Sestava pro práci

Re:Sestava pro práci
« Odpověď #15 kdy: 09. 05. 2020, 15:22:36 »
Jo a ta B450 tomahawk max bootuje asi nejpomaleji co jsem kdy viděl. Ten post je fakt pomalý, kdyžtak si to někde ověř jak moc by ti to vadilo. Jinak je to dobrá deska.


Re:Sestava pro práci
« Odpověď #16 kdy: 09. 05. 2020, 15:25:37 »
Mám 3600 + B450 Tomahawk max + 32GB Kingston Hyperx 3200 něco.
A spokojenej? CPU je na práci OK?

Akorát - po zapojení NVME disku přijdeš o 2 sata porty.
Četl jsem a vůbec mě to nepálí. k NVMe disku dám jeden, maximálně dva rotační, takže 4 porty jsou pořád pohodlnej dostatek.

A počet usbcek vzadu by mohl být větší, přeci jen, klaveska, mys, tiskarna, webka, aps, usb3 prodluzka na stůl a jsi na nule prázdných usb portů. Takže spočítat a kdyžtak rovnou koupit usb řadič nebo vyvedení do záslepky.
To mě taky nepálí, protože mám klávesnici a myš zapojený v hubu v monitoru a (pomalý) USBčka používám v tak velkým množství (bastlení), že mám na stole ještě jeden 8-mi portovej hub :)

Jo a ta B450 tomahawk max bootuje asi nejpomaleji co jsem kdy viděl. Ten post je fakt pomalý, kdyžtak si to někde ověř jak moc by ti to vadilo. Jinak je to dobrá deska.
To jsem taky četl a taky mě to moc netankuje. Většinou stejně stroj zapínám ráno před snídaní a vypínám v noci, takže i kdyby bootoval 5min, je mi to jedno. Někdo někde myslím i psal, že na to pomohl nějakej update BIOSu nebo co. Ale je mi to fakt jedno, to vůbec nebudu řešit. Daleko víc mi na srdci leží výkon a stabilita.

Re:Sestava pro práci
« Odpověď #17 kdy: 09. 05. 2020, 15:43:46 »
...

Odpoved je v tom datasheete ku ramkam...

•JEDEC: DDR4-2400 CL17-17-17 @1.2V
•XMP Profile #1: DDR4-3333 CL16-18-18 @1.35V
•XMP Profile #2: DDR4-3000 CL15-17-17 @1.35V

Pokial ich len zapojis do dosky a nic nenastavujes, tak idu v tom JEDEC profile, cize na 2400Mhz...
v Biose si ale musis vybrat XMP profil aby si ich mal na tej rychlejsej frekvencii a lepsom casovani... Normalne by si mal tam mat na vyber tie 2 profily (3333Mhz, 3000Mhz), ale s tou novsou generaciou cpu (3xxx) je k dispozicii len ten pomalsi profil(ale s lepsim casovanim)... ja som to mal obdobne akurat opacne... na novsej generacii s mojou doskou a s mojimi ramkami je k dispoziicii iba ten rychlejsi profil... cize mam na vyber bez nastavovania bud JEDEC 2400Mhz, alebo ked zapnem XMP tak Profil #1 s 3200Mhz... druhy profil chyba aj ked podla specifikacii ramky mali byt 2...

Co sa tyka tvojho vyberu:
tu je podpora tvojej maticnej s 3xxx cpu (iba druhy profil):


a tu je podpora s 1xxx cpu (su tam oba profily):


pokial je to cenovo vyhodnejsie ako u inej obdobnej ramky, tak asi to mas jedno... u hier to urobi max. par fps, a pri praci zalezi na ulohe... ale oproti zakladu na 2400Mhz to rozdiel je... Pisem to iba aby si nebol potom sklamany, ze to nejde :D

Inak co sa tyka dlheho startu, tak najnovsie biosy uz to maju poriesene a vacsinou tam je aj volba fast-boot, ktora este urychli startovanie (ja to neriesim).

