FIT VUTBR alebo FI MUNI?

FIT VUTBR alebo FI MUNI?
« kdy: 06. 01. 2021, 15:31:06 »
Zdravím.

Uvedomujem si, že táto otázka zaznela na tomto fóre (a nielen tu) už mnohokrát. Prešiel som asi všetky väčšie vlákna, mnoho z nich je postarších z rokov 2013-2015. Dospel som samozrejme ku klasickým záverom - FIT je viac praktická, viac programovania, projekty, neľudský prístup profesorov, univerzita stojí/upadá. MUNI zas veľké množstvo matematiky, priateľskí a zhovievaví profesori, žaľobne málo programovania, údajné sťažovanie zamestnávateľov na málo praktických skúseností absolventov. Otázkou je, čo sa dá považovať za lepšie? Naháňa sa FIT stále za tou "prestížou" a sťažuje študentom život (napr. znemožňovaním prístupu k nahrávkam prednášok)?

Sú tu nejakí čerstvejší absolventi daných univerzít, ktorí by sa vedeli vyjadriť? Tiež by ma zaujímalo, ako rýchlo ste sa dokázali z danej školy zaučiť v práci, resp. či pre zamestnávateľa je naozaj lepšie zamestnať niekoho z VUT. O prácu sa nebojím, skôr sa bojím toho, že budem pre zamestnávateľa veľká príťaž keby sa rozhodnem pre MUNI.
Pôvodne som plánoval FIT VUTBR, ale už si tým nie som vôbec taký istý.


Za odpovede, postrehy a skúsenosti som Vám len vďačný.
« Poslední změna: 06. 01. 2021, 15:34:59 od Kern1124 »


Re:FIT VUTBR alebo FI MUNI?
« Odpověď #1 kdy: 06. 01. 2021, 16:11:30 »
Jaky studijni obor?

Re:FIT VUTBR alebo FI MUNI?
« Odpověď #2 kdy: 06. 01. 2021, 16:27:55 »
Už je to pár let, co jsem dostudoval (FI MUNI), ale asi tak zhruba sedí, co jsi napsal. Asi záleží v první řadě na tom, co očekáváš. Pokud ti nevadí hodně teorie (která je ovšem nezřídka více či méně užitečná), tak bych klidně FI doporučil. Co se týká těch praktických znalostí, tak ano, minimálně v době, kdy jsem studoval, se dala škola absolvovat téměř bez praktických zkušeností. Na druhou stranu, když se o věci zajímáš, počítáš s tím a vyvineš nějakou aktivitu, tak můžeš spojit tu celkem užitečnou teorii (pravda, místama jí bylo možná až moc) s praktickými zkušenostmi. Dají se tam zapsat předměty týkající se programování, správy systému, správy sítí apod., takže i kdybys při škole nikde nepracoval, tak do praxe nepřijdeš až tak bez konkrétních ihned použitelných znalostí. Pokud si při studiu budeš třeba hrát se správou sítí/serverů, aktivně se učit linux nebo si třeba vyvíjet nějaký svůj projekt, rozhodně bych se FI nebál.

Re:FIT VUTBR alebo FI MUNI?
« Odpověď #3 kdy: 06. 01. 2021, 17:15:16 »
Jaky studijni obor?
Mno, na FITke len Informačné technológie. Na FI by som mohol Informatiku alebo Programovanie a vývoj aplikácií, ktorý je údajne viac praktický (s povinnou stážou).

olok

Re:FIT VUTBR alebo FI MUNI?
« Odpověď #4 kdy: 06. 01. 2021, 22:29:12 »
Sám studuji FIT, škola je to celkem kvalitní, ale stojí dost času a místy i nervů, profesoři většinou jsou neutrální, někdo pomůže rád, někdo zase nedá ani za zlatý prase... (tak asi jak všude najdeš všechny typy osobností), z mojí vlastní zkušenosti jsem párkrát dostal přidáno na Éčko nebo lepší známku, většinou se tě zeptají na nějakou otázku, nebo projdou písemku a nechají znova spočítat nový/starý příklad a korektně "proč to bylo špatně", vysvětlíš, když jsou spokojeni -> body, no pokud ne, tak body taky ne :D

Co vidím jako plus, tak FIT má dost lidí co jsou opravdu špička ve svém oboru, například takový Honza Černocký (asi jedny z nej přednášek vůbec), takže pokud máš ochotu, tak tě takovýto člověk určitě neodmítne a minimálně tě nasměruje správným směrem.

