SW licence Autodesk

SW licence Autodesk
« kdy: 20. 05. 2020, 14:49:42 »
Ahoj všem. Rád bych se na vás obrátil s jednou trudnou záludností, kterou připravila firma Autodesk. Máme ve menší konstrukční firmě 8 licencí Autodesk Inventor 2017 (3 Ultimate a 5 Professional). V roce 2017 jsme měli na výběr mezi několika licenčními modely. Mohli jsme pořídit licence boxové, které Autodesk označuje jako "samostatné vícemístné" a které nejsou nijak vázané na povinné aktualizace atp. Další možností bylo využít model síťových licencí, kdy jednotliví klienti žádají licenční server, a nakonec ještě v byla možnost pronájmu licencí od Autodesku prostřednictvím některého z jejich partnerů. Úmyslně jsme zvolili model pevné permanentní licence vázané na uživatele. Hlavní důvod byla především konzervativnost konstrukčního prostředí u nás. Licence vázané na uživatele, tedy ne síťové, se uvážily hlavně kvůli použití SW mimo firemní síť a na místech bez internetu.

Tento týden nám přišel od obchodního zastoupení e-mail, kde se píše, že příští rok již nebude možno licence aktivovat. Člověka hned napadne, jak může někdo zrušit možnost aktivace zakoupených licencí "jen tak". Boxová licence byla v roce 2017 k zakoupení jen za poměrně tučný příplatek a explicitně se v EULe uvádí, že není potřeba rolovat na novější verze: http://download.autodesk.com/us/FY17/Suites/LSA/cs-CZ/lsa.html?fbclid=IwAR2p_df09E4A3ZvSIkyv3dtDB1q1eUX8hvIXbSEdUjFHibmF8S_w0mAxiQY (příloha B). Píše se, že "Pokud není v této Smlouvě stanoveno jinak, není licence na vícemístnou samostatnou verzi časově omezená". A na první pohled se mi nezdá, že by odněkud časové omezení na tento typ licence z EULy vyplývalo. Potíž se zdá v tom, že nám nejspíš licence nezaniknou, jen je nepůjde aktivovat. (Třeba při úpravě HW nebo opětovné instalaci systému či balíku Inventor je potřeba licence aktivovat. Inventor je na HW hodně citlivý.) Použití licencí se tedy stává dost nepraktické. Nesetkal se někdo s podobnou vychytralostí, jak přimět majitele licencí k nákupu nového SW? Zástupce Autodesku nám nabídl slevu 25 % na nákup současné verze balíku Inventor. Při bližším pohledu se ale ukáže, že dnes Autodesk licence jen pronajímá, tedy nákup nové licence je a priory vynucen, pokud uživatel chce konstrukční software používat i ve vzdálenější budoucnosti.

Naštěstí nejsme na Inventoru bytostně závislí, máme ještě síťové licence DS Solidworks včetně subscription. Jen mě podobná machinace přijde minimálně sprostá.

S pozdravem

F.


Re:SW licence Autodesk
« Odpověď #1 kdy: 20. 05. 2020, 15:11:59 »
Čo je na tom divné.


Je to presne tak, akonáhle meníte OS alebo HW, tak licencia nebude platiť. Nám skončila možnosť aktivácie Inventora už minulý rok.


SW sa nekupuje ale licencuje  t.j. udeľuje sa súhlas na jeho použitie za  podmienok zmluvy. Jednou z nich, ale nie jedinou, je odmena držiteľovi práv. A zmeny si vždy vyhradzuje producent.  Holt proprietárny SW. s tým pri ňom treba počítať.

