Náhrada PHP nebo ASP.NET Core

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #120 kdy: 21. 02. 2021, 10:38:11 »
By the way, když už jsme stejně úplně OT.

Proč to vlastně chci, mám v hlavě takový projekt.

Možnosti:
  • Věnovat se obsahu
  • Tohle někomu zadat, ať to "zdevelovepří"
  • Za web, ksicht, backend vypláznu tak 50 hadrů

Nebo:
  • Sfouknout to sám, ale zabere mi to násobně víc času
  • Učit se znovu něco, co jsem dlouho nedělal
  • Ušetřím celkem dost peněz
  • Budu to mít udělané tak, jak chci
  • Na obsah budu mít násobně méně času

 ??? popravdě mám zkušenost, že když něco chci, musím si to udělat sám. V opačném případě to je A) blbě, B) draze, C) za dlouho, D) jinak než jsem chtěl, E) cena vyskočí na dvojnásobek, F) nic si na tom pak neudělám, G) musím ukecávat někoho, aby milostivě splnil svoje slovo chlapa  :-\ :P

Jinak jsem koukal na Bootstrap, Svelte a pythonové frameworky, není to těžké, naopak lehčí než dřív.
Jenže k tomu je potřeba ještě grafika a čas, sousta času.

Co znamená ten „obsah“ – je to něco dynamického, každá stránka obsahu se bude muset naprogramovat, nebo je to jen klasický statický webový obsah (texty, obrázky, videa apod.)? Pokud je to ten druhý případ, zvolil bych generátor statických webů – Gatsby (založený na Reactu), Hugo (napsaný v Go), NextJS (založený na Reactu, má blíž k aplikacím než GatsbyJS), Nuxt.js (založený na Vue). Nebo si prostě vyberte na webu JAMstack, co vás zaujme. Generuje to statické weby, takže web je velmi rychlý, dá se snadno hostovat v CDN. Zároveň při buildu můžete pracovat s daty – v jednodušším případě mít třeba jednotlivé stránky napsané v Markdownu, ale můžete i sahat pro data do databáze nebo přes API. A když někde potřebujete nějakou dynamickou část, není problém ji tam přidat – vyhledávání, formuláře nebo prostě jakoukoli frontendovou logiku. Všechny uvedené nástroje mají už spoustu hotových šablon, takže na začátku se můžete věnovat jenom obsahu – a pokud se projekt ujme a vyplatí se do něj investovat, můžete následně nechat někoho udělat šablonu na míru, přidat víc backendové logiky atd.

A kdybyste nutně chtěl udržovat obsah ve WordPressu, i to je se statickými generátory možné. Budete mít schovaný WordPress u sebe, v něm budete udržovat obsah a pak to třeba přes Gatsby publikujete jako statický web. Takhle funguje třeba https://covid.gov.cz.


Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #121 kdy: 21. 02. 2021, 12:55:55 »
Použij Wordpress a můžeš se věnovat obsahu.
WP je jedna velká tragédie, to už bych raději použil Joomla.
ALE musí to vypadat dobře a potřebuji tam speciální funkcionality, vrazit je do WP nebo Joomla by bylo těžší, než to udělat celé znova. Jinak právě tu Joomla občas používám, když někdo chce webovou stránku pro svojí firmu, takže tyhle systémy celkem znám. Dokonce jsem měl Artisteer na generování a úpravu šablon.
https://www.youtube.com/watch?v=KLrKXQSCSPo

Takže Joomla to jistí. Nebo snad v něčem nevyhovuje?

PanVP

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #122 kdy: 21. 02. 2021, 15:10:40 »
Takže Joomla to jistí. Nebo snad v něčem nevyhovuje?

WP ani Joomla naprosto nevyhovují.
Výsledek musí vypadat profesionálně, Joomla i WordPress vypadají podobně jako výstup z Microsoft Frontpage.

ETNyx

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #123 kdy: 22. 02. 2021, 12:43:06 »
Takže Joomla to jistí. Nebo snad v něčem nevyhovuje?

WP ani Joomla naprosto nevyhovují.
Výsledek musí vypadat profesionálně, Joomla i WordPress vypadají podobně jako výstup z Microsoft Frontpage.

Jenže to že výsledek podle Vás nevypadá profesionálně, tak za to nemůže ani WP ani Joomla, ale jejich integrátor, což jako tvrzení by se dalo aplikovat snad na všechno. O Malování by jste taky řekl asi něco jako, to není nástroj pro profesionály, ale koukněte na YT co s tím "profesionálové" dokáží vytvořit. Vzpomínám jak se před časem velebil borec co předělal prostředí iOS a udělal to v libreoffice nebo něčem podobným a by jste určitě neoznačil za profesionální :-D

PanVP

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #124 kdy: 22. 02. 2021, 18:00:39 »
O Malování by jste taky řekl asi něco jako, to není nástroj pro profesionály, ale koukněte na YT co s tím "profesionálové" dokáží vytvořit.

Souhlasím, ale předělávat hrábě na krompáč není efektivní ani moudré.

Nicméně diskuze s Joomla a WP mi "pomohla" se ujistit, že nemá smysl předělávat Magento nebo Prestashop na něco, co nejsou. A že bude lepší to udělat odznova...


Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #125 kdy: 22. 02. 2021, 20:25:37 »
O Malování by jste taky řekl asi něco jako, to není nástroj pro profesionály, ale koukněte na YT co s tím "profesionálové" dokáží vytvořit.

Souhlasím, ale předělávat hrábě na krompáč není efektivní ani moudré.

Nicméně diskuze s Joomla a WP mi "pomohla" se ujistit, že nemá smysl předělávat Magento nebo Prestashop na něco, co nejsou. A že bude lepší to udělat odznova...

