Sestava pro práci

Sestava pro práci
« kdy: 08. 05. 2020, 19:21:47 »
Už několik let vůbec nesleduju hardware, kupoval jsem vždycky jenom starší pracovní stanice, ale teď mi přijde, že se vývoj docela rychle posunul dopředu, takže bych chtěl tentokrát spíš upgradovat na novější technologie. Kdo situaci víc sledujete, mohli byste mi pls poradit s výběrem komponent?

Dělám všelijaké věci, z části programování, z části nějaké analýzy (včetně výpočtů) a pokusy s novými technologiemi. V současnosti mám Thinkstation s Xeon W3690 a CPU celkem mi stačí. Občas by se hodil trochu větší výkon na jedno jádro, ale není to nijak tragický. Spíš dost často dělám něco s Dockerem, nějakou virtualizací nebo menšími databázemi, takže bych se asi spíš zaměřil na propustnost pamětí, rychlost disku a IOPS. Hry hraju, ale grafiku teď řešit nechci.

Jako základ bych si chtěl vzít minulý stroj:  Sun Ultra 20. Krabice se mi strašně líbí a je celkem praktická, zdroj by měl být celkem v pohodě (400W). Takže bych chtěl pořešit hlavně procesor, mobo, paměti a disk. S nějakým rozumným rozpočtem (tak kolem 15tis., pokud by to mělo opodstatnění, tak možná i ke 20, ale ne zbytečně - v blízké době bych si radši koupil tu grafiku :) )

Z toho typu použití mi vyšlo (víceméně laicky) jít pokud možno do výš taktovaných pamětí, koukal jsem třeba na:
https://www.czc.cz/hyperx-predator-32gb-2x16gb-ddr4-3333/243992/produkt - původní cena brutus, ale teď ve slevě to vypadá dobře.

Disk by to chtělo asi NVMe - uvažuju o https://www.czc.cz/samsung-ssd-970-evo-m-2-500gb/236368/produkt

Na CPU mi vychází jako nejlepší volba Ryzen 3600. Není to žádnej trhač asfaltu, ale poměr výkon-cena-spotřeba mi přijde ideální (?) Další by asi přicházel v úvahu 3700X, ale ten je o dost dražší, to mi přijde, že se asi nevyplatí.

Co se mi ale nedaří vybrat, je mobo. Fakt netuším, čím se to dneska liší. Jsou mi ukradené "herní" serepetičky typu RGB a nějaký designový packy, preferoval bych spíš stabilitu a dlouhodobou spolehlivost. Přetaktovávat určitě nebudu, takže tyhle funkce jsou mi taky šumák. Bohužel, koukám, že u prodejců není úplně jednoduchý vybrat desky, který by podporovaly ty 3333MHz paměti... Když už za ně budu připlácet, tak bych si chtěl být jistej, že budou šlapat... Formfactor by měl být ATX, nejsem si jistý, jestli jiný jde do sunovské krabice dát.

Kdo se v HW víc orientujete, můžete mi pls dát zpětnou vazbu, jestli tenhle výběr dává smysl + doporučit vhodný mobo? Dík moc.




alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sestava pro práci
« Odpověď #1 kdy: 08. 05. 2020, 21:02:46 »
co se tyka AMD CPU a GPU do notebooku, tak to zacne byt nejzajimavejsi po prazdninach, objevi se podle me hodne ruznych notebooku s novejsimi Ryzeny a bude to cenove i vykonove lepsi nez Intel.
chtel bych pro zenu notas, ale pockam az to bude zajimavejsi s tema AMD, takze na vanoce.

jako programator bych chtel desktop PC s AMD, ale taky pockam i kdyz tady uz se da vybirat tedka.
AMD Threadrippery ani Epyc si asi nevyberu i kdyz maji vice jader a cache, ale pujdu do Ryzenu 7 nebo lepe 9.
Ryzen bych si vybral, aby mel co nejvice jader a co nejvyssi frekvenci, takze asi Ryzen 9.

NVMe rozhodne, rychle RAMky jo, ted mam na vyvoj 16GB v notebooku, ale urcite chci rozsirit na 32 GB.
klasicke HDD uz jedine jako dalsi uloziste, ne na system. delam i sitove veci, takze bych si vybral desku s vice sitovkama.
« Poslední změna: 08. 05. 2020, 21:06:32 od alex6bbc »

Re:Sestava pro práci
« Odpověď #2 kdy: 08. 05. 2020, 23:44:24 »
Ja mam 3700x na podobny ucel (akurat vacsi doraz na AA hry), a imho je to trochu overkill vzhladom na to, ze tych 8 jadier mimo hier momentalne poriadne nevyuzijem... zalezi co na tom budes robit ale 3600 sa mi momentalne javi ako lepsia volba... Mozno este 2600 - je za paradnu cenu, ale tam je mensie IPC, nizsie frekvencie, polovicna cache a ten ubytok vykonu asi bude poznat...

