NAS server pro domácí použití

Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #45 kdy: 20. 11. 2020, 11:57:53 »
Mě vždy zajímalo, na co bych měl narazit..

Když mám NAS na SATA disky, musí to sežrat všechny disky, to jak velké a jestli z nich půjde bootovat, už je záležitost software.
Pokud by mi můj NAS nějaký disk nesežral, půjdu ho reklamovat.

Ano, existují seznamy kompatibilního HW, kde to má svůj smysl(RAM/CPU/motherboard), ale jsou i věcí, kde to absolutně žádný smysl nedává.


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #46 kdy: 20. 11. 2020, 12:33:28 »
Mě vždy zajímalo, na co bych měl narazit..

Když mám NAS na SATA disky, musí to sežrat všechny disky, to jak velké a jestli z nich půjde bootovat, už je záležitost software.
Pokud by mi můj NAS nějaký disk nesežral, půjdu ho reklamovat.

Ano, existují seznamy kompatibilního HW, kde to má svůj smysl(RAM/CPU/motherboard), ale jsou i věcí, kde to absolutně žádný smysl nedává.

Ve svete disku existuje jiz nejakou dobu prechod na Advanced Format (AF), tj. 4KiB sektory. Toto se do disku dostava v podobe 512e a 4Kn verzi, kde 512e je emulace 512b sektru, a 4Kn je 4K nativni sektory. Kdyz pouzijete 4Kn disk v starem zeleze, tak vam disk nebude identifikovan, a pokud nahodou bude, tak z nej nenabootujete - protoze pozadavky na cteni 512b (mbr - partition table, boot sektor) nevyhovi. Takze 4Kn disk je NEKOMPATIBILNI s nekterymi pocitaci a biosy.

U blackboxu jako Synology, QNAP a jinych tedy musi vyrobce o te kompatibilite informovat, namisto toho, aby informoval o jednotlivych hw a sw featurach svych vznitrnosti.. protoze mu jde o celek/reseni, ne o detailni problematiku kompatibility.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #47 kdy: 20. 11. 2020, 13:40:58 »
Mě vždy zajímalo, na co bych měl narazit..

Když mám NAS na SATA disky, musí to sežrat všechny disky, to jak velké a jestli z nich půjde bootovat, už je záležitost software.
Pokud by mi můj NAS nějaký disk nesežral, půjdu ho reklamovat.

Ano, existují seznamy kompatibilního HW, kde to má svůj smysl(RAM/CPU/motherboard), ale jsou i věcí, kde to absolutně žádný smysl nedává.

To nie je celkom tak pravda, nie je SATA disk ako SATA disk.

V zozname kompatibilného HW napríklad nenájdete WD Red zo série EFAX, pretože sú to SMR disky. Posledná vec, čo RAID potrebuje - či už softvérový alebo hardvérový - aby mu nejaký disk v poli náhodne timeoutoval, pretože sa rozhodol, že si potrebuje popresúvať dáta na platniach. A pritom je to stále SATA disk, a aj tak keď sa obrátite na support, že máte problém s poľom a máte v ňom takýto disk, tak vás odkážu na HCL a zavrú ticket.

AM

Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #48 kdy: 20. 11. 2020, 14:25:16 »
Mě vždy zajímalo, na co bych měl narazit..

Když mám NAS na SATA disky, musí to sežrat všechny disky, to jak velké a jestli z nich půjde bootovat, už je záležitost software.
Pokud by mi můj NAS nějaký disk nesežral, půjdu ho reklamovat.
Zkuste zagooglit na téma SATA drive incompatibility. Pro elektroniku, která se kupuje v supermarketu, to velký problém nebývá. (Teď nemám na mysli již zmíněné problémy se 4K a SMR.) Ale jakmile pracujete s diskovými poli u větších serverů, tak se musíte mít na pozoru. Příklad typického problému je zde: https://www.ibm.com/support/pages/h205141-3-tb-sata-drives-are-shown-incompatible-when-installed. Obecně se to diskutuje třeba tady: https://serverfault.com/questions/2/do-raid-controllers-commonly-have-sata-drive-brand-compatibility-issues. Prostě chyby jsou i ve firmware nebo hardware. V práci mám HP server s řadičem na 12 SATA disků. Jeden SATA disk jsem už prodejci vracel, protože tam nefungoval. Místo něho jsem koupil dvakrát dražší certifikovaný.

Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #49 kdy: 20. 11. 2020, 14:31:35 »
Citace
Místo něho jsem koupil dvakrát dražší certifikovaný.

Neříkám, že v disku skutečně problém nebyl, stejně tak chápu, že železo, které prošlo testy kompatibility a za jehož funkčnost výrobce serveru ručí, bude stát jiný peníz než libovolný jiný disk. Ale na druhou stranu bych se ale nedivil, kdyby ta nekompatibilita byla vytvořená uměle - ať už proto, že prodejem schválených disků si výrobce může víc vydělat (pokud je sám i prodává) nebo tím, že si kryje záda.

Nicméně to je řekl bych trochu jiná kategorie problému. U podnikového železa, na kterém běží produkční služby a musí mít zaručenou dostupnost, je asi blbost nějak šetřit. My se tady ale bavíme o domácích NASech, které se typicky budou pohybovat v řádu tisíců Kč a u kterých je asi jediným zásadním problémem ztráta dat. Tím nechci říct "jenom" ztráta dat, ale ostatní faktory už většinou nejsou tak kritické (např. ta dostupnost).


MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #50 kdy: 22. 11. 2020, 00:51:45 »
Odešel řadič a při reklamaci mu bylo řečeno, že mu výrobek vyměni ale data (nebyla žašifrovaná) nelze zachránit. Poruchu řadiče jsem také zažil ale o žádná data nepřišel.

To som nepochopil, kedze data neboli zasifrovane, nesli zachranit/obnovit (to skor opacne, ze majitel si uz nepamata sifrovaci kluc a zasifrovane boli)?? Ja mam opacnu skusenost, bez ohladu na znacku po prehodeni dobrych diskov do vyreklamovaneho/noveho (samozrejme treba dodrzat architekturu ARM vs x86,atd...) sa dane disky a data rozbehli o nic sa neprislo tyka sa syno aj qnapu ...

Shrnul bych to asi tak, měl smůlu a sešlo u něj více faktorů.
Chyba řadiče není jen stav jede/nejede. On klidně může jet ale generovat chyby při přenosu dat než dojde do stavu, že nenajede vůbec nebo si uživatel všimne, že fotka kterou tam uložil nejde načíst nebo vidí polovinu obrázku a zbytek je barevný šum.

O obnovu se pokoušel nejdříve sám dle návodů na Internetu a něco málo zachránil. Nicméně zachránit soubory jejichž obsah je poškozený a není odkud vzít validní data pro dopočítání opravy je celkem neřešitelné.

Spousta lidí si neuvědomuje, že i když použijí SW RAID ať už je to konfigurace RAID1,5 atd. tak to není zárukou, že uložená data budou ochráněna přesněji jejich obsah (integrita dat). Celý NAS je soukolí s mnoha HW a SW komponenty. Velkou měrou do hry vstupují různé modifikace md-raid a dalších SW/HW komponent výrobcem.   

Určitě můžeme klást otázky typu:
- To nic nehlásilo, nesledoval system log ?
- Tomu nevěřím, nikdy se mi to nestalo a to mám X zařízení,zákazníků je to "urban legend" atd.

Ať už na to pohlížíme jakkoliv tak se pohybujeme pořád v segmentu produktů pro domácnosti, který má jiné požadavky, garance, modifikace, kvality než výrobky pro komerční nasazení.