Re:SW licence Autodesk
« Odpověď #2 kdy: 20. 05. 2020, 16:08:16 »
Podivné mi na věci přijde, že onen software má poměrně dobře specifikované požadavky na HW a SW. Ty my splňujeme. Máme také nakoupené licence, které se označovaly jako "trvalé", tedy bez časového omezení užití. Problém není v tom, že chceme měnit HW na novější nebo měnit OS, naprosto chápu omezenou podporu v opravách a ukončený vývoj. Ukážu příklad. Když vezmete pracovní stanici a vyměníte HDD za SSD nebo SSD zvětšíte, provedete čistou instalaci podporovaného OS atp., je potřeba licenci znovu aktivovat. Tato aktivace nebude od příštího roku možná. Problém ovšem je, že člověk kupuje licence s neomezenou časovou platností a přenositelnou mezi různými HW konfiguracemi atp. Po čtyřech letech se najednou výrobce rozmyslí, že je hloupé nechávat licence tak dlouho a efektivně jejich budoucí užití znemožní. V roce 2017 bylo na výběr mezi licencí na omezenou dobu a mezi "trvalou" licencí a naše firma úmyslně zvolila ten druhý typ, byť byl dražší.

Souhlasím, že se SW licencuje, a ne kupuje. Přijde mi ale minimálně pochybné jednostranně razantně měnit typ licence. Představte si, že si pořídíte licenci Windows Server 2019. MS se po roce rozmyslí, že se mu licenční model nelíbí a řekne, že, nebudete moci licenci znovu aktivovat, protože XY. A tak skončíte s tím, že musíte konzervovat běžící systém "do nekonečna", protože se již nebude dát opět aktivovat. Pokud ovšem situace nastane ve vzdálenější budoucnosti a všechny strany věděly, že od roku XY nebude možné SW dál aktivovat, není se o čem bavit.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SW licence Autodesk
« Odpověď #3 kdy: 20. 05. 2020, 16:48:34 »
Ta aktivace licence probiha online nebo telefonicky? Je o ni nejaka zminka v licencnim ujednani? Zrejme nastanou dve moznosti, obe ve vas prospech:
- eula popisuje zpusob aktivace - tj. muzete se domahat toho, aby prodejce/vyrobce dostal svych zavazku
- eula neobsahuje popis aktivace - tj. muzete trvat na tom, aby jste dostali naveky aktivovanou licenci

Ackoliv se sw licencuje a nekupuje, vy jste si za "jednorazovy poplatek" poridili pravo SW pouzivat - casove a mistne neomezene. Pokud toto pravo skonci, protoze se vyrobce rozhodl zrusit aktivacni sluzbu, musi nabidnout jine reseni, ktere dovoluje vyuzit vami porizenou licenci. Muze to byt reseno dodatkem k licecnimu ujednani, ale nemuze vas prodejce nutit do nevyhodnych podminek (jak ze si to koupite znova).

Uvedu priklad: Xilinx dela svuj SW pro navrh FPGA - existuji velice stare historicke verze, ktere uz nemaji podporu a zverejnil k nim univerzalni aktivacni klice. To me prijde jako fer jednani.

Bohuzel dnesni produceni SW prechazi vetsinou na nejaky model predplatneho.. ktere jim prinese mesicni zisky.. nekterym to zatim uspesne prochazi, protoze mlada generace je zvyknuta solit za pitomosti (napr. VOD a pod). My, ze starsi generace jsme holt zvyknuti platit za neco jasne daneho - produkt s konkretnimi parametry, ne neco, co se co tyden meni a featury ubyvaj (adobe cs, office 365, w10, atd...).

Re:SW licence Autodesk
« Odpověď #4 kdy: 20. 05. 2020, 17:19:53 »
Je to hodně pitomá doba, autoři využívají svá práva na maximum. V zásadě platí, že licence stanovuje oprávnění užívat, ale nestanovuje povinnost k tomu poskytnout součinnost (např. formou aktivace). Kupující by si měl pečlivě pročíst, za co vlastně autor ručí s poskytnutím licence, případně se dožadovat servisního dodatku do smlouvy. ... Jenže ono to nastalo, doporučili Vám model, ve kterém udělí licenci k užívání a zároveň podporu (např. v rámci zmiňovaného pronájmu). Stejnou situaci byste zažil i kdyby ta firma úplně zanikla a s ní i její aktivační servery.

