IT od nuly

Re:IT od nuly
« Odpověď #45 kdy: 14. 08. 2020, 23:06:15 »
Mňa by veľmi zaujímalo, že keď narazíš na nejaký problém, či hneď voláš na hotline pánovi...
Poslyš, Syu, dám ti radu: Uč se a nebuď hloupý, poslouchej cizí rady a nebuď samolibý. A hlavně: dělej IT s pokorou. A všem ostatním se omlouvám za porušení zásady "Nekrmte trolla!"


Syu-

Re:IT od nuly
« Odpověď #46 kdy: 15. 08. 2020, 05:15:07 »
Citace
Abych pravdu řekl, tak ucelených věrohodných a kvalitních informací na internetu je promile a je to čím dál tím horší.

Pane vy asi žijete v minulom storočí, keď vrcholom online vzdelávania v tom čase boli pokútne webíky príležitostných patlalov s pochybnou kvalitou a nekompletné kópie starých príručiek na warez fórach. Lenže odvtedy prešlo už mnoho rokov a za ten čas vzniklo a stále vzniká veľa kvalitných projektov. Čo také w3schools, freecodecamp a ďalšie. Na YT vzniklo kopu kvalitných kanálov a vzdelávacích videí. Univerzity ako MIT zverejnili svoje prednášky na webe nielen z oboru Computer Science. Developeri rôznych jazykov vytvorili vlastné tutoriály a dokumentáciu Oracle Google atd. Na webe sa dokonca dá dostať k akademickým a vedeckým prácam. Nezriedka ku vš skriptám... v minulosti boli kedy takéto široké možnosti vzdelávania?!?

Citace
Ucelené informace dostanete prakticky jedině v placené literatuře

Nepravda. Pracujem s online zdrojmi ako aj klasickymi knihami. Rozsah informácii je tak zhruba 1:1. Keby som zarátal ešte aj ukážkové kódy a aktuálnosť látky, tak to vychádza v prospech online zdrojov.

Citace
dost programátorů umí napsat kód, ale ani náhodou netuší jak to uvnitř funguje, a hlavně proč.

To nevedia predsa ani absolventi vašich rýchlokurzov. Na to treba detailnejšie vedieť ako pracuje hardware. Lenže takéto veci sa typicky učia na VŠ.

Citace
Dobré školení vám pomůže snáz, rychleji, pohodlněji si vytvořit vyzkoušený, osvědčený, ověřený náhled na danou problematiku.

S tým súhlasím. Ale záleží aj na lektorovi. A tiež je tu otázka financii a dilema, či sa dá rýchlejší progres v učení vyvážiť tučnou cenovkou.

Citace
Je to stejné jako řidickým kurzem

No to by sedelo... rýchlokurz na auto a vo výsledku jeden smrťák za druhým.

Citace
Mám pocit, že možná k těmhle věcem přistupujete trochu autisticky ve smyslu "přečtu si manuál, a ono mi to bude fungovat". Tak ale věci v reálném světě většinou nefungují.

Keby ľudia čítali manuály a dokumentácie, internet by bol ľahší minimálne o 3/4 zbytočných dotazov. Pritom sú častokrát napísané tak, že ich pochopí aj laik.

Citace
Vygooglíte všechno - každý umí googlovat - je to nástroj pro blbečky.

Každý googlit neumí.

Citace
musím vědět co chci hledat (dost programátorů dělalo svou práci blbě protože nevědělo, že existují určité třídy nástrojů,

Zlý predpoklad. Nemôžem chcieť vyhladat niečo konkrétne, čo ani nepoznám. Veď to je mimo logiku. Dotazovať možno iba známe skutočnosti - napr. problém a cieľ, ktorý chcem dosiahnuť. Takže ten dotaz na google by bol niečo v zmysle: "musim vediet ako vyriešit tento problem", prípadne "ako vyriesit tento problem a dosiahnut toto". Vysledky hladania potom môžu obsahovať riešenie, ktoré zahŕňa napr. tie konkrétne nástroje.

