Náhrada PHP nebo ASP.NET Core

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #90 kdy: 19. 02. 2021, 15:47:10 »
Nakouknul jsem co je Svelte zač - a zjistil, že s JS knihovnami typu jQuery to nemá nic společného.
Není to nic, co by rozšiřovalo možnosti skriptování v JS na straně klienta, ale je to vývojový FW který transpiluje nějaký zdrojový kód do JS/CSS - jeden kód píšu a jiný kód jde do browseru.
To už se asi raději naučím Blazor - stejně serverovou část píšu v ASP .NET c#.
Svelte je frontendový framework, typicky se používá pro SPA, podobně jako React, Vue, Angular… Všechny tyto frameworky dělají to, že místo HTML značek a DOM událostí pracujete s komponentami, které jsou napojené na data. React, Vue i Angular to řeší tak, že dodávají vlastní knihovnu funkcí, které poslouchají události a manipulují s DOMem. Svelte na to jde jinak, přímo generuje kód, který na základě událostí manipuluje DOMem. Odpadá tam tedy velká část knihovních funkcí, místo toho se už v době transpilace vytvoří ten správný kód pro prohlížeč.


PanVP

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #91 kdy: 19. 02. 2021, 21:01:36 »
Svelte je frontendový framework

Do PRRRdddele  ??? ;D dost dobrý!
Prošel jsem si tutoriál a vypadá to velmi dobře!
Na rozdíl od blbnutí s JQuery je tohle neuvěřitelně čitelné (a vypadá pohodlně).
Jen se bojím, jestli to nakonec nevygeneruje zbytečně hrozně moc kódu.

@ALL
Super diskuze a díky vám, bez vás bych se mrcasil s JQuery a dělal všechno "staře".
Když vidím schopnosti Svelte nebo Vue a porovnám to s ručním blbnutí s DOMem...
Taky jsem myslel na Bootstrap 3 a on už je Bootstrap 5 (ostrá v březnu).

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #92 kdy: 19. 02. 2021, 21:37:34 »
Do PRRRdddele  ??? ;D dost dobrý!
Prošel jsem si tutoriál a vypadá to velmi dobře!
Na rozdíl od blbnutí s JQuery je tohle neuvěřitelně čitelné (a vypadá pohodlně).
Jen se bojím, jestli to nakonec nevygeneruje zbytečně hrozně moc kódu.

Bojíte sa neoprávnene, vyskúšajte a budete prekvapený. Využíva to komu optimalizačných featur (napr. code-splitting, tree-shaking atď), čoskoro by mal byť hotový aj SvelteKit ktorý využíva Snowpack a Vite. Kód ktorý Svelte generuje je skutočne kód takmer bez zbytočností, optimalizovanosť dosahuje úrovne že momentálne už ani nie je možné vytvoriť menší a rýchlejší kód, aby sa uchovala funkcionalita webstránky.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #93 kdy: 20. 02. 2021, 10:31:03 »
Zkuste Ruby on Rails , pak snad pochopíte, že ty capiny jako React, Angular, Vue, Svelte apod vůbec nepotřebujete!
JS už používám jen na jedinou věc a tou je grafická animace a ta se děje na klientské straně, takže stačí JQuery, MooTools, GreenSock apod a dost věcí už lze i pomocí CSS.

Ale server side JavaScript?! Za mě ne.
« Poslední změna: 20. 02. 2021, 10:32:34 od ZAJDAN »
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #94 kdy: 20. 02. 2021, 10:58:05 »
Zkuste Ruby on Rails , pak snad pochopíte, že ty capiny jako React, Angular, Vue, Svelte apod vůbec nepotřebujete!
JS už používám jen na jedinou věc a tou je grafická animace a ta se děje na klientské straně, takže stačí JQuery, MooTools, GreenSock apod a dost věcí už lze i pomocí CSS.
To by mne zajímalo, jak chcete server-side řešením konkurovat frontendovým frameworkům v rychlosti odezvy.


Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #95 kdy: 20. 02. 2021, 11:32:44 »
Já jsem zvědanej, jestli někdy bude vývoj webový aplikace stejně snadnej jako desktopový - jeden jazyk a nebude se muset řešit transformace dat mezi serverem a klientem.

