Kam schovat peníze před inflací?

Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #75 kdy: 30. 05. 2020, 23:42:22 »
to platí o každém platidle používaném v mezinárodním obchodu
Ano. Ale ne o každém investičním nástroji.


BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #76 kdy: 30. 05. 2020, 23:52:38 »
Hodnota zlata byla, a IMHO stále je, definována poptávkou, která je založena na spolehnutí se "kdyžtak to vždycky mohu prodat".
To je přesně to, co říkám. Prodat totiž chceš za vyšší nebo alespoň stejnou cenu (ne nominální, ale reálnou). Takže přesněji to zní "spekuluju na to, že to kdyžtak kdykoli prodám stejně nebo dráž".
Kdepak. Ta úvaha je jinak: "Když tak to prodám, možná na tom kousek vydělám, ale každopádně na tom moc neprodělám." A to není to co tvrdíš ty ;-)


Já totiž tvrdím, že těch 150 krav je zcela arbitrárních. Stejně tak by to mohlo být klidně 1500 krav a dávalo by to úplně stejný ekonomický smysl :)
IMHO není.

Těch 1500 krav to prostě nebude. Množství zlata a množství krav přesně určí3, jakou to bude mít hodnotu. A jediné, s čím se dá hejbat je množství krav. Takže jediné co mění hodnotu jsou ty krávy - fixuju podle nejstabilnějšího prvku.


Chápu tu úvahu, ale obávám se, že to neodpovídá skutečnosti. Zlato ztrácelo výrazně hodnotu snad pouze v dobách hladomoru. A naopak, inflace se ho dotkla například v šestnáctém století z pochopitelných důvodů.
Jak to? Vždyť ten graf lítá nahoru dolů o sto šest každou chvíli :)

Jak říkal @Karlosek, za 3Kg1 zlata sis mohl postavit barák2. Dnes, před třiceti lety, před sto lety, před dvěmi sty lety.



1) Já teda nevím, kde tu cifru @Karlosek sebral, a nehodlám se za ní prát, a berme ji jako ilustraci.
2) Samozřejmě ten barák se opět musí počítat podle něčeho. Takže třeba podle toho, kolik dělníků na tom dělalo, kolik stály suroviny, etc. To by mohlo být celkem stabilní.
3) Ne, nechtěj po mě, abych to počítal :-)

Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #77 kdy: 31. 05. 2020, 00:09:59 »
To je zase diskuze o hovne.

Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #78 kdy: 31. 05. 2020, 00:13:55 »
Těch 1500 krav to prostě nebude. Množství zlata a množství krav přesně určí3, jakou to bude mít hodnotu.
Pokud (pořád to ještě nevím - nedaří se mi najít hodnověrný zdroj) by to bylo relativně stabilní množství krav, tak to je pořád (podle mého názoru) historická nahodilost (aka kontingentní faktum). Nedá se totiž mj. říct, že by na jednoho člověka bylo "rozumné" množství zlata třeba půl kila. Zatímco u rajčat se to říct dá: tuna rajčat na jednoho člověka na měsíc je zjevně moc :)

Jak říkal @Karlosek, za 3Kg1 zlata sis mohl postavit barák2. Dnes, před třiceti lety, před sto lety, před dvěmi sty lety.
Jak říkám, tohle nerozporuju.

Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #79 kdy: 31. 05. 2020, 00:19:03 »
Takže jediné co mění hodnotu jsou ty krávy - fixuju podle nejstabilnějšího prvku.
No, to už ses dostal k úplné absurditě: hodnota zlata je stabilní, protože nic stabilnějšího není :)


BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #80 kdy: 31. 05. 2020, 00:23:56 »
Těch 1500 krav to prostě nebude. Množství zlata a množství krav přesně určí3, jakou to bude mít hodnotu.
Pokud (pořád to ještě nevím - nedaří se mi najít hodnověrný zdroj) by to bylo relativně stabilní množství krav, tak to je pořád (podle mého názoru) historická nahodilost (aka kontingentní faktum). Nedá se totiž mj. říct, že by na jednoho člověka bylo "rozumné" množství zlata třeba půl kila. Zatímco u rajčat se to říct dá: tuna rajčat na jednoho člověka na měsíc je zjevně moc :)
S kravama je to stejný jako s rajčaty. Kráva má primární hodnotu v tom, že je to jídlo. Když bude moc krav, tak se neoplatí je nechat množit (příliš mnoho práce, málo prostoru). To určuje fluktuaci počtu komodity = kráva. Zlato je mi bez krávy k prdu. Ale pokud máme krávy, tak můžeme zlato použít jako měnu. A protože vím, že toho zlata je tolik a tolik, tak se to prostě nějak podělí. Kolik, to nevím, ale určitě to nebude "dohodou", ale spíše "tak si to zlato nech, a vyměním ti ji za ...", protože bude existovat povědomí, kolik toho zlata je.


Jak říkal @Karlosek, za 3Kg1 zlata sis mohl postavit barák2. Dnes, před třiceti lety, před sto lety, před dvěmi sty lety.
Jak říkám, tohle nerozporuju.
A já samozřejmě nerozporuju určitou drobnou fluktuaci hodnoty zlata. Z části to může být díky spekulantům, z části (možná větší) to bude díky tomu, že lítá ta druhá komodita.
« Poslední změna: 31. 05. 2020, 00:26:04 od BoneFlute »

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #81 kdy: 31. 05. 2020, 00:24:29 »
Takže jediné co mění hodnotu jsou ty krávy - fixuju podle nejstabilnějšího prvku.
No, to už ses dostal k úplné absurditě: hodnota zlata je stabilní, protože nic stabilnějšího není :)

Nerozumím ti.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #82 kdy: 31. 05. 2020, 00:33:49 »
Kolik, to nevím, ale určitě to nebude "dohodou", ale spíše "tak si to zlato nech, a vyměním ti ji za ...", protože bude existovat povědomí, kolik toho zlata je.

