Hodnota zlata byla, a IMHO stále je, definována poptávkou, která je založena na spolehnutí se "kdyžtak to vždycky mohu prodat".
To je přesně to, co říkám. Prodat totiž chceš za vyšší nebo alespoň stejnou cenu (ne nominální, ale reálnou). Takže přesněji to zní "spekuluju na to, že to kdyžtak kdykoli prodám stejně nebo dráž".
Netvrdím, že tam nemůže být žádná spekulace, ale bude to spíše okrajová záležitost. To třeba různé akcie a podobné věci, tam o tu spekulaci růstu skutečně jde především.
Tady si nerozumíme. Spekulací je samozřejmě v ekonomice cokoli. Když zakládáš firmu, tak spekuluješ na to, že vyděláš atd. Já mluvím o něčem jiným: jsou věci, které mají nějaký fundament, který je nějak vyčíslitelný (např. "200Kč za litr"). A jsou věci, které žádný takový fundament nemají (BTC může stát klidně $2 jako $2M - záleží čistě na tom, jak se lidi rozhodnou). Ty první jsou fundament+spekulace (typicky na budoucnost firmy, odvětví apod.). Ty druhý jsou jenom čístá spekulace.
Já tvrdím (a samozřejmě s mým názorem si můžeš cokoliv), že naopak všechny ty měny, akcie, dluhopisy etc, se dají dobře počítat právě kvůli takovým komoditám jako je zlato.
To je nesmysl. Cena firem se dá počítat celkem dobře. Valuace firem je denní chleba účetních a investorů. Prostě se vezme zisk před zdaněním, vynásobí se to nějakou magickou konstantou, přičte se k tomu třeba ještě hodnota majetku a jánevímcovšechno a je to. No big deal
Akcie pak nejsou nic jinýho, než pidipodíl na firmě (na což se bohužel dneska trochu zapomíná...)
Právě proto, že zlato si táhne tu historickou zkušenost, a že je dobře spočitatelný - a tak jsou výborně stabilní. Přirovnal bych to trochu k zákonu trhu verzus centrální plánování. Určitě by se dala najít nějaká metrika, jak spočítat univerzální cenovou hladinu (pokud tě něco napadá, docela by mě to zajímalo) - ale cena zlata funguje tak nějak přirozeně a sama (stejně jako zákon trhu).
Zas tak detailní informace nemám, právě proto, že mě zlato nikdy nezajímalo z těch "filosofických" příčin. Historickou zkušenost a v jejím důsledku nějaké zastabilizování na nějaké relativně konstantní střední ceně (třeba sto padesát krav za unci) ale asi bude, to není nic proti tomu, co říkám. Já totiž tvrdím, že těch 150 krav je zcela arbitrárních. Stejně tak by to mohlo být klidně 1500 krav a dávalo by to úplně stejný ekonomický smysl
Chápu tu úvahu, ale obávám se, že to neodpovídá skutečnosti. Zlato ztrácelo výrazně hodnotu snad pouze v dobách hladomoru. A naopak, inflace se ho dotkla například v šestnáctém století z pochopitelných důvodů.
Jak to? Vždyť ten graf lítá nahoru dolů o sto šest každou chvíli