Několik otázek ohledně spotřeby PC

Několik otázek ohledně spotřeby PC
« kdy: 13. 12. 2020, 03:24:38 »
Ahojte,
chcel by som si ujasnit par nezrovnalosti ktore mam ohladom odberu elektrickej enrgie PC.

Otazka 1: Je mozne podla PC komponentov urcit kolko bude dane PC odoberat energie, resp udava sa tato hodnota niekde? Jediny udaj ktory som nasiel je TDP pri CPU/GPU.

Napr ak mam takyto PC:

* CPU Intel Pentium J5005 1.5Ghz - TDP: 10W
* GPU Intel UHD Graphics 605 - TDP: 5W
* disky bez zataze v "zobudenom" rezime RAID1: 8W - https://pcnews.sk/hardver/testovali-sme-synology-ds216j-idealnu-domacu-nas
* ucinnost ATX zdroja: 90%

Je nasledujuci vypocet spravny?

(10 + 5) * 1.5 + 8 = 30.5W 
30.5W + 3.05W = 33.55W (priratanie straty zdroja)

1.5 je "magicky" koeficient: "Some sources state that the peak power for a microprocessor is usually 1.5 times the TDP rating" https://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_design_power
zaratal som do toho aj GPU kedze je integrovane priamo na doske spolu s CPU

Otazka 2: Chapem spravne ze PC zdroj nie vzdy odobera rovnake mnozstvo el energie? Ak ma zdroj napr 500W a ucinnost 90% potom maximum elektriny co moze odoberat je 550W a jednotlive PC komponenty mozu odobrat spolu max 500W (teda 50W je strata)? Existuje aj nejake minimum el energie ktore takyto zdroj odobera?

Otazka 3: Ak mam 750W zdroj (povedzme ze je idealny bez strat 100% ucinnost) tak 1kWh zozerie za 80 min? Vyratane cez trojclenku nepriamou umerou:

x min         750W
60 min ...... 1000W

a teda:

x/60 = 1000/750
x = 80min

Otazka 4: je nejaka nevyhoda mat silny zdroj v zostavne ktora by si vystacila aj zo slabsim (okrem pociatocnej ceny zdroja)? Alebo inak povedane kvalitny zdroj s vysokou ucinnostou vzdy setri peniaze za alektrinu alebo tomu tak byt nemusi?

Otazka 5: Ako dlho by PC z otazky 1 (spotreba cca 33.55W) dokazal bezat napr na tejto UPSke https://www.alza.sk/apc-back-ups-bx-1400-eurozasuvka-d2356828.htm ? Je to mozne nejako vyratat? Zanedbajme prosim nejaku kolisavu spotrebu a pod. a povedzme ze je to PC na NAS ktore vacsinu casu bude len krutit disky na prazdno.

Dakujem velmi pekne
« Poslední změna: 13. 12. 2020, 11:33:03 od Petr Krčmář »


Re:niekolko otazok ohladom spotreby PC
« Odpověď #1 kdy: 13. 12. 2020, 09:47:40 »
1: Co vím, tak se to nikde neudává. Možná najdeš max spotřebu, ale rozhodně ne spotřebu v klidu
2:chápeš to správně. Údaj na zdroji udává max výkon - samozřejmě to není fixní hodnota kolik bere. Minimální spotřeba tam samozřejmě je - když zapneš zdroj naprázdno, tak má určitou spotřebu
3:Ano máš to dobře
4: Ano je to nevýhoda - účinnost zdroje je na křivce obrázek "kopce zboku" - tzn nejlepší účinnost je třeba řekněme kolem 50% jmenovité zátěže. Takže na jednu stranu je blbý mít poddimenzovaný zdroj, ale také naddimenzovaný - třeba takový 1000W zdroj bude mít třeba jen 50% účinnost při zátěži 40W (což je třeba běžná klidová spotřeba normálního PC).
5: Těžko říct - s těma UPS je to s účinností podobně jako s těma zdrojema (a ještě mnohem horší) - samotná UPS když běží z baterek tak má dost velkou spotřebu jen tak sama o sobě. Tvoje UPS má v sobě 2x12V/7Ah baterku. To máš 168Wh. Takže v ideálním světě to máš 168/34W=4,9h. Jenže prostě zase čím větší UPS, tak tím větší spotřeba i naprázdno - která může být klidně vyšší než ta tvoje zátěž.... Takže bych se vůbec nedivil, kdyby to vydrželo třetinu doby