Závěrem stále opakované mantry:

- NAS ať už je postavený na čemkoliv není univerzální neprůstřelné řešení pro zálohování.
- Jestliže chci zálohovat, musím si ujasnit co je pro mě opravdu důležité. Opravdu potřebuji zálohovat celý obsah NASu o velikosti x TB ? Jakmile provedu třídění dat, může mi vypadnout reálná potřeba mít zálohu dat o velikosti třeba 100 GB.
- Data se skutečnou hodnotou pak budu zálohovat na více míst kromě NASu - cloud/multicloud, M-disc, pásky,.... 

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #51 kdy: 22. 11. 2020, 01:47:52 »
Odešel řadič a při reklamaci mu bylo řečeno, že mu výrobek vyměni ale data (nebyla žašifrovaná) nelze zachránit. Poruchu řadiče jsem také zažil ale o žádná data nepřišel.

To som nepochopil, kedze data neboli zasifrovane, nesli zachranit/obnovit (to skor opacne, ze majitel si uz nepamata sifrovaci kluc a zasifrovane boli)?? Ja mam opacnu skusenost, bez ohladu na znacku po prehodeni dobrych diskov do vyreklamovaneho/noveho (samozrejme treba dodrzat architekturu ARM vs x86,atd...) sa dane disky a data rozbehli o nic sa neprislo tyka sa syno aj qnapu ...

Shrnul bych to asi tak, měl smůlu a sešlo u něj více faktorů.
...
Ještě důležité doplnění, které jsem opomněl uvést a má zásadní vliv.

Na správnou funkci HW komponent má vliv stabilní a kvalitní zdroj napájení. Zároveň dle kvality zdroje a HW komponent je tam různá tolerance vůči výkyvům než dojde k chybovosti. 

V jeho případě udělal zásadní chybu, která to dle mého názoru odstartovala.
Bydlí v oblasti kde kolísá napětí avšak nenasadil UPS a ani žádnou přepěťovou ochranu či cokoliv co by se s tím umělo vypořádat. - Tímto si zadělal na problém.
14dní před kompletním kolapsem NASu byla v jeho oblasti silná bouřka - Dle mého názoru poslední hřebíček.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #52 kdy: 22. 11. 2020, 09:56:25 »
Já mám dvoustupňovou ochrannu v bytovém rozvaděči, další stupeň - přepěťovka v RACKu, UPSka, přepěťová napájecí lišta v racku a pak tepr NAS :)
Jinak nečetl jsem celé vlákno ale odpověď je jednoduchá Synology těčka.

Jinak samozřejmě důležitá data si zálohuji v cloudu a na offline disk (RAID není záloha).

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #53 kdy: 22. 11. 2020, 10:03:09 »
Je to věc názoru a osobního vkusu, ale já bych třeba prakticky jakékoliv vlastnoruční řešení (vyjma totálních bastlů) vždycky řadil výš než Synology a podobné hotové krabičky. Jasně, jsou vzhledem k vynaloženému času celkem levné, jsou spolehlivé, většinou asi stačí daným potřebám, ale vlastnoruční řešení má jednu obrovskou výhodu: Jeho autor ví, jak funguje a může mít jistotu, že dělá přesně to, co je požadováno a nikoliv naopak. Což mi zrovna u úložiště přijde jako hodně důležitá věc.

Pro hračičky je to možná zábavné, ale jinak jeden člověk nemá šanci kvantitativně ani kvalitativně konkurovat celému týmu lidí, který stojí za tak komplexním produktem se spoustou užitečných služeb a roky udržuje bezpečnost produktu. To je možné dělat jen na plný úvazek a vyplatí se to dělat jen ve velkém, ne u domácího bastlu. Na synology běží linux, jde se k němu přihlásit přes ssh, není to černá krabička.

