan, nedava najevo co dela?

PanVP

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #117 kdy: 21. 02. 2021, 00:00:35 »
By the way, když už jsme stejně úplně OT.

Proč to vlastně chci, mám v hlavě takový projekt.

Možnosti:
  • Věnovat se obsahu
  • Tohle někomu zadat, ať to "zdevelovepří"
  • Za web, ksicht, backend vypláznu tak 50 hadrů

Nebo:
  • Sfouknout to sám, ale zabere mi to násobně víc času
  • Učit se znovu něco, co jsem dlouho nedělal
  • Ušetřím celkem dost peněz
  • Budu to mít udělané tak, jak chci
  • Na obsah budu mít násobně méně času

 ??? popravdě mám zkušenost, že když něco chci, musím si to udělat sám. V opačném případě to je A) blbě, B) draze, C) za dlouho, D) jinak než jsem chtěl, E) cena vyskočí na dvojnásobek, F) nic si na tom pak neudělám, G) musím ukecávat někoho, aby milostivě splnil svoje slovo chlapa  :-\ :P

Jinak jsem koukal na Bootstrap, Svelte a pythonové frameworky, není to těžké, naopak lehčí než dřív.
Jenže k tomu je potřeba ještě grafika a čas, sousta času.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #118 kdy: 21. 02. 2021, 10:05:08 »
Použij Wordpress a můžeš se věnovat obsahu.

PanVP

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #119 kdy: 21. 02. 2021, 10:30:43 »
Použij Wordpress a můžeš se věnovat obsahu.

WP je jedna velká tragédie, to už bych raději použil Joomla.
ALE musí to vypadat dobře a potřebuji tam speciální funkcionality, vrazit je do WP nebo Joomla by bylo těžší, než to udělat celé znova. Jinak právě tu Joomla občas používám, když někdo chce webovou stránku pro svojí firmu, takže tyhle systémy celkem znám. Dokonce jsem měl Artisteer na generování a úpravu šablon.
https://www.youtube.com/watch?v=KLrKXQSCSPo