Předměty mají proměnlivou tendenci, někoho baví tamto, někoho zase támhle to... Záznamy nejsou takový problém, minulý nebo předminulý rok tu byl problém kvůli nové AV technice, ale furt jsou staré záznamy a dnes díky online výuce zase tyto (ehm ehm ještě studenti si občas udělají vlastní ;))

FIT má dost "HW" předmětů, od elektro -> základní obvody -> základní cpu/micro -> řadiče/arm/...
tak i směs sítí, grafiky, databází, ...
Do každého předmětu je minimálně jeden projekt, jak už to bývá, tak dosti často programování v C (výjimečně něco jiného), později povolí i C++ třeba

Cvičení zase závisí od daného předmětu

Co znám spolužáky, tak většinou bakaláře si pochvalují, že jim opravdu něco dal, včetně přehledu
V práci většina nebo snad nikdo neměl problém... Vždycky se budeš pár tejdnů/měsíců otrkávat

Osobně mi přijde dobrá cesta rozvolnit již na začátku a začít třeba od 2 semestru pracovat (to ale fakulta moc nemá ráda, minimálně podle toho co občas zaznělo na přednáškách)

Zkouškové stojí lehce za ... jsou pevné termíny, takže se stane že "nejtěžší předměty" máš třeba úterý, středa, čtvrtek - volno, pátek zkouška, a opět milované projekty... třeba odevzdávka 20.12. nebo i později, a první zkouška klidně 2.1. v novém roce, takže odpočinek a čas na svátky téměř žádný

Co jsem slyšel a poptal po kamarádech, tak MUNI je taková volnější, jak do předmětů, tak termínů zkoušek, dohody atd.
Projekty tam jsou většinou doplňování do kostry nebo něco relativně "lehkého" (zase záleží na předmětech).
Horší je asi teorie, kde FIT má relativně málo občas, nebo to není tak do hloubky/bazírované (tu zase nějaké jiné předměty jsou velmi striktní, takže rub má i líc)

Bohužel studuji jen FIT, s FI nemám zkušenost osobní, ale řekl bych, že ani jedno není špatná volba, ale měl bys sám se zamyslet, jestli ti vadí vzít třeba páječku do ruky, nebo raději bys řešil množiny a jejich důkazy atd.

Osobně bych doporučil asi rozvolnit a najít si pak práci a nebo zvolit "horší" školu a mít více volného času, ale mít zase nějaký svůj studijní plán, čemu by ses rád věnoval.


edit: řekl bych, že vedení se na jednu stranu snaží být moderní a dělat změny k lepšímu (minimálně bych řekl, že je taková snaha), ale zase občas člověk má pocit, že je to boj s větrným mlýnem a říká si "proboha proč"

taky FIT má discord, kde se můžeš klidně připojit a zeptat se více lidí na jejich názor případně se přímo zeptat třeba proděkana Dytrycha (hrozně v poho cápek) a dalších

FI má taky discord, ale je tam méně lidí
« Poslední změna: 06. 01. 2021, 22:33:20 od olok »


Re:FIT VUTBR alebo FI MUNI?
« Odpověď #5 kdy: 07. 01. 2021, 17:03:49 »
Sám studuji FIT, škola je to celkem kvalitní, ale stojí dost času a místy i nervů, profesoři většinou jsou neutrální, někdo pomůže rád, někdo zase nedá ani za zlatý prase... (tak asi jak všude najdeš všechny typy osobností), z mojí vlastní zkušenosti jsem párkrát dostal přidáno na Éčko nebo lepší známku, většinou se tě zeptají na nějakou otázku, nebo projdou písemku a nechají znova spočítat nový/starý příklad a korektně "proč to bylo špatně", vysvětlíš, když jsou spokojeni -> body, no pokud ne, tak body taky ne :D

Co vidím jako plus, tak FIT má dost lidí co jsou opravdu špička ve svém oboru, například takový Honza Černocký (asi jedny z nej přednášek vůbec), takže pokud máš ochotu, tak tě takovýto člověk určitě neodmítne a minimálně tě nasměruje správným směrem.

