Jiný kancelářský balík

Jiný kancelářský balík
« kdy: 16. 10. 2020, 17:51:17 »
Zdravím. V tomto tématu neřeším problém, jen jsem na jednu věc zvědavý. Všichni známe klasické kancelářské balíky (LibreOffice, MS Office), které mají většinou: Textový program, Tabulkový, Prezentační a někdy i nějaký grafický či databázový. Mě by zajímalo, jestli existuje jiný balík který bere kancelářský balík jinak. Dá se v něm psát text, zaznamenávat data či data vizualizovat/zpracovat. Ale dělá se v něm jinak. Existuje něco takového? Když tak co? Já jsem z LO spokojen, jen by mě zajímalo, jestli něco takového jde. Něco "originálního".

Děkuji.


Jose D

  • *****
  • 881
    • Zobrazit profil
Re:Jiný kancelářský balík
« Odpověď #1 kdy: 16. 10. 2020, 18:07:32 »
zaznamenávat data či data vizualizovat/zpracovat.
přijde mi, že postupem času se termín "kancelářský balík" už ustálil - a nejde o krátký proces - máme tu evoluci přes lotusy, 602, office atp.

Ale hledám-li nějakou alternativu, přijde mi, že třeba na práci s daty je dost dobrý Pandas v jupyter notebooku.

Re:Jiný kancelářský balík
« Odpověď #2 kdy: 16. 10. 2020, 18:22:14 »
zaznamenávat data či data vizualizovat/zpracovat.
přijde mi, že postupem času se termín "kancelářský balík" už ustálil - a nejde o krátký proces - máme tu evoluci přes lotusy, 602, office atp.

Ale hledám-li nějakou alternativu, přijde mi, že třeba na práci s daty je dost dobrý Pandas v jupyter notebooku.

Vím, ale to jsem nemyslel. Spíše když máme kancelářský program tak se ty úkony určitě dělají dělat jinak. Nějaké jiné paradigma.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jiný kancelářský balík
« Odpověď #3 kdy: 16. 10. 2020, 21:14:54 »
Mám tady WPS Office a Google Office. Pod KDE a Gnome jsou také office, ale asi je už moc uživatelů nepoužívá.

Re:Jiný kancelářský balík
« Odpověď #4 kdy: 16. 10. 2020, 21:31:57 »
"určitě dělají dělat jinak. Nějaké jiné paradigma."
Nedělám to často, ale tady mne fakt napadají jen slova klasika J. Cimrmana:
" Tak už se bratře otče blbče vyjádři ..."


Re:Jiný kancelářský balík
« Odpověď #5 kdy: 16. 10. 2020, 22:41:46 »
"určitě dělají dělat jinak. Nějaké jiné paradigma."
Nedělám to často, ale tady mne fakt napadají jen slova klasika J. Cimrmana:
" Tak už se bratře otče blbče vyjádři ..."

Omlouvám se, překlepy
 Dělají dělat jinak -> dělají něco jinak.
Má otázka staví na tom že absolutně nevím jak by to mělo vypadat, má otázka je jestli přístup k digitální kanceláři jinak. Například na data by to nepoužívalo tabulku.

cziss

Re:Jiný kancelářský balík
« Odpověď #6 kdy: 16. 10. 2020, 22:46:26 »
Mám tady WPS Office a Google Office. Pod KDE a Gnome jsou také office, ale asi je už moc uživatelů nepoužívá.

Kde má vlastní office balík? ???

Re:Jiný kancelářský balík
« Odpověď #7 kdy: 16. 10. 2020, 22:53:31 »
Je kancelar a kancelar. Pro me je kancelar Jira, GMail Kalendar, Reminders a iNotes. Naproti tomu projektak ma hlavne Utlouk a Excel.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

cziss

Re:Jiný kancelářský balík
« Odpověď #8 kdy: 16. 10. 2020, 22:55:10 »
"určitě dělají dělat jinak. Nějaké jiné paradigma."
Nedělám to často, ale tady mne fakt napadají jen slova klasika J. Cimrmana:
" Tak už se bratře otče blbče vyjádři ..."

Omlouvám se, překlepy
 Dělají dělat jinak -> dělají něco jinak.
Má otázka staví na tom že absolutně nevím jak by to mělo vypadat, má otázka je jestli přístup k digitální kanceláři jinak. Například na data by to nepoužívalo tabulku.

Neberte to spatne, ale to je dost blbost nemyslite? Jakoze na data, treba polozka l kus l cena, urcite nemusim mit jen tabulku a muzu si to vse psat do txt a pocitat rucne. Ale to bych byl asi masochysta... Jednoduse, kancelarske baliky jsou podobne, protoze ta jejich podoba ne nejlepsi varianta vzesla s vyvoje a konsenzu. Asi tak, ze volant v aute mate pred sebou v poloze rukou a ne treba nad hlavou.

