Náhrada PHP nebo ASP.NET Core

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #45 kdy: 17. 02. 2021, 09:54:48 »
jQuery není framework, a hlavně už není rok 2010, aby se jQuery používalo (na cokoli). Záleží na tom, co na frontendu chcete řešit. Jestli bude lepší použít nějaký framework/prostředí jako Vue, Svelte nebo React, nebo jestli bude lepší použít jen nějaké knihovny.

ty hranice významu nejsou moc přesně definované, pro někoho to může být knihovna, pro jiného framework. I Wiki je v tomhle zmatená, viz třeba přítomnost jquery na https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_JavaScript_frameworks

Nevím, v jakém roce žiješ ty, ale v roce 2021 je pořád jQuery významný artefakt na webech, i třeba Bootstrap ho používá pro řadu widgetů, pokud neděláš SPA nebo RIA tak věci jako React, Vue, Svelte ti zase tolik život neušetří, naopak ti seberou spousty času.


Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #46 kdy: 17. 02. 2021, 10:23:55 »
PanVP to ze PHP je pre patlaly su strasne kecy. Najdes patlalov aj v Jave aj ASP. V tvojom svete je to tak ze cim kompilovanejsie tym lepsie? Minule som sa bavil s jednim kolegom ktory ma na vsetku silu presviedcal podobne ako ty. Resp. mal rovnaky nazor a nakoniec s neho vypadlo ze PHP je zlo lebo to moze pisat aj "franto od lopaty" ale Javu tak lahko nedas. Argument ako prasa. Zaujimave je ze taky FB si tiez ide PHP. To znamena ze je tam patlalovo? Casto krat ide o to ako rychlo vies dodat riesenie zakaznikovy a s pohladu firmy o to najst kvalitnych ludi ktory pisu rychlo, dobre a lacno.

Hlavni rozdil je v tom, ze v Jave nebo C# jsou frameworky zabezpecene by default, napr ochrana CSFR nebo cross origin  pro rest API se musi aktivne vypinat. A tak koder, co nema poneti, pise bezpecne by default.
V PHP, co si neudelas, to nemas.

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #47 kdy: 17. 02. 2021, 10:33:25 »
PanVP to ze PHP je pre patlaly su strasne kecy. Najdes patlalov aj v Jave aj ASP. V tvojom svete je to tak ze cim kompilovanejsie tym lepsie? Minule som sa bavil s jednim kolegom ktory ma na vsetku silu presviedcal podobne ako ty. Resp. mal rovnaky nazor a nakoniec s neho vypadlo ze PHP je zlo lebo to moze pisat aj "franto od lopaty" ale Javu tak lahko nedas. Argument ako prasa. Zaujimave je ze taky FB si tiez ide PHP. To znamena ze je tam patlalovo? Casto krat ide o to ako rychlo vies dodat riesenie zakaznikovy a s pohladu firmy o to najst kvalitnych ludi ktory pisu rychlo, dobre a lacno.

Hlavni rozdil je v tom, ze v Jave nebo C# jsou frameworky zabezpecene by default, napr ochrana CSFR nebo cross origin  pro rest API se musi aktivne vypinat. A tak koder, co nema poneti, pise bezpecne by default.
V PHP, co si neudelas, to nemas.

v PHP take muzete pouzit framework

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #48 kdy: 17. 02. 2021, 10:40:10 »
Nevím, v jakém roce žiješ ty, ale v roce 2021 je pořád jQuery významný artefakt na webech, i třeba Bootstrap ho používá pro řadu widgetů, pokud neděláš SPA nebo RIA tak věci jako React, Vue, Svelte ti zase tolik život neušetří, naopak ti seberou spousty času.
To, že se to stále hodně používá, neznamená, že je dobrý nápad to použít, zejména v nových projektech. A zejména, když se chci učit něco nového.

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #49 kdy: 17. 02. 2021, 12:29:45 »
Já vnímám jQuery pořád jako knihovnu pro zjednodušení práce s DOM/CSS v čistém JS, tam své místo pořád má, dokud podobné věci neumí JS sám o sobě.
Na rozdíl od velkých FW, které když začnu používat, tak už nemůžu uhnout (a proto je moc nemusím), tak jQuery mě do ničeho nenutí, nemusím jí nijak přizpůsobovat návrh projektu, jen využívám zjednodušení syntaxe tam, kde se to hodí.


Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #50 kdy: 17. 02. 2021, 12:43:25 »
To, že se to stále hodně používá, neznamená, že je dobrý nápad to použít, zejména v nových projektech. A zejména, když se chci učit něco nového.

Presne jQuery by som označil ako "legacy" knižnicu. Teda hodne rozšírená v už existujúcich relatívne starých projektoch, ale skutočne akýkoľvek nový projekt by som v tom už nerobil. Jedinú výhodu jQuery má že má obrovské množstvo pluginov, ale inak z pohľadu samotnej knižnice, dnes ide efektívnejšie a kvalitnejšie to spraviť aj v čistom JS. Napr. $.ajax() vs fetch(), fetch() je ešte o písmeno menej písania kódu, a vo výsledku je to výkonnejšie, efektívnejšie, kvalitnejšie. Selectory, no jQuery stále používa jadro sizzle ktorý je doslova kurwa obrovské pomalé hebedo, zatiaľ čo už v JS máš document.querySelector() čož je síce trocha viac znakov, ale môžeš tú funkciu zapuzdriť vlastnou metódou a máš to stejné ako v jQuery ale omnoho výkonnejšie omnoho kvalitnejšie. Navyše dnes moderné frameworky typu Svelte, ktoré do run-time dávajú vysokooptimalizovaný vanillaJS, tak majú už featury ako bind či interpoláciu takže nemusíš selectory písať vôbec a nakoniec máš vo výsledku aplikáciu výrazne výkonnejšiu, žere menej prostriedkov, rýchlejšie napísanú, atd. Skutočne dnes neexistuje dôvod používať jQuery, keď v podstate 80% jeho funkcií už má aj čistý JS, a tá 20% sú len zriedkavo používané a aj tie sa dajú veľmi jednoducho nahradiť. To obrovské množstvo pluginou je síce výhoda jQuery ale inak si myslím že už ani toto nie je až taký problém, keďže pre veľa tých pluginov existuje non-jQuery alternatíva. Takže dnes jQuery fakt len v starých legacy projektoch, a v ničom novom. Naposledy som použil jQuery pred asi 2-3 rokmi, ale teraz by som použil už iba Svelte, prípadne iný compile-time framework.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #51 kdy: 17. 02. 2021, 12:45:09 »
Já vnímám jQuery pořád jako knihovnu pro zjednodušení práce s DOM/CSS v čistém JS, tam své místo pořád má, dokud podobné věci neumí JS sám o sobě.

ok, povedz mi čo čistý JS nevie čo vie jQuery.

Na rozdíl od velkých FW, které když začnu používat, tak už nemůžu uhnout (a proto je moc nemusím), tak jQuery mě do ničeho nenutí, nemusím jí nijak přizpůsobovat návrh projektu, jen využívám zjednodušení syntaxe tam, kde se to hodí.

Nevieš o čom hovoríš. Pozri sa na Svelte, tam tiež nemusím nijak ten projekt prispôsobovať a do ničoho ma nenúti.

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #52 kdy: 17. 02. 2021, 13:13:15 »
Já vnímám jQuery pořád jako knihovnu pro zjednodušení práce s DOM/CSS v čistém JS, tam své místo pořád má, dokud podobné věci neumí JS sám o sobě.
Na rozdíl od velkých FW, které když začnu používat, tak už nemůžu uhnout (a proto je moc nemusím), tak jQuery mě do ničeho nenutí, nemusím jí nijak přizpůsobovat návrh projektu, jen využívám zjednodušení syntaxe tam, kde se to hodí.
Jenže pro takovéhle věci nepotřebujete jQuery, je lepší použít to, co už umí přímo prohlížeče.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #53 kdy: 17. 02. 2021, 13:31:07 »
Já vnímám jQuery pořád jako knihovnu pro zjednodušení práce s DOM/CSS v čistém JS, tam své místo pořád má, dokud podobné věci neumí JS sám o sobě.
Na rozdíl od velkých FW, které když začnu používat, tak už nemůžu uhnout (a proto je moc nemusím), tak jQuery mě do ničeho nenutí, nemusím jí nijak přizpůsobovat návrh projektu, jen využívám zjednodušení syntaxe tam, kde se to hodí.
Jenže pro takovéhle věci nepotřebujete jQuery, je lepší použít to, co už umí přímo prohlížeče.