Co sa tyka pribaleneho chladica, nieje ani tak hlucny ako je skor problem, ze treba nastavit v biose krivku otacok podla teploty (aspon u mna bolo treba), cize prakticky je dlho tichy, ale v momente ked prejde za nejaku teplotnu hranicu tak sa spusti na 4500 otacok, a po chvilke ked teplota klesne tak je zas tichy - a tak to robi dokola... samozrejme da sa to poladit ale komu sa do toho chce? Ja som to poriesil AIO vodnikom a je klud... :D
« Poslední změna: 09. 05. 2020, 15:46:16 od Linquerin »
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

Re:Sestava pro práci
« Odpověď #18 kdy: 09. 05. 2020, 16:10:26 »
Diky! To mi teda fakt hlava nebere, proc s novejsim CPU jedou RAMky pomaleji, ale nest no... Rozdil 3000 vs 3333 nebude zas tak svetobornej a treba to s nejakym upgradem BIOSu poresi.

Asi do toho teda pujdu tak, jak to je.

Dik moc za konzultaci!

Re:Sestava pro práci
« Odpověď #19 kdy: 09. 05. 2020, 16:31:18 »
Mám 3600 + B450 Tomahawk max + 32GB Kingston Hyperx 3200 něco.
A spokojenej? CPU je na práci OK?

Jo já jsem.  :) I chladič je obstojný. Cena je dobrá. Mohli by je dělat s iGPU. To je velký mínus oproti Intelu.


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sestava pro práci
« Odpověď #20 kdy: 09. 05. 2020, 17:55:12 »
a do tehle desky by sel i ryzen 7 a ten je jen o neco drazsi a ma vice jader, nebyl by teda lepsi ryzen 7 !!!

Re:Sestava pro práci
« Odpověď #21 kdy: 09. 05. 2020, 17:58:39 »
a do tehle desky by sel i ryzen 7 a ten je jen o neco drazsi a ma vice jader, nebyl by teda lepsi ryzen 7 !!!
3700x je o nejaky 4 tisice drazsi a rozdil se projevi az pri vytezeni vsech jader, takze spis vyjimecne. To mi neprijde jako trochu moc penez, to uz je spis vrazim do nove grafiky...

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Ryzen-7-3700X-vs-AMD-Ryzen-5-3600/4043vs4040

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sestava pro práci
« Odpověď #22 kdy: 09. 05. 2020, 19:42:38 »
a do tehle desky by sel i ryzen 7 a ten je jen o neco drazsi a ma vice jader, nebyl by teda lepsi ryzen 7 !!!
3700x je o nejaky 4 tisice drazsi a rozdil se projevi az pri vytezeni vsech jader, takze spis vyjimecne. To mi neprijde jako trochu moc penez, to uz je spis vrazim do nove grafiky...

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Ryzen-7-3700X-vs-AMD-Ryzen-5-3600/4043vs4040

mas recht, ja se dival na starsi ryzen 7 2700 za cca 5000, ale nevsiml jsem si hned, ze to je 2700, to bych taky nebral.

Re:Sestava pro práci
« Odpověď #23 kdy: 10. 05. 2020, 11:20:09 »
Dobrý den,

s Ryzenem jsem poskládal několik sestav - s R5 3600 pro 3 lidi v okolí a R7 3700X pro mě, podělím se s poznatky.

1) základní deska

https://www.czc.cz/msi-b450-tomahawk-max-amd-b450/270238/produkt je asi nejlepší deska z relativně levných.
Má vydařenou napájecí kaskádu, která utáhne i R9 3950X, aniž by bylo třeba nějak upravovat chlazení.
Má levnější sestřičku, která je bez blikátek, jinak téměř stejná https://www.czc.cz/msi-b450-a-pro-max-amd-b450/269064/produkt
Asi bych doporučil spíš ušetřit.
Obě mají starší zvukovku ALC892 a RealTec LAN. Pokud tohle nevadí, pak jsou obě velmi dobrou volbou.