Re:Jiný kancelářský balík
« Odpověď #9 kdy: 16. 10. 2020, 23:23:20 »
Paradigma toho balíku je to, že je to integrované. Takže ne, balíky s jiným paradigma neexistují, byl by to protimluv. Existují jiné programy, které můžete používat pro stejný druh práce, ale ty nejsou integrované do jednoho balíku, naopak jsou to části, které si můžete poskládat sám podle potřeby. Třeba na výpočet pužijete Python a výstup vysázíte v TeXu.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jiný kancelářský balík
« Odpověď #10 kdy: 17. 10. 2020, 00:05:53 »
Mám tady WPS Office a Google Office. Pod KDE a Gnome jsou také office, ale asi je už moc uživatelů nepoužívá.

Kde má vlastní office balík? ???

Této otázce nerozumím. Co je "vlastní office"? KDE a Gnome to má složeno z nezávislých komponent, můžeš si je sestavit, jak je libo.

Re:Jiný kancelářský balík
« Odpověď #11 kdy: 17. 10. 2020, 00:09:28 »
Kancelářský balík je určen pro průměrného uživatele, proto jeho paradigma dost konzervativní a funkčně nedokonalé. Dokážu si představit jiné paradigma, ale nedokážu si představit, že by se to v dohledné době stalo mainstreamem.

Je obtížné udělat i systém pro kvalitní typografický výstup, natož nabalit na to další workflow pro zpracování dokumentů. Asi to naráží z jedné straně na komplexnost úlohy a z druhé strany na limity a špatné návyky uživatelů.

Typický problém začíná už u přípravy textu a korektur. Stojí dost práce, než je text vůbec způsobilý k sazbě, problém jsou dodatečné korektury, nedokonalé je sdílení textu mezi více autory a systém revizí je nedomrlý, opakované použití textu pro různé účely s automatickou distribucí změn je utopie, použití stylů vágní a nepraktické. Možná něco z toho kancelářské balíky do určité míry umožňují, ale minimum lidí s tím v běžné praxi umí pracovat a mám pochybnosti i o tom, jak kvalitně to je implementované.

Jinými slovy, líbil by se mi nástroj na sémantickou práci se strukturovaným textem, s podporou verzování, sdílení, automatickou distribucí korektur a s možností napojit na různé další workflow a použití textu, ale nic takového neznám, mimo specializovaných řešení pro specifické použití (docbook, TeX, IDE pro programovací jazyky). Podobně to vidím u databází a tabulkových procesorů.

cziss

Re:Jiný kancelářský balík
« Odpověď #12 kdy: 17. 10. 2020, 10:43:15 »
Mám tady WPS Office a Google Office. Pod KDE a Gnome jsou také office, ale asi je už moc uživatelů nepoužívá.

Kde má vlastní office balík? ???

Této otázce nerozumím. Co je "vlastní office"? KDE a Gnome to má složeno z nezávislých komponent, můžeš si je sestavit, jak je libo.


Vy jste napsal, že pod KDE a Gnome jsou také office, tak jsem myslel, že existuje něco ne moc známého ve stylu např. LibreOffice. Teď na to koukám a vidím krom jiného Calligra Words a Sheets. Chápu, že to moc lidí nepoužívá :)

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jiný kancelářský balík
« Odpověď #13 kdy: 17. 10. 2020, 11:56:17 »
Mám tady WPS Office a Google Office. Pod KDE a Gnome jsou také office, ale asi je už moc uživatelů nepoužívá.

Kde má vlastní office balík? ???

Této otázce nerozumím. Co je "vlastní office"? KDE a Gnome to má složeno z nezávislých komponent, můžeš si je sestavit, jak je libo.


Vy jste napsal, že pod KDE a Gnome jsou také office, tak jsem myslel, že existuje něco ne moc známého ve stylu např. LibreOffice. Teď na to koukám a vidím krom jiného Calligra Words a Sheets. Chápu, že to moc lidí nepoužívá :)

V Gnome Office jsou například součásti Gimp, Inkscape a pár dalších, ale jsou natolik samostatné, že se samostatně i používají.

Integrované balíčky zavádí hlavně Microsoft kvůli modelu prodeje. V linuxovém světě je opačná tendence - instalovat jen komponenty, které uživatel potřebuje. LibreOffice do tohoto schématu nezapadají a dost mi vadí, že jsou součástí výchozí instalace např. Ubuntu. Byly doby, kdy bych víc ocenil funkční ovladače WiFi.

k3dAR

  • *****
  • 2 892
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jiný kancelářský balík
« Odpověď #14 kdy: 17. 10. 2020, 12:06:46 »
[...] LibreOffice do tohoto schématu nezapadají a dost mi vadí, že jsou součástí výchozí instalace např. Ubuntu [...]
az na to, ze pri instalaci Ubuntu si muzes vybrat jen zaklad, kdy se LibreOffice NEnainstaluji ;-)