Předměty mají proměnlivou tendenci, někoho baví tamto, někoho zase támhle to... Záznamy nejsou takový problém, minulý nebo předminulý rok tu byl problém kvůli nové AV technice, ale furt jsou staré záznamy a dnes díky online výuce zase tyto (ehm ehm ještě studenti si občas udělají vlastní ;))

FIT má dost "HW" předmětů, od elektro -> základní obvody -> základní cpu/micro -> řadiče/arm/...
tak i směs sítí, grafiky, databází, ...
Do každého předmětu je minimálně jeden projekt, jak už to bývá, tak dosti často programování v C (výjimečně něco jiného), později povolí i C++ třeba

Cvičení zase závisí od daného předmětu

Co znám spolužáky, tak většinou bakaláře si pochvalují, že jim opravdu něco dal, včetně přehledu
V práci většina nebo snad nikdo neměl problém... Vždycky se budeš pár tejdnů/měsíců otrkávat

Osobně mi přijde dobrá cesta rozvolnit již na začátku a začít třeba od 2 semestru pracovat (to ale fakulta moc nemá ráda, minimálně podle toho co občas zaznělo na přednáškách)

Zkouškové stojí lehce za ... jsou pevné termíny, takže se stane že "nejtěžší předměty" máš třeba úterý, středa, čtvrtek - volno, pátek zkouška, a opět milované projekty... třeba odevzdávka 20.12. nebo i později, a první zkouška klidně 2.1. v novém roce, takže odpočinek a čas na svátky téměř žádný

Co jsem slyšel a poptal po kamarádech, tak MUNI je taková volnější, jak do předmětů, tak termínů zkoušek, dohody atd.
Projekty tam jsou většinou doplňování do kostry nebo něco relativně "lehkého" (zase záleží na předmětech).
Horší je asi teorie, kde FIT má relativně málo občas, nebo to není tak do hloubky/bazírované (tu zase nějaké jiné předměty jsou velmi striktní, takže rub má i líc)

Bohužel studuji jen FIT, s FI nemám zkušenost osobní, ale řekl bych, že ani jedno není špatná volba, ale měl bys sám se zamyslet, jestli ti vadí vzít třeba páječku do ruky, nebo raději bys řešil množiny a jejich důkazy atd.

Osobně bych doporučil asi rozvolnit a najít si pak práci a nebo zvolit "horší" školu a mít více volného času, ale mít zase nějaký svůj studijní plán, čemu by ses rád věnoval.


edit: řekl bych, že vedení se na jednu stranu snaží být moderní a dělat změny k lepšímu (minimálně bych řekl, že je taková snaha), ale zase občas člověk má pocit, že je to boj s větrným mlýnem a říká si "proboha proč"

taky FIT má discord, kde se můžeš klidně připojit a zeptat se více lidí na jejich názor případně se přímo zeptat třeba proděkana Dytrycha (hrozně v poho cápek) a dalších

FI má taky discord, ale je tam méně lidí

Ďakujem ti, veľmi dobre si mi to priblížil. Stále nie som rozhodnutý, pretože by som sa chcel dostať k bližším informáciám o MUNI, ale ďakujem ti nonetheless :)

Ak sa ešte smiem spýtať, viem, ťe je to veľmi individuálne, ale zostáva ti popri štúdiu aj nejaký voľný čas? Prípadne si sám spomenul prácu popri štúdiu - do akej miery to je možné? Ja osobne som sa venoval ľadovému hokeju a viem, že v Brne sú 2 univerzitne tímy, ktoré sú univerzitami oficiálne podporované, určite by som využil možnosť hrať v nich, ak sa naskytne a ak je to v rámci daného štúdia reálne.
« Poslední změna: 07. 01. 2021, 17:06:59 od Kern1124 »