Citace
pokud máte víc výsledků, musíte si umět vybrat jeden

Prečo by som musel? Normálne prejdem všetky výsledky, ktoré sa zdajú byť aspoň trochu relevantné. Jeden problém totiž môže mať viacero riešení. A vždy je tiež lepšie nebyť závisly od jediného zdroja. Všeobecne, čím viac relevantných výsledkov, tým lepšie.

Syu-

Re:IT od nuly
« Odpověď #47 kdy: 15. 08. 2020, 06:39:01 »
Mňa by veľmi zaujímalo, že keď narazíš na nejaký problém, či hneď voláš na hotline pánovi...
Poslyš, Syu, dám ti radu: Uč se a nebuď hloupý, poslouchej cizí rady a nebuď samolibý. A hlavně: dělej IT s pokorou. A všem ostatním se omlouvám za porušení zásady "Nekrmte trolla!"

No práveže sa učím, a teda využívam rôzne zdroje, internetové i klasické. Nemám problém si za vzdelávanie ani zaplatiť ak vidím, že za ponúkanú službu je adekvátna odmena. Ale to čo ponúkajú školiace strediská je úplný vtip. Drahé a slabé. Reklamné drísty také, že podľa nich sa snáď z účastníka po absolvovaní najsamlepšieho kurzu na svete stane nabúšený rambo programátor. V realite pritom vylezie z "pokročilého" kurzu za niekolko desiatok tisíc korún, kde učia základné konštrukcie jazyka a nedosahuje ani úrovne juniora. Hell yeah a to sa vyplatí!  ;D 

Re:IT od nuly
« Odpověď #48 kdy: 15. 08. 2020, 09:50:35 »
Predovsetkym je mat dobru logiku a pamat. Ked ma niekto logicke myslenie a je dobry v strojarine, alebo stavebnictve, tak dokaze sa preorientovat rychlo aj na elektriku, alebo IT.
Ked ma niekto naprd pamat (ako napr. ja, nepamatam si co som mal vcera na obed) tak tu uz niekto spominal, ze si vytvori svoju vlastnu dokuwiki (ja to napr. pouzivam) a vsetko co by som v buducnosti mohol pouzit, tak si to zdokumentujem aby som nemusel znovu hladat to iste riesenie. Najprv som si robil popisky do textakoch, ale potom som sa rozhodol pre dokuwiki (je to fakt dobry projekt, bezi na php bez DB a ma mnostvo pluginov, ktore zprehladnuju a zrychluju tvorbu dokumentaciu).

Tiez som hladal pracu v IT, ale vsade ma odbijali, ze nemam skusenosti (bohuzial mi nepomohlo ani VS (elektrotechnika (nie IT))) a potom tam vzali geodeta, pedagoga a pod ... (myslim, ze to bolo len kvoli anglictine (ved oni ho klikat naucia)).

Co sa tyka vyberu ludi do firiem, tak osobne si myslim (nemusi to tak byt vsade), ze vyberaju ludi, ktory su velmi schopny, vedia 2 a viac jazykov a maju za sebou kvalitne referencie/prax. Ak takeho na pohovore nenajdu, tak niekto z hora im tvrdo nariadi, ze koho konkretne ma prijat. Dalsia varianta je, ze to spravia opacne. Ale nikdy nezoberu nejaky priemer, nanajvys mu odkazu, ze sa mu ozvu a tym to skoncilo.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT od nuly
« Odpověď #49 kdy: 16. 08. 2020, 00:23:46 »
Ale nikdy nezoberu nejaky priemer
Ono to je logické, s “průměrem” se těžko dá dělat něco inovativního.


Re:IT od nuly
« Odpověď #50 kdy: 16. 08. 2020, 03:41:43 »
ale so sefovym kamarátom inovuju celý systém a ze je to dement, tak to nevadí, lebo je to šéfov kamoš.

Re:IT od nuly
« Odpověď #51 kdy: 16. 08. 2020, 06:41:01 »
Ale nikdy nezoberu nejaky priemer
Ono to je logické, s “průměrem” se těžko dá dělat něco inovativního.