Blazor něco podobného řeší, ale furt není hotový a co si pamatuji, měl problémy s velikostí runtime a vyžadoval websockety? Takže to asi nejspíš nebude univerzální řešení na téměř statické weby a zároveň na interaktivní aplikace. A vůbec, s C# a .NET to není tak slavné, jak jsem po vydání .NET Core očekával. Spíš bych do budoucna sázel na Kotlin.

Tuším, že JetBrains píše fullstack v Kotlinu, ale jejich frontend je jen React, co se pak zkompiluje do JS.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #96 kdy: 20. 02. 2021, 11:46:05 »
Já jsem zvědanej, jestli někdy bude vývoj webový aplikace stejně snadnej jako desktopový - jeden jazyk a nebude se muset řešit transformace dat mezi serverem a klientem.

Až se místo HTML, CSS, PHP a SQL bude používat Lisp, včetně browserů, tak to půjde. Jenže vývojáři ho stále a priori odmítají.

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #97 kdy: 20. 02. 2021, 12:02:38 »
Já jsem zvědanej, jestli někdy bude vývoj webový aplikace stejně snadnej jako desktopový - jeden jazyk a nebude se muset řešit transformace dat mezi serverem a klientem.
Už dávno můžete psát serverovou část v JavaScriptu. A ještě starší jsou možnosti překládat „serverový“ jazyk do JavaScriptu – mezi ty známější patřil třeba Google Web Toolkit.

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #98 kdy: 20. 02. 2021, 12:04:24 »
Já jsem zvědanej, jestli někdy bude vývoj webový aplikace stejně snadnej jako desktopový - jeden jazyk a nebude se muset řešit transformace dat mezi serverem a klientem.

To netreba ani teraz aj keď robíš weby v JS.

Blazor něco podobného řeší, ale furt není hotový a co si pamatuji, měl problémy s velikostí runtime a vyžadoval websockety? Takže to asi nejspíš nebude univerzální řešení na téměř statické weby a zároveň na interaktivní aplikace. A vůbec, s C# a .NET to není tak slavné, jak jsem po vydání .NET Core očekával. Spíš bych do budoucna sázel na Kotlin.

Na Blazor mám osobný názor že je to nezmysel.

Až se místo HTML, CSS, PHP a SQL bude používat Lisp, včetně browserů, tak to půjde. Jenže vývojáři ho stále a priori odmítají.

Lisp si myslím že to JS nenahradí. Btw. prečo je tu reš o SQL? Však Lisp a SQL sú 2 totálne rozdielne veci. A náhodou HTML je v pohode, PHP osobne už mám nahradené za JS už dávno.

PanVP

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #99 kdy: 20. 02. 2021, 12:52:57 »
Vlastně jsem nepochopil, proč JS už dávno nebyl nahrazen byte code nad virtuálním strojem.
Jasně, Flash byla hnusná proprietární záležitost, ale vznikla v tom hromada her a dalších věcí, které dnes už nevznikají a je to možná docela škoda.

Doplním: Ne snad, že by nevycházely žádné, ale místo bývalého kvanta to jsou spíš výjimky.
« Poslední změna: 20. 02. 2021, 12:55:40 od PanVP »

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #100 kdy: 20. 02. 2021, 12:55:56 »
Vlastně jsem nepochopil, proč JS už dávno nebyl nahrazen byte code nad virtuálním strojem.
Jasně, Flash byla hnusná proprietární záležitost, ale vznikla v tom hromada her a dalších věcí, které dnes už nevznikají a je to možná docela škoda.

ja nechápem prečo chcete JS nahradiť, a hlavne ako by ste ho nahradili keď všetky už existujúce webstránky používajú v klientovy JS snaď s výnimkou pár (čož je pod 0.1%)

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #101 kdy: 20. 02. 2021, 13:48:42 »
Až se místo HTML, CSS, PHP a SQL bude používat Lisp, včetně browserů, tak to půjde. Jenže vývojáři ho stále a priori odmítají.
Lisp si myslím že to JS nenahradí. Btw. prečo je tu reš o SQL? Však Lisp a SQL sú 2 totálne rozdielne veci. A náhodou HTML je v pohode, PHP osobne už mám nahradené za JS už dávno.