Re:FIT VUTBR alebo FI MUNI?
« Odpověď #6 kdy: 07. 01. 2021, 17:49:06 »

Ďakujem ti, veľmi dobre si mi to priblížil. Stále nie som rozhodnutý, pretože by som sa chcel dostať k bližším informáciám o MUNI, ale ďakujem ti nonetheless :)

Ak sa ešte smiem spýtať, viem, ťe je to veľmi individuálne, ale zostáva ti popri štúdiu aj nejaký voľný čas? Prípadne si sám spomenul prácu popri štúdiu - do akej miery to je možné? Ja osobne som sa venoval ľadovému hokeju a viem, že v Brne sú 2 univerzitne tímy, ktoré sú univerzitami oficiálne podporované, určite by som využil možnosť hrať v nich, ak sa naskytne a ak je to v rámci daného štúdia reálne.

Tak já studoval na FIT VUTBR a volného času je opravdu hodně. Já jsem osobně rozvolnil takže jsem místo 3 let studoval 5. Ale během toho jsem i chodil do práce kde jsem do dnes. Jinak u nás v práci platí, že pokud jsi studoval FIT (všimni si toho studoval, není podmínkou  dostudoval :) ) tak máš dobré předpoklady zapadnout. Dovolím si tvrdit že během studia jsem měl víc volného času než kdykoliv předtím. Ale jak sám píšeš je to individuální. Já osobně jsem zvládal napsat projekty i pro několik mých spolužáků a kolikrát jsme psal projekty i starším nebo maldším ročníkům. A i tak jsem měl v podstatě celej den volno.

iwtu

Re:FIT VUTBR alebo FI MUNI?
« Odpověď #7 kdy: 07. 01. 2021, 20:40:40 »
Ahoj.

Veľmi by som ti doporučil pred vysokou 1-2 roky pauzu. Choď zo zahraničia, kľudne pracuj aj v Mekáči a po práci sa uč veci, čo ta zaujimajú. Neviem, ktorá oblasť IT Ťa zaujíma. Ak si nájdeš prácu v IT, o to lepšie. Keď spoznáš tak trochu skutočný život, získaš nadhľad, trochu sebavedomia, čo Ti štúdium uľahčí tak o 50%, lebo sa nebudeš prehnane stresovať, budeš v pohode, ďaleko viac si ho užiješ a budeš mať aj nejaké prachy.

Čo sa týka práce počas školy, všetci Ti budú tvrdiť, že treba pracovať, ale je to blbosť. Pracovať aj tak potom budeš celý život, nie je sa kde ponáhľať. Ak už chceš študovať, tak si hlavne uži. Užívaj možnosti, rôzne smery IT, spolužiakov, filozofické debaty, na ktoré budeš mať čas :)

Teória vs praktické predmety
Bol som silný praktik, ale mám matfyz, tak tipni si, koľko praktických predmetov som asi mal :D Niekedy okolo bakalárky som prekukol a uvedomil som si, že iné ako teoretické veci nemá zmysel študovať. Ako samouk som sa zoznámil s mnohými technológiami, relatívne v pohode. A keď sa chceš uživiť, tak praxi sa nevyhneš :) Navyše, akokoľvek praktické predmety sú na reálnu prax málo. A čím na vyššie pozície v práci ideš, tým menej je konkrétny technický skillset dôležitý a teória a schopnosť premýšlať sa stáva úplne kľučovou. A samozrejme, soft skills.

Teória je ťažšia. Totiž aby si veciam skutočne rozumel, musiš premýšlať omnoho viac ako keby si mal riešiť konkrétny technický problém. Lenže, keď sa skill premýšlať dostane pod kožu, je tá najcennejšia vec a nové technológie zvládneš za veľmi krátky čas.