Podobnou čuňárnu dělali výrobci navigací. Slíbili bezplatné doživotní aktualizace map. To dodrželi, za žádnou aktualizaci nechtěli ani halíř. Jen nedodali, že aktualizace vydají dvě, tři a pak produkt opustí, takže si stejně budete muset koupit nové zařízení. Příkladů by se dalo v praxi najít mnoho.

Práva k užití software by se určitě měla upřesnit. Čím dál větší část světa se hýbe jen díky software a zákony na to nepamatují. Autorské zákony zatím vidí "dílo" jen jako audio/videonahrávku, případně něco jiného, hmotného. V minulosti se dílo také stávalo nepoužitelným díky vývoji doby, ale nestávalo se zdaleka tak často, aby záleželo na přetrvávající ochotě autora.

Proti tomu však můžete uvažovat i z druhé strany. Reálně poskytli podporu v době, která převyšuje životnost počítače i morální životnost verze programu. V určitý moment se musí nastavit hranice, kdy už autor nemá povinnost podporu poskytovat. Kde bude ta hranice? Tři, deset, padesát let?

Jedním z řešení, která mě napadají je stanovit povinnost poskytovat podporu k DRM mechanismům po celou dobu, dokud specifikace (počítače, OS, ...) splňují požadavky produktu. DRM totiž není nutná součást díla, je to rozhodnutí autora chránit dílo - a mělo by být spjato i s povinnostmi. Bohužel, nic takového v zákonech není. Záruka v tradičním smyslu se na software taky nevztahuje, a i kdyby, dva roky s přehledem naplnili a překročili.

V tuto chvíli (bohužel) platí, že nejbezpečnější je pořizování licencí formou pronájmu. Je to preferovaný licenční model snad všech vendorů a v něm poskytují maximum, co chtějí dát. Cenově nevychází pronájem obvykle hůř. Mají ceny nastavené tak, aby ze zákazníka získali přibližně stejné peníze všemi formami licence. Pokud někde narazíte na trvalou licenci, která je výrazně lacinější než pronájem, je to moment, kdy se začít pídit v čem je háček.


RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SW licence Autodesk
« Odpověď #5 kdy: 20. 05. 2020, 18:03:12 »
Proti tomu však můžete uvažovat i z druhé strany. Reálně poskytli podporu v době, která převyšuje životnost počítače i morální životnost verze programu. V určitý moment se musí nastavit hranice, kdy už autor nemá povinnost podporu poskytovat. Kde bude ta hranice? Tři, deset, padesát let?

Licence pokud byla casove neomezena, tak i ma byt casove neomezena - dokud jste schopni SW nebo medium pouzivat. Tj. pokud to byl sw pro win3.1, tak tim, ze je dnes 2020 tato licence nezanika, stejne jako vam nikdo nesebere obskurni audiovizualni dilo na laserdiscu, protoze se dnes tyto prehravace nevyrabi. Dostali jsme licenci, jeji uzivani v souladu s technickymi pozadavky je jiz problem nas jako zakazniku.

V tuto chvíli (bohužel) platí, že nejbezpečnější je pořizování licencí formou pronájmu. Je to preferovaný licenční model snad všech vendorů a v něm poskytují maximum, co chtějí dát. Cenově nevychází pronájem obvykle hůř. Mají ceny nastavené tak, aby ze zákazníka získali přibližně stejné peníze všemi formami licence. Pokud někde narazíte na trvalou licenci, která je výrazně lacinější než pronájem, je to moment, kdy se začít pídit v čem je háček.

Velky H***O. Zadny pronajem neni bezpecny z pohledu uzivatele, kor toho korporatniho - protoze navozuje zavislost na dodavatelu SW reseni. Zadna firma si nemuze dovolit byt zavisla na libovuli dodavatele - se kouknete kolik miliard tento model vysal ze statniho rozpoctu. Jsem holt konzervativni, a kdyz vybuduji svoji firmu tak, ze musi vyuzivat cizi nastroje, tak je chci mit natrvalo. At uz se jedna o fyzicke vyrobni prostredky, nebo SW nastroje - z pohledu uzivatele je to stejny - je to neco, co se pouziva denne, jako prostredek k dosazeni vlastniho cile.