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:niekolko otazok ohladom spotreby PC
« Odpověď #2 kdy: 13. 12. 2020, 09:59:22 »
1. Dělal bych to jako Ty. Spotřebu bych očekával rozhodně do 50W, v klidu bych čekal 20W

2. Ne zcela chápu otázku. Zdroj má ztráty, takže na vstupu bude vždy víc energie než na výstupu. Když je na výstupu 502, bude na vstupu (řekněme) 55W. Není to ale takhle jednoduché, i když pro tyhle účely to stačí.

3. Nechce se mi po ránu počítat, ale zní to logicky :-)

4. Pozor na přemíru výkonu zdroje! Když budeš mít sestavu, která bude žrát 350W a dáš tam 750W, zatížíš zdroj na cca 50% a zdroj bude mít nějakou účinnost (řekněme 92%). Když budeš mít ale zdroj 1000W, tak bude zatíženej jen na cca 30% a účinnost může být třeba jen 87%. Účinnost zdrojů v různých zátěžích udává specifikace "80 Plus".

Pokud budeš teda mít sestavu se spotřebou řekněme 25W, tak jakejkoliv ATX zdroj bude pracovat v oblasti kolem 10% zátěže nebo míň a když se podíváš na 80 Plus, tak zjistíš, že i při 25% stojí účinnosti za prd. Jediný, co stojí za zmínku je Titanium , kdy i při 10% zátěže je účinnost 90%, ale ten zdroj vyjde na takový prachy, že se jeho koupě absolutně nevyplatí v porovnání s vyššími náklady na provoz horšího zdroje (i 24/7 dlouhodobě - to si můžeš přibližně spočítat).

Možná by stálo za to podívat se po něčem jako PicoPSU nebo jestli není deska, kterou lze napájet adaptérem od notebooku nebo 12V. Intel takový desky kdysi dělával, možná i jiní výrobci. Disky se pak napájí z desky, která má na sobě měnič a konektory s napájením.

5. UPS... počítačovou doma nemám, mám jen aktivně chlazenou větší, která má baterii externě. Mám 90Ah baterii a očekávám, že mi automatickej kotel na uhlí pojede 20 hodin (dmychadlo cca 20W, dvakrát do minuty na pár sekund šnek cca 120W). Tahle UPS má výhodu, že je jedno, jak velkou baterku k ní připojíš. Chceš kapacitu jak prase, dej tam tři 90Ah a pojede Ti to týden... Akorát UPS stála 3500Kč a baterka to samý...

Re:niekolko otazok ohladom spotreby PC
« Odpověď #3 kdy: 13. 12. 2020, 15:49:13 »
Možná by stálo za to podívat se po něčem jako PicoPSU nebo jestli není deska, kterou lze napájet adaptérem od notebooku nebo 12V. Intel takový desky kdysi dělával, možná i jiní výrobci. Disky se pak napájí z desky, která má na sobě měnič a konektory s napájením.

PicoPSU jsem zkoušel na 12V baterii a po zapnutí PC mi odpálilo desku.

IMHO se nevyplatí řešit spotřebu zdroje u NAS úplně do extrému. PC zdroj má v sobě spoustu ochran proti přepětí, přetížení a pokud se něco podělá, tak může zachránit disky.

Normální PC vydrží jet na těch běžných UPS tak 10 minut. To je opravdu jen na vykrytí občasného kolísání na síti nebo když vysavačem někdo vyhodí pojistky. Když je jistý delší výpadek, tak je to hlavně na uložení rozdělané práce. UPS nabíjí baterii většinou na 90% kvůli delší trvanlivosti, takže výdrž je vždy nižší. Výsledný výpočet bych dělil klidně 2ma. Taky záleží na tom, jak dlouho ta UPS ležela ve skladu. Baterie jsou po pár letech odepsané.