Nie je tomu až tak dávno, čo som si hľadal prácu. A vieš čo, dosť firiem ma odmietlo. Niekomu mladšemu, by to asi mohlo zraziť sebavedome, ale ja som už čo to preskákal a poznam svoju hodnotu a schopnosti. Avšak, bolo aj veľa firiem, ktoré mi ponúkli prácu. Neviem, koľko firiem ma odmietlo (zas hocikde sa nehlásim) ale vo výsledku som mal 7 ponúk na stole. Hlavný rozdiel medzi firmami, ktoré mi dali ponuku a tými, ktoré mi ponuku nedali, bol ten, že tie, ktoré ma odmietli, hľadali konkrétny skillset a ešte v tom skillsete aspoň X rokov prax. Niečo som nespĺnal, tak ma odmietili. Tie firmy, ktoré mi dali ponuku, tak asi 3 som spĺnal ich skillset, 2 mi chýbala nejaká technológia pre nich kľučová a posledné 2 boli úplne mimo môj skillset.

Úplne mimo tak pre HR, nie pre CTO alebo CEO (keď mi ponúkali CTO pozíciu). Tie firmy ponúkali najzaujímavejšiu prácu, peniaze, na ktoré 90% ľudí v IT nikdy nedočiahne, dosť ťažkú a náročnú prácu (čo ja preferujem) a hľadali schopného engineera, ktorý už ma niečo za sebou, dokázal pomerne cool veci, vie premýšlať a viesť druhých. Bolo im jasné, že pre takého človeka je ľubovoľný tech stack otázkou krátkého času.

Ja som za matfyz veľmi vďačný, a myslím si, že bez neho by som bol na tom dnes horšie. Teoretickejšia škola asi v ČR nie je a robím zaujímavé a praktické veci. Moju spolužiaci tiež.

Otázkou je, čo chceš.
Praktickejšia škola, u väčšiny firiem väčšiny firiem vyšší nástupny plat a chviľku budeš efektívnejší. Bohužiaľ, väčšina firiem nemá zaujímavú prácu. Nemusí to byť Tvoj prípad, predsa len, je to inviduálne, ale je tam zvyšená tendecia ostať dlho v tom tech stacku, ktorý poznáš.

Teoretickejšia škola, pomalší začiatok praxe, ale zasa obecne rýchlejšie učenie sa nových vecí a technológií. Zvýšený potenciál pre zaujímavejšiu prácu.

Ktorá cesta je správna, obe aj ani jedna. Veľmi závisí na tom, aký typ človeka si. Ja som si vždy vyberal ťažšiu cestu a vždy sa mi to vyplatilo. Zasa poznám aj veľa ľudí, ktorí to prehlali a ťažšiu cestu nedali. Poznam aj super engineerov, ktorí nemajú žiadnu vysokú.

Musíš si nájsť svoju cestu ale ja som bol vždy na priateľské prostredie :)

olok

Re:FIT VUTBR alebo FI MUNI?
« Odpověď #8 kdy: 07. 01. 2021, 21:07:17 »

Ak sa ešte smiem spýtať, viem, ťe je to veľmi individuálne, ale zostáva ti popri štúdiu aj nejaký voľný čas? Prípadne si sám spomenul prácu popri štúdiu - do akej miery to je možné? Ja osobne som sa venoval ľadovému hokeju a viem, že v Brne sú 2 univerzitne tímy, ktoré sú univerzitami oficiálne podporované, určite by som využil možnosť hrať v nich, ak sa naskytne a ak je to v rámci daného štúdia reálne.
¨

řekl bych, že je to dost inviduální záležitost, jsou lidi co mají volna dost, protože jsou schopni projekt nakodit třeba za pár hodin, ale pak jsou i lidi co nad projektem stráví třeba týden dva... taky se to liší projekt od projektu a jestli jsi něco třeba podobného už někdy dělal sám

také dost záleží jestli máš dobrý _time managment_, kde mi přijde, že dost lidí ztroskotává a pak "nemám čas nemám čas", "nic nestíhám" apod.

pak taky záleží kolik a jaké volitelné předměty bereš, od toho se zase odvíjí cvičení za týden/projekty, můžeš mít volitelný téměř bez projekt(ů)/cvičení, ale zase můžeš mít pomalu každých pár týdnů nějaký "report".

