DVB-T2 streamování do lokální domácí sítě

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:DVB-T2 streamování do lokální domácí sítě
« Odpověď #30 kdy: 07. 11. 2020, 17:43:02 »
Pro větší počet streamů jedině profesionální zařízení.
V pořádku já ti nic nenutím, kup si co potřebuješ. Vzhledem k doporučování anténích rozvodů pro každého člena domácnosti jsi asi ze staré školy, ale dnes se to dělá jinak a jednodušeji a lze to bez problému, jak psalo několik lidí v tomto vláknu.

Na tvůj post jsem původně reagoval, protože ti pořád nedocházelo co ti naznačovali už 2 lidi v diskuzi. Máš pořád utkvělou představu, že se musí vzít celá šířka pásma ze všech MUXů a ty se neustále musí posílat někam ke klientům (osobám co se chtějí dívat). Tvheadend funguje takto:
1) client pošle požadavek, že chce sledovat (nebo nahrávat) nějakou stanici (např. ĆT1)
2) požadavek dorazí na server (u mě NUC) na kterém se nachází Tvhedend
3) Tvheadent má uložené, že ČT1 je na MUXu X, použije volný tuner, a zpět ke klientovi pošle jen stream s ČT1 (nemusí se nikam streamovat celý obsah MUXu X)
4) Dalším clientům se taktéž posílá jen stream dané stanice. Tzn. pro 6 lidí v domácnosti jen 6 streamů stanic (+ případné nahrávání) a to zvládne s přehledem i můj levný NUC a obyčejný router.

Jiná diskuze by byla streamování pro celý panelák, ale to v tomto vláknu neřešíme.
Proboha svatýho - dokud je TV vysílání a TV signál takový jaký je, tak se bude i nadále rozvádět koaxiálním kabelem, ostatně všichni výrobci televizorů také osazují svoje produkty TV tunery se vstupem právě na koax. kabel, a žádné ohromující "novinky", jak si je někdo představuje pod pomatenými internetovýmo dojmy, se prostě a jasně nekonají a konat nebudou. Skoro to tak vypadá, že někomu z toho netu už notně hrabe a bez UTP ani nehodí bobek do mísy, natož aby spláchl :D

Pokud si mají uživatelé libovolně vybírat ze všech programů, které se ve 4 pozemních muxech šíří, tak prostě ty programy musíš komplet streamovat a ne matlat omáčku o nějakých Tvheadendech a údajných požadavcích, které budou přijímací zařízení kamsi posílat. První, co by nastalo, že se při každém požadavku na změnu, to zařízení akorát kousne nebo spadne, protože domácí hračkárny na toto nejsou stavěny.
Ty tady popisuješ tak stav, kdy si někdo doma nastreamuje něco na jeden telefon a max. k tomu na jeden tablet, to se ještě tou domácí hračkárnou obsloužit dá. Ale výše zmíněné 6+6 je bez šance, resp. nikdy to nepojede tak plynule, jako když do každého zařízení strčím sólo DVB-T2 tuner a vše budu mít nezávisle na sobě. Já už skutečně z těchto hračkáren vyrostl, jak jsem psal výše a nebudu se vracet do éry nějakých pochybných experimentů, když vše jde udělat podstatně snadněji a spolehlivěji. A nepotřebuji k tomu ani žádný podělaný net a zbytečný datový provoz :P


Re:DVB-T2 streamování do lokální domácí sítě
« Odpověď #31 kdy: 07. 11. 2020, 18:31:25 »
Je to marný, je to marný, je to marný  :)

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:DVB-T2 streamování do lokální domácí sítě
« Odpověď #32 kdy: 08. 11. 2020, 07:03:58 »
Opravdu je marný se snažit fabulovat o nějakém streamování, když si pak člověk přečte jiná fóra, kde se to nářky nad Tvheadendy apod. jenom hemží :D

Jinak i kdyby se někomu podařilo streamování dotáhnout k co nejlepšímu výsledku a obsluhoval by třeba ten hotel, tak pořád klasický televizní rozvod koax. kabelem s připojením přímo do tunerů televizorů, na tom bude vždy líp, pokud jde o spolehlivost a jednoduchost provedení (rozbočení signálu k TV, max. zesílení a tím to končí, což je nebe a dudy oproti nějakým streamovacím šaškárnám). To je prostě realita světa a nic na tom nezmění ani zapálení internetisti, kteří žijí v jakési své bublině a úplně mimo mísu :)

Re:DVB-T2 streamování do lokální domácí sítě
« Odpověď #33 kdy: 08. 11. 2020, 07:37:29 »
Marný je to, že jsem se ti snažil na jednoduchém příkladu vysvětlit, že se 4 MUXy kompletně nemusí streamovat ke klientům a ty jsi mně na to napsal:

Pokud si mají uživatelé libovolně vybírat ze všech programů, které se ve 4 pozemních muxech šíří, tak prostě ty programy musíš komplet streamovat a ne matlat omáčku o nějakých Tvheadendech a údajných požadavcích...