XX125

Re:Několik otázek ohledně spotřeby PC
« Odpověď #4 kdy: 13. 12. 2020, 16:14:49 »
Vůbec bych neřešil tyto teoretické úvahy - ničeho reálného se nedopočítáš. Připoj počítač na měřák spotřeby a po třech dnech (abys tam měl provoz i uspání) se podívej na skutečné hodnoty. Následně to přepočítej na peníze a rozhodni se, jestli je pro tebe přijatelné.


Re:niekolko otazok ohladom spotreby PC
« Odpověď #5 kdy: 13. 12. 2020, 17:18:21 »
Normální PC vydrží jet na těch běžných UPS tak 10 minut. To je opravdu jen na vykrytí občasného kolísání na síti nebo když vysavačem někdo vyhodí pojistky.....
Tohle jsou imho zkušenosti z doby Pentium 4, kdy samotnej CPU bral snad 50W v klidu a celej PC měl 100W+. A nedejbože, když tam člověk měl připojenej i CRT monitor.... Plus UPSky začínaly, byly drahý a tak každej měl jen ten největší šmejd s 1x12V/7Ah baterkou.

Re:Několik otázek ohledně spotřeby PC
« Odpověď #6 kdy: 14. 12. 2020, 02:03:23 »
Tak ona to dneska kompenzuje grafika a spotřeba 27" lcd se pomalu blíží 15" crt. Ale to jsem míchat neměl.

Změřil jsem schválně svůj NAS. CPU E3-1220Lv2 (TDP 17W), 32GB RAM, 8 sata disků wd red. Zdroj Fortron 200W SFX 80 plus bronze. 63W idle, 40W s vypnutými disky (to je asi 90% času). Při ceně 3,85Kč/kWh je to asi 4Kč/den, 1450Kč/rok. Na starou šlupku to úplně špatné není.
Ještě změřím HP micro server s 2ma disky, který by měl žrát o dost míň.

Re:Několik otázek ohledně spotřeby PC
« Odpověď #7 kdy: 14. 12. 2020, 08:53:39 »
Ahoj,

řešil jsem podobnou otázku, pro porovnání:

dříve
1. DLINK NAS-320 standby cca 10 až 15 W, s 2 disky v idle cca 25 W

nahrazen

2. DELL POWEREDGE T110v2 e3-1270v2 4x4GB ECC RAM, 3 x SATA disk,  idle stav cca 45W, standby neznámý - disky nevypínám

měřím to pomocí UPS  Eaton Ellipse Pro 650 FR

Původně jsem se toho serveru dost obával, očekával jsem 100W a více podobně jako u jednoho staršího PC co používám v práci.
Ale dnešní CPU mají všechny poměrně malou spotřebu bez zátěže. Ani GPU bez zátěže až tak moc nežerou.
V zátěži, ale spotřeba vzroste výrazně a u některých CPU i překročí TDP, byly o tom články cca před půl rokem.

Re:Několik otázek ohledně spotřeby PC
« Odpověď #8 kdy: 14. 12. 2020, 10:50:28 »
Tak HP microserver gen10 žere s 2ma diskama v idle 43W. Při zátěži skoky na 70W. Je tam AMD X3421 APU, což je výkonově podobný cpu jako E3-1220Lv2, jen žere 2x víc. Na obou serverech je proxmox a ZFS. Spotřeba jde tedy omezit hlavně přes CPU, ale na novějších filestémech je výkon CPU potřeba, takže níž už moc jít nejde.

Re:niekolko otazok ohladom spotreby PC
« Odpověď #9 kdy: 14. 12. 2020, 11:39:59 »
4: ...třeba takový 1000W zdroj bude mít třeba jen 50% účinnost při zátěži 40W
To si nemyslím. Podle měření na Anandtechu (z roku 2010) co jsem teď našel byla u zdroje 80 Plus Gold 700W účinnost 84% při zátěži 10%. Takže kolem zátěže 4-5% by účinnost mohla být mezi 70-80% a né 50% jak uvádíš.

Ještě jsem našel recenzi na RM1000 (taky 80 Plus Gold), kde se jasně uvádí:
Citace
Corsair also improved the low load efficiency in comparison to the RM1000, bringing it up to 87.8% at 10% load and 80.1% at 5% load.

Re:Několik otázek ohledně spotřeby PC
« Odpověď #10 kdy: 14. 12. 2020, 12:15:07 »
S těmi spotřebami v klidovém režimu to je problém a špatně se to zjišťuje - jediná možnost je podívat se na testy CPU/desky/disků/... a z toho to nějak velice hrubě odhadnout.

