Ten ATOM není úplně ztracenej. Jedná se o čtyřjádrový BayTrail, tzn. je to z první generace ATOMů, kterou osobně nepovažuji za hroznou (cokoli předtím bylo vážně slabé). Má to 4 out-of-order jádra bez HT, dohromady 2 MB L2 cache. Pravda ty hodiny jsou dost nízko - což je daň za miniaturní spotřebu. Taky grafika je podle všeho už Intelova vlastní, žádná PowerVR hrůza = úplně to netrhá kostky, ale mělo by to být bez problému funkční s open-source ovladačem.
2 GB RAM - a na tom běžely desítky? Předpokládal bych, že samotej OS sotva dejchal, nemohl tam být antivirus ani Windows Update...
V Linuxu rezidentní antivirák ani rezidentní updaty nepotřebujete. A pokud chcete řešit updaty, tak fungujou zcela nenáročně a nenásilně. Skromné distro potřebuje pro svůj základní rozběh pár desítek až stovek MB RAM.
Souhlasím s doporučením "něco s XFCE". Konkrétně osobně tíhnu momentálně k Debianu s XFCE, ale je možné, že Xubuntu bude lépe odladěné a Mint/XFCE by mohl být vyloženě přítulný. Osobně nemám rád Ubuntu s prostředím Unity, ale to je subjektivní volba.
S těmi 2 GB to nebude úplně růžová zahrada (nešly by upgradovat?) ale řádově 1 - 1.5 GB RAMky pro aplikace Vám tam zbyde, takže dnešní browsery v tom půjdou používat, pokud jim moc nenaložíte (hodně tabů a složité weby).
Jestli "skočit do vody a plavat"... asi ne úplně bez rozmyslu, ale už Váš dotaz na tomto fóru znamená, že jste dostal pár dobrých rad do začátku, a jste v rámci možností v dobrých rukou. A dokud do té vody nestrčíte palec, plavat se nenaučíte. Tak se nebojte - hlavně pokud na tom počítači nemáte nějaká cenná data a nechcete řešit dual-boot, tak se nebojte klidně začít párkrát znovu, pokud by se něco na první pokus při instalaci zadrhlo (což nepředpokládám). Mám například pocit, že dnešní distra po Vás asi při instalaci už ani nechtějí, abyste věnoval pozornost rozdělení a mountování disku. Pokud máte nějaká data, o která nechcete přijít, tak samozřejmě předem zálohovat, lépe dvojmo.
Pokud byste to chtěl pojmout jako studijní záležitost, sežeňte si nějaké tutorialy. Podotýkám - může to být hodně čtení a teoretické znalosti nejsou zdaleka podmínkou, abyste si zkusil Linux osahat.
Napadají mě dva dotazy do Googlu - hlavně se proboha neděste, nejhorší smrt je z vyděšení, to čtení není zdaleka povinné a když už něco čtete, ignorujte věci, kterým v té chvíli nerozumíte:
https://www.google.com/search?q=Linux+disk+partitioning+howtohttps://www.google.com/search?q=Linux+system+boot+sequenceDostanete chumel odkazů různého data publikace, a v obou výše uvedených oblastech se toho za posledních 20 let stalo docela dost, takže najdete mnohá zastaralá doporučení... je to vážně jenom čtení před usnutím, pokud byste měl zájem. Kdyžtak se ptejte dál. Ozvěte se, až budete mít funkční linux. Třeba by Vás mohlo zajímat, jak se začít nesměle rozhlížet pod kapotou... ne? Tak ne :-) I to je legitimní uživatelský přístup.