To, co treba osobne pouzivam z drazsich SW je Altium Designer - sw se sice kupuje, ale rocne se pak plati pausal za zpristupneni aktualni verze - ale po tom co vyrobce nebyl schopen opravit nekolik kritickych bugu, ktere jsem jim reportoval, jsem se nadale odmitnul ucastit tohoto pro nas nevyhodneho modelu - porad ale zustala moznost pouzivat posledni verzi - s urcitou fixni sadou bugu.

Vsichni vyrobci si mysli, ze jim zakaznici vsechno zkousnou. Typicka kombinace - nabidnout AS-IS reseni bez zaruk, a pozadovat opakovane platby.. ale clovek se chybama uci a je treba vzdorovat tem, co ze sve pozice sily se snazi ziskat vyhodu nad mensimi.

Re:SW licence Autodesk
« Odpověď #6 kdy: 20. 05. 2020, 19:17:21 »
Zadny pronajem neni bezpecny z pohledu uzivatele, kor toho korporatniho - protoze navozuje zavislost na dodavatelu SW reseni.

Ta závislost existuje tak jako tak, jak vidíme na tomto příkladu.

Jsem holt konzervativni, a kdyz vybuduji svoji firmu tak, ze musi vyuzivat cizi nastroje, tak je chci mit natrvalo.

To je sice hezké, ale je to závislé na tom, co se nabízí a ne na tom, jaká je Vaše představa.

Vsichni vyrobci si mysli, ze jim zakaznici vsechno zkousnou. Typicka kombinace - nabidnout AS-IS reseni bez zaruk, a pozadovat opakovane platby.. ale clovek se chybama uci a je treba vzdorovat tem, co ze sve pozice sily se snazi ziskat vyhodu nad mensimi.

Souhlas, každý má možnost to svým dílem podílet na změně. Tohle ale nevyřeší trh sám, zásadám pro poskytování softwarových licencí by bylo potřeba dál komplexnější právní ohraničení. Do té doby budeme v digitálním pravěku. Dnes nejen u licencí, ale vůbec v IT, nikdo skoro za nic neručí. Správně to není.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SW licence Autodesk
« Odpověď #7 kdy: 21. 05. 2020, 09:43:31 »
Rozumím tomu správně, že Autodesk kdysi nabídnul bezpodmínečně tvalou, neboli časově neomezenou licenci, neboli licenci navždy? Sice mi to přijde jako úplná kreténovina, ale je-li tomu tak, pak není o čem diskutovat - dodavatel musí dostát závazku, nesmí zabránit užití produktu. Jeho blbost.
Otázkou zůstává, jestli v té licenci není nějaká drobnost... Ale já to číst nebudu.

Re:SW licence Autodesk
« Odpověď #8 kdy: 21. 05. 2020, 10:01:40 »
Rozumím tomu správně, že Autodesk kdysi nabídnul bezpodmínečně tvalou, neboli časově neomezenou licenci, neboli licenci navždy? Sice mi to přijde jako úplná kreténovina, ale je-li tomu tak, pak není o čem diskutovat - dodavatel musí dostát závazku, nesmí zabránit užití produktu. Jeho blbost.
Otázkou zůstává, jestli v té licenci není nějaká drobnost... Ale já to číst nebudu.

Já jsem si tu práci dal a přečetl jsem si ty pasáže. Autodesk vždy deklaroval, že podporuje několik verzí zpětně (píše, že obvykle tři) a že na nepodporované verze už nelze získat aktivaci. V tomto se nic nezměnilo. Nasalo pouze to, že verze 2017 právě vypadne z podpory. Takže nejde o změnu podmínek, pouze informují o tom, že nastalo období, se kterým se počítalo.

Právně je to asi (jakš takš) v pořádku, ale čuňárna je to pořádná.

