Zbavit se Googlu?

Zbavit se Googlu?
« kdy: 09. 11. 2020, 00:50:04 »
Zdravím. Před chvílí jsem si přečetl tento článek https://www.businessinsider.com/google-users-locked-out-after-years-2020-10 a zalekl jsem se.

Vím že, jelikož, alespoň myslím, nedělám nic, co by mohlo Googlu vadit, tak mi smazání zřejmě nehrozí, ale článek ve mě vzbudil tuto myšlenku.

Od Googlu používám hlavně mail, ale chtělo by to (pro osobní věci) stejně nový, protože na Gmail mi chodí hodně odpadu. Gmail mě nejméně trápí.

Dále používám Fotky Google (to uvažuji delší dobu že ukončím a dám si vše na VPS). Mám u Googlu zdánlivě neomezené místo, ale pokud vynechám něco co rychle vyfotím pro to, abych to dále přespal, tak vyfotím tak 15 fotografií za běžný nudný měsíc.

Disk Google snad kromě nějaké zálohy šifrovacího klíče (samozřejmě že je zašifrovaná) a pár nepotřebných věcí, které tam zůstaly jako pozůstatek z dob dávno minulých, nepoužívám.

Mapy Google ale mají zajímavou funkci a to trasování a následné přiřazení fotografií k různým místům, což se mi náramně hodí (když je zajímavý měsíc, je tam toho docela dost). Je to asi jedna z nejkontroverznějších věci od Googlu, ale pro mě je to asi hlavní důvod proč se mi od něj nechce. Samozřejmě že bych si mohl takovou trasovací aplikaci sám vytvořit, která by indexovala fotografie a přiřadila k místům, nebo se bez toho obejít (dolování z exif dle data by mohlo stačit)

VPS mám u VPSFree.cz:
- 120 GiB SSD
- 250 HDD (tam bych měl fotografie) + doma pár ploten z mrtvých laptopů (na archivní materiál)
- 4 GiB RAM
- 8 jader
+ CentOS 8
Zařídil bych si do provozu Nextcloud.

---
Stojí to za to? Nějaké rady?
Děkuji.


.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Zbavit se Googlu?
« Odpověď #1 kdy: 09. 11. 2020, 07:23:00 »
Co se vlastně řeší? Když nechceš Google používat, tak ho prostě nepoužívej. Osobně s ním ale problém nemám, protože těch pár fotek někde z dovolené nebo z nějakých srazů spolužáků apod. nejsou natolik důvěrné, abych musel mít obavy, že je uvidí i někdo cizí. Nicméně je to pořád taková jakási jistota, že kdybych hypoteticky přišel o mobil a kleklo mně domácí úložiště s fotkami, tak jsou ty fotky aspoň ještě někde k mání. A hlavně za úložiště Google nic neplatím, tj. náklady nula, nula, nic.

Re:Zbavit se Googlu?
« Odpověď #2 kdy: 09. 11. 2020, 07:35:04 »
To je furt kolem dokola. Záloha znamená, že data mám minimálně na 2 různých místech. Přesun někam není záloha.
Lidi se dělí na ty, kdo zálohují a ty, kdo ještě nepřišli o data.
V tomto by tedy neměl být problém, jedna kopie NAS doma, druhá Google, případně třetí iCoud/OneDrive nebo něco.
Pod pojmem "zbavit se Googlu" si představím spíš, čím nahradit zbytek ekosystému: kalendáře (sdílené s rodinou), kontakty (sdílené mezi zařízeními) a tak.
Pro osobní použití se dá  použít NextCloud - sdílení kalendářů ale bude třeba trošku problém.
Mimochodem, ty kontakty z Googlu je taky dobré občas zazálohovat - a zálohu uložit samozřejmě jinam, než na Google disk :-)
Při profesním použití pak mail na vlastní doméně, cokoliv jiného je nerozum.

Re:Zbavit se Googlu?
« Odpověď #3 kdy: 09. 11. 2020, 07:41:36 »

...

Mapy Google ale mají zajímavou funkci a to trasování a následné přiřazení fotografií k různým místům, což se mi náramně hodí (když je zajímavý měsíc, je tam toho docela dost). Je to asi jedna z nejkontroverznějších věci od Googlu, ale pro mě je to asi hlavní důvod proč se mi od něj nechce. Samozřejmě že bych si mohl takovou trasovací aplikaci sám vytvořit, která by indexovala fotografie a přiřadila k místům, nebo se bez toho obejít (dolování z exif dle data by mohlo stačit)

...

