Na Archlinuxu jsem se sice ledacos naučil, ale vadí mi některé nevýhody a chtěl bych ho nahradit jinou distribucí. Už delší dobu se na to chystám, ale teđ by to mělo vyjít, když mi dost možná při reklamaci notebooku nahrají na disk ten OEM SLED.
Co bych od toho požadoval?
* Už ne rolling release - nechci riskovat s každým updatem, že místo práce budu řešit rozbitý systém.
* Možnost zůstat na starších balíčcích se zachováním minoritních updatů. Například jsem chtěl pozdržet Firefox na 3.6.*, ale bezpečnostní updaty jsou důležité.
* Možnost jít do novějších verzí brzy po vydání, pokud chci. (To, tuším, apt zvládá.)
* Možná: zvládnutí více verzí jedné app.
* Po instalaci nemusí být všechno připravené, čerstvé a křupavé. Rád si to trošku poladím (u Archu mi to až tak nevadilo).
Co se týče softwaru, sepsal jsem si seznam balíků, které bych chtěl mít (takové časté jako GIT, Firefox a další jsem nepsal):
* Catalyst (Fglrx) - ovladače pro grafárnu. Open-source alternativu jsem několikrár zkoušel, ale žraly baterku.
* Openbox
* Scala - tam nové verze ale nevycházejí až tak často a možná bych si to spíš udělal sám
* HotSpot JVM - opravdu nechci OpenJDK nebo IdecTea, ale Sun/Oracle JRE.
* Eclipse/Intellij IDEA - ještě nevím, co z toho budu používat, závisí to na pluginech pro Scalu
* NetBeans - pro PHP
Ze všeho nejdůležitější je asi Catalyst, tam si nedovedu představit, že bych to bez balíčku, bez skriptu a bez návodu zvládl nasadit. Zvlášť po tom, co jsem viděl v AURu. Prostě bych zde opravdu potřeboval hotové řešení nebo aspoň polotovar. Ostatní balíčky jsou spíše pro pohodlí.
A teď jsem distribuce:
SLED a OpenSuse - co jsem se díval na balíčky SLEDu, bylo to celkem slabé. Myslím, že mířili spíše na běžné uživatele. Tak asi hlavní výhodou zůstává jednoduchost instalace - zcela určitě tam bude Catalyst out-of-the-box, aspoň při OEM instalaci. Balíčkovací systém prakticky neznám a filozofii této distribuce taky ne. A OpenSuse asi nebude lepší. Takže spíše ne.
Debian - APT vypadá zajímavě, ale ve srovnání s Pacmanem mi přijde až příliš 'chytré'. Možná ale jde jen o to se s tím naučit. Třeba nedávno jsem na Ubuntu ve VMware udělal experiment, po kterém jsem měl rozbité závislosti a při každé operaci jsem se dočetl, že je to rozbité. Zkušenosti s použitím jen některých novějších balíčků (apt pinning, tuším) nemám, tak nevím, jak moc to je bezproblémové a pohodlné. Trošku se bojím, že by to bylo u Debianu potřeba příliš často. Catalyst by tam snad šel, když vydávají oficiální balíčky pro Ubuntu a z dalšího sw tam většina, tuším, je. Na APT se mi nelíbí větší automatizovanost co se týče automatického spouštění daemonů apod. (radši vím, co to dělá), ale to by šlo překousnout.
Ubuntu - Takový vyleštěny Debian s novějšími balíky. Moc mě nepřesvědčilo, mám pocit, že kdykoli si udělám něco po svém, přijdou problémy. (Možná trošku přeháním.)
Fedora - Vypadá zajímavě a někde jsem viděl používání více verzí jednoho balíčku pomocí module add. Takže by to mohlo být pořešené i v Yumu. Přístup k proprietárnímu SW mě ale moc nepřesvědčil.
Co byste mi poradili vy?