Možná, opravdu jen možná by ten vzorec mohl být takto?

Mám sto kilo zlata. Mám sto krav. Nepotřebuju pít, ani jíst, ani další věci, potřebuju jen krávy: pak jedna kráva stojí jedno kilo?

Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #83 kdy: 31. 05. 2020, 00:34:32 »
A protože vím, že toho zlata je tolik a tolik, tak se to prostě nějak podělí. Kolik, to nevím, ale určitě to nebude "dohodou", ale spíše "tak si to zlato nech, a vyměním ti ji za ...", protože bude existovat povědomí, kolik toho zlata je.
Ale to je úplně jedno, že se ví, kolik toho zlata je. Pointa je v tom, že neexistuje žádný poměr kráva:zlato, který by dával smysl.

Poměr dvě kozy na jednu krávu asi dává tak nějak plus minus smysl, protože z dvou koz budeš mít zhruba tak stejný užitek.

Jaký by ale měl být poměr ke zlatu? Budu mít stejný užitek z gramu nebo kila? Nejde to určit. Protože ze zlata prostě žádný užitek není. Jakýsi velký investor (Buffett?) prý říkal něco ve smyslu "složitě se to vykope ze země, udělají se z toho cihly a ty se pak dají do trezoru opět v zemi - jaký to dává ekonomický smysl?!"

BTW, na wiki jsem se teď dočetl:

To take an extreme example [of price volatility], while a dollar invested in bonds in 1801 would be worth nearly a thousand dollars by 1998, a dollar invested in stocks that same year would be worth more than half a million dollars in real terms. Meanwhile, a dollar invested in gold in 1801 would by 1998 be worth just 78 cents.

https://en.wikipedia.org/wiki/Gold_as_an_investment
« Poslední změna: 31. 05. 2020, 00:36:23 od Mirek Prýmek »

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #84 kdy: 31. 05. 2020, 00:34:54 »
Kolik, to nevím, ale určitě to nebude "dohodou", ale spíše "tak si to zlato nech, a vyměním ti ji za ...", protože bude existovat povědomí, kolik toho zlata je.

Možná, opravdu jen možná by ten vzorec mohl být takto?

Mám sto kilo zlata. Mám sto krav. Nepotřebuju pít, ani jíst, ani další věci, potřebuju jen krávy: pak jedna kráva stojí jedno kilo?

Ee, to je blbost. Ještě musím započítat, za jak dlouho ta kráva vyroste, kolik jich potřebuju, no, evidentně je to složitější.

Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #85 kdy: 31. 05. 2020, 00:38:46 »
Ee, to je blbost. Ještě musím započítat, za jak dlouho ta kráva vyroste, kolik jich potřebuju, no, evidentně je to složitější.
Hlavně je to principielně zcela pomýlená úvaha :)

No nic, jdu radši spát, dobrou :)

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #86 kdy: 31. 05. 2020, 00:44:25 »
A protože vím, že toho zlata je tolik a tolik, tak se to prostě nějak podělí. Kolik, to nevím, ale určitě to nebude "dohodou", ale spíše "tak si to zlato nech, a vyměním ti ji za ...", protože bude existovat povědomí, kolik toho zlata je.
Ale to je úplně jedno, že se ví, kolik toho zlata je. Pointa je v tom, že neexistuje žádný poměr kráva:zlato, který by dával smysl.
Není to jedno, a není to pravda.

Výhoda zlata je, že se ví, kolik ho je. Nevýhoda, že samo o sobě je k ničemu, to samozřejmě nepopírám - ba dokonce jsem to i uváděl.

Výhoda krávy je, že je to k jídlu - když to nikdo nechce, tak to sním. Nevýhoda je, že se to dá množit. Jednoduchý příklad:

Když mám krávu, tak nakrmím sebe. Když mám dvě krávy, nakrmím souseda. Když mám čtyři krávy a jen jednoho souseda, tak nejsem čtyřikrát bohatší ale naopak o tu část starat se o dvě krávy chudší. Ale myslím, že to je ti jasné.

Když nebudu mít krávy, tak mi je zlato k prdu. Když budu mět krávy = budu mět co směnit, tak to můžu měnit za zlato, protože vím za kolik.

Poměr dvě kozy na jednu krávu asi dává tak nějak plus minus smysl, protože z dvou koz budeš mít zhruba tak stejný užitek.
To jsem nerozporoval. Ale už jsi někdy táhl krávu do Kauflandu? A kozu?

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #87 kdy: 31. 05. 2020, 00:44:51 »
Ee, to je blbost. Ještě musím započítat, za jak dlouho ta kráva vyroste, kolik jich potřebuju, no, evidentně je to složitější.
Hlavně je to principielně zcela pomýlená úvaha :)

Jo, to už jsi říkal.

Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #88 kdy: 31. 05. 2020, 00:52:19 »
Jakýsi velký investor (Buffett?) prý říkal něco ve smyslu "složitě se to vykope ze země, udělají se z toho cihly a ty se pak dají do trezoru opět v zemi - jaký to dává ekonomický smysl?!"
Tak jo, nejspíš to byl on: https://quoteinvestigator.com/2013/05/25/bury-gold/

Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #89 kdy: 31. 05. 2020, 08:35:53 »
Jak říkal @Karlosek, za 3Kg1 zlata sis mohl postavit barák2. Dnes, před třiceti lety, před sto lety, před dvěmi sty lety.
Tak ne, ani tohle zřejmě není pravda: http://danielamerman.com/va/GHratio.html

Všimni si té škály: maximum je víc než pětinásobek minima.