To nextcloud umi taky

Re:Zbavit se Googlu?
« Odpověď #4 kdy: 09. 11. 2020, 07:49:05 »
Zálohu těch klíčů mám asi na 4 různých mistech, takže to záloha je.
Mě tady nejde o to zbavit se googlu z důvodu že bych ho "neměl rád" či bych měl obavy o soukromí. Spíše mi tato situace vnukla myšlenku, když mám VPS, mít to "u sebe". Přineslo by mi to i nějaké výhody.
Například,
1. Měl bych nad tím kontrolu
2. Mohl bych například mít více mailových aliasů a když tak je rušit

Ale zase by s tím bylo více práce, ale to není takový problém


.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Zbavit se Googlu?
« Odpověď #5 kdy: 09. 11. 2020, 07:52:00 »
Ale to se přece nevylučuje, prostě Google si necháš jako další pojistku.

Re:Zbavit se Googlu?
« Odpověď #6 kdy: 09. 11. 2020, 07:54:01 »
Ale to se přece nevylučuje, prostě Google si necháš jako další pojistku.

Kdo říkal že si ho budu rušit? Asi je ten nadpis takový nešťastný.

Spíše mířím na to, jestli se mi vyplatí selfhost.
« Poslední změna: 09. 11. 2020, 07:56:00 od okalousek »

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Zbavit se Googlu?
« Odpověď #7 kdy: 09. 11. 2020, 08:08:00 »
Osobně mám jeden NAS v RAID1 doma, druhý ten stejný v práci a mezi nimi nastavená automatická týdenní synchronizace (primárně tedy ne kvůli fotkám, ale skrz firemní věci, ovšem ty home foto se s tím prostě svezly). A extra fotky pak ještě na Google. A řekl bych, že je to dostatečná záloha. Zcela jistě bych si neplatil nějaké cloudy a už vůbec ne u firem, které dneska jsou s bombastickou reklamou všude vidět a zítra po nich třeba pes neštěkne.

Re:Zbavit se Googlu?
« Odpověď #8 kdy: 09. 11. 2020, 10:06:31 »
Zálohu těch klíčů mám asi na 4 různých mistech, takže to záloha je.

A data zálohovaná máte?

Spíše mířím na to, jestli se mi vyplatí selfhost.

Nevím, čemu říkáte "vyplatí". Finančně, a kvalitou služeb se to "nevyplatí". Z pohledu nezávislosti se to "vyplatí".

Osobně se k tomu stavím tak, že současné služby, které za něco stojí, čerpám. Jsem ale v nějakém částečném střehu, že se situace může změnit a v takovou chvíli jsem připraven si poradit jinak.

Každopádně data v cloudu nemáte v žádném bezpečí. Nic Vám negarantují, nic Vám nenahradí. Naopak nad cloud se staví zálohování nezávisle. Obvykle je vstup do cloudu poměrně levný, ale když započtete tyto "vedleší" činnosti, tak náklady +/- srovnají s on-premise řešením.

Re:Zbavit se Googlu?
« Odpověď #9 kdy: 09. 11. 2020, 11:19:49 »
A data zálohovaná máte?
Mám. Sice ne nějak pořádně, ale mám.


Nevím, čemu říkáte "vyplatí". Finančně, a kvalitou služeb se to "nevyplatí". Z pohledu nezávislosti se to "vyplatí".

Osobně se k tomu stavím tak, že současné služby, které za něco stojí, čerpám. Jsem ale v nějakém částečném střehu, že se situace může změnit a v takovou chvíli jsem připraven si poradit jinak.

Každopádně data v cloudu nemáte v žádném bezpečí. Nic Vám negarantují, nic Vám nenahradí. Naopak nad cloud se staví zálohování nezávisle. Obvykle je vstup do cloudu poměrně levný, ale když započtete tyto "vedleší" činnosti, tak náklady +/- srovnají s on-premise řešením.

Mám VPS a běžím na ní jen webserver a čas od času některé věci, na které potřebuji server s rootem. Takže spousta nevyužitých prostředků. U VPSFree dělají zálohy + mají ještě NAS na jiném počítači + mám doma disky s mrtvých laptopů. Finančně mi to nevadí, server si budu platit, tak i tak.

Do cloudu moc chodit nechci. Nemám moc rád "black box" řešení. Tady spíše jde o jestli se mi ta práce vyplatí.



...

Mapy Google ale mají zajímavou funkci a to trasování a následné přiřazení fotografií k různým místům, což se mi náramně hodí (když je zajímavý měsíc, je tam toho docela dost). Je to asi jedna z nejkontroverznějších věci od Googlu, ale pro mě je to asi hlavní důvod proč se mi od něj nechce. Samozřejmě že bych si mohl takovou trasovací aplikaci sám vytvořit, která by indexovala fotografie a přiřadila k místům, nebo se bez toho obejít (dolování z exif dle data by mohlo stačit)

...

To nextcloud umi taky
Monitorovat kam chodím?

