Já té otázce rozumím...
tak jistě že lze s daty praccovat jinak než v textu (s pokusem o typografii), tabulce a prezentaci.
Můžete mít třeba mindmapu nebo nějak jinak prezentovaný graf. Hezký přístup měl původní operační systém Palmu, kde všechna data všech aplikací byly položky databáze s jednotnými metadaty, takže se daly položky z jedné aplikace bez problémů linkovat (odkazovat) v datech jiné aplikace...
Problém s těmito přístupy je že uživatelé jsou velmi konzervativní (uživatelé Linuxu taky i když si myslí že ne, většinu chtějí to samé jenomže jinak a "svobodně") a když se chytlo paradigma dokument-tabulka-prezentace a oni se ho nějak naučili nemají důvod to zkoušet jinak. "Kancelářský balík" je pro ně jenom nástroj který by po nich měl chtít co nejméně. Navíc většina lidí není schopná přílišné abstrakce, takže potřebují wysiwyg.
Tak to bych chtěl vidět, jak chcete data o třeba 8 sloupcích a 10t-20t řádcích zpracovávat formou mindmapy, nemluvě o nějakých funkcích a filtrech na nich
. Mindmapa a graf je až výsledek, prezentace to co z dat vydolujete. Btw. s mindmapami jsem se seznámil na VŠ ale popravdě mi to přijde jako taková pěkná neužitečnost typu brainstormingu. Když už chcete udělat cool prezentaci, dobré je třeba prezi.com nebo nějaká dobře zpracovaná infografika (pokud to nemá být live prezentace).
Jak už jsem psal výše, silně pochybuji o tom, že je to konzervativismem lidí, ale tím, že postupů k vytvoření něčeho je hodně, ale jen několik jich nejsou úplné kraviny.