Při kolika vadných sektorech vyměnit disk

Při kolika vadných sektorech vyměnit disk
« kdy: 09. 12. 2020, 11:36:07 »
Ahoj,

jak se díváte na vadné sektory na disku? Když např. disk hlásí, že má 47 vadných sektorů? S.M.A.R.T disku zatím hlásí, že je disk OK, ale vím, že někdo už by ho vyměnil. Máte nějaké pravidlo nebo existuje best practise?

Podotázka: Hlásí vadné sektory jen klasické disky nebo i SSD disky?

Díky

@admin: Omlouvám se, dal jsem to omylem do špatné sekce, ale sám to neumím přehodit jinam, díky
« Poslední změna: 09. 12. 2020, 11:39:18 od Elep331 »


Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Při kolika vadných sektorech vyměnit disk
« Odpověď #1 kdy: 09. 12. 2020, 11:50:42 »
Tak SSD třeba hlásí media errors a Bad block count. Dál taky existují rozšířené statistiky (i na plotnových discích), které hlásí zajímavější informace(historii teplot), počet zapsaných dat, je to něco jiného než klasická SMART Tabulka s parametrem a sloupci RAW?Min,Max?Threshold,Typ.
Možná někdo znalý doplní, jak to je na SSD (včetně rozlišení SATA a NVMe), jestli je tam také smart standard přesně jako na HDD a nebo je tam něco jiného s podobným účelem, jen se to jmenuje jinak.


Nevíte, jestli existuje ekvivalent SMART nebo NVMe provozních dat na integrovaných SSD na surface,apple a dalších integrovaných strojích.?

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Při kolika vadných sektorech vyměnit disk
« Odpověď #2 kdy: 09. 12. 2020, 11:53:13 »
Ahoj,

jak se díváte na vadné sektory na disku? Když např. disk hlásí, že má 47 vadných sektorů? S.M.A.R.T disku zatím hlásí, že je disk OK, ale vím, že někdo už by ho vyměnil. Máte nějaké pravidlo nebo existuje best practise?

Podotázka: Hlásí vadné sektory jen klasické disky nebo i SSD disky?

Díky

@admin: Omlouvám se, dal jsem to omylem do špatné sekce, ale sám to neumím přehodit jinam, díky

Menit co nejdrive - projev "disk ma vadny sektory" (a uz je jedno jestli v pending, nebo opravdu vadnych) znaci ze disk opravdu odchazi, a neni radno to riskovat.

Pokud mas treba RAID-6, tak nemusis zas uplne spechat, protoze to umi obnovit data ze zbylych disku. Nekdy pak problemy se spatnymi sektory zmizi po zapisu (takze je mozne v raidu pustit repair, ktery by mel zapsat na necitelny disk obnovena data ze zbytku pole).

Nikdy jsem ve SMART nevidel nic jineho nez "OK" - tedy az na jeden pripad ze soucasnoti, kdy Intel SSD ma ve starem firmware bug, ze to crashne a disk se odmita uplne bavit - nejde ani preflashovat, to fakt potesi, kdyz po secure-erase mate najednou tezitko :-) Netusil jsem ze to neni erase, ale self-destruct :P

U SSD nemas klasicke vadne sektory, ale Wear indicator, typicky jako procentualni metriku. A pak je dobre se treba divat na zapsanej objem dat a porovnat se specifikaci.

Re:Při kolika vadných sektorech vyměnit disk
« Odpověď #3 kdy: 09. 12. 2020, 12:04:07 »
Odkud vite, ze ma vadne sektory? Dle SMART parametru Reallocated Sectors Count, nebo jinak?
Pokud jsou vsechny reallocated a zadny pending (Current Pending Sector Count), oporucil bych jeste zkusit disk v jinem pocitaci, problem muze byt napr. i v napajeni (mne se stalo napr. na Synology ktere setri na kondenzatorech a nektere neosazuji, po pripojeni do PC je vse OK.)
Jinak ale souhlasim s predchozimi, ze je cas objednat disk a idealne tento nechat zazalohovany nebo vypnuty:)

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Při kolika vadných sektorech vyměnit disk
« Odpověď #4 kdy: 09. 12. 2020, 12:18:54 »
Nečekal bych bez ohledu na použitý RAID a opravdu kritické to je, když počet stoupá. Může jich být špatných mnohem více než hlásí S.M.A.R.T., ale pozná se to až při pokusu o jejich přečtení.


Re:Při kolika vadných sektorech vyměnit disk
« Odpověď #5 kdy: 09. 12. 2020, 12:38:07 »
kdyz jich je min jak 10 tak projedu disk badblocks a kdyz pocet nestoupne tak zustava. mam takhle jeden 4 badblokovej disk co je v raidu dalsi rok a neva mu to. jak to zacne stoupat tak vymena.

Re:Při kolika vadných sektorech vyměnit disk
« Odpověď #6 kdy: 09. 12. 2020, 14:03:11 »
Aj novy disk po prvom formate niekedy najde spatny sektor a netreba ho menit. Rovnako ked notebook pouzivate nesetrne a spadne na zem pocas zapisu.