Lisp je schopen kompletně nahradit Javascript i SQL, dokonce je ten zápis kratší a jednodušší. Na rozdíl od Javascriptu umí makra, což dělá různé transpilery zbytečnými.

Databázi jsem si v Lispu napsal za pár minut. Opravdu to není nic složitého a jsou na tom vidět i výhody jednotného jazyka. Program, makra i datové struktury v něm mají stejnou syntaxi.

Jenom mi není jasné, jak to PHP, kterým jsi nahradil Javascript, provozuješ v prohlížeči.

Ne, nechci na sílu zavádět Lisp tam, kde je Javascript. Chci jen naznačit, že Lisp toho umí víc. Jeho jedinou nevýhodou je, že na první pohled vypadá nepřátelsky, i když má stejný počet závorek jako běžné jazyky.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #102 kdy: 20. 02. 2021, 13:51:08 »
Vlastně jsem nepochopil, proč JS už dávno nebyl nahrazen byte code nad virtuálním strojem.
Jasně, Flash byla hnusná proprietární záležitost, ale vznikla v tom hromada her a dalších věcí, které dnes už nevznikají a je to možná docela škoda.

Doplním: Ne snad, že by nevycházely žádné, ale místo bývalého kvanta to jsou spíš výjimky.

WASM snad není plnohodnotnou náhradou?

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #103 kdy: 20. 02. 2021, 14:03:15 »
Až se místo HTML, CSS, PHP a SQL bude používat Lisp, včetně browserů, tak to půjde.
PHP osobne už mám nahradené za JS už dávno.

Jenom mi není jasné, jak to PHP, kterým jsi nahradil Javascript, provozuješ v prohlížeči.

Spýtaj sa seba, tys tu nahradzoval PHP Lispom, v prehliadači. Nebo to nebolo v prehliadači? Pretože ja hovoril o náhrade PHP za JS logicky na servery.

Lisp je schopen kompletně nahradit Javascript i SQL, dokonce je ten zápis kratší a jednodušší. Na rozdíl od Javascriptu umí makra, což dělá různé transpilery zbytečnými.

Databázi jsem si v Lispu napsal za pár minut. Opravdu to není nic složitého a jsou na tom vidět i výhody jednotného jazyka. Program, makra i datové struktury v něm mají stejnou syntaxi.

Takže nahradzuješ SQL databázku SQL databázou akurát v Lispu? Heh, SQL fakt nemá nič s prog. jazykom v zmysle toho že SQL databáza aj tak príjma SQL príkazy, to že tie príkazy generuješ v určitom jazyku je iné, ale to vieš generovať rovnako v ostatných jazykoch, či už je to JS, či už Golang, či už Python, alebo C/C++, alebo ERLang, alebo Haskell, alebo aj tvoj Lisp, je to totálne jedno.

Jednotná syntax má výhodu pri písaní, ale nevýhodu pri čítaní, tým že v JS je front-end a back-end oddelený (aj keď nemusí byť) tak sa pridáva dosť prehľadnosti. Btw. Lisp až tak moc nadužíva gulaté zátvorky () že síce vo výsledku máš stejný počet zátvoriek ale horšie sa ti to číta, a až sa pomýliš a prcneš zátvorku na špatnom mieste, tak máš problém.

Ne, nechci na sílu zavádět Lisp tam, kde je Javascript. Chci jen naznačit, že Lisp toho umí víc. Jeho jedinou nevýhodou je, že na první pohled vypadá nepřátelsky, i když má stejný počet závorek jako běžné jazyky.

Neviem, ale môj prvý pohľad není nepriatelský, to skôr nepriatelsky vyzerá PHP alebo Java alebo C++

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #104 kdy: 20. 02. 2021, 14:05:59 »
skoda, ze se zajimava diskuze opet zvrhla.

podle me hlavni neprijemnost nativnich selektor funkci oproti jquery je, ze mohou vracet null, nodelist a node, musite na to myslet a psat nadbytecny kod osetrujici ruzne pripady.