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #54 kdy: 22. 11. 2020, 12:52:19 »
Mám rád RPi, mám jich tu několik, ale používat je na NAS je nesmysl, na to se to vůbec nehodí. Já používám Synology, už mnoho let, mám DS213 a jsem s tím vážně spokojen, je to mimořádný produkt. Hlavní hodnotou není hardware, ale software a služby, které to poskytuje. Synology to má opravdu vypiplané a příkladně se o to stará, dodnes na to vychází záplaty.

Proč se nehodí? Výkonu to má dost, spolehlivé to je taky.

Synology je dobré, ale mluvit o něm takhle v superlativech bych si netroufnul.

Hardware je to nevhodný, jak k tomu připojíte 5 disků? Spolehlivé to také zrovna moc není, je to navrženo tak, aby to bylo levné, nikoliv spolehlivé, primárně je to učební pomůcka, nikoliv zařízení pro kritické aplikace, jako je ukládání dat.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #55 kdy: 22. 11. 2020, 14:54:23 »
Citace
Hardware je to nevhodný, jak k tomu připojíte 5 disků?

Proč bych k tomu připojoval 5 disků, když mi stačí dva? Co to je za argument? Jak připojíš pět disků k té DS213?

Citace
navrženo tak, aby to bylo levné, nikoliv spolehlivé

Raspberry Pi používám už roky a neměl jsem snad jediný problém se spolehlivostí, dokonce ani s SD kartama. Pak jsou tu lidé, kteří ho používají v průmyslu, kde jsou nároky na spolehlivost ještě dál a šlape tam bez problémů. Na základě čeho tedy tvrdíš, že je Raspberry Pi nespolehlivé?

Cena klesá s objemem, ne tím, že se použijí nespolehlivé komponenty. To možná funguje, když člověk prodá 10 kusů a ne 10 milionů.

Citace
jeden člověk nemá šanci kvantitativně ani kvalitativně konkurovat celému týmu lidí

Já to otočím a řeknu, že tým lidí nemá šanci kvalitativně konkurovat mému řešení. Ten tým lidí totiž bude cílit na nějakého průměrného uživatele, který ale neexistuje. Jsou tam nějaké odbočky do specializovaných oblastí, ale cílem je vždy skupina lidí a ne jednotlivec. Na druhou stranu já věděl přesně co chci, co je pro mě důležité a tomu odpovídá i řešení. Není tam nic navíc, je to postavené na podporovaném systému i hardwaru, a tak bych si dovolit tvrdit, že moje řešení je i bezpečnější :-)

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #56 kdy: 22. 11. 2020, 16:57:40 »
Jinak nečetl jsem celé vlákno ale odpověď je jednoduchá Synology těčka.

Smysl této věty mi uniká. Takže Synology nebrat?

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #57 kdy: 23. 11. 2020, 09:57:50 »
Jinak nečetl jsem celé vlákno ale odpověď je jednoduchá Synology těčka.

Smysl této věty mi uniká. Takže Synology nebrat?

Naopak NAS = Synology. Nic jiného nezvažovat :)

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #58 kdy: 23. 11. 2020, 13:32:47 »
Takze aka ja odpoved? Zobrat hotove riesenie v podobe napr. Synology, alebo nejake home-made? Tiez budem toto ochvilu riesit, a chcem to hlavne na zalohu dat, takisto ako zdielany disk, na ktory bude pristup z celeho domu, a este aj z vonku cez privatnu vpn.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #59 kdy: 23. 11. 2020, 14:04:49 »
Takze aka ja odpoved? Zobrat hotove riesenie v podobe napr. Synology, alebo nejake home-made? Tiez budem toto ochvilu riesit, a chcem to hlavne na zalohu dat, takisto ako zdielany disk, na ktory bude pristup z celeho domu, a este aj z vonku cez privatnu vpn.

Rozhodujte se podle dvou otazek:
 - umim si to nainstalovat a nakonfigurovat sam a budu mit cas resit aktualizace ?
 - potrebuji ready made aplikace do mobilu / web UI?