Ja úplne nerozumiem tomu pojmu "zjednodušenie syntaxe" keď v podstate jedným riadkom kódu môže z document.querySelectorAll() urobiť funkciu $() a má v podstate jQuery syntax ale v čistom JS, bez zbytočného sťahovania 87.6kB (minified) dát.
Funkcia fetch() plne nahradí $.ajax() A okrem toho vie jQuery ešte čo? .html() či .text() čož je v JS innerHTML a innerText tiež vieš jedným riadkov nahradiť, a okrem toho animácie čo už majú CSS. V podstate to vieš väčšinu jQuery prepísať do 1kB knižnice.
« Poslední změna: 17. 02. 2021, 13:36:23 od Mlocik97 »

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #54 kdy: 17. 02. 2021, 17:08:42 »
Tak jo, přesvědčili jste mě.
Ještě mi potvrďte, že použití uedených nativních JS funkcí je cross-platform jednotné (což byla v minulosti také výhoda použití jQuery funkcí) a budu úplně spokojený.  :)

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #55 kdy: 17. 02. 2021, 18:26:24 »
Tak jo, přesvědčili jste mě.
Ještě mi potvrďte, že použití uedených nativních JS funkcí je cross-platform jednotné (což byla v minulosti také výhoda použití jQuery funkcí) a budu úplně spokojený.  :)

Keďže Microsoft už oznámil koniec podpory IE11, tak v podstate áno, je to jednotné. Pozri https://caniuse.com/
napríklad https://caniuse.com/fetch
alebo https://caniuse.com/queryselector

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #56 kdy: 17. 02. 2021, 18:28:06 »
Tak jo, přesvědčili jste mě.
Ještě mi potvrďte, že použití uedených nativních JS funkcí je cross-platform jednotné (což byla v minulosti také výhoda použití jQuery funkcí) a budu úplně spokojený.  :)
Ano, je to jednotné. Právě že ta hlavní výhoda jQuery (že sjednotil různou podporu prohlížečů) už dnes není potřeba.

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #57 kdy: 17. 02. 2021, 18:55:32 »
jQuery sloužilo dobře jako obálka nad JS, dnes ale na něj absolutně zapomeňte, jsou sofistikovanější nástroje umožňující psát frontendový šablony čistě dekarativné a né složitý imperativní skládání elementů v jQuery. Za sebe doporučuju React z hlediska "seniority" a ekosystému, používám ho i na nejmenší komponenty, který pak integruju do administrace plný jQuery. Rozhodně bych se už nevracel.

jano6

Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #58 kdy: 17. 02. 2021, 19:33:46 »
Nuž robiť sám na webovom projekte s pomocou frameworku; no neviem, neviem.
Je s tým tak veľa roboty, že to sám človek ťažko zvládne.
Pokiaľ sa chce človek vyhrať, tak povedzme. Ale pre niečo serióznejšie radšej nie.
Dnes je trend využívať aplikačné platformy, napr: https://www.back4app.com/,
Amazon, Google, Azure majú svoje ekvivalenty. Tam si svoju webovú aplikáciu
poskladáte takpovediac ako lego. Neexistuje, že by jednotlivec dokázal všetko,
čo vyžaduje moderná webovka zbúchať sám.

Na druhej strane je problém ten customer lock-in. Súdruhovia vám pri zlom
kádrovom profile dokážu zrušiť vašu aplikáciu bez vysvetlenia. Osobne by
som sa hlavne Googlu oblúkom vyhol. 

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« Odpověď #59 kdy: 17. 02. 2021, 19:45:12 »
Nuž robiť sám na webovom projekte s pomocou frameworku; no neviem, neviem.
Je s tým tak veľa roboty, že to sám človek ťažko zvládne.
Pokiaľ sa chce človek vyhrať, tak povedzme. Ale pre niečo serióznejšie radšej nie.
Dnes je trend využívať aplikačné platformy, napr: https://www.back4app.com/,
Amazon, Google, Azure majú svoje ekvivalenty. Tam si svoju webovú aplikáciu
poskladáte takpovediac ako lego.

Viete vôbec čo je front-end framework a čo back4app? Lebo miešate úplne jablká s hruškami.

Neexistuje, že by jednotlivec dokázal všetko,  čo vyžaduje moderná webovka zbúchať sám.

stavíme sa?
« Poslední změna: 17. 02. 2021, 19:48:18 od Mlocik97 »