Ked to zacne narastat bez dovodu, tak to men cim skor.

Re:Při kolika vadných sektorech vyměnit disk
« Odpověď #7 kdy: 09. 12. 2020, 14:44:03 »
Rozhodně není normální že nový HDD má vadné sektory. První vadný sektor a HDD je na vyhození. Tam není co řešit...

Re:Při kolika vadných sektorech vyměnit disk
« Odpověď #8 kdy: 09. 12. 2020, 15:58:00 »
tak tak, disk při prvním porjevu chyby odebrat a zlikvidovat, maximálně tak ho důkladně označit použít jako přenosové médium pro postradatelná data.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Při kolika vadných sektorech vyměnit disk
« Odpověď #9 kdy: 09. 12. 2020, 23:04:53 »
Pokud je v záruce, tak reklamuji klidně po prvním, udělal jsem to jednou nebo dvakrát a uznali mi to. Pokud už v záruce není, tak měním když jich je kolem stovky. Samozřejmě to předpokládá, že tam nejsou „neobjevené“ nečitelné sektory -- tj. například v RAIDu děláš pravidelně check, pokud je tam btrfs tak děláš scrub atd.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Při kolika vadných sektorech vyměnit disk
« Odpověď #10 kdy: 10. 12. 2020, 14:59:46 »
strucne:
1. pokud na datech zalezi, po prvnim.
2. pokud na datech nezalezi, az disk chcipne.
;-)

Re:Při kolika vadných sektorech vyměnit disk
« Odpověď #11 kdy: 10. 12. 2020, 20:11:51 »
Odkud vite, ze ma vadne sektory? Dle SMART parametru Reallocated Sectors Count, nebo jinak?
Pokud jsou vsechny reallocated a zadny pending (Current Pending Sector Count), oporucil bych jeste zkusit disk v jinem pocitaci, problem muze byt napr. i v napajeni (mne se stalo napr. na Synology ktere setri na kondenzatorech a nektere neosazuji, po pripojeni do PC je vse OK.)
Jinak ale souhlasim s predchozimi, ze je cas objednat disk a idealne tento nechat zazalohovany nebo vypnuty:)
Mám to v NAS od Synology. NAS stále hlásí, že jsou disky v pořádku, ale zároveň hlásí, že některé disky mají vadné sektory. Tak nevím co si z toho vybrat.

Re:Při kolika vadných sektorech vyměnit disk
« Odpověď #12 kdy: 10. 12. 2020, 21:17:57 »
Mám to v NAS od Synology. NAS stále hlásí, že jsou disky v pořádku, ale zároveň hlásí, že některé disky mají vadné sektory. Tak nevím co si z toho vybrat.

Synology dovede vypéct. Mně se stalo, že jsem doloval data z disků, které Synology hlásilo jako v pořádku.

Každopádně platí, co tu už zaznělo: jakmile se objeví první vadný blok, tak disk bez milosti do koše (do reklamace). Je prakticky jistota, že je na konci života a v dohledné době odejde. Včasnou výměnou předejdete problémům.

Re:Při kolika vadných sektorech vyměnit disk
« Odpověď #13 kdy: 11. 12. 2020, 09:05:46 »
Jen taková perlička. Známá měla na počítači vadných sektorů asi 1835, POSTovalo to asi 2-3 minuty a poté jsem HDD vyměnil za SSD a post trval normálně dlouho.

Re:Při kolika vadných sektorech vyměnit disk
« Odpověď #14 kdy: 11. 12. 2020, 11:38:09 »
Odkud vite, ze ma vadne sektory? Dle SMART parametru Reallocated Sectors Count, nebo jinak?
Pokud jsou vsechny reallocated a zadny pending (Current Pending Sector Count), oporucil bych jeste zkusit disk v jinem pocitaci, problem muze byt napr. i v napajeni (mne se stalo napr. na Synology ktere setri na kondenzatorech a nektere neosazuji, po pripojeni do PC je vse OK.)
Jinak ale souhlasim s predchozimi, ze je cas objednat disk a idealne tento nechat zazalohovany nebo vypnuty:)
Mám to v NAS od Synology. NAS stále hlásí, že jsou disky v pořádku, ale zároveň hlásí, že některé disky mají vadné sektory. Tak nevím co si z toho vybrat.

Jak jsem psal vyse, Synology setri na kondenzatorech a nektere typy disku maji problem s napajenim. Problem nemusi byt vubec v disku. Problem je, ze kdyz se opakovane nepodari precist sektor, protoze je zrovna podpeti zpusobene vyssim odberem, tak to disk oznaci jako vadny sektor, i kdyz ve skutecnosti je problem jinde. Po nejake dobe zivota Synology se to zhorsuje, jak kondiky starnou.

Napr. tady, ale da se toho na googlu najit hodne.
https://community.synology.com/enu/forum/17/post/98686

Ja mel takhle v synology disk s vadnymi sektory (a objevovaly se nove!), tento jsem dal do PC a naformatoval, jede OK.