Zkušenosti s notebookem UMAX

Zkušenosti s notebookem UMAX
« kdy: 19. 08. 2020, 19:02:07 »
Zdravím, chtěl bych se vás zeptat jestli máte nějaké zkušenosti s notebookem značky UMAX, uvažuji o jeho koupě kvůli ceně, a tak bych se vás chtěl zeptat jestli stojí za to koupit notebook za 4500 nebo jestli je lepší koupit mnohem dražší.

Děkuji, za radu.


Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #1 kdy: 19. 08. 2020, 20:23:57 »
Ucel toho notebooku ma byt podlozka pod nohu nabytku?

Sorry za to ako ostro to pisem, ale ide mi o to aby si pochopil ze to co planujes kupit, je absolutny srot, ktory nebude zvladat ani prehliadanie internetu, videa, akukolvek pracu vo worde/excely a pod. Za 4500 ceskych sa proste neda vyrobit nieco co bude normalne uzivatelsky pouzitelne. Nieto este na tom nieco zarobit (zarobit potrebuje vyrobca, casto tam je medzi clen v podobe distributora a nakoniec finalny predajca).

Co potrebujes na notebooku robit? Podla toho sa moze vybrat nejaky vhodny model na to.

Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #2 kdy: 19. 08. 2020, 20:34:26 »
Za 4.500 Kč stojí za to koupit kvalitní repas, pro kancelář bude sloužit léta (vyzkoušeno - Lenovo ThinkPad X220). Za 20.000 Kč může být už notebook vhodný na vývoj (s SSD a přidanou RAM), opět se slušnou životností (vyzkoušeno - Dell Precision M4800).

Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #3 kdy: 19. 08. 2020, 21:40:34 »
Za tuhle cenu dostaneš zhruba výkonnostní ekvivalent obyčejného smartphonu, akorát s klávesnicí a velkým displejem. Pokud chceš co nejlacinější notebook na běžné použití bez zásadních omezení (jako "už na toho chcípáka pomalého nemám nervy"), tak počítej s cenami tak od 10 tisíc, kde začínají notebooky s Core i3 8xxx nebo Ryzen 3 3xxx a 8 GB RAM. Nebude to taky žádný zázrak, ale už nebudeš mít nutkání ukousnout si v záchvatu zoufalství ruku nebo tak něco.

Nebo jak už tady padlo, pokud netrváš na novém stroji, můžeš vzít nějaký repas, ale já fanouškem tohohle moc nejsem. On ten hardware morálně celkem rychle zastarává. Ne že by byl starší notebook nepoužitelný, ale novější při stejném nebo i vyšším výkonu míň žere (a tudíž déle vydrží na baterii), míň topí (a tudíž míň hučí) a obvykle má i nějaké další výhody typu akcelerace H.265 videa v GPU, NVMe SSD, novější a rychlejší typ RAM, podpora novějších standardů WiFi apod. Zkrátka modernější HW funguje obecně efektivněji. A když tohle vezmeš v potaz, ta úspora moc výrazná nakonec není.

O repasu bych uvažoval opravdu jen v případě, že bych měl rozpočet kolem těch 5 tisíc a nemohl jít výš, ale spíš bych raději počkal a našetřil na něco lepšího nového. Kupovat za 20 tisíc repasovaný Dell M4800, jak navrhuje Ondřej Němeček, je už hotový nesmysl. Za ty prachy pořídíš nový notebook s mnohem větším výkonem, delší výdrží na baterii a k tomu poloviční hmotností. Ale předpokládám, že o téhle cenové hladině stejně neuvažuješ.

Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #4 kdy: 19. 08. 2020, 22:48:26 »
(...) Nebo jak už tady padlo, pokud netrváš na novém stroji, můžeš vzít nějaký repas, ale já fanouškem tohohle moc nejsem. On ten hardware morálně celkem rychle zastarává (...)

Otázka je kvalita současných notebooků - notebooky jsou dnes spotřební zboží (levné plastové prohýbající se nic), zatímco vhodně vybraný repas může být o třídu výš. Podpora linuxu je také často lepší (jde o profláknuté modely co tu s námi už nějakou dobu jsou). Takže podle mě je u repasů lepší poměr kvalita/cena. Výkon a příkon CPU - u nového i repase se vyplatí si vše zjistit předem, viz např. https://www.cpubenchmark.net/CPU_mega_page.html


Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #5 kdy: 19. 08. 2020, 22:58:41 »
Ondrej, myslis si ze clovek co uvazuje nad kupou cohokolvek od firmy Umax (proste najvacsie smejdy ake som kedy v IT videl) premysla nad podporou linuxu a o cenovych relaciach 20k za notas?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #6 kdy: 20. 08. 2020, 00:53:50 »
Nebo jak už tady padlo, pokud netrváš na novém stroji, můžeš vzít nějaký repas, ale já fanouškem tohohle moc nejsem. On ten hardware morálně celkem rychle zastarává. Ne že by byl starší notebook nepoužitelný, ale novější při stejném nebo i vyšším výkonu míň žere (a tudíž déle vydrží na baterii), míň topí (a tudíž míň hučí) a obvykle má i nějaké další výhody typu akcelerace H.265 videa v GPU, NVMe SSD, novější a rychlejší typ RAM, podpora novějších standardů WiFi apod. Zkrátka modernější HW funguje obecně efektivněji. A když tohle vezmeš v potaz, ta úspora moc výrazná nakonec není.

jako naopak fanousek repasu, pridam pohled z druhe strany, castecne reakce na to co si psal:
- dlouho sem pouzival T420s, tam sem pocitoval ze na baterii moc nevydrzi a pri i normalnim/strednim zatizeni huci vetrak, dale mi vadilo ze do UEFI neslo narvat vlastni klice a smazat vychozi/Microsofti... takze sem nahradil za T430s (kde dal Palmrest+Klavesnice z T420s)
- T430s pri normalnim zatizeni ma vetrak na 0rpm, i pri vyssim kdyz vyleze k 2500-3000rpm neni moc hlasite
- v kontextu stroje rozumensji vydrz na baterku se dala vylepsit misto DVD zapojenim druhe baterie s tim se da dostat na 5-6h wifi/wwan pripojeni a v pripade potreby hodim do brasny dalsi primar i dvd baterku, tim ze jsou pouzite v stroji 2, neni problem za chodu jednu z nich prohodit
- ad novejsi Wifi - dal sem tam WifiAC
- ad novejsi WWAN - dal sem tam 4G/LTE
- ad lepsi LCD - dal sem tam FullHD IPS
- ad RAM - 16GB DDR3 1600MHz, neresim benchmarky, takze rychlost mi bohate staci :-)

a vyhody (proti dnesnim plastakum, castecne i proti dnesnich osizenejm highend):
- bytelna konstrukce, vyztuha LCD
- kvalitni 7rada klavesnice + trackpoint
- moznost snadneho rozebrani, vymena disku na 1sroubek, vymena ram+wifi+wwan na 2sroubky
- vymena DVD za Baterii2, DVD, ci HDDCaddy - bez sroubku
- LED pro aktivitu Wifi a Disku
- mechanickej vypinac pro wifi/bt/wwan
- vyhrazene tlacitko_s_led pro mute_repro a pro mute_mikrofon

pokud bych chtel teoreticky neco jako nahradu v novem, cena by zacla na 30.000Kc a stejne bych nemohl mit jedno z toho co je u me u NB nejdulezitejsi a to (klasicka skoro IBM) klavesnice...

BTW: jde sice (u te me T430s) o repas, ale cenove pridane/vymenen dily byla cena ~20.000Kc

BTW2: pak jen strucne, mam jeste X230, s 1x 9clankovou baterkou a vydrz je ~10h, v te sem menil jen klavesnici+palmrest za variantu z X220...

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #7 kdy: 20. 08. 2020, 00:57:06 »
ONTOPIC, @Marcus67: jsou (zakadni) 2 uhle pohledu, ten NB UMAX za 4500 bude:
- totalni plastak/smecko s mizernym vykonem pro nekoho nepouzitelne
- totalni plastak/smecko s vykonem co muze nekomu stacit

takze napis presne jakej model uvazujes a hlavne co na tom chces provozovat, a jdi klidne do detailu, protoze treba konstatovani "jen na internet", v pripade ze to pro tebe znamena otevrit si facebook, pinterest, youtube a "jen" prehravat videa, tak jde v podstate o vetsi potrebu vykonu nez kdyby si napsal "budu na tom delat grafiku" ;-)

