Rozvody ethernet v RD - bez husího krku?

Rozvody ethernet v RD - bez husího krku?
« kdy: 30. 10. 2020, 12:35:51 »
Zdravím,
plánuji realizovat rozvody ethernetu v RD, kabel mám Belden CAT7 (Belden 1885ENH, CAT7, S/FTP, LSOH AWG23).

Plánuji je natahat bez chrániček, neboť do pokoje povedou 2-3ks, a u rozvaděče se bude sbíhat cca 20ks kabelů, což by s chráničkama zabralo mnoho místa. Do každého pokoje ale natáhnu jednu prázdnou chráničku rezervní, pro případ poruchy.

Pokud budu mít totiž vše v chráničkách po 2ks kabelech v jedné chráničce, stejně tam již nic neprotáhnu/nevyměním, a půlka podlahy bude změť husích krků...

Co na to říkáte? Nevadí kabelu, že bude přímo zaházen ve zdi (ytong)? Ale jen 20cm ke krabičkám, jinak bude položen v podlaze.

Díky.



Re:Rozvody ethernet v RD - bez husího krku?
« Odpověď #1 kdy: 30. 10. 2020, 12:46:50 »
Kabelu to určitě nevadí. Jen si dejte pozor, aby se někde nelámal, zejména na přechodu podlaha-zeď apod.

Re:Rozvody ethernet v RD - bez husího krku?
« Odpověď #2 kdy: 30. 10. 2020, 13:05:06 »
Jinak většího množství husích krků bych se neobával, pro ilustraci přikládám foto z naší stavby.
Instalováno bylo cca 600m kabelů cat 6a a cat 7, v husích krcích po dvou.
Zakončeno na obou koncích keystony Solarix SXKJ-10G-STP-BK-SA.
V případě zájmu mohu nasdílet foto z dokončení.
« Poslední změna: 30. 10. 2020, 13:10:14 od --ps-- »

Re:Rozvody ethernet v RD - bez husího krku?
« Odpověď #3 kdy: 30. 10. 2020, 13:23:25 »
Já zkoušel zatáhnout do 25mm hus. krku 2x CAT7 a nešlo to... navíc ještě přibudou budou husí krky na TV+SAT...takže v patře by toho byla fakt plná podlaha, a než udělám podlahu, tak je stejně rozdupu a nikdo nic v případě opravy neprotáhne...

Re:Rozvody ethernet v RD - bez husího krku?
« Odpověď #4 kdy: 30. 10. 2020, 13:35:00 »
Já zkoušel zatáhnout do 25mm hus. krku 2x CAT7 a nešlo to... navíc ještě přibudou budou husí krky na TV+SAT...takže v patře by toho byla fakt plná podlaha, a než udělám podlahu, tak je stejně rozdupu a nikdo nic v případě opravy neprotáhne...

No, to si to musíte připravit předem - venku nařezat na přesnou délku, narovnat, protáhnout a pak teprv umístit do stavby. S dodatečnám protahováním se nepočítá, vše je definitivní.


Re:Rozvody ethernet v RD - bez husího krku?
« Odpověď #5 kdy: 30. 10. 2020, 13:49:52 »
Však tak jsem to dělal....  :)

Pokud ale vezmu v potaz úvahy, že chráničku mám proto, že v případě poruchy/výměny/ kabelu mám možnost kabel vyměnit....tak podle mě je to nereálné... stačí mít tři ohyby a kor v případě volně loženého hus. krku v podlaze, tam nic neprotáhnu...

V tom případě, mi přijde lepší dát max. kus chráničky od podlahy ke krabičce ve zdi, aby nebyl kabel přímo zazděn. Příp. hlavní souběh kabelů vystupujících na chodbu třeba do chráničky 40mm - jen z důvodu ochrany, než bude podlaha...

Re:Rozvody ethernet v RD - bez husího krku?
« Odpověď #6 kdy: 30. 10. 2020, 14:03:00 »
Pokud má ten dům sedlovou střechou, tak bych udělal centrální místo pro switch na půdě. S místem pro chráničky by přestal být problém a dále by vše vedlo (skoro)svisle, bez ostrých záhybů, takže i případná výměna kabeláže by do budoucna nebyl problém. Jen je v tomto případě třeba dávat pozor na teplotu na půdě, respektive raději přidat ke switchi nějaký ventilátorek.

Re:Rozvody ethernet v RD - bez husího krku?
« Odpověď #7 kdy: 10. 11. 2020, 10:25:07 »
vetrak na pudu, no nevim... jde o to jak velka puda je. Starej komunistickej barak co ma pudu velkou jak cely patro tak tam je sice v lete hyc, ale stale dobry, aspon me tam nic za 8 let neodeslo, jediny co ma vetrak je NAS a ten si ho pousti podle potreby. Switch, zdroje, Mikrotik, Wifi drzi ok. Naproti tomu dnesni mini pudicky, kterejma absolutne vubec neproudi vzduch a je tam smrtelny hyc, tam bych nedal ani to hovno, nebo jinak, dal ale musel bych byt bohatej a kupovat po roce dvou novej switch. Ale uz jen z principu bych nedaval cokoliv pect do maleho prostoru ve kterem by pripadny vetrak jen honil ten teply vzduch, tedy efekt chlazeni nula nic. Kdyz to jde, tak switch apod. do nejake tech. mistnosti apod. ale na to se musi myslet uz v pocatcich, ne az kdyz jsou natahly kable. Uz sem videl ruzny zverstva, pres bojler natahly kable, datove i napajeci, visejici switch na nem, nekde tam i povesene POE, presne tak jak by to nemelo vypadat nikde. Snad jen 1x sem videl perfektni pripravu, v chodbe rozvadec a do nej husi krky z celeho domu i pudy. A o tom jak dovedou elektrikari navest koaxy a datovky, skoda mluvit. Umim to svoje, delam to svoje a ne co neumim. 8)

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozvody ethernet v RD - bez husího krku?
« Odpověď #8 kdy: 10. 11. 2020, 10:39:26 »
Však tak jsem to dělal....  :)

Pokud ale vezmu v potaz úvahy, že chráničku mám proto, že v případě poruchy/výměny/ kabelu mám možnost kabel vyměnit....tak podle mě je to nereálné... stačí mít tři ohyby a kor v případě volně loženého hus. krku v podlaze, tam nic neprotáhnu...

kdyz zacnete ty husi krky plnit kabelama, tak tam pridejte par rybarskych vlaken, s nimi muzete pak vtahnout dalsi kabel.

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozvody ethernet v RD - bez husího krku?
« Odpověď #9 kdy: 10. 11. 2020, 15:32:34 »
vetrak na pudu, no nevim... jde o to jak velka puda je. Starej komunistickej barak co ma pudu velkou jak cely patro tak tam je sice v lete hyc, ale stale dobry, aspon me tam nic za 8 let neodeslo, jediny co ma vetrak je NAS a ten si ho pousti podle potreby. Switch, zdroje, Mikrotik, Wifi drzi ok.
Od doby co jsem "NAS" přemístil z půdy (výška 6 metrů, přes celý barák) do sklepa (stálá teplota cca 12-16°C), tak mě přestali odcházet disky. Ono těch 40-50°C okolní teploty v létě disky moc nedávají. Nicméně switche a routery (mikrotik) s tím nemají problém. Je jen z více důvodů dobré používat zařízení co mají kovové tělo, jednak kvůli chlazení pak a jako prevenci požáru.

Re:Rozvody ethernet v RD - bez husího krku?
« Odpověď #10 kdy: 11. 11. 2020, 07:40:40 »
me neodesel zadny ze 4 disku v NASu za ty roky. 40°C tam taky mozna v lete je, 50 urcite ne, to by tam scipl i clovek a pokud sem na ty pude byl v lete, bylo to takove neprijemne na zpoceni ale ne na chcipnuti. Jo sklep mam a bral bych to tam presunout hned, jenze za komancu byla vymozenost uz jen to, ze do obyvaku vedl koaxial od anteny do TV, to byl asi jediny husi krk co je ve zdi. Proste neni kudy vest kabel puda - sklep.

XX125

Re:Rozvody ethernet v RD - bez husího krku?
« Odpověď #11 kdy: 11. 11. 2020, 10:00:53 »
V každém pokoji mám dvě zásuvkové krabice v protilehlých rozích (za televizí tři zásuvkové krabice vedle sebe - koax DVB-T, koax DVB-S a ethernet), z nich husí krky přímo nahoru na půdu - vše přímé bez zahnutí. Na půdě rack, router a switch. Bez problémů tam roky fungují v létě i v zimě.
Kabely jsem tahal dodatečně, přímým husím krkem zcela bez problémů (standardně dva ethernetové kabely jedním husím krkem - v případě potřeby lze protáhnout i tři - vyzkoušeno). Soukal jsem to zhora a vytáhl v zásuvkové krabici.

Re:Rozvody ethernet v RD - bez husího krku?
« Odpověď #12 kdy: 11. 11. 2020, 11:00:49 »
Jakmile se jednou něco zatáhne do husího krku, tak už je pak stejně těžké tam někdy něco doprotáhnout.
Já dělám rekonstrukci el. a datových rozvodů na RD (dvoupatrový se sklepem).
Data (včetně koaxů na DVB-T a sat) jsem vyřešil tak, že je dávám do husích krků, ale třeba v obýváku mám těch datových kabelů opravdu hodně, tak jsem do zdi kolem obýváku zasekal klasickou lištu na omítku, která má rozměry asi 100x70mm.
Za normálních okolností tam nic nedotáhnu (jednak místo, jednak zatáčky), ale v případě nějaké krizovky mi stačí odkrýt dvě místa a neměl by být problém tam něco dodat.
Jinak husí krky koncipuji tak, že by neměl být problém ty kabely vytáhnout a natáhnout do husích krků jiné.
Známej rozvod řeší tak, že má od každé zásuvky rovně vytažený trubku na půdu (ano, má jednopatrový domek) a na půdě už má rozvody odkrytý a ke všem zásuvkám a všude se dostane napřímo bez zatáček.
Jinak silovinu táhnu tak, že co zásuvka, to sólo kabel, a co světlo a s vypínačem, to sólo pětižílák. Je to kvůli tomu, aby nebyl problém to v budoucnu předělat na chytrý dům, doplnit sensory, měřáky, ovladače zásuvek atd.
Zdar Max

MKzB

Re:Rozvody ethernet v RD - bez husího krku?
« Odpověď #13 kdy: 11. 11. 2020, 17:40:01 »
Pokud jde o protažení prázdného, ale klikatého husího krku, osvědčila se mi podtlaková metoda: Na konec jutového špagátu uvázat chomáč vaty a strčit do husího krku. Ke druhému konci přiložit vysavač. Dělal jsem to jednou a šlo to rychle. Během asi tří sekund chodu to proletělo husím krkem a vysavač stihl nasát další 2 metry špagátu.