Výměna routeru způsobila nefunkčnost síťové tiskárny

Zdravím,
vyměnili jsme v práci router a přestala nám fungovat tiskárna s pevnou IP. Vůbec není viditelná v síti. Může mi prosím někdo poradit. Díky.


Yetel

Re:Výměna routeru způsobila nefunkčnost síťové tiskárny
« Odpověď #1 kdy: 02. 06. 2020, 12:28:11 »
DHCP server v novém routeru možná má jiný výchozí rozsah sítě než měl ten předchozí, takže přiděluje IP adresy z jiného rozsahu a tím pádem z počítačů na tiskárnu už nevidíte.

Řešením je nastavit v routeru přidělovaný rozsah adres na ten, který má tiskárna nebo tiskárně přenastavit IP adresu do rozsahu, který přiděluje router.

Re:Výměna routeru způsobila nefunkčnost síťové tiskárny
« Odpověď #2 kdy: 02. 06. 2020, 12:32:00 »
DeTee, nechci se Vás dotknout, není to myšleno jízlivě. Ale podle stylu dotazu, (chybějícího) technického popisu je na místě svěřit úkol někomu, kdo o sítích ví aspoň základy. Na první zjištění postačí libovolný ajťák.

Jestli chcete vědět víc, musíte pro začátek napsat informace o IP rozsazích na routeru, jakou IP dostane přidělenou počítač, ze kterého zkoušíte a jakou IP dostane přidělenou tiskárna. Pokud nevíte, jak to zjistit, tak prosím zpět k prvnímu odstavci. Zde Vám každý rád kolegiálně poradí, ale nikdo zde nevidí rád dotaz, který je technicky na úplně nulové úrovni.

Re:Výměna routeru způsobila nefunkčnost síťové tiskárny
« Odpověď #3 kdy: 02. 06. 2020, 12:35:19 »
Děkuji za odpověď. V podstatě jste mi potvrdil, co jsem tak nějak tušil. Problém je, že nemám přístup do nastavení tiskárny, která má nastavenu IP 10.0.0.50. DHCP nastavuje adresy 192.168.50.x

Re:Výměna routeru způsobila nefunkčnost síťové tiskárny
« Odpověď #4 kdy: 02. 06. 2020, 12:36:49 »
Problém je, že nemám přístup do nastavení tiskárny, která má nastavenu IP 10.0.0.50. DHCP nastavuje adresy 192.168.50.x

Jak se to stane, že můžete vyměňovat router v síti, ale nemůžete mít přístup do tiskárny?


Re:Výměna routeru způsobila nefunkčnost síťové tiskárny
« Odpověď #5 kdy: 02. 06. 2020, 12:48:27 »
Školství... potřebujete to rozvádět?   ::)

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výměna routeru způsobila nefunkčnost síťové tiskárny
« Odpověď #6 kdy: 02. 06. 2020, 15:43:30 »
Děkuji za odpověď. V podstatě jste mi potvrdil, co jsem tak nějak tušil. Problém je, že nemám přístup do nastavení tiskárny, která má nastavenu IP 10.0.0.50. DHCP nastavuje adresy 192.168.50.x
mas pristup do routeru? => nastav rozsah co byl, tedy 10.0.0.x a pro MAC adresu te tiskarnu v routeru nastav pevnou IP 10.0.0.50

Re:Výměna routeru způsobila nefunkčnost síťové tiskárny
« Odpověď #7 kdy: 02. 06. 2020, 16:45:55 »
Děkuji za odpověď. V podstatě jste mi potvrdil, co jsem tak nějak tušil. Problém je, že nemám přístup do nastavení tiskárny, která má nastavenu IP 10.0.0.50. DHCP nastavuje adresy 192.168.50.x
mas pristup do routeru? => nastav rozsah co byl, tedy 10.0.0.x a pro MAC adresu te tiskarnu v routeru nastav pevnou IP 10.0.0.50

Tak easy to neni, musi predelat adresu routeru do toho rozsahu, a v DHCP zmenit krome rozsahu i branu, masku, mozna DNS server...na to by se, vzhledem k erudovanosti tazatele, nemelo zapominat.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výměna routeru způsobila nefunkčnost síťové tiskárny
« Odpověď #8 kdy: 02. 06. 2020, 18:06:38 »
Děkuji za odpověď. V podstatě jste mi potvrdil, co jsem tak nějak tušil. Problém je, že nemám přístup do nastavení tiskárny, která má nastavenu IP 10.0.0.50. DHCP nastavuje adresy 192.168.50.x
mas pristup do routeru? => nastav rozsah co byl, tedy 10.0.0.x a pro MAC adresu te tiskarnu v routeru nastav pevnou IP 10.0.0.50

Tak easy to neni, musi predelat adresu routeru do toho rozsahu, a v DHCP zmenit krome rozsahu i branu, masku, mozna DNS server...na to by se, vzhledem k erudovanosti tazatele, nemelo zapominat.

no... ip routeru se zmeni (alespon v routerech co znam/pamatuju) automaticky zmenou rozsahu, branu menit nemusi protoze tu pres dhcp dava svoji ip routeru, maska zustava stejna 255.255.255.0, DNS server zustava stejne nebo se take zmeni sam pokud je to router

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výměna routeru způsobila nefunkčnost síťové tiskárny
« Odpověď #9 kdy: 02. 06. 2020, 18:36:50 »
Pokud ten router měnil, tak starej snad nevyhodil. Co si ho zapnout na stole, podívat se, co je tam nastaveno a opsat to v maximánlí míře do toho nového? Pokud to není nějaká extra obskurnost, tak by to mohl zvládnout i né moc znalý človíček.