EDIT: doporucuju se take podivat na zminene repasy, konkretne pokud chces mensi tak X220, X230, pokud vetsi tak T420, T430, pokud vetsi ale lehci tak T420s, T430s, ohledne info z meho prispevku predtim, spis ta ??30 rada, jak kvuli lepssi vydrzi, tak USB3 (ty jsou u ??20 rad jen s i7 CPU), https://www.importpc.cz/notebooky/lenovo-intel-core-i7-intel-core-i3-intel-core-i5-ddr3.html
pokud si tam vyberes, tak dej slevovej kupon "KSTATE" a mas zdarma postovne a 3% slevu ;-)
« Poslední změna: 20. 08. 2020, 01:02:44 od k3dAR »

jouda2

Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #8 kdy: 20. 08. 2020, 02:37:19 »
Taky - chybí základní zadání (ne, i když se tím řídí státní správa, cena opravdu není jediné, natožpak nejlepší kritérium) a teprve pak má smysl se bavit o (ne)vhodnosti.
Třeba pro mě by to byla asi ideální volba, jenže já mám dost exotické požadavky (musí na tom běžet akorát rdesktop, frees/wan, openvpn, ssh a vnc, mít to ethernet, musí to zvládnout šifrovat filesystém, čím menší tím líp a cena musí být taková aby mi nevadilo když to nechám v autě/stanu že to někdo ukradne -> ani nekvalita výrobku pak nehraje roli), ale dost pochybuju z charakteru dotazu, že tazatel by měl podobné nenároky.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #9 kdy: 20. 08. 2020, 08:03:38 »
za 4500 by nebyl dobry ani stolni pocitac (bez periferii), takze notebook je na tom jeste hure.
myslim, ze za stolni pocitac davat mene nez 10 tisic a notebook 20 tisic jsou vyhozene penize.

Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #10 kdy: 20. 08. 2020, 09:52:15 »
Kolegovi sa na jednom z tych notebookov pokazila klavesnica, a spolocnost mu nebola schopna dodat nahradny diel... ani sme ho nezohnali kdesi wild on the internet, takze asi by som sa na zaklade tejto skusenosti so servisom tymto notebookom vyhol..

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #11 kdy: 20. 08. 2020, 10:14:31 »
za 4500 by nebyl dobry ani stolni pocitac (bez periferii), takze notebook je na tom jeste hure.
myslim, ze za stolni pocitac davat mene nez 10 tisic a notebook 20 tisic jsou vyhozene penize.

Za svůj notebook jsem dal 5300 Kč, slouží mi už 4 roky a koupě nelituji.

Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #12 kdy: 20. 08. 2020, 11:58:00 »
Ruzne testy v "odbornych casopisech" (vc. jednoho jehoz nakladatelstvi primo propaguje takovy levny bazmek a z textu primo sala "nadseni" redaktora ze o takovem produktu muze psat) zminuji u tech levnych umaxu prekvapive dobry displej (IPS) a hrozny zbytek. 4 GB ram je dneska nepouzitelne. emmc uloziste je dneska nepouzitelne. Rychlostne i kapacitne. Vic zalozek v browsru (nebo jedna s narocnejsi strankou) uz je problem. Jakakoliv aktualizace windows to totalne sestreli. Jediny use case ktery bych si predstavil (vzhledem k tomu displeji) je levny prehravac filmu/netflixu do postele.

Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #13 kdy: 20. 08. 2020, 14:57:36 »
@Kit to si ale asi kupoval nejaky repas notebooku, ktory 2-4 roky predtym (ako si ho kupil) bezne stal 30k+.

@premekv plne suhlasim. Je velka skoda ze sa vzdy anjde plno ludi ktory chcu za malo penazi vela muziky. A preto vznikaju podobne smejdy ktore su nepouzitelne uz v den vyroby, lebo to proste nema dostatocny vykon. Trochu doplnim tvoje rozobratie takichto notebookov.

Podla zakladatela vlakna, chce notebook za 4500Kc, to jest nejakych 170 eur. Na alze som nasiel jediny UMAX za tak nizku cenu, je to ten najlacnejsi co tam maju. https://www.alza.sk/visionbook-10wi-s-64gb-odnimatelna-klavesnica-cz-sk-us-layout-d5586175.htm

Trochu ho technicky viac rozobriem, aby autor pochopil aky smejd to chcel kupit.

Ten procesor je urceny skor do telefonov, nie do notebookov. Jeho passmark skore je 922, to znamena ze neprehra ani HD video na youtube (720p, nemam na mysli fullhd, co jest 1080p) on z toho urobi slideshov kde budete mat mozno 20-25fps. Dnes treba nieco co ma aspon 5000 bodov v tom teste a idealne vstavanu hardverovu podporu pre .h265 videa, inak to bude sekat.

Ram je iba 2GB, je tam windows 10. To musi sekat uz na ploche!!, nie to este pri otvorenom programe, ako je napr prehliadac. Windows 10 pre skokojny zivot potrebuje idealne 8GB ram, urcite nie menej, inak to bude utrpenie.