Drtivá většina práce v IT nijak zvlášť inovativní není. Ale kolikrát je otázka ceny - firmy o úplně juniorní (neprověřené) zaměstnance nemají zájem, a trochu pokročilejší junioři již očekávají nadprůměrnou mzdu aniž by měli zkušenosti, znalosti nebo schopnosti. U seniorních pozic pak firmy očekávají (a vyžadují) specializaci a letitou praxi na konkrétní technologie.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT od nuly
« Odpověď #52 kdy: 16. 08. 2020, 09:44:16 »
ale so sefovym kamarátom inovuju celý systém a ze je to dement, tak to nevadí, lebo je to šéfov kamoš.
Tak v tom případě je blb i šéf.

Re:IT od nuly
« Odpověď #53 kdy: 16. 08. 2020, 12:45:37 »
Bohuzial dnes to tak funguje, ved sa pozrime na statne zakazky, ktore zhltnu miliardy eur a nic nefunguje

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT od nuly
« Odpověď #54 kdy: 16. 08. 2020, 13:55:02 »
Bohuzial dnes to tak funguje, ved sa pozrime na statne zakazky, ktore zhltnu miliardy eur a nic nefunguje
To je realita současného Česka, rozkrádání a ojebávání na každém rohu.

Re:IT od nuly
« Odpověď #55 kdy: 16. 08. 2020, 14:07:52 »
Bohuzial dnes to tak funguje, ved sa pozrime na statne zakazky, ktore zhltnu miliardy eur a nic nefunguje
To je realita současného Česka, rozkrádání a ojebávání na každém rohu.

A kde je to lepsi?

Re:IT od nuly
« Odpověď #56 kdy: 16. 08. 2020, 14:51:26 »
Neviem ako je to v susednych statoch, ale na slovensku to je tak ako som popisal. z najvacsou pravdepodobnostou to bude velmi podobne vsade. Na slovensku bol niekedy minister pre (skratme ten nazov ministerstva) informatizaciu pravnik, potom doktor a teraz je ministerkou zena, co studovala divadelne umenie. Nemaju ponatia o rezorte a dokonca ani jeden nebol menezer. To ako keby do korporatu dali vyvojarom sefa, ktory studoval geodeziu.
Bohuzial je to tak, ludia ktori maju zaujem a ako som napisal, nie su vystudovany, alu su akysi geekovia, tak mozu si dalej geekovat po veceroch, lebo kvazi ich miesta obsadia uplne iny, ktori do toho absalutne nevidia.

Re:IT od nuly
« Odpověď #57 kdy: 16. 08. 2020, 22:50:41 »
Co sa tyka vyberu ludi do firiem, tak osobne si myslim (nemusi to tak byt vsade), ze vyberaju ludi, ktory su velmi schopny, vedia 2 a viac jazykov a maju za sebou kvalitne referencie/prax. Ak takeho na pohovore nenajdu, tak niekto z hora im tvrdo nariadi, ze koho konkretne ma prijat. Dalsia varianta je, ze to spravia opacne. Ale nikdy nezoberu nejaky priemer, nanajvys mu odkazu, ze sa mu ozvu a tym to skoncilo.
No nehnevajte sa, ale to je zas "nablito" v tomto vlákne. Firmy neberú juniorov? Firmy chcú len najlepších z najlepších? U seniórov chcú x letitú prax? Tak moja skúsenosť je totálne opačná, jedine, že COVID-19 kríza za posledné mesiace totálne obrátila IT sektor hore nohami. Firmy berú hocikoho čo sa nepomočuje a nájde enter na klávesnici. Ak si niekto nevie v dnešnej dobe nájsť prácu a vie napísať aspoň ten hello world, vie čo je prekladač, a dokonca videl príkazový riadok tak to je čisto a výhradne jeho chyba. Sám som doporučil kamarátovi čo nedoštudoval filozofiu ale sa hral so C# jednú firmu a vzali ho. Pravda, to bolo 3 roky dozadu. Ja už skutočne nechápem, čo sa na tomto fóre odohráva, no mám dojem, že je to kombinácia úplnych tragédov po HR oddelenia ktoré ako supy striehnu a chcú zneužiť súčasnú situáciu na zníženie miezd a nárokov napriek tomu, že súčasna kríza IT firmy zasiahla v tom zmysle, že raketovo rastú, lebo masové presuny na home office budú vyžadovať ešte viac zamestnancov v IT na rôznych pozíciach. Skutočne som sa rozčúlil.