Co sa tyka MB neviem, mal som 2x ASRock a ani jedna nefungovala (ASRock X570 PRO4, ASRock X570 PHANTOM GAMING 4), ani typek u zelenho si s tym nevedel rady, chcel tam sice dat najnovsi bios, ale zistil, ze uz tam je od vyrobcu... Nakoniec mi poradil GIGABYTE X570 AORUS ELITE (vraj to ludia kupuju), a po pociatocnych problemoch (dlhy start po vypojeni a opatovnom zapojeni do zasuvky, nestabilita, problemy s ovladacom sietovky intel na widlach) a po nahrati najnovsieho biosu slape bez problemov... i ked moc dovery vo mne nevzbudzuje... Vraj ma najtichsi ventilator chipsetu, ja neviem posudit lebo mam v pc 10 ventilatorov :D Ale pre 3600 je to asi overkill - ja som ju bral kvoli tomu, ze tam ide strcit rychlejsi SSD disk kvoli PCIe 4.0, a kvoli tomu, ze do buducna tam chcem supnut bud R9 alebo nieco z novej generacie ak to bude kompatibilne...

Ja by som sa zameral u MB na to ci potrebujes PCIe 4.0 (na ten disk, na grafiky je to nanic), a ci tam do buducna planujes strkat nejake lepsie CPU, lebo v opacnom pripade imho staci aj nieco s B450 chipsetom, vykonovo co som pozeral je tam mimo hier rozdiel v rozsahu chybe merania... (treba ale overit kompatibilitu s cpu!) konkretny model netusim... ale aspon vies, ktorym znackam sa vyhnut...

Co sa tyka ram, mne sa podarilo vychytat zle nacenene RGB Gigabyte ramky (3200Mhz CL16), takze som za cenu jedneho paru v inych eshopoch, dostal rovno dva pary (cize mam dokopy 32GB) :D hned ako mi odoslali objednavku cena za par vzrastla na dvojnasobok :D Ale aj tak neodporucam, svietia jak kolotoce, a neda sa to vypnut... V biose ale bolo treba nastavit XMP profil inak pojdu ramky pomalsie... (to plati u vsetkych) Tie tvoje asi budu OK, aj ked je tam divna frekvencia...

Mozno by som zvazil aj novu case - ale to asi nechces...

A este ak nepotrebujes pc nutne teraz, mozno by bolo dobre pockat na generaciu ZEN 3... bud potom kupit rovno novu generaciu, alebo kupit starsiu v zlave...
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

Re:Sestava pro práci
« Odpověď #3 kdy: 09. 05. 2020, 09:44:38 »
Ak mas starsi zdroj, tak sa prirpav, ze aj ten budes musiet vymenit hoci je funkcny. Starsie zdroje maju problem s novymi CPU/MB. Restarty, mrznutie.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sestava pro práci
« Odpověď #4 kdy: 09. 05. 2020, 10:12:10 »
a kolik chce autor investovat?


Re:Sestava pro práci
« Odpověď #5 kdy: 09. 05. 2020, 10:44:07 »
Ty vysokotaktové DDR4 paměti mají s Ryzenama často problémy a jedou pak jen na nízkých taktech. Já raději zvolil G.SKill Trident Z Neo 3600, který přímo mají uvedeno, že s Ryzeny 3000 fungují dobře a je tomu tak. Bohužel jsou jen svítící a trošku dražší.
https://www.czc.cz/g-skill-trident-z-neo-16gb-2x8gb-ddr4-3600_3/272821/produkt

Re:Sestava pro práci
« Odpověď #6 kdy: 09. 05. 2020, 13:12:39 »
Začni u desky a vybírej podle hw, který je pro danou desku podporovaný

Například msi to má takto
https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK#support-cpu

Minulý rok napodzim jsem dělal upgrade z Ivy Bridge. Mám R2600 a na práci ideální, dal jsem rovnou 64gb ram a dobrý zdroj 550W, grafiku mám sice jen 30W, ale třeba tam dám časem něco lepšího, tak ať nejsem limitovaný zdrojem.


Re:Sestava pro práci
« Odpověď #7 kdy: 09. 05. 2020, 13:21:00 »
a kolik chce autor investovat?
S nějakým rozumným rozpočtem (tak kolem 15tis., pokud by to mělo opodstatnění, tak možná i ke 20, ale ne zbytečně - v blízké době bych si radši koupil tu grafiku :) )

Re:Sestava pro práci
« Odpověď #8 kdy: 09. 05. 2020, 13:36:49 »
Například msi to má takto
https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK#support-cpu
Tohle vypada fakt dobre. Podle https://www.msi.com/Motherboard/B450-TOMAHAWK-MAX/Specification

- podporuje NVMe: 1 x M.2 slot (Key M)1: Supports PCIe 3.0 x4
- For AMD Ryzen Gen3 (R5/R7/R9): Supports 2667/ 2800/ 2933/ 3000/ 3066/ 3200/ 3466/ 4000/ 4133 MHz (by A-XMP OC MODE)
- cena je bezva

Takze asi vyreseno, diky moc!

Re:Sestava pro práci
« Odpověď #9 kdy: 09. 05. 2020, 13:43:15 »
A jeste teda jedna posledni lamerska otazka: vsude ctu, ze ten originalni chladic je na prd a ze je potreba koupit jinej. Co presne to znamena? Ze v plnym zatizeni bude nestabilni, nebo jenom hlucnejsi?

Prijde mi divny, ze by to prodavali s chladicem, kterej by zpusobil nestabilitu. Je to mozny?

Pokud by slo jenom o hluk, tak by mi to bylo jedno - pri praci vetsinou posloucham hudbu a pri hrani mam stejne sluchatka a moje soucasna grafika huci jak vrtulnik :)

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sestava pro práci
« Odpověď #10 kdy: 09. 05. 2020, 13:46:26 »
Jen hlučnej, ale ani u AMD to teď není tak hrozný. Pokud nechceš dělat nějakej brutální overclocking, tak bych extra chladič nekupoval.

Re:Sestava pro práci
« Odpověď #11 kdy: 09. 05. 2020, 13:54:42 »
Super. Tak diky moc vsem za rady. Nakonec to teda vypada takhle:

https://www.czc.cz/264414,236368,243992,270238b23/kody

15348,- je super cena za tenhle upgrade.

Takhle by to spolu melo fungovat, souhlas? :)

Re:Sestava pro práci
« Odpověď #12 kdy: 09. 05. 2020, 14:52:23 »
Super. Tak diky moc vsem za rady. Nakonec to teda vypada takhle:

https://www.czc.cz/264414,236368,243992,270238b23/kody

15348,- je super cena za tenhle upgrade.

Takhle by to spolu melo fungovat, souhlas? :)

no v support liste dosky tie tvoje ramky idu iba na 3000Mhz... preco potrebujes vlastne taku nezvyklu frekvenciu 3333Mhz? Ono to vyzera, ze tie ramky su pre 1.generaciu Ryzenov kde bola frekvencia vnutornej zbernice naviazana na frekvenciu ramiek, preto sa oplatilo ramky tlacit co najvyssie... U novsich generacii cpu je to oddelene tak je to jedno... A u tej prvej generacie v tej doske to podporuje tych 3333Mhz u najnovsej len 3000Mhz... mozno je to preklep, tazko povedat...

kod ramiek: HX433C16PB3K2/32
https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK-MAX#support-mem-19
a hore si vyber z listy "Memory by RX-3X00"
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

Re:Sestava pro práci
« Odpověď #13 kdy: 09. 05. 2020, 15:17:52 »
no v support liste dosky tie tvoje ramky idu iba na 3000Mhz...
Pochopil jsem to tak, ze na 3333 jedou jenom s nejakym tim "oveclockingem" (XMP). Ale fakt nevim, proc je v tom listu tohle.

Citace
XMP Profile #1: DDR4-3333 CL16-18-18 @1.35V
https://www.kingston.com/dataSheets/HX433C16PB3K2_16.pdf

Odpovidal by tomu i tenhle komentar: https://www.amazon.co.uk/gp/customer-reviews/R141D5ZIBV4563/

preco potrebujes vlastne taku nezvyklu frekvenciu 3333Mhz?
Ne, ze bych ji potreboval, ale tyhle RAMky jsou ve sleve za uchazejici cenu a myslim, ze rychly RAMky ocenim. Takze pomer cena/vykon mi u techto prijde zajimavej.

Re:Sestava pro práci
« Odpověď #14 kdy: 09. 05. 2020, 15:19:34 »
Mám 3600 + B450 Tomahawk max + 32GB Kingston Hyperx 3200 něco.
Akorát - po zapojení NVME disku přijdeš o 2 sata porty. A počet usbcek vzadu by mohl být větší, přeci jen, klaveska, mys, tiskarna, webka, aps, usb3 prodluzka na stůl a jsi na nule prázdných usb portů. Takže spočítat a kdyžtak rovnou koupit usb řadič nebo vyvedení do záslepky.