Re:SW licence Autodesk
« Odpověď #9 kdy: 21. 05. 2020, 12:22:06 »
Taky jsem měla podobný problém, s Autocadem 2009. Ten už nejde aktivovat teď. Tehdy mi na cadforum.cz vysvětlili, že tu starou licenci nikdo nebere, že funguje i dál, jen už nejde znovu aktivovat na jiném počítači. Zní to blbě, ale když si člověk uvědomí, že nové PC s nějakými Windows 7 už stejně nesežene a v nových Windows by ten starý software stejně nejel, tak je to omezení životnosti vlastně logické. Nic není navždy. Teď používám pronájem a nijak zvlášť mi to nevadí.

Re:SW licence Autodesk
« Odpověď #10 kdy: 21. 05. 2020, 13:22:17 »
Ten software na který máte platnou licenci, si u nás v pohodě můžete cracknout, aby se dal používat tak jak bylo zamýšleno a na vyčůraného výrobce udělat dlouhý nos.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SW licence Autodesk
« Odpověď #11 kdy: 21. 05. 2020, 13:46:25 »
Autodesk vždy deklaroval, že podporuje několik verzí zpětně (píše, že obvykle tři) a že na nepodporované verze už nelze získat aktivaci. V tomto se nic nezměnilo. Nasalo pouze to, že verze 2017 právě vypadne z podpory...

Tak to je jiná. Otázkou jen zůstává, zda se dá/dala dovodit podpora určité verze, a zda se pak vyplatí.

Re:SW licence Autodesk
« Odpověď #12 kdy: 21. 05. 2020, 13:51:59 »
Autodesk vždy deklaroval, že podporuje několik verzí zpětně (píše, že obvykle tři) a že na nepodporované verze už nelze získat aktivaci. V tomto se nic nezměnilo. Nasalo pouze to, že verze 2017 právě vypadne z podpory...

Tak to je jiná. Otázkou jen zůstává, zda se dá/dala dovodit podpora určité verze, a zda se pak vyplatí.

No je to opravdu nasírací praktika, vůbec se nedivím, že je uživatel nespokojený. Psal jsem už ale výše, všechny firmy mají nastavené pronájmy, aby vycházely v praxi +/- stejně draze, jako koupené licence (jinak by pronájem nikdo nepořizoval). Je důležité opravdu číst všechny podmínky, nebo se poradit s tím, kdo o tom něco ví. Bohužel, prodejce dost často ví velké kulové (jeho KPI je prodat) a není ani motivován předkládat zákazníkovi nevýhody.

Re:SW licence Autodesk
« Odpověď #13 kdy: 21. 05. 2020, 15:10:02 »
Děkuji všem přispěvatelům. Zkusím rychle odpovědět na pár dotazů a pak přidám obecnější odpověď.

Citace
Ta aktivace licence probiha online nebo telefonicky? Je o ni nejaka zminka v licencnim ujednani?

Licenční ujednání je k nahlédnutí v jen v EULe: http://download.autodesk.com/us/FY17/Suites/LSA/cs-CZ/lsa.html?fbclid=IwAR2p_df09E4A3ZvSIkyv3dtDB1q1eUX8hvIXbSEdUjFHibmF8S_w0mAxiQY. Aktivace se provádí přes internet. Zadá se produktový klíč a aplikace zkontroluje platnost ověření (nejspíš počet aktivací). Při reaktivaci je potřeba postupovat podle pevně daného postupu, kdy se licence "vrátí" a pak znovu aktivuje. Alternativou je vygenerovat při reaktivaci žádost, kterou ověří obchodní zastoupení.

Citace
To, co treba osobne pouzivam z drazsich SW je Altium Designer - sw se sice kupuje, ale rocne se pak plati pausal za zpristupneni aktualni verze - ale po tom co vyrobce nebyl schopen opravit nekolik kritickych bugu, ktere jsem jim reportoval, jsem se nadale odmitnul ucastit tohoto pro nas nevyhodneho modelu - porad ale zustala moznost pouzivat posledni verzi - s urcitou fixni sadou bugu.

Ano, souhlasím. Přesně tendo model jsme nasadili při nákupu Solidworks. Zaplatil se jednorázový poplatek z licenci a pak se ročně platí tzv. subscription. Z vlaku se ale (aspoň nyní) dá vystoupit. Také je výhodou, že Solidworks lze provozovat s vlastním licenčním serverem, který musí DS ověřit. Po ověření ale může náš licenční server obhospodařit klienty ve firmě samostatně. Jednotlivé klientské stanice pak sice komunikují se servery DS (viz téma o údajném zneužití licencí SW, které běží paralelně v sekci Software).