Re:Výměna routeru způsobila nefunkčnost síťové tiskárny
« Odpověď #10 kdy: 03. 06. 2020, 18:15:36 »
Děkuji za rady. Po změně IP adresy routeru se upravil i rozsah těch přidělovaných. Tisk funguje, nicméně se mi tiskárna nezobrazuje v seznamu zařízení v rozhraní routeru, abych ji mohl rezervovat onu IP.

Dnes mám čas se trochu rozepsat o té mé nastalé situaci pro pana @Miroslav Šilhavý:
Právě tragédie v podobě externího ajťáka, který by to tady měl spravovat mě dovedla k tomu, že jsem začal jednat na vlastní pěst. Posuďte sami:
1) Škola je připojena gigabitovou optikou, ale přes router se 100Mb porty, včetně 100Mb switche po cestě o které raději ani nemluvím.
2) Během x-let nebyl schopen zajistit funkční pokrytí wi-fi v budově. (Ty nejprachobyčejněší routry, které bych si nepořídil ani domů, pohozené pod stolem, hromada repeatrů, někde zřetězené, jinde sice připojené kabelem, ale s viditelně ulomeným kabelem)
3) Po otevření školy bylo potřeba rychle a levně vyřešit konektivitu. Pan ajťák konečně přišel s řešením AP Ubiquity, ale cena za jeden AP byla o skoro 1000,-Kč více, než se dá běžně koupit.

Vedení je v tomto bezradné, takže s nějakými znalostmi a trochou odvahy jsem se do toho pustil sám. Síťování jsem zatím řešil jen v rámci domácnosti a nikdy jsem nepotřeboval pokládat dotaz v diskuzním fóru. Pokud tedy řešíte mou (ne)erudovanost, jak byste tedy nazvali toho diletanta, který si nechává platit za to, že by to měl dělat erudovaně?!

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Výměna routeru způsobila nefunkčnost síťové tiskárny
« Odpověď #11 kdy: 03. 06. 2020, 18:37:55 »
Napis mesto a treba se najde nekdo, kdo by se na hodinu stavil. Dost mozna pak uz toho predchoziho ajtaka nebudete potrebovat.

MKzB

Re:Výměna routeru způsobila nefunkčnost síťové tiskárny
« Odpověď #12 kdy: 03. 06. 2020, 18:47:51 »
Také navrhuji vyměnit ajťáka.

Ten seznam zařízení v routeru je pravděpodobně seznam zařízení, kterým DHCP přidělilo IP adresu. Zařízení se statickou IP tam nejsou.


Re:Výměna routeru způsobila nefunkčnost síťové tiskárny
« Odpověď #13 kdy: 03. 06. 2020, 21:17:47 »
Ten "školský" ajťák kterého chcete měnit to možná dělá za peníze za které by normální ajťák ani nevstal z postele, potom to tak vypadá.

Já nenavrhuji vyměnit ajťáka, ale začít tím že se někdo podívá na to jaký je na ajťáka rozpočet. Třeba se nakonec ukáže že to dělá za ty prachy luxusně.

Re:Výměna routeru způsobila nefunkčnost síťové tiskárny
« Odpověď #14 kdy: 03. 06. 2020, 23:33:05 »
Ten "školský" ajťák kterého chcete měnit to možná dělá za peníze za které by normální ajťák ani nevstal z postele, potom to tak vypadá.

Já nenavrhuji vyměnit ajťáka, ale začít tím že se někdo podívá na to jaký je na ajťáka rozpočet. Třeba se nakonec ukáže že to dělá za ty prachy luxusně.

Ajťák je zaměstnancem firmy, která si předpokládám účtuje nějakou standardní cenu. Jak jej firma platí, už škola neovlivní. Pokud bychom měli řešit rozpočet na ajťáka, pak bychom museli řešit rozpočet školy potažmo rozpočet, který jde do školství obecně. Aniž bych se chtěl chvástat, tak proti tomu co jsme měli, je to luxusní teď, za možná nějakou odměnu v rámci běžné mzdy, i když se ještě musí dořešit některé problémy.

Napis mesto a treba se najde nekdo, kdo by se na hodinu stavil. Dost mozna pak uz toho predchoziho ajtaka nebudete potrebovat.

Poté co jsem strávil 2 týdny svého volného času mapováním stávající sítě, návrhem řešení, výběrem vhodných zařízení, updatováním firmwarů, konfigurací, seznamováním se s novou technologií, běháním od sklepa po půdu a hledáním vhodných umístění pro AP a ověřováním (ne)funkčnosti, čelení roztrpčených kolegů, kteří si nepřečtou zřetelně umístěnou zprávu o zkušebním provozu s upozorněním na možnou nefunkčnost a s žádostí o trpělivost, tak si s veškerou úctou opravdu nepozvu "někoho na hodinku". To mi prosím raději doporučte nějaké vhodné zdroje, kde bych si mohl doplnit znalosti. Předem děkuji.