Ad darebacik, ak je tvoja skúsenosť niekde z Margecian alebo Svidníka tak chápem, že tam prácu nájsť ťažko, pokiaľ je tvoja skúsenosť z Bratislavy, tak asi tiež chápem, že ekonomika horných uhier bola spláchnutá do žumpy, ale v ČR neexistuje aby si si nenašiel prácu. Tu prácu nemá iba ten čo nechce. Pochopiteľne, ak ťa v jednej firme nevezmú a ty to vzdáš a ideš plakať ako berú len najlepších z najlepších so znalosťou dvoch cudzích jazykov tak ma neprekvapuje, že ťa nevezmú. No to som sa zas nasral z tých drístov tu.

Re:IT od nuly
« Odpověď #58 kdy: 17. 08. 2020, 22:31:02 »
Nie v Margecanoch ani vo Svidniku som nikdy nebol a ani ponuky odtial neboli ziadne. Pochopitelne ponuky su 95% v BA. To co som napisal, tak som napisal z vlastnej skusenosti. Hned po VS (2012) som poslal asi 50 ziadosti, prevazne do IT firiem. Neviem programovat, tak pochopitelne som hladal nieco ohladom adminovania linuxu. Samozrejme ani na to nie som odbornik, venujem sa tomu len po veceroch a v zime ked je viac casu (inak musim chodit do ineho zamestnania v ktorom je sice fajn, ale z niektorymi ludmi je to naozaj tazke az neprijemne tazke).
Kedze rok 2012 bol davno, tak si nepamatam presne, ale bol som asi na 3 pohovory, samozrejme neuspesne a pisanie dalsich desiatok ziadosti by ma ubijalo. Nasiel som si teda inu pracu. Je to sice smutne, ze absolvent s FEI sa dostane za robosa (a aj tam som mal tlacenku). Teraz uz som trocha postupil, ale jednoducho nemam stastie na pracu.

Re:IT od nuly
« Odpověď #59 kdy: 17. 08. 2020, 23:49:16 »
Nie v Margecanoch ani vo Svidniku som nikdy nebol a ani ponuky odtial neboli ziadne. Pochopitelne ponuky su 95% v BA. To co som napisal, tak som napisal z vlastnej skusenosti. Hned po VS (2012) som poslal asi 50 ziadosti, prevazne do IT firiem. Neviem programovat, tak pochopitelne som hladal nieco ohladom adminovania linuxu. Samozrejme ani na to nie som odbornik, venujem sa tomu len po veceroch a v zime ked je viac casu (inak musim chodit do ineho zamestnania v ktorom je sice fajn, ale z niektorymi ludmi je to naozaj tazke az neprijemne tazke).
Kedze rok 2012 bol davno, tak si nepamatam presne, ale bol som asi na 3 pohovory, samozrejme neuspesne a pisanie dalsich desiatok ziadosti by ma ubijalo. Nasiel som si teda inu pracu. Je to sice smutne, ze absolvent s FEI sa dostane za robosa (a aj tam som mal tlacenku). Teraz uz som trocha postupil, ale jednoducho nemam stastie na pracu.
Tak nato ti napíšem akurát to, že ďakujem všetkým svätým v ktorých neverím, že som sa rozhodol využiť šancu ktorá sa ponúkala, nájsť odvahu a z tej fašizoidnej žumpy potácajúcej sa na pokraji štátneho bankrotu zdrhnúť. Ja som v každej práci mal kolegov aj bez VŠ, aj FEIkárov z VUT, aj ľudí z iných oborov. Ale tak ja našťastie žijem v civilizovanej a rozvinutej krajine (ČR).