To, jak vypadá web, ale WordPress ani Joomla neurčují. To záleží na použité šabloně a tu si klidně můžete udělat svou nebo  si ji od někoho nechat navrhnout. Nebo opačně, pokud máte šablonu, která podle vás vypadá profesionálně a chcete ji použít, nejspíš ji budete moci použít i s WordPressem nebo Joomlou. Čímž neříkám, že bych tyhle nástroje použil pro frontend (i když někdy i to dává smysl), ale kritizujete na nich něco, co s nimi nesouvisí.

PanVP

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #126 kdy: 23. 02. 2021, 07:47:01 »
To, jak vypadá web, ale WordPress ani Joomla neurčují. To záleží na použité šabloně

Předně, já nepotřebuji a nechci jejich CMS. Nevyhovuje.
Potřebuji systém s uživatelskou sekcí, která je přístupná jen po přihlášení, také potřebuji placenou sekci a sekci s přístupem, který budu udělovat na základě tokenu, v další části webu potřebuji možnost plateb atd. Nevyhovuje dokonce ani Magento nebo Prestashop (které jsem dělal v poslední době).
Všechno bych to hrozně moc ohýbal. Byť třeba Magento obsahuje podporu pro virtuální produkty.
(Virtuálním produkt má podporu produktové stránky, kam je přístup až po jeho zakoupení.)
Magento také podporuje multi-eshop, tj. několik webových frontendů se společnou administrací.
Ale vlastně bych ten systém přepsal - a stejně by z toho čišelo to, že to je Magento.
Jdou tu proti sobě dvě věci - vynalézat kolo, což se mi nechce VS předělávat hrábě na krompáč (tady to zpevním, zem přilepím kámen, tady to naostřím, sem přidělám zvonek na kolo...)

Ano, vzhled samozřejmě určuje šablona, ale ve chvíli, kdy bych tam začal dolepovat ty moduly, výsledek bude prostě hnusný - nebo dá násobně víc práce, než udělat celý nový systém a ještě to bude hnusné.
Skutečně jsem neviděl - a možná jsem se jen dost nekoukal - prostě jsem neviděl na Joomla nebo WP dokonce ani eshop, který by nevypadal poněkud hnusně.

Tedy, použil jsem zkratku a napsal, že WP nebo Joomla vypadají hnusně. No nevypadají, když se použije pořádná šablona. Jenže v mém případě by to hnusně vypadalo a byl by to hnusný bastl.

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #127 kdy: 23. 02. 2021, 08:11:27 »
Takze ked si to zhrnieme tak Vam vlastne nic hotove co treba priohnut nevyhovuje lebo to bude "hnusne" a "dolepene" a prilis ohnute. Ako nic Vam nebrani v tom si to cele napisat od zaciatku. Samozrejme si mozte vyrezervovat tak mesiac na pisanie vlastneho CMS. Sice bude dobre len pre Vas a kazdy druhy vam povie ze to nevie pouzit a treba to priohnut ale potom asi budete spoko.Len nezabudajte na detaily ako bezpecnost, sprava uzivatelov a bambilion funkcii.Pripadne si rovno zoberte framework a nabuchajte si to v nom to nie je problem. Ale myslim ze by to dopadlo presne ako pisete v poslednej vete vasho prispevku... Pripadne si sadnite napiste zadanie a skuste ho dat napriklad na nakoduj.to alebo webtrh a myslim ze nielen casovo usetrite ale aj financne.

PanVP

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #128 kdy: 23. 02. 2021, 09:15:24 »

To si uvědomuji.
Můj výsledek vypadat hnusně nebude, ale zabere mi to určitě dva měsíce práce...

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #129 kdy: 23. 02. 2021, 10:02:58 »

To si uvědomuji.
Můj výsledek vypadat hnusně nebude, ale zabere mi to určitě dva měsíce práce...

Frontend k WP (či jiným) si můžeš udělat naprosto podle sebe. Třeba edalnice.cz je také na WP a nepřipadá mi, že tam jsou nějaké věci z WP, které by byly "hnusné".

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #130 kdy: 23. 02. 2021, 10:05:30 »
Ahoj,
měli jsme aplikace napsané v klasickém ASP.
Řešili jsme kudy dál. Nakonec jsme skončili na web serveru s PHP a migrujeme z jednoduchého MVC na Symfony.
Pro obslužné aplikace okolo používáme Python pro jeho jednoduchost a možnost psát běžící aplikaci než "script".

Považuji se spíše za bastlíře než programátora. Nakonec jsem po bádání došel k tomuto:

Potřebuji udělat aplikaci, která bude dělat o já nebo klient potřebuje. Jsme moc malý tým na to abych se
neustále zabývat co je kde nového.

Proto jsem si našel mentora pro back end, který i vývoj školí a dělá nám externí code review a tím nám pomáhá k čistotě aplikace a má zajímavé nestranné otázky.
Stejně tak máme externistu na pár hodin měsíčně pro Frontend a stejně tak Python.

Za mě jako bastlíře bych nakonec řekl že potřebuji :
1. Dlouhodobost a podporovanost - nechce se mi pořád měnit technologii u dlouhodobých projektů
2. Používat nějakou koncepci, která bude i dobře čitelná
3. Jednoduchou implementaci a také deploy v případě živé aplikace.

Pro nás na web backend je odpověď PHP. Obecně se podívej na to co vlastně s jak dlouhodobým pohledem potřebuješ.
Pokud ti nevadí vše jednou za 3-5 let překopat tak je to v podstatě jedno. pokud chceš dlouhodobost doporučuji něco možná ne tak cool ale jednoduše funkční.

V.