Re:Zbavit se Googlu?
« Odpověď #10 kdy: 09. 11. 2020, 11:24:54 »
Do cloudu moc chodit nechci. Nemám moc rád "black box" řešení. Tady spíše jde o jestli se mi ta práce vyplatí.

Ale to je pořád dokola to slovo "vyplatí". Co to znamená? Já mám serverů k dispozici hodně, ale část služeb mám v cloudu nebo u velkých poskytovatelů a jsem přesvědčený, že se mi to "vyplatí". Mám zákazníky, kteří si to přejí jinak, a taky jsou přesvědčení, že se jim to "vyplatí".

Můj pohled je z úhlu jediného neškálovatelného prostředku, který mám k dispozici: času. Kdybych neměl co na práci, tak si klidně udělám vlastní mailserver, budu si ladit pravidla, průběžně antispam, řešit viry, ... Když čas nemám, jsem rád, že se mi o to někdo za rozumný bakšiš postará.

S IT je to jako s jídlem. Můžete si vařit, můžete kupovat polotovary a můžete chodit do restaurace. Můžete být mlsný, nebo skromný.

Jak chcete, aby Vám někdo viděl do hlavy?

Re:Zbavit se Googlu?
« Odpověď #11 kdy: 09. 11. 2020, 11:38:40 »
Tak existují veřejné blacklisty pro SPAM®.

GMail je zdarma, tak kdo ví kde ty ode mne berou.

Re:Zbavit se Googlu?
« Odpověď #12 kdy: 09. 11. 2020, 11:46:57 »
Tak existují veřejné blacklisty pro SPAM®.

Hehe, a s nimi jako nejsou žádné problémy, žádná starost?

GMail je zdarma, tak kdo ví kde ty ode mne berou.

GMail je zdarma leda tak ve své okleštěné podobě. Když jste se ptal, jestli raději variantu vlastního serveru, je jasné, že byste musel mít vlastní doménu.

Takže otázka pravděpodobně nezní, jestli vlastní server, ale jestli mít e-mail na @gmail.com, nebo @vlastní-doména.tld. Tam je jednoznačná odpověď - pro nezávislost je lepší mít mailovou doménu vlastní.

Nijak se to ale nevylučuje, abyste ji měl obhospodařovanou Googlem (gmail.com), nebo třeba Microsoftem. Tam už bych já osobně raději platil těch pár fufníků, co za to chtějí, než se staral o celý vlastní mailserver.

Re:Zbavit se Googlu?
« Odpověď #13 kdy: 09. 11. 2020, 11:49:29 »


...

Mapy Google ale mají zajímavou funkci a to trasování a následné přiřazení fotografií k různým místům, což se mi náramně hodí (když je zajímavý měsíc, je tam toho docela dost). Je to asi jedna z nejkontroverznějších věci od Googlu, ale pro mě je to asi hlavní důvod proč se mi od něj nechce. Samozřejmě že bych si mohl takovou trasovací aplikaci sám vytvořit, která by indexovala fotografie a přiřadila k místům, nebo se bez toho obejít (dolování z exif dle data by mohlo stačit)

...

To nextcloud umi taky
Monitorovat kam chodím?

To asi ne... nehledal sem. Myslel sem to ukazani fotek na mape.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zbavit se Googlu?
« Odpověď #14 kdy: 09. 11. 2020, 11:59:26 »
Přijít o Googlí účet je moje noční můra a to můžu být rád, že nejedu na jabku, tam člověk skončí s hardwarem za desítky tisíc, který může použít maximálně jako podložku pod talíř. Na druhou stranu moc open source alternativ není a v tomto ohledu se nedá věřit ani službám, které si člověk platí. Takže bych se asi držel tohoto:

* Nepoužívat gmail.com doménu pro hlavní email,
* zálohovat pravidelně data z Googlího cloudu,
* pokud to jde, nepoužívat přihlášení do služeb dalších stran přes Google.

Na email máme navázány další služby, takže pokud se někde registruji jako abcd@gmail.com a o ten email přijdu, jsem prakticky nahranej. Nikdy na takové službě neobnovím heslo a třeba se ani nepřihlásím, protože někoho napadlo navázat dvoufázové ověřování přes email. Vždy tedy na hlavní email používat vlastní domény a dvoufázové ověřování přes offline aplikaci.

Google umožňuje jednou za dva měsíce vygenerovat archiv dat, co má u nich člověk uložena a co nasbíral. Odkaz na stažení chodí sám po dobu jednoho roku.

Přihlášení jedním klikem do jinak nesouvisejících služeb je super pohodlné, ale pokud to jde, tak je lepší se mu vyvarovat, jinak se tam člověk v nejčernějším scénáři nedostane.

Osobně bych nechtěl používat nic jiného než Googlí služby, protože mi v mnoha ohledech vyhovují. Zároveň ale člověk musí být opatrný a počítat s tím, že pro Google je jeden uživatel doslova nic.