Linux distribúcia pre začiatočníka

Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« Odpověď #15 kdy: 25. 01. 2021, 08:48:50 »



Muzeme vyhlasit nejhorsi nepochopeni myho prispevku. Samozrejme, ze analogie pokulhava, a navic je to rceni.
Fakt to zbytecne hrotite.


Pokud si myslíš, že jsem z tvého příspěvku něco nepochopil, buď velmi konkrétní. Já jsem přesvědčen, že jsem tvůj příspěvek pochopil správně - a že tvůj příspěvek je VELMI ŠPATNÁ RADA v dané situaci.

To z hozením do vody je rčení - ale to, že tato metoda nefunguje vždy - a často má za následek utopení (tedy, že daný člověk se to nenaučí, ale odejde s pocit, že ta věc vůbec není pro něj) - to je fakt. Já takových lidí zažil hodně.



Nejlepe vyzkouset cokoliv je proste stat se beznym uzivatelem. Ubuntu je vhodne na takove uceni. Neprichazite jako neplavec. Chapete jak se klika na ikonky, jak se zaviraji okynka a browser si snad taky podle ikonky najdete. Proste staci bezna PC gramotnost.

Na Ubuntu je nejlepsi sance ze se nic nedomrvi do te miry, aby ta bezna PC gramotnost stacila. Ubuntu ma dost nastroju nato, aby byla podobna zkusenost jako s woknama.

Zbytek je osobni hejt, kterej fakt nechapu.


Tak si rozmysli, jestli mluvíš o nejlepším vyzkoušení, nebo nejlepším naučení. Vyzkoušet linux tím, že se je nainstaluji na celý disk (a zbavím se tím windowsů) je hloupé spálení mostů. Můžeme se shodnout v tom, že Ubuntu je nejlepší distribuce v tom, že je u ní největší šance, že bude všechno fungovat out-of-the-box, ale pořád je riziko, že tam něco fungovat nebude. Něco, s čím si člověk s běžnou PC gramotností (ale v linuxu naprostý začátečník) prostě neporadí. A pak bude záležet na tom, kdo mu co poradí, jestli tu radu zvládne aplikovat. Jestli to ta rada vyřeší. Nebo až jiná rada. Víceméně náhoda.

Navíc, jak jsem psal - je slušná pravděpodobnost, že ten uživatel bude potřebovat (minimálně dočasně) potřebovat ty windowsy. Tvoje rada - windowsy smazat - je JEDNOZNAČNĚ ŠPATNÁ.

Uznávám, že jsem byl ve svém příspěvků vůči tobě zbytečně útočný. Ale sorry, tvůj příspěvek vidím od začátku do konce jako špatný. Vidím tě jako člověka, který může jinému ublížit. A nevím, jestli je to tvým úmyslem, nebo nevědomostí - a je mi to jedno. Cítím potřebu před tebou toho uživatele varovat. Rozumím tomu, že pokud tvůj příspěvek nebyl trolling, ale odpovídal jsi podle svého přesvědčení, že nechápeš, co radíš špatně a proč na tebe útočím. A pokud jsi to nepochopil doteď, tak s tím nic nenadělám.

Přeji hezký den a začátečníkům přeji, aby se tvými radami řídili co nejméně.


Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« Odpověď #16 kdy: 25. 01. 2021, 09:08:44 »
A jinak teda ještě konkrétněji:
Ta HW konfigurace je zoufale pomalá. I ty windows 10 na tom musí být velké utrpení. Doporučuji Ubuntu, ale i tak tě čeká trápení.
Navrhuji toto:
1) Stáhni si Ubuntu na bootovatelnou USB nebo DVD tady: https://ubuntu.com/tutorials/try-ubuntu-before-you-install#1-getting-started
2) Ta stránka je anglicky. Nerozumíš anglicky? Vykašli se na to. I když ubuntu samotné je přeloženo do češtiny, dříve nebo později budeš potřebovat udělat něco, s čím si bez angličtiny neporadíš.
3) Vyzkoušej si to Ubuntu nabootované z USB nebo DVD. Nenech se odradit, že to bude bootovat dlouho (fakt strašně dlouho) a ten zážitek bude celkově pomalejší.
4) Pokud vidíš, že v tom nabootovaném Ubuntu funguje všechno, co potřebuješ, jak má (tiskárna, skener, kamera, bluetooth, uspávání), tak super. Pokud ne, je možné, že se to zprovozní snadno, ale také je možné, že se to nezprovozní vůbec.
5) Nainstaluj si to Ubuntu, tak abys měl dualboot windows i linux. Např tady: https://itsfoss.com/install-ubuntu-1404-dual-boot-mode-windows-8-81-uefi/
6) Hodně štěstí. A poohlédni se po novém počítači. Nebo po repasovaném za pár tisíc. I PC s Intel i3 a 4 GB RAM ti poskytne podstatně lepší odezvu při práci.
7) Někdo ti bude radit, že existují jiné distribuce než Ubuntu, které jsou mnohem vhodnější na slabý HW, jako máš ty. To je pravda, ale je tam velké ALE. Ty jiné distribuce mají mnohem větší šanci, že ti po instalaci nebude něco fungovat. A že pro rozchození té věci budeš potřebovat správně naformulovat dotaz na správném místě. Správně pochopit, jak pracovat s konzolí a kde a jak změnit nějaký konfigurační soubor. A to třeba několikrát, protože ta první rada nezabere. Od začátku koronakrize jsem instaloval linux na několik starých počítačů - a moje zkušenost je taková, že v každé "slabé" distribuci jsem narážel na problémy, se kterými by si začátečník neporadil.

AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« Odpověď #17 kdy: 25. 01. 2021, 09:13:27 »

Přeji hezký den a začátečníkům přeji, aby se tvými radami řídili co nejméně.

ježíši... prosim vás, drazí začátečníci. Nikdo se mou radou neřiďte a linux si prosim na vyzkoušení ani na naučení neinstalujte.  A hlavně nemažte windowsy.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« Odpověď #18 kdy: 25. 01. 2021, 13:40:37 »
Já bych jenom chtěl podotknout, že Xfce nemusí být „z nouze ctnost na slabý HW“. Já ho používám protože mi vyhovuje ze všeho nejvíc :). Možná by stálo za to, aby tazatel zkusil několik DE/WM a usoudil co mu sedne.
neco takoveho sem chtel prave napsat :-) Xfce mi vyhovuje nejvice a je jen bonus ze bezi i na horsim HW, ale mam ho i n a primarnim i7+SSD+16GB RAM a nic jineho bych tam nechtel :)

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« Odpověď #19 kdy: 25. 01. 2021, 13:44:13 »
A jinak teda ještě konkrétněji:
Ta HW konfigurace je zoufale pomalá. I ty windows 10 na tom musí být velké utrpení. Doporučuji Ubuntu, ale i tak tě čeká trápení.
Navrhuji toto:
1) Stáhni si Ubuntu [...]
pokud je HW pomalej, tak misto Ubuntu stahnout Xubuntu... s tim na Atom(starsim nez ma tazatel) + 2GB nemam problem (resp. urcite ne pro pouziti co popisuje tazatel) ;-)


Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« Odpověď #20 kdy: 25. 01. 2021, 17:34:58 »
Ten ATOM není úplně ztracenej. Jedná se o čtyřjádrový BayTrail, tzn. je to z první generace ATOMů, kterou osobně nepovažuji za hroznou (cokoli předtím bylo vážně slabé). Má to 4 out-of-order jádra bez HT, dohromady 2 MB L2 cache. Pravda ty hodiny jsou dost nízko - což je daň za miniaturní spotřebu. Taky grafika je podle všeho už Intelova vlastní, žádná PowerVR hrůza = úplně to netrhá kostky, ale mělo by to být bez problému funkční s open-source ovladačem.

2 GB RAM - a na tom běžely desítky? Předpokládal bych, že samotej OS sotva dejchal, nemohl tam být antivirus ani Windows Update...

V Linuxu rezidentní antivirák ani rezidentní updaty nepotřebujete. A pokud chcete řešit updaty, tak fungujou zcela nenáročně a nenásilně. Skromné distro potřebuje pro svůj základní rozběh pár desítek až stovek MB RAM.

Souhlasím s doporučením "něco s XFCE". Konkrétně osobně tíhnu momentálně k Debianu s XFCE, ale je možné, že Xubuntu bude lépe odladěné a Mint/XFCE by mohl být vyloženě přítulný. Osobně nemám rád Ubuntu s prostředím Unity, ale to je subjektivní volba.

S těmi 2 GB to nebude úplně růžová zahrada (nešly by upgradovat?) ale řádově 1 - 1.5 GB RAMky pro aplikace Vám tam zbyde, takže dnešní browsery v tom půjdou používat, pokud jim moc nenaložíte (hodně tabů a složité weby).

Jestli "skočit do vody a plavat"... asi ne úplně bez rozmyslu, ale už Váš dotaz na tomto fóru znamená, že jste dostal pár dobrých rad do začátku, a jste v rámci možností v dobrých rukou. A dokud do té vody nestrčíte palec, plavat se nenaučíte. Tak se nebojte - hlavně pokud na tom počítači nemáte nějaká cenná data a nechcete řešit dual-boot, tak se nebojte klidně začít párkrát znovu, pokud by se něco na první pokus při instalaci zadrhlo (což nepředpokládám). Mám například pocit, že dnešní distra po Vás asi při instalaci už ani nechtějí, abyste věnoval pozornost rozdělení a mountování disku.  Pokud máte nějaká data, o která nechcete přijít, tak samozřejmě předem zálohovat, lépe dvojmo.

Pokud byste to chtěl pojmout jako studijní záležitost, sežeňte si nějaké tutorialy. Podotýkám - může to být hodně čtení a teoretické znalosti nejsou zdaleka podmínkou, abyste si zkusil Linux osahat.
Napadají mě dva dotazy do Googlu - hlavně se proboha neděste, nejhorší smrt je z vyděšení, to čtení není zdaleka povinné a když už něco čtete, ignorujte věci, kterým v té chvíli nerozumíte:
https://www.google.com/search?q=Linux+disk+partitioning+howto
https://www.google.com/search?q=Linux+system+boot+sequence
Dostanete chumel odkazů různého data publikace, a v obou výše uvedených oblastech se toho za posledních 20 let stalo docela dost, takže najdete mnohá zastaralá doporučení... je to vážně jenom čtení před usnutím, pokud byste měl zájem. Kdyžtak se ptejte dál. Ozvěte se, až budete mít funkční linux. Třeba by Vás mohlo zajímat, jak se začít nesměle rozhlížet pod kapotou... ne? Tak ne :-) I to je legitimní uživatelský přístup.