Nástroj pro psaní poznámek pro programátora

xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Nástroj pro psaní poznámek pro programátora
« kdy: 31. 10. 2020, 09:59:15 »
Zdravim,

Zajimalo by me, v cem si treba pisete a udrzujete poznamky. Zatim jsem pouzival notepad++, ale presel jsem na Linux. Moje pozadavky by nyni asi byly:
- zdarma
- linux nebo multiplatformni
- cloud
- markup language
- import/export - co kdybych treba chtel prenest ty poznamky jinam

Dekuji moc za tipy.


« Poslední změna: 31. 10. 2020, 14:19:03 od Petr Krčmář »


Re:Jaky nastroj pro psani poznamek pro programatora?
« Odpověď #1 kdy: 31. 10. 2020, 10:17:17 »
Vim Zettel

Longin

  • ***
  • 104
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaky nastroj pro psani poznamek pro programatora?
« Odpověď #2 kdy: 31. 10. 2020, 10:31:31 »
Simplenote, Joplin...

Re:Jaky nastroj pro psani poznamek pro programatora?
« Odpověď #3 kdy: 31. 10. 2020, 11:15:47 »
S touhle otázkou jsem se potýkal pěkně dlouhou dobu. Primárně používám Google Keep, které ale bohužel nedisponuje oficiálním veřejným API, takže dopsat si k tomu nějaký jednoduchý poznámkovač se mi nechce (ačkoliv existuje neoficiální API, lze najít na Githubu). Používám tedy spíš na osobní poznámky, na sdílení. Třeba nákupní seznamy v tom mam :)

Na pracovní projekty používám Redmine, který už tohle API má. Jenže na poznámky mi moc nevyhovuje, protože poznámky většinou jdou skrz více projektů. Takže řešením by mohlo být vytvořit v Redmine projekt Poznámky.

Zkoušel jsem i různé programy, které nabízely grafické nebo textové rozhraní a poznámky ukládaly do čitelných textových souborů v nějaké svojí struktuře, ale nic mi úplně nevyhovovalo.

Skončil jsem u toho, že mám adresář "todos" a v něm textové soubory podle potřeby (podle názvu klienta a jeden soubor osobni). Formát používám následující: mínusem začíná poznámka k řešení (sem tam výjimka třeba výpis z logu je přes více řádek, ale na první pohled je vidět, proč tomu tak musí být :)). x-kem začíná poznámka, kterou jsem dneska zpracoval a může být v budoucnu smazána. Většinou promazávám s rozestupem dní až týdnů, abych viděl, co jsem vlastně za ten den udělal.

Nejlepší rozhraní pro psaní je pro mě prostě textový editor vim. Pro ulehčení psaní jsem si vytvořil různé aliasy s prefixem todo, např. todo-osobni mi spustí vim ~/todos/osobni.txt a mám tak rychlý přístup k poznámkám všude v terminálu.

Re:Jaky nastroj pro psani poznamek pro programatora?
« Odpověď #4 kdy: 31. 10. 2020, 11:59:43 »


Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaky nastroj pro psani poznamek pro programatora?
« Odpověď #5 kdy: 31. 10. 2020, 12:06:29 »
Používám trello.com.

Re:Jaky nastroj pro psani poznamek pro programatora?
« Odpověď #6 kdy: 31. 10. 2020, 12:23:35 »
na drobnosti google keep, na zbytek dokuwiki. případně můžeš zkusit nextcloud notes, nebo gitea / gogs / privátní github repo

Re:Jaky nastroj pro psani poznamek pro programatora?
« Odpověď #7 kdy: 31. 10. 2020, 12:32:04 »

Re:Jaky nastroj pro psani poznamek pro programatora?
« Odpověď #8 kdy: 31. 10. 2020, 15:02:01 »
https://orgmode.org/

Je k tomu i nějaký slušný editor?

Jestli to půjde nějak nasadit na vim? :)


Re:Nástroj pro psaní poznámek pro programátora
« Odpověď #10 kdy: 31. 10. 2020, 21:22:31 »
Záleží jak si definujete "poznámku" :) já třeba preferuji delší povídání, takže mám na serveru rozjetou Wiki.js instanci a tam si píšu dokumentaci, poznámky z vývoje (stylem deníčku), znalostní bázi, atd.

Byť webovými technologiemi spíš pohrdám, tak musím uznat, že Wiki.js je fakt výborně zpracovaný projekt po všech stránkách - jak UI (plynule i na Pinephonu, dobře se v tom zorientuje), tak backend (minimální nároky na prostor i čas, storage je v normálním postgresu a ne nějaké moderní Hrůze.js, dumpuje to markdown do gitu).

Re:Nástroj pro psaní poznámek pro programátora
« Odpověď #11 kdy: 31. 10. 2020, 22:50:31 »
Pouzivam GUI nadstavbu Gitu "Gitea" a poznamky k projektu cpu primo tam v MD formatu. Edituje se to normalne MD editorem, treba v eclipse
Neztrati se to, proctou si i jini, je to zalohovane a po vymene NTB nactu s prvnim pullem.

Re:Nástroj pro psaní poznámek pro programátora
« Odpověď #12 kdy: 31. 10. 2020, 22:58:40 »
Teda ty vase GNU reseni jsou vtip, jako vzdy :D Poznamnicek v roce 2020 ma umet vkladat i obrazky a printscreeny a umet se synchronizovat s mobilem pres Internet. Ma k tomu umet funkci search a to i na te mobilni aplikaci. Ktery z tech vasich solutions dobrych tak v roce 1998 to splnuje? Btw, Google keep je solidni shit, to se Googlu moc nepovedlo.
« Poslední změna: 31. 10. 2020, 23:02:33 od registrovany123 »

Re:Nástroj pro psaní poznámek pro programátora
« Odpověď #13 kdy: 01. 11. 2020, 07:59:47 »
Teda ty vase GNU reseni jsou vtip, jako vzdy :D Poznamnicek v roce 2020 ma umet vkladat i obrazky a printscreeny a umet se synchronizovat s mobilem pres Internet. Ma k tomu umet funkci search a to i na te mobilni aplikaci. Ktery z tech vasich solutions dobrych tak v roce 1998 to splnuje? Btw, Google keep je solidni shit, to se Googlu moc nepovedlo.

Ne ze bych to pouzival(screenshoty) ale orgmode to umi.
Ja vic ocenim, ze ty poznamky muzou bejt "spustitelny" viz org-babel.
Kterej z tech tvejch toolu pro rok 2020 to umi?

Re:Nástroj pro psaní poznámek pro programátora
« Odpověď #14 kdy: 01. 11. 2020, 09:56:36 »
Teda ty vase GNU reseni jsou vtip, jako vzdy :D Poznamnicek v roce 2020 ma umet vkladat i obrazky a printscreeny a umet se synchronizovat s mobilem pres Internet. Ma k tomu umet funkci search a to i na te mobilni aplikaci. Ktery z tech vasich solutions dobrych tak v roce 1998 to splnuje? Btw, Google keep je solidni shit, to se Googlu moc nepovedlo.

Ne ze bych to pouzival(screenshoty) ale orgmode to umi.
Ja vic ocenim, ze ty poznamky muzou bejt "spustitelny" viz org-babel.
Kterej z tech tvejch toolu pro rok 2020 to umi?

Orgmode to umi? Ze se nepochlubili ve vyctu features:
https://orgmode.org/features.html

kde mas vkladani obrazku, a kde mas mobilni aplikaci pro Android?

Z mejch toolu to umi Apple Notes, slabsi odvar je OneNote od Microsoftu, a pak jeste Evernote, ale ten jsem nezkousel.