osobně si myslím, že při studiu pokud si to dobře rozvrhneš a nejsi úplně "blbej" (tohle je dost relativní pojem popravdě), tak se nějaká práce by se dala stíhat na 1/3 - 1/2 úvazek docela v klidu, ale pak bych nečekal moc volného času a hlavně občas se to nakupí, kdy nevíš jak skočit, byť si se snažil sebelíp to nějak hezky naskládat časově (většinou toto nastává tak ve 3/4 semestru, kdy se odevzdávají projekty (část-i), půlsemestrální testy, do toho cvičení)



s prací při studiu jak někdo říká "budeš makat celej život" to možná ano, ale od toho se zase odráží třeba nástupní plat, a hlavně praxe, kde skloubíš nějakou teorii s praxí, protože ono je fajn, že si v prvním semestru probereš metodiky vývoje sw, ale realně to 90 % studentů řekne doslova hovno :))) a osobně se mi mnohem líp učí věci, který jsem si už ošahal/zkusil případně si můžu spojit "aha takže vlastně tohle je tady s tím a dává to tohle X"


já jsem při studiu nepracoval, protože jsem si vždycky nabral docela dost volitelných předmětů, a časová zátěž už tak byla poměrně velká, ale zase jsem stíhal bez problému 2-3 tréninky týdně (tělocvična) a pokud nebylo období zrovna 3/4 semestru (největší záhul), tak jsem si i občas něco zahrál

ještě jsem si vzpomněl na ty projekty, byly projekty, kdy jsem "nebyl schopný" sám to udělat a musel mi až pak kamarád pomoct, ale zase byly projekty, kdy jsem to zmákl za pár hodin a nechápal jsem co třeba kamarádi se s tím ... tak dlouho :D takže zase jsem pomohl já, a o tom bych řekl, že je studium taky

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FIT VUTBR alebo FI MUNI?
« Odpověď #9 kdy: 07. 01. 2021, 21:13:24 »
Teória je ťažšia. Totiž aby si veciam skutočne rozumel, musiš premýšlať omnoho viac ako keby si mal riešiť konkrétny technický problém. Lenže, keď sa skill premýšlať dostane pod kožu, je tá najcennejšia vec a nové technológie zvládneš za veľmi krátky čas.
Tak, a úplně nejlepší je trochu širší záběr, nejen úzce IT. Třeba statistika je veskrze praktická a ne úplně triviální. Nebo fyzika, i když u té se uplatnění hledá hůře.

Re:FIT VUTBR alebo FI MUNI?
« Odpověď #10 kdy: 07. 01. 2021, 22:55:33 »
Už se mi pomalu blíží 50. V IT působím bez přestávky od cca 20 let. A jelikož jsem studoval taky VUT (FEI), tak taky přispěji do této diskuze. Během své 30 leté kariéry jsem potkal mnoho kolegů, systémů a technologií a vyzkoušel si několik různých pozic a firem. Mnoho z toho odvál čas. Kdybych se mohl vrátit o 30 let zpět, tak bych se snažil studovat současně 2 naprosto rozdílné obory a na práci při škole bych se vykašlal, protože práce si cestu vždycky ke mne nakonec našla.... IT pracovníků, lékařů, právníků, atd...je na celém světě plno, někteří jsou šikovnější a někteří méně...ale v konečném důsledku je to jedno...Ale zásadně je všude nedostatek lidí se zkušenostmi z více oborů současně, neexistují totiž školy, které by takové profese vychovávaly...IT lékaři nebo IT právníci, IT stavebníci nebo IT konstruktéři se NIKDE na světě nevyskytují!!! Ale tvorba IT systémů takové lidi a znalosti žádá a potřebuje!!! A pokud se někdo takový náhodou objeví, tak firmy jsou ochotny za něj platit zlatem, (protože i lékaři, právníci, kostruktéři potřebují systémy pro svou práci a standardní Iťák je zpravidla úplně mimo, pokud se má pohybovat v tak vzdálené doméně) ....To je moje zkušenost.
« Poslední změna: 07. 01. 2021, 22:59:43 od peva_peva »