Bohužel nevím jak jednodušeji to ještě vysvětlit. Pokud nevíš co znamená "poslat požadavek" a pořád nechápeš jak to s tvheadendem funguje, tak se klidně ptej na to čemu nerozumíš. Obávám se ale, že to bereš příliš osobně a otázky by pro tebe zřejmě znamenaly prohru ve slovním souboji.

Re:DVB-T2 streamování do lokální domácí sítě
« Odpověď #34 kdy: 08. 11. 2020, 09:49:20 »
LarryLine samozřejmě máš Tvheadendem pravdu. Sám to takto na několika místech používám. A trend distribuce je samozřejmě IPTV, nikoliv DVB.
Ale především se skláním před tvou trpělivostí.


.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:DVB-T2 streamování do lokální domácí sítě
« Odpověď #35 kdy: 08. 11. 2020, 09:54:06 »
Trend distribuce je IPTV? Nejspíš ta, která letos na jaře Kyslíkům komplet lehla, ne? :D :D :D Bože, bože - naivita některých je až ohromující, resp. spíš to, že se tito jedinci dokáží soustavně ztrapňovat místo toho, aby si zjistili, kolik domácností využívá TV "na koaxu" a kolik na jakémsi pofidérním netu, jenž nikdy nebyl k přenosu TV ani stavěn. Procentuálně je to 96 koax. vs. 4 net - to je co? Pěkný trend :D A trpělivost zatím mám, resp. se spíš dobře bavím nad tím, co se na netu dá najít za příspěvky jiných, to je fakt síla :D :D :D

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:DVB-T2 streamování do lokální domácí sítě
« Odpověď #36 kdy: 08. 11. 2020, 09:56:24 »
Marný je to, že jsem se ti snažil na jednoduchém příkladu vysvětlit, že se 4 MUXy kompletně nemusí streamovat ke klientům a ty jsi mně na to napsal:

Pokud si mají uživatelé libovolně vybírat ze všech programů, které se ve 4 pozemních muxech šíří, tak prostě ty programy musíš komplet streamovat a ne matlat omáčku o nějakých Tvheadendech a údajných požadavcích...

Bohužel nevím jak jednodušeji to ještě vysvětlit. Pokud nevíš co znamená "poslat požadavek" a pořád nechápeš jak to s tvheadendem funguje, tak se klidně ptej na to čemu nerozumíš. Obávám se ale, že to bereš příliš osobně a otázky by pro tebe zřejmě znamenaly prohru ve slovním souboji.
Ty tvoje USB dongly při požadavku na změnu programu akorát vytuhnou nebo to rovnou celé spadne. 6+6 je pouze tvůj vlhký sen, budeš rád, když z toho vydoluješ 1+1 :P

Ston3

Re:DVB-T2 streamování do lokální domácí sítě
« Odpověď #37 kdy: 08. 11. 2020, 13:38:56 »
Čau, čtu to pouze v mobilu a dost se bavím. Jak se nedaří tazatele přesvědčit.  :D :D
Sám provozuji Raspberry Pi 4, 2x USB tunery DVB-T2.
LibreElec KODI 18.8. Na tom “plugin” TVHeadEnd server a TVHeadEnd klient, připojený ke staré metrové telce přes HDMI + sdílení do sítě.
Na WIFI na notebooku jsem z toho vyždímal 4 FullHD streamy (4x VLC vedle sebe) víc ČT ani nevysílala.
Jeden FullHD stream myslím byl cca 8 Mbit/s, je to H265. NeHD kanály jsem snad z jednoho muxu streamoval paralelně všechny. X-krát VLC vedle sebe.
Nahrávání mám na USB disk připojen k wifi routeru jako SAMBA share.

Tvheadend server jsem obohatil o ovladače toho tuneru, přes webové rozhraní naladil a roztřídil programy a už cca rok jsem na to nemusel šáhnout.

Kdybych z toho potřeboval vyždímat 6+6 tak mi stačí přece 4 tunery, protože jsou jenom 4 MUXy, ale už to asi neutáhne Raspberry Pi, takže bych volil nějaký x86 mini PC.
Modernější telky by uměli nějakýho tvheadened klienta, mobily, tablety mají klienty. PC přes webové rozhraní tvheadened vybere kanál a sleduje přes VLC.
K ne-chytré telce bych dal Raspi3-4 a buď wifi nebo UTP.

Re:DVB-T2 streamování do lokální domácí sítě
« Odpověď #38 kdy: 08. 11. 2020, 15:17:43 »
A trend distribuce je samozřejmě IPTV, nikoliv DVB.
Souhlas. Napojoval jsem teď jedné známé O2 TV a zalíbilo se mi, že když člověk klikne na pořad co běží v TV, tak má na výběr "Přehrát od začátku" nebo "Přehrát živě". Nepamatuji si přesně ty názvy nabídek, ale chápeme se. Což je velmi příjemné, že člověk nemusí přesně na minutu být u začátku pořadu/filmu. Já se na TV dívám minimálně, ale vzhledem k tomu, že nyní O2 dalo O2 TV k internetu zdarma, tak to časem začnu využívat.