Co se týká UPS, tak tam se nedá jednoduše říct, že při spotřebě X vydrží UPS Y minut a při spotřebě 2X vydrží Y/2 - s narůstajícím zatížením dost podstatně klesá efektivní kapacita akumulátoru (schopnost dodat uložený náboj při odebíraném proudu). Většinou se to dá zhruba zjistit na stránkách výrobce UPS, bývá tam několik příkladů, jakou dobu by UPS měla vydržet při určitých odebíraných příkonech.

Re:Několik otázek ohledně spotřeby PC
« Odpověď #11 kdy: 14. 12. 2020, 13:53:35 »
Přidávám příklad UPS s uvedenou výdrží podle zátěže:
http://powerquality.eaton.com/ELP650FR.aspx?cx=54&SOLID=1703911&RUID=4181

Ostatní výrobci možná mají něco podobného, to jsem nehledal.

Re:Několik otázek ohledně spotřeby PC
« Odpověď #12 kdy: 15. 12. 2020, 01:54:53 »
Dakujem vsetym za rady, ako to uz (u mna) byva, vyvstalo viac otazok ako odpovedi :)

PicoPSU jsem zkoušel na 12V baterii a po zapnutí PC mi odpálilo desku.

podarilo sa to zreklamovat?

IMHO se nevyplatí řešit spotřebu zdroje u NAS úplně do extrému. PC zdroj má v sobě spoustu ochran proti přepětí, přetížení a pokud se něco podělá, tak může zachránit disky.

Znamena to teda ze PicoPSU nema ochrany ako klasicky zdroj?

Vůbec bych neřešil tyto teoretické úvahy - ničeho reálného se nedopočítáš. Připoj počítač na měřák spotřeby a po třech dnech (abys tam měl provoz i uspání) se podívej na skutečné hodnoty. Následně to přepočítej na peníze a rozhodni se, jestli je pro tebe přijatelné.

Ano to by bolo najlepsie, problem je ze zatial ziadny hardware nemam a zvazujem co kupit.

V zátěži, ale spotřeba vzroste výrazně a u některých CPU i překročí TDP, byly o tom články cca před půl rokem.

Tu na roote?

Tak HP microserver gen10 žere s 2ma diskama v idle 43W. Při zátěži skoky na 70W. Je tam AMD X3421 APU, což je výkonově podobný cpu jako E3-1220Lv2, jen žere 2x víc. Na obou serverech je proxmox a ZFS. Spotřeba jde tedy omezit hlavně přes CPU, ale na novějších filestémech je výkon CPU potřeba, takže níž už moc jít nejde.

Mozem sa opytat o aku verziu gen10 sa presne jedna?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Několik otázek ohledně spotřeby PC
« Odpověď #13 kdy: 15. 12. 2020, 02:16:26 »
PicoPSU jsem zkoušel na 12V baterii a po zapnutí PC mi odpálilo desku.
podarilo sa to zreklamovat?

predpokladam ze nereklamoval, protoze byl problem na jeho strane a na klasickou variantu picoPSU (zluta barva) urcene pro 12V, pripojil naprimo autobaterii ktera dala vice ;-) na to jsou picoPSU (modra barva) co maji vstup 6-24V...

Re:Několik otázek ohledně spotřeby PC
« Odpověď #14 kdy: 15. 12. 2020, 09:25:35 »
Viete mi prosim poradit ci niektore z nasledujucich picoPSU https://www.heureka.sk/?h%5Bfraze%5D=picopsu by boli vhodne do tejto dosky https://www.alza.sk/asrock-j5005-itx-d5277782.htm ceny sa tam lisia od 4E do 130E. Predpokladam ze potrebujem adapter (taky ako na notebook) + nieco co ma klasicky ATX 24 pin aby to slo zapnut do dosky a aby to malo aspon jeden molex ktory nasledne cez redukcie prerobim na SATA. Neviem si vsak celkom dobre predstavit ako dostanem SATA napr z tohoto https://www.jscomputers.sk/produkt/AC_Power_adapter_-12V-_16A-_192W-_+_PicoPSU_Adapter.html

Dakujem