Citace
Rozumím tomu správně, že Autodesk kdysi nabídnul bezpodmínečně trvalou, neboli časově neomezenou licenci, neboli licenci navždy? Sice mi to přijde jako úplná kreténovina, ale je-li tomu tak, pak není o čem diskutovat - dodavatel musí dostát závazku, nesmí zabránit užití produktu. Jeho blbost.

Verze 2017 byla poslední, která se dala koupit v módu časově neomezené licence. Již tehdy nás distributoři Autodesku směrovali na pronájem, permanentní licence se ovšem koupit dala. Problém je, že licence nezaniká: Autodesk jen znemožní její aktivaci. V tomto ohledu dostáli přesně toho, co nám bylo uvedeno. Konstrukční prostředí se v našem okolí jeví dost konzervativně, takže není neobvyklé narazit na konstrukční kanceláře s mnohem starším CADem. (Možná jsme zavřeni v podivně bublinovitém ekosystému. Minulý rok jsme jen těžko u jednoho projektu vyjednali využití Solidworks 2019, zákazník naopak chtěl ideálně verzi kolem roku 2013.)

Citace
Já jsem si tu práci dal a přečetl jsem si ty pasáže. Autodesk vždy deklaroval, že podporuje několik verzí zpětně (píše, že obvykle tři) a že na nepodporované verze už nelze získat aktivaci. V tomto se nic nezměnilo. Nasalo pouze to, že verze 2017 právě vypadne z podpory. Takže nejde o změnu podmínek, pouze informují o tom, že nastalo období, se kterým se počítalo.

Autodesk deklaroval, že po třech letech se vydaný software považuje za obsolentní: tedy nebudou vydávány ani aktualizace kritických chyb, nebude se hledět na vývoj v systémech Windows atp. Také se zpravidla během prvního roku po vydání vydá několik service packů a hot-fixů. Starý licenční model Autodesku ale doopravdy nechával licence "na věky", jen byl software naprosto bez údržby.

Citace
Ten software na který máte platnou licenci, si u nás v pohodě můžete cracknout, aby se dal používat tak jak bylo zamýšleno a na vyčůraného výrobce udělat dlouhý nos.

Tímto si nejsem vůbec jist. Autodesk explicitně uvádí, že jakýkoliv pokus o aktivaci "alternativním" způsobem je považován za porušení licenčních podmínek a může vést ke ztrátě licence, popotahování a možná nějaké pokutě.

Mohu položit zanlejším jednu otázku z oblasti licencování? Zatím se zdá, že Autodesk neplánuje zánik licencí, jen znemožní jejich aktivaci. Neexistuje nějaká legislativa či nezná někdo precedens, kdy výrobce sw provede podobné vyřazení licence z použití bez jejího zániku? V našem prostředí je opravu těžké konzervovat pracovní stanice bez občasného přeinstalování (zpravidla se použije obraz systému pro daný typ hw a sw se aktivuje dle potřeby). Používáme totiž víc CADů a plánujeme aktualizovat další sw, který na stanicích běží. V tom případě se ale více než odinstalování velkých konstruktérských balíků a přeinstalování nové verze vyplatí čistá instalace.
« Poslední změna: 21. 05. 2020, 15:13:46 od farbydos2 »

Re:SW licence Autodesk
« Odpověď #14 kdy: 21. 05. 2020, 15:27:36 »
Přesně takhle narazil loni jeden náš zákazník, když přecházel koncem roku na W10. Měl tuším že Design Suite 2016, nebo něco z téhož roku a  už nešlo znovu aktivovat. Tak nějak na truc a kvůli lepší cenové nabídky od konkurence  přešli jinam.

Jinak ale bylo minimálně od Autodesku fajn, že vás upozornili předem. Tam se na to přišlo až při pokusech o aktivaci.