Re:DVB-T2 streamování do lokální domácí sítě
« Odpověď #39 kdy: 08. 11. 2020, 15:22:51 »
Ty tvoje USB dongly při požadavku na změnu programu akorát vytuhnou nebo to rovnou celé spadne. 6+6 je pouze tvůj vlhký sen, budeš rád, když z toho vydoluješ 1+1 :P
Nemůžu si pomoct, ale mám dojem, že pracuješ jako technik pro nějakou firmu, která montuje firmám/hotelům/domácnostem wifi, antény, satelity možná i další elektro a natahování koaxů je pro tebe dením chlebem a tuhle diskuzi o Tvheadendu (což jsou IT technologie, které neděláš), bereš jako útok na tvé živobytí. Jiné vysvětlení mne nenapadá.  :(

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:DVB-T2 streamování do lokální domácí sítě
« Odpověď #40 kdy: 08. 11. 2020, 20:00:03 »
Jo, celkem trefa. Internet v hotelích a penziónech, k tomu TV. A právě proto, že hoteliér chce mít spolehlivou službu, tak se to vždy dělá přes RF koaxiál a ne nějaký internet, kde by majitel akorát zuřil, co je to za shit. Takhle má udělaný koax. rozvod, který bude sloužit desítky let a bez nutnosti se o to jakkoliv starat :)

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:DVB-T2 streamování do lokální domácí sítě
« Odpověď #41 kdy: 08. 11. 2020, 20:02:31 »
A trend distribuce je samozřejmě IPTV, nikoliv DVB.
Souhlas. Napojoval jsem teď jedné známé O2 TV a zalíbilo se mi, že když člověk klikne na pořad co běží v TV, tak má na výběr "Přehrát od začátku" nebo "Přehrát živě". Nepamatuji si přesně ty názvy nabídek, ale chápeme se. Což je velmi příjemné, že člověk nemusí přesně na minutu být u začátku pořadu/filmu. Já se na TV dívám minimálně, ale vzhledem k tomu, že nyní O2 dalo O2 TV k internetu zdarma, tak to časem začnu využívat.
Jo a občas to dva dny nejede vůbec, pak je část programů nedostupná, sem tam spadne kvalita na úroveň 3gp, když nestíhá linka... No prostě samá pozitiva a sociální jistoty :D :D :D

Re:DVB-T2 streamování do lokální domácí sítě
« Odpověď #42 kdy: 08. 11. 2020, 20:49:20 »
Jo, celkem trefa. Internet v hotelích a penziónech, k tomu TV. A právě proto, že hoteliér chce mít spolehlivou službu, tak se to vždy dělá přes RF koaxiál a ne nějaký internet, kde by majitel akorát zuřil, co je to za shit. Takhle má udělaný koax. rozvod, který bude sloužit desítky let a bez nutnosti se o to jakkoliv starat :)
Super. Dám se k jasnovidcům :)

Jo a občas to dva dny nejede vůbec, pak je část programů nedostupná, sem tam spadne kvalita na úroveň 3gp, když nestíhá linka... No prostě samá pozitiva a sociální jistoty :D :D :D
Známá si zatím nestěžovala. Pokud si nebude stěžovat ani v budoucnu a bude možné sledovat na více zařízeních, tak časem taky zruším DVB-T2.

Re:DVB-T2 streamování do lokální domácí sítě
« Odpověď #43 kdy: 09. 11. 2020, 08:35:37 »
Jo, celkem trefa. Internet v hotelích a penziónech, k tomu TV. A právě proto, že hoteliér chce mít spolehlivou službu, tak se to vždy dělá přes RF koaxiál a ne nějaký internet, kde by majitel akorát zuřil, co je to za shit. Takhle má udělaný koax. rozvod, který bude sloužit desítky let a bez nutnosti se o to jakkoliv starat :)

A pak přijedou do hotelu lidi z civilizovaných krajin, co by se rádi podívali na Netflix nebo Youtube nebo si chtěli něco streamovaně zahrát. A protože hoteliér podlehl zpátečníkovy s malým rozhledem, tak spláče nad výdělkem. Nejezdíš náhodou do práce v kočáře taženým koňmi? Tak se to přece vždycky dělalo!

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:DVB-T2 streamování do lokální domácí sítě
« Odpověď #44 kdy: 09. 11. 2020, 08:43:57 »
Ty tvoje USB dongly při požadavku na změnu programu akorát vytuhnou nebo to rovnou celé spadne.
Hele a co si třeba předtím zjistit, jak věci fungujou? Změna programu se donglu vůbec neposílá, protože to trvale přijímá celý multiplex, a jednotlivé streamy se z toho extrahují až v počítači.