Ako pamet nepouzili klasicky pevny disk, ci uz platnovy alebo ssd, oni pouzili pametovu kartu. To myslim doslovne. To co si davate do telefonu/fotaku/kamery a pod, to oni dali ako "pevny disk". CIze ma to len 64GB (zalostne malo, windows si vypytaju minimalne 30 GB, idealne je mat dvojnasobok, pretoze pri velkych aktualizaciach (kazdeho pol roka) to rozbaluje fakt velke subory a kym to za sebou poupratuje, tak ten windows na nejaku tu chvilu (na hentom smejdovy aj hodiny) narastie a to poriadne. Do toho zaratajte minimalne potrebne programy ako su ovladace, prehliadac, ms office, nejaky video prehravac a tak, a aj bez miesta na aktualizacie ste prave minuly asi 40GB. To znamena ze mate uz iba 24.
Navyse som este nespomenul dalsiu vec, tym ze to je pametova karta a nie normalny disk, je to hrozne pomale.

Dalsia vec je bateria, ma to 5800mAh, pre porovnanie moj notebook (nic moc super, ale pouzitelny je) ma asi 60 000mAh. ROzdiel medzi notebookom a UMAXom je ten ze ten moj notebook vydrzi bezne pouzivanie asi 6-7hodin z baterie a to ma uz ta baterka tri roky, takze jej realna kapacita je mozno polovicna. Ten UMAX pobezi cely cas na plny vykon aby vobec nieco na nom islo, cize minie celu baterku za asi 30minut (procesor mu zerie 4w, displej bude na tom pri nizkom jase podobne, doska +ram + pametova karta+wifi alebo sietova karta, a zrazu mate spotrebu okolo 10-15wattov, co pre tu baterku znamena 25-35minut vydrze).

Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #14 kdy: 20. 08. 2020, 17:38:06 »
BTW: jde sice (u te me T430s) o repas, ale cenove pridane/vymenen dily byla cena ~20.000Kc

Jako Lenovo T430S? Takže máš za 20 tisíc asi 8 let starý stroj s Intel Core i5/i7 třetí generace, byť aspoň s jakž takž zmodernizovanými periferiemi?

Já si nedávno koupil za necelých 18 tisíc nový HP ProBook 445 G7 s Ryzen 5 4500U, 8 GB RAM, 512 GB NVMe SSD. Dokoupil jsem RAM 32 GB a rámeček na 2.5" disk (pekelně předražený kousek plastu s konektorem, ale co...) a přidal ještě HDD 2TB ze svého předchozího notebooku. A vyšlo mě to dohromady asi na 23 tisíc. Kdybych si vystačil s 16 GB RAM, tak jsem pod 20 tisíci, protože by mi stačilo dokoupit jeden 8 GB modul. Za velké plus kromě té možnosti přidat velkokapacitní SATA disk považuji, že klávesnice má sloupec kláves PgUp/Dn/Home/End. Šizená klávesnice Lenova, která se to snaží nacpat kdovíkam do mezer mezi ostatní klávesy, mi fakt nevyhovuje. A myslím, že to mohu posoudit, protože mám Lenovo jako pracovní notebook v zaměstnání. Co se týká mechanické odolnosti, tak zatím těžko říct, ale mám i starší ProBook 430 G4 obdobné konstrukce a neměl jsem s ním po téhle stránce nikdy problémy. A to hodně cestuji vlakem i autobusem a na cestách na notebooku běžně pracuji. A vozím ho jen tak v obyčejném turistickém batohu bez nějakých extra vycpaných kapes, protože jsem toho názoru, že mobilní zařízení má něco vydržet. Ohledně výkonu, zmíněný pracovní Lenovo má Core i7 7700HQ, ale třeba při buildech aplikací na ten můj nový ProBook jasně ztrácí. I když třeba nehraju na benchmarky, tohle je měřitelný rozdíl, který pro mě má praktický význam.

Takže asi tolik k výhodnosti repasu v téhle cenové kategorii. Byl bych blázen, kdybych si kupoval tak zastaralý stroj a snažil se ho omladit, když mohu mít za stejnou nebo nižší cenu nový o mnoho lepší. Nicméně věřím, že v kategorii, o které je primárně tahle diskuse, tedy "pár fufní", má nákup repasovaného stroje smysl. Nebo úplně nejlepší, když je to jako u nás v práci, kdy po třech letech mohu požádat o nový notebook a starý odkoupit za pár tisíc. Pokud má člověk tuhle možnost (nebo má třeba známého, který má tu možnost a je ochoten ten stroj s nějakou rozumnou přirážkou přeprodat), je to naprosto ideální volba.