Re:FIT VUTBR alebo FI MUNI?
« Odpověď #11 kdy: 08. 01. 2021, 08:57:26 »
Ďakujem, v tom prípade sa asi viac prikloním k štúdiu na MUNI... Aké sú dobré/žiadané dodatočné polia k Informatike? Resp. spomenuli ste tu spojenie IT a práva.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FIT VUTBR alebo FI MUNI?
« Odpověď #12 kdy: 08. 01. 2021, 11:44:22 »
Ďakujem, v tom prípade sa asi viac prikloním k štúdiu na MUNI... Aké sú dobré/žiadané dodatočné polia k Informatike? Resp. spomenuli ste tu spojenie IT a práva.
Práva určitě, tato oblast se intenzivně digitalizuje (přinejmenším na Západě, k nám to ale taky dorazí). Další perspektivní je stará dobrá statistika (“data science”).

iwtu

Re:FIT VUTBR alebo FI MUNI?
« Odpověď #13 kdy: 08. 01. 2021, 11:51:43 »
Ďakujem, v tom prípade sa asi viac prikloním k štúdiu na MUNI... Aké sú dobré/žiadané dodatočné polia k Informatike? Resp. spomenuli ste tu spojenie IT a práva.

Dobré žiadané dodatočné obory k informatike je hocičo. Doslova. Je veľmi málo ľudí, ktorí poznajú IT a hociakú inú oblasť? Baví Ťa právo? Dotoho! Bioliogia? Bio informatika? Kongnitívne vedy? Do toho. Poznám niekoho, kto vyštudoval matfyz aj právo. Druhý kámoš vyštudoval matfyz a lesníctvo, lebo miluje stromy. Bioinformatika sa študuje bežne. Na matfyze (aj keď v Bratislave) je obor Kognitívne vedy.

Sú dva druhy IT ľudí. Tí, ktorí robia IT pre IT alebo je pre nich IT iba nástroj, ktorý využívajú k tomu, aby boli efektívnejší v danom obore, ktorý ich zaujíma.

Ale veľmi silno odporúčam si dať pauzu na rok či dva, aby trochu vyššiel z tej bubliny a okúsil reálny život.

IT je dnes všade. Čím viac vieš toho mimo IT, tým si cennejší.

Re:FIT VUTBR alebo FI MUNI?
« Odpověď #14 kdy: 08. 01. 2021, 19:14:11 »
Ďakujem, v tom prípade sa asi viac prikloním k štúdiu na MUNI... Aké sú dobré/žiadané dodatočné polia k Informatike? Resp. spomenuli ste tu spojenie IT a práva.

Dobré žiadané dodatočné obory k informatike je hocičo. Doslova. Je veľmi málo ľudí, ktorí poznajú IT a hociakú inú oblasť? Baví Ťa právo? Dotoho! Bioliogia? Bio informatika? Kongnitívne vedy? Do toho. Poznám niekoho, kto vyštudoval matfyz aj právo. Druhý kámoš vyštudoval matfyz a lesníctvo, lebo miluje stromy. Bioinformatika sa študuje bežne. Na matfyze (aj keď v Bratislave) je obor Kognitívne vedy.

Sú dva druhy IT ľudí. Tí, ktorí robia IT pre IT alebo je pre nich IT iba nástroj, ktorý využívajú k tomu, aby boli efektívnejší v danom obore, ktorý ich zaujíma.

Ale veľmi silno odporúčam si dať pauzu na rok či dva, aby trochu vyššiel z tej bubliny a okúsil reálny život.

IT je dnes všade. Čím viac vieš toho mimo IT, tým si cennejší.

A není to spíš tak, že když je někdo natolik motivovaný, že vystudoval dva obory, tak by se uplatnil (odborné renomé + výdělek) i v jednooborové specializaci?

V moderní hantýrce se používá pojem tzv. T-shaped profesionál. Nicméně v nabídkách práce chtějí zkušené specialisty se znalostí cizích jazyků, nikoliv lidi s všeobecným rozhledem. Doménové znalosti přijdou s praxí.