Pokud upgrade až tolik nechvátá, tak bych počkal na desky s B550, které se mají konečně za nedlouho objevit.
Rozdíl oproti B450/470 je v podpoře PCI-e verze 4 a ještě jedna věc, nové CPU řady 4000 nemají být kompatibilní
s chipsety 3xx a 4xx. Těžko říct, jak to bude, bližší info zatím není k dispozici.

2) paměti

Kingstony Predator jsou velmi dobrou volbou, na 3333 MHz pojedou v pohodě, stačí zapnout XMP profil v BIOSu.

3) SSD

https://www.czc.cz/samsung-ssd-970-evo-m-2-500gb/236368/produkt
Dobrý disk za vysokou cenu.
5 let záruka, 300TBW výdrž, vysoké sekvenční rychlosti.

Alternativy:
https://www.czc.cz/transcend-mte220s-m-2-512gb/252806/produkt
Dobrý disk za trošku nižší cenu, než Samsung
5 let záruka, životnost - 400 Terabytes Writen, sekvenční rychlosti podobné Samsungu

https://www.czc.cz/kingston-a2000-m-2-500gb/265876/produkt
Dobrý disk za cenu o 700.- nižší, než Samsung
5 let záruka, 350 TBW, sekvenční rychlosti cca 2/3 Samsungu

Vzal bych Kingston a ušetřil, na sekvenční rychlosti se příliš nehraje. Záruku mají stejnou a papírově Kingston má vydržet více přepisů, než Samsung.

4) Procesor

R5 3600 je velice slušný procesor, výkonu má na běžnou (i náročnější) práci dostatek. Kdyby nestíhal, dá se vyměnit za 16 jader v R9 3950X, bez výměny ostatních komponent. Jenom bych asi uvažoval nad nějakým trošku lepším chladičem. Třeba https://www.czc.cz/arctic-freezer-34/253607/produkt si lidi celkem chválí. Osobně jsem použil https://chlazeni.heureka.cz/gelid-cc-phantom-01-a/ , což je asi nejlepší chladič pod 1000.-

Snad Vám to trošku pomůže ve výběru ;-)

anonacct

Re:Sestava pro práci
« Odpověď #24 kdy: 10. 05. 2020, 12:11:15 »
Moc nechápu smysl upgrade z 6jádra na 6jádro, ale ať slouží. Já vždycky dělám upgrade na dvojnásobek jader, a poslední 3 roky byly v tomto směru úžasné - 4 -> 8 -> 16 - Můj další CPU bude mít 32.

Re:Sestava pro práci
« Odpověď #25 kdy: 10. 05. 2020, 12:50:48 »
Ryzeny nejsou špatný, ale mysli na omezený počet PCIe linek. Tyhle desktopové jich mají právě pro připojeni chipsetu ( na kterém jsou navěšené všechny onboard zařázení ), jedné 16x grafiky a jednoho NVME disku. Spoustě lidí to stačí, nebo neřeší že když tam strčí jednu kartu navíc, tak jim grafika jeden jen 8x. Ale pokud stavíš počítač na práci, tak je myslím dobré o tomhle omezení vědět ...

Jestli tě to neomezuje, tak buď rád = ušetříš. Jinak musíš jít o řadu výš ... takže např AMD 3960X, nebo Intel i9-10900X apod.


Re:Sestava pro práci
« Odpověď #26 kdy: 10. 05. 2020, 13:05:19 »
a do tehle desky by sel i ryzen 7 a ten je jen o neco drazsi a ma vice jader, nebyl by teda lepsi ryzen 7 !!!
3700x je o nejaky 4 tisice drazsi a rozdil se projevi az pri vytezeni vsech jader, takze spis vyjimecne. To mi neprijde jako trochu moc penez, to uz je spis vrazim do nove grafiky...

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Ryzen-7-3700X-vs-AMD-Ryzen-5-3600/4043vs4040


Zrovna na userbenchmark.com bych se moc nespolehal. Nekdy dokazi tvrdit, ze i3 je lepsi nez R7 nebo R9 ...
pry je to zamer na objednavku Intelu. Reddit uz si na to naprogramoval bota, ktery upozornuje, ze userbenchmark nepodava relevantni informace. Chteli zakazat submit zpravy, ktera by obsahovala url userbenchmark.com, ale pry se to pouziva i na ladeni procesoru na dalku, kdyz je tam nejaky problem.

Treba tady https://www.reddit.com/r/Amd/comments/gayvmf/userbenchmarkcom_making_weird_claims_again/

Re:Sestava pro práci
« Odpověď #27 kdy: 10. 05. 2020, 13:34:28 »
Imho je teď perspektivnější počkat na B550 desky, jak bylo řečeno výš. Také pokud nějak výrazně nechybí výkon, tak bych zvážil počkat na podzim, kdy by měly přijít Ryzeny 4000. Zaprvé je možné, že AMD opět předvede slušný posun, zadruhé i kdyby Ryzeny 4000 nepřesvědčily, tak s cenami 3000 to asi něco udělá (např. Ryzen 5 3600 byl po uvedení poměrně žádaný, takže cena byla vyšší, zatímco Ryzen 7 2700 byl v jednu chvíli k mání za ~ 3.8 ).

Re:Sestava pro práci
« Odpověď #28 kdy: 10. 05. 2020, 13:57:17 »
Škoda, že jste se ozvali teď, už jsem to objednal ;) Ale tak celkem volbu myslím schvalujete, takže cajk :)

Díky hlavně Cubisanovi za podrobnou odpověď.

Moc nechápu smysl upgrade z 6jádra na 6jádro, ale ať slouží. Já vždycky dělám upgrade na dvojnásobek jader, a poslední 3 roky byly v tomto směru úžasné - 4 -> 8 -> 16 - Můj další CPU bude mít 32.
Hlavní důvod je celková modernizace. Trápí mě především diskový výkon, který by s tímhle upgradem měl snad vyletět docela astronomicky. Starý počítač dám dětem, takže vyhozené peníze to nejsou.

Upgrade na 12jádro by nedával smysl, ani to 6ti jádro moc nevytížím, v jádrech CPU úzké hrdlo není. Když už, tak ve výkonu jednoho jádra (spousta sw pořád ještě není na více jader nachystáno).

Imho je teď perspektivnější počkat na B550 desky, jak bylo řečeno výš.
Tak dlouho se mi čekat nechce. Současný stroj už slouží docela dlouho a na upgrade už se docela tetelím :) Navíc zrychlit práci potřebuju právě teď, blíží se mi nějaké důležité deadliny...

Re:Sestava pro práci
« Odpověď #29 kdy: 10. 05. 2020, 14:00:25 »
Ryzeny nejsou špatný, ale mysli na omezený počet PCIe linek. Tyhle desktopové jich mají právě pro připojeni chipsetu ( na kterém jsou navěšené všechny onboard zařázení ), jedné 16x grafiky a jednoho NVME disku. Spoustě lidí to stačí, nebo neřeší že když tam strčí jednu kartu navíc, tak jim grafika jeden jen 8x. Ale pokud stavíš počítač na práci, tak je myslím dobré o tomhle omezení vědět ...

Jestli tě to neomezuje, tak buď rád = ušetříš. Jinak musíš jít o řadu výš ... takže např AMD 3960X, nebo Intel i9-10900X apod.
Žádnou další kartu než grafiku a NVMe neplánuju a ani mě nenapadá, co bych mohl chtít. Zvukovku mám na jiném počítači přes síť a když chci dělat něco